10 największych osiągnięć wspinaczkowych-2

10 największych osiągnięć wspinaczkowych cz I

Czy wiecie, że za początek alpinizmu uważane jest pierwsze wejście na Mont Blanc? Miało to miejsce 8.08.1786 r. Na szczyt udało się wejść Jacques’owi Balmatanowi i doktorowi Michelowi Paccardowi. Od wtedy, do lat 90 wspinaczka była uważana za „gorszą siostrę alpinizmu”. W 1991 r. odbyły się pierwsze mistrzostwa świata we wspinaczce. Od tamtej pory odbywają się one regularnie, co dwa lata, a wspinaczka, mniej więcej od wtedy zajmuje równorzędne miejsce obok wspinaczki wysokogórskiej. W 2020 roku wspinaczka dołączy nawet do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich, dzięki czemu spełni się marzenie wielu zawodników i działaczy. Wspinanie sportowe wkracza, więc w nowy, emocjonujący etap. Przez te wszystkie lata nazbierało się wiele niezwykłych osiągnięć wspinaczkowych. W dwóch artykułach zaprezentuję wam, moim zdaniem, 10 największych osiągnięć wspinaczkowych. Zaczynamy o pierwszej piątki.

Follow me - link do instagram

Najtrudniejsza droga wspinaczkowa na świecie

Jaka jest najtrudniejsza droga wspinaczkowa na świecie? Wydaje się, że będzie to droga poprowadzona przez Adama Ondrę, (w tej chwili najlepszy wspinacz na świecie) o wdzięcznej nazwie Change w Norwegi, we Flatanger. Linia ta do tej pory nie doczekała się powtórzenia. Adam wycenił ją na 9b+ i była to pierwsza droga wspinaczkowa o takiej wysokiej wycenie. Zobaczcie to przejście na filmie.

Chris Sharma, mój faworyt na drugiego najlepszego wspinacza znalazł i obił drogę La Dura Dura, którą jako pierwszy poprowadził Adam Ondra. Uznawaną, za prawdopodobnie najtrudniejszą drogę na świecie, Chris przeszedł kilka miesięcy później. Pracuje w tej chwili nad drogą Le Blond w Hiszpanii w Olianie. Droga ta wydaje się tak trudna, że może otrzymać wycenę 9c!! Trzymajmy kciuki!

Tutaj filmik pokazujący współpracę wspinaczy, historyczne, pierwsze przejście Adama i drugie przejście linii La Dura Dura przez Chrisa.

Prace nad drogą Le Blond.

Najlepsze kobiece przejścia wspinaczkowe

Hiszpanka Josune Bereziartu otwiera listę najlepszych kobiecych przejść. Jej największym osiągnięciem jest przejście drogi Bimbaluna 9a/a+, i Bain de sang 9a obie w Saint Loup. Sasha DiGiulian, Amerykanka poprowadziła za to drogę Era Vella 9a w Margalefie (film z przejścia poniżej). Linię PPP 9a w Verdon przeszła Charlotte Durif. Te trzy panie trzymają podobny poziom, ale to nie wszystko…

Najlepsze kobiece przejście wspinaczkowe – juniorka

Ta młoda dama zasługuje wyróżnienie, może, bowiem pochwalić się najlepszym kobiecym przejściem, które dorównuje poziomem wymienionym wcześniej wspinaczkom. 13 letnia wtedy (w 2013) Ashima Shiraishi poprowadziła drogę Ciudad de Dios 9a/9a+ w Santa Linya, w Hiszpanii. Było to również pierwsze kobiece przejście tej linii. Ashima planuje zostać najlepszą wspinaczką na świecie. Sądząc po jej obecnych dokonaniach – ma ogromne szanse! O Ashimie i jej predyspozycjach opowiada ten film.

Najlepsze męskie przejście wspinaczkowe – junior

Kai Lightner ma w tej chwili najlepsze osiągnięcia, jeśli chodzi o wspinanie wśród młodych panów. Na swoim koncie ma już przejście na poziomie 9a. Była to droga Era Vella w Margalefie w Hiszpanii. Kai do tej pory wspinał się głównie na panelu i dopiero rozpoczął swoją przygodę ze wspinaniem outdoorowym. Jego dotychczasowe osiągnięcia są, więc niesamowite i dobrze rokują na przyszłość. Poniżej film pokazujący jego przejście.

Najtrudniejsze wspinaczkowe Free Solo

Pewnie wiecie, ze we wspinaniu jest odmiana tzw. Free Solo. Jest to wspinanie bez żadnej asekuracji. Alex Honnold wiedzie obecnie prym. W 2014 roku pokonał w tym stylu drogę Heaven 7c w Yosemitach (Kalifornia, USA). Pozostawiam to bez komentarza. Zobaczcie za to filmik z przejścia.

Jednak najtrudniejszym solowym przejściem, które jest mi znane może poszczycić się Dave Mac Leod. Ukończył w stylu Free solo drogę 8c Darwin Dixit w Margalef w Hiszpani w 2008roku. Również mój ulubieniec, Alex Huber, ma na swoim koncie solowe przejście warte wspomnienia. Było to 8b+, droga o nazwie Kommunist w Austrii.

I jak wam się podoba temat 10 największych osiągnięć wspinaczkowych?  Niebawem opublikuję kolejne 5, moim zdaniem największych. A tymczasem dajcie znać w komentarzu, które z wyczynów wspinaczy wy uważacie za godne uwagi? Co dodalibyście do tej listy?

Bezpiecznego wspinania w nowym roku! D.


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Dodaj komentarz