O czym pamiętać idąc zimą w góry + check lista

O czym pamiętać idąc zimą w góry

Zapisz się na kurs skałowy

O czym pamiętać idąc w góry zimą? Przede wszystkim o tym, że góry górom nierówne! Jednak w każdych górach panują te same zasady – jesteśmy tam gośćmi. Góry nie dostosują się do nas. To my mamy obowiązek dostosować się do nich. W poniższym wpisie przeczytacie, o czym pamiętać idąc zimą w góry. Co należy ze sobą zabrać, a także jak przygotować się, do zimowej górskiej wędrówki. Dodatkowo przygotowałam dla Was darmową check listę, którą możecie pobrać. Aby to zrobić, trzeba zapisać się na nasz #mountainLetter.

LINK DO CHECK LISTY — KLIK.

O CZYM PAMIĘTAĆ IDĄC ZIMĄ W GÓRY?

Zimowe wyprawy w góry bardzo różnią się od letnich wędrówek. To czas, w którym bardziej narażamy się na to, co przyniesie nam przyroda i pogoda. Z powodu złego przygotowania, niedostatecznej wiedzy, braku wyobraźni, błędnych decyzji i często niekorzystnych warunków pogodowych zdarzają się wypadki. Także te śmiertelne.

Najważniejsza jest głowa na karku, rozsądek i dobre przygotowanie do wyjścia, dlatego za każdym razem, czy to zimą, czy latem, dzień przed wyjściem w góry odprawiamy te same rytuały, które zapewniają nam spokojną wędrówkę po górach.

DZIEŃ PRZED WYJŚCIEM W GÓRY

W przeciwieństwie do letnich wędrówek po górach zimowe przejścia wielu szlaków zajmują więcej czasu. Wszystko przez zalegający na szlakach śnieg. Dlatego przed wyjściem w teren:

  • Dokładnie planujemy trasę,
  • sprawdzamy profil terenu trasy, którą planujemy przejść,
  • sprawdzamy czasy przejścia szlaku, na który się wybieramy.

Ponadto sprawdzamy, gdzie znajdują się najbliższe schroniska turystyczne i alternatywne trasy powrotu. Mierzymy siły na zamiary.

Sprawdzamy informacje o pogodzie w internecie. Najlepiej na kilku różnych stronach z prognozami. Czytamy komunikaty pogodowe na stronach GOPR i TOPR. Jeśli jest zagrożenie lawinowe, lub słychać ostrzeżenia przed załamaniem pogody – zwyczajnie zostajemy w domu. Jeśli wybieramy się na wędrówkę po Tatrach, to koniecznie trzeba zapoznać się z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. W komunikacie znajdują się informacje o aktualnych warunkach na szlakach, zagrożeniach i aktualnie zamkniętych szlakach.

Plecak na górską wędrówkę — każdy powinien mieć swój!

Być może nie dla każdego jest to oczywiste, ale wybierając się na wędrówkę po górach, każdy powinien mieć swój plecak. W plecaku powinny znaleźć się wszystkie niezbędne na wycieczkę rzeczy: apteczka, folia NRC, powerbank z kablem, mapa. Ponadto dodatkowe ciepłe ubrania, czapka, rękawiczki, skarpety, stuptuty, czołówka, kije trekkingowe. Warto zabrać również ogrzewacze do rąk. Pakujemy także prowiant — jedzenie: kanapki, kabanosy, batony lub żele energetyczne. Wodę oraz ciepły napój w termosie. Dlaczego należy mieć osobne plecaki? Robimy to po to, żeby w razie sytuacji awaryjnej mieć wystarczające środki, aby wrócić do samochodu, wezwać służby ratownicze lub czekać na nie samodzielnie.

LINK DO CHECK LISTY — KLIK.

Lawinowe ABC i umiejętność obsługi sprzętu

Planując zimowe wędrówki po górach, sprzęt zawsze dopasowujemy do terenu, po którym zamierzamy się poruszać. Niezwykle ważna jest świadomość, że w górach zimą istnieje zagrożenie lawinowe. Jest ono podawane w pięciostopniowej skali. Decydując się na zimowe wyjście w góry, bezwzględnie należy zapoznać się z komunikatem lawinowym i cel wycieczki dostosować do panujących warunków. Komunikat lawinowy dla polskich Tatr podawany jest przez TOPR o godzinie 18. Dzięki temu wiemy, jaki stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje przez kolejną dobę. Tym samym możemy z głową i świadomie podjąć decyzję czy i gdzie pójdziemy.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Jeśli decydujemy się na wyjście powyżej schronisk i w rejony, w których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, zabieramy lawinowe ABC, czyli:

  • Detektor,
  • sondę,
  • łopatkę lawinową.

Raki, czekan i kask w góry

Ponadto bierzemy ze sobą raki i czekan, kask, gogle/okulary przeciwsłoneczne. Jeśli będziemy się wspinać, zabieramy linę i pozostały sprzęt do asekuracji.

Raki i czekan są niezbędne podczas zimowych wędrówek — w szczególności po Tatrach. Dlatego należy wiedzieć, jak założyć raki i jak się w nich poruszać. Istotna jest również umiejętność hamowania czekanem — w wielu przypadkach może ona uratować zdrowie, a nawet życie! Prawidłowej obsługi czekana i asekuracji na stokach nauczysz się na kursie zimowej turystyki wysokogórskiej. Co istotne — podczas wędrówek czekan trzymamy przy sobie! Nie niesiemy go przytroczonego do plecaka, bo wtedy jest bezużyteczny.

Kask warto mieć na głowie nie tylko zimą, ale także latem. W trudnym skalistym terenie uchroni przed urazem w razie upadku.

Samo posiadanie sprzętu nie wystarczy. Ważna jest umiejętność posługiwania się nim. Dlatego, zanim wyruszysz w góry zimą, warto przejść kurs zimowej turystyki wysokogórskiej i nauczyć się jak używać detektora lawinowego czy sondy. Umiejętności te możesz nabyć na kursach zimowej turystyki wysokogórskiej, które prowadzone są w naszej Akademii Wspinania climb2change przez ratownika TOPR.

Sprzęt elektroniczny — miej zawsze naładowane baterie!

Wszystkie baterie do sprzętów elektronicznych – telefonów, aparatów i latarek – ładujemy do pełna. Podobnie rzecz ma się z powerbankiem. Ładujemy go do pełna i pamiętamy o zabraniu kabla. Sprawdzamy, czy mamy w telefonach numery alarmowe do służb ratunkowych. Zawsze informujemy kogoś, dokąd się wybieramy.

Na koniec przygotowujemy ubrania na rano i robimy jedzenie! Z doświadczenia wiemy, że nasze próby przygotowywania czegokolwiek rano kończą się późnymi wyjazdami, dlatego, robimy to dzień wcześniej, żeby rano nie tracić czasu.

POBIERZ CHECKLISTĘ, ABY NICZEGO NIE ZAPOMNIEĆ — KLIK.

Obserwuj climb2change na Facebooku


W dniu wyjścia w góry

Zimą dni są krótsze, a co za tym idzie, jest mniej czasu na wędrowanie. Dlatego wstajemy wcześnie, sprawdzamy ponownie komunikat pogodowy i aktualne warunki na szlakach. Jemy obfite, ciepłe śniadanie, robimy herbatę i kawę, pakujemy posiłek i napoje do wcześniej przygotowanych plecaków, ciepło się ubieramy i ruszamy, nie marnując ani chwili.

Przed wejściem na szlak sprawdzamy, czy są tablice ostrzegawcze. Warunki atmosferyczne w górach mogą zmienić się diametralnie z minuty na minutę. Śnieg, lód i stromizna stanowią nie tylko wyzwanie, ale także zagrożenie. Częste zmiany pogody, opady śniegu, wiatr, mróz, spadek temperatury czy załamanie pogody to tylko niektóre niespodzianki, jakie mogą nas spotkać na szlaku. Mogą one znacznie ograniczyć widoczność, osłabić nas i utrudnić orientację. Dlatego zimą zawsze chodzimy z kimś. Nigdy sami.

Jak zachowywać się zimą na górskim szlaku

Podczas zimowej wędrówki po górach bądźmy uważni. To podstawa. Idziemy znakowanymi szlakami, swoim tempem, ale nie tracimy się z oczu. Zimą niektóre szlaki przebiegają zupełnie inaczej niż latem — zawsze sprawdzamy to przed wyjściem i stosujemy się do obowiązujących zimą reguł. Przykładem jest np. zimowy wariant podejścia do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Ze względu na zagrożenie lawinowe jest on poprowadzony nieco inaczej niż letnia trasa.
Odpoczywamy wtedy, gdy czujemy, że tego potrzebujemy. Jemy, kiedy mamy taką potrzebę. Pijemy, kiedy jesteśmy spragnieni. Droga jest celem, nie szczyt. Warto także wyłączyć internet w telefonie. Ponieważ często w górach nie ma zasięgu, unikamy w ten sposób rozładowania baterii.

Co robić w razie wypadku w górach

W razie wypadku przede wszystkim nie popadamy w panikę! Pamiętamy o podstawowych zasadach! Jeśli możemy – udzielamy sami pomocy. Jeśli wypadek tego wymaga — wzywamy służby ratownicze, a do czasu przybycia służb zabezpieczamy teren, udzielamy pomocy i dbamy o to, aby poszkodowani się nie wychłodzili. Właśnie do tego można wykorzystać folię NRC, czyli tzw. koc ratunkowy, który masz w apteczce. Jeśli nie wiesz, co zapakować do apteczki, przeczytaj artykuł: Apteczka w góry – wyposażenie apteczki na górskie wędrówki.

O czym pamiętać idąc zimą w góry: ZAPISZ NUMERY ALARMOWE W TELEFONIE

Warto znać numery alarmowe w górach. Oczywiście numer 112 zadziała, jednak czas reakcji będzie znacznie wydłużone. Należy również pamiętać, ze w każdym kraju są inne numery alarmowe i zapisać je w swoim telefonie.

Telefony alarmowe do służb ratunkowych w polskich górach:

  • 601 100 300
  • 985

Ponadto zainstaluj w telefonie aplikację RATUNEK, która automatycznie lokalizuje telefon i wysyła do służb wiadomość SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej.

Odpowiednie przygotowanie się do wyjścia w góry jest bardzo ważne. Jeśli wszystko przemyślimy i spakujemy, a pogoda dopisze, możemy wędrować i wędrować. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko załamania pogody lub wypadku. Bądźcie czujni i starannie planujcie swoje wędrówki.

Zobacz także:

UDOSTĘPNIJ


5 thoughts on “O czym pamiętać idąc zimą w góry + check lista”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top