Penon de Ifach, Calpe

Penon de Ifach to samotnie stojąca skała zwana czasem “Małym Gibraltarem”, która ma wysokość 332 m jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii zamieszkałym przez mewy i… dzikie koty. W skale można znaleźć blisko 300 gatunków różnych zwierząt. Jeśli wybieracie się na Costa Blance, musicie odwiedzić to miejsce.

Chyba każdy wspinacz, który widział wizytówkę miasta Calpe ma ochotę spróbować wspiąć się na tą skałę. Jest to możliwe gdyż są na niej sportowe i klasyczne drogi wielowyciągowe, które według przewodnika nie zawodzą śmiałków. Można zdobyć szczyt również drogą turystyczną.

Wycieczka na Penon de Ifach, Calpe – start

Wędrówka na Penon de Ifach rozpoczyna się na wysokości 50 m, a jej koniec na wspomnianej wysokości 332m! Tablice informują o niebezpieczeństwie, z jakim wiąże się wycieczka na tą skałę. Bardzo dobrze, ponieważ dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pokonywaniu szlaków o charakterze górskim, ba nawet skalnym, wyprawa na Penon de Ifach będzie nie lada wyczynem.

Czas wejścia na szczyt jest obliczony na 2 godziny. Sprawnemu turyście wejście na szczyt zajmie jednak około 1 godziny. Widoki z góry są tak cudowne, ze każdemu polecamy taką krótką wycieczkę a po niej dobre jedzonko w jednej z pobliskich knajpek przy samym morzu.

“Penona” widać z daleka. Miasto Calpe leży nad samym morzem a Penon de Ifach dosłownie wyrasta z wody. Wycieczkę na ten szczyt zaczyna się od parkingu, do którego bardzo łatwo trafić. Park jest zaznaczony w każdej nawigacji, przy charakterystycznym cyplu.

Z parkingu podchodzimy usypaną, szeroką ścieżką do właściwej trasy wiodącej na szczyt. Już tutaj, na lekkim wzniesieniu krajobraz robi wrażenie, gdyż w dole widać miasto i małą przystań a w oddali wysokie góry.

Idziemy dalej, po czym przechodzimy przez część administracyjną i bramki. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe. Ścieżka robi się tutaj węższa i jest ułożona z płaskich płyt z kamieni. Podchodzimy, co raz wyżej aż do pierwszego punku widokowego na południe. W oddali wyłania się miasto Altea i Benidorm.

Idziemy dalej trawersami i zakosami po stronie wschodniej skały. Widać całe wybrzeże miasta Calpe i piękne, lazurowe morze. Dochodzimy do 50 metrowego tunelu, który został wydrążony w skale po to, aby każdy mógł stanąć na wierzchołku skały Penon de Ifach.

Mini ferrata na Penon de Ifach

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek problemy z podejściem do tego miejsca – lepiej, żeby nie szedł dalej. Szlak za tunelem można porównać do górskiej, kamienistej ścieżki, która miejscami wyposażona jest nawet w liny do asekuracji (via ferrata A).

Zbocza są strome, dlatego osoby, które nie są odporne na ekspozycję, mogą mieć problemy z pokonaniem pozostałego odcinka. Z kolei osobom, które chodzą po górach wysokich i via ferratach taka malownicza sceneria i wymagający szlak z pewnością bardzo się spodobają i będą miłym zaskoczeniem.

Szlak do góry wiedzie kilkoma trawersami, a sceneria robi się jeszcze bardziej olśniewająca! Lazurowa woda na około z położonymi u podnóża piaszczystymi plażami i ogromnym miastem z pewnością wywoła zachwyt. Tylko te krzyczące, płaczące, miałczące mewy…

Na sam szczyt trzeba się nieco po wspinać. Ze szczytu rozpościera się panorama 360 stopni. Widać Calpe, pobliskie miasta, niedalekie góry i błękitne morze. Podobno przy dobrej pogodzie widać nawet pobliską Ibizę!

Zejście z Penon de Ifach wydaje się nam banalnie proste, zajmuje kilkadziesiąt minut. W drodze powrotnej można jeszcze podejść na niższy wierzchołek skały. Nie jest on tak atrakcyjny, jak właściwy szczyt, gdyż widać stamtąd tylko morze.

Praktyczne wskazówki

  • W zależności od pory roku, warto dopasować godzinę wyjścia. W okresie zimowym może to być później. Latem polecamy jednak taką wycieczkę z samego rana tak, aby w południe być już na dole i nie dać się usmażyć przez słońce.
  • Hiszpania to gorący kraj, słońce potrafi przygrzać, w szczególności latem. Zimą, z uwagi na wiatr na wierzchołku jest dość chłodno, dlatego warto ze sobą zabrać wierzchnią, cieplejszą odzież.
  • W czasie deszczu, lub bezpośrednio po deszczu jest bardzo ślisko dlatego lepiej przeczekać aż skała wyschnie.
  • Warto założyć adidasy lub buty podejściowe, a nie iść w sandałach, aby nie nabawić się skręcenia i obdartych palców.
  • Należy zabrać na wycieczkę wodę i jakąś przekąskę.

Dojazd, parking i wspinaczka na Penon de Ifach

  • Autostradą można dojechać N-332 do Calpe. Pojawi się drogowskaz Parque Natural de Penon, który pokieruje bezpośrednio na parking, gdzie zaczyna się szlak na Ifach. Adres: Centro de interpretación Parque Natural del Penyal d’Ifac, C/. Illa de Formentera, S/N, 03710 Calp, Alacant, Hiszpania

UDOSTĘPNIJ

Obserwuj climb2change na Instagramie


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top