Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego

Jak przygotować sprzęt do nowego sezonu – wspinaczkowe BHP

Mamy końcówkę marca, a w nadchodzący weekend szykuje się piękna pogoda – ma być 20 stopni! Ruszacie w skały? Jestem pewien, że tak. A wiosenny przegląd szafy wspinaczkowej zrobiony? Biżuteria sprawdzona? Nie? To najwyższy czas!

Sprzęt wspinaczkowy ma różne parametry i ma daty ważności. Jego znajomość, umiejętność posługiwania się nim oraz kontrola indywidualna przed i w trakcie użycia są podstawą Twojego bezpieczeństwa. Kilka razy w roku, a w szczególności na początku sezonu skałkowego własny sprzęt powinieneś przejrzeć, sprawdzić i wyczyścić. Zobacz, czy wszystko działa i jest sprawne przed pierwszym wiosennym wypadem w skałki, aby uniknąć zaskoczenia! Na co zwrócić uwagę? Jak przygotować sprzęt do nowego sezonu? Jak konserwować i odświeżać sprzęt? Przeczytajcie poniżej.

Follow me - link do instagram

Uprząż wspinaczkowa

Podczas sprawdzania uprzęży wspinaczkowej zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest jej łącznik. Czy nie jest poprzecierany. Czy szwy są całe. To samo zrób ze wszystkimi pozostałymi szwami, np. na pasie biodrowym, nogawkach. Sprawdź, czy klamra w pasie biodrowym jest bez uszkodzeń.

Producent zawsze podaje termin przydatności do użycia. Najczęściej jest to 5 lat od daty produkcji lub od pierwszego użycia. Te informacje znajdziesz u producenta, w ulotce i na metce wszytej w pas biodrowy. Niektórzy producenci wprowadzili znacznik zużycia łącznika – najczęściej jest to nić innego koloru wszyta w łącznik. Jeżeli jest widoczna – bezwzględnie należy uprząż wycofać z użycia!

Pranie uprzęży: czyść miękką gąbką. Używaj specjalnych środków (nie proszków do prania i płynów zmiękczających).

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Dokładnie sprawdź uprząż

Karabinki wspinaczkowe

Co sprawdzić? Przede wszystkim dokładnie obejrzyj, czy karabinek nie jest uszkodzony – czy nie jest nadmiernie przetarty przez linę, czy korpus karabinka nie jest wygięty, czy nie ma uszczerbień, które mogą uszkodzić linę. Ponad to, czy nit łączący zamek z korpusem nie jest uszkodzony (ścięty, przetarty). Czy zamek karabinka nie ma tzw. „efektu pamięci” – czyli, czy sprężyna zamka dobrze działa i karabinek się zamyka. Czy nakrętka w karabinku poprawnie działa.

Czyszczenie karabinków: ciepłą woda z mydłem. Po osuszeniu należy zamki nasmarować przeznaczonymi do tego środkami, które nie łapią brudu (najczęściej silikonowe).

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Sprawdź, czy karabinek nie ma uszkodzeń, otarć, przetarć, czy dobrze się zakręca.

Przyrząd asekuracyjny

Sprawdź, podobnie, jak w karabinku, czy nie ma uszkodzeń, otarć, przetarć, wygięć czy uszczerbień.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Sprawdź, czy przyrząd do asekuracji nie ma uszkodzeń, otarć, przetarć

Ekspresy wspinaczkowe

Tak jak w przypadku karabinków, sprawdź, czy nie ma uszkodzeń zewnętrznych o czy zamki dobrze się zamykają. Taśmy w ekspresach też się zużywają. Należy je kontrolować pod względem zużycia (jak uprząż) oraz wymieniać co kilka lat.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Sprawdź, czy ekspresy nie mają uszkodzeń zewnętrznych oraz czy zamki dobrze działają

Lina wspinaczkowa

Przeciągnij linę w rękach i sprawdź, czy nie ma przetarć koszulki oraz, czy nie ma zgrubień lub rozluźnienia rdzenia pod koszulką. Każdy producent podaje okres, w jakim można liny bezpiecznie używać. Wszystko zależy więc od częstotliwości, z jaką ją eksploatujesz. Wszystkie informacje znajdują się na ulotce dołączonej do liny. Po prostu musisz znać specyfikację swojej liny, żeby wiedzieć, kiedy ją wymienić – pod warunkiem, że jest prawidłowo przez Ciebie użytkowana. Jeśli ulegnie wcześniejszemu uszkodzeniu – po prostu ją wymień – nie ryzykuj swojego życia.

Uwaga! Pamiętaj, że każdy lot o współczynniku odpadnięcia równemu 1 lub powyżej 1 (czyli poniżej stanowiska asekurującego) dyskwalifikuje linę do dalszego użytkowania i musisz się z nią pożegnać.

Kurs skałkowy z Akademią Wspinania climb2change

Czyszczenie liny: Brudną linę można czyścić w letniej wodzie do 30°C. Dla lepszego rezultatu można użyć mydła lub płatków mydlanych. Linę należy dobrze wypłukać w wodzie i suszyć w suchym, zacienionym miejscu, luźno rozwieszoną lub rozłożoną.

Przykładowy opis żywotności liny, źródło: Tendon.

Przy stosowaniu się do wszystkich ogólnych instrukcji, odpowiedniego obsługiwania się z linami dynamicznymi, mogą być brane pod uwagę następujące informacje o żywotności lin dynamicznych:
Intensywne – codzienne używanie – mniej niż 1 rok
Regularne całoroczne korzystanie 1 rok do 2 lat
Regularne sezonowe korzystanie 2 do 3 lat
Korzystanie okazjonalne (raz w miesiącu) 3 do 5 lat
Sporadyczne korzystanie 5 do 7 lat
Lina nieużywana maks. 10 lat

Producent zabrania korzystania z liny po długim lub twardym odpadnięciu. Linę należy niezwłocznie wycofać z użytkowania.
Czynniki mające szkodliwy wpływ na żywotność lin dynamicznych.
Jeśli lina jest mokra lub zmarznięta, jej właściwości dynamiczne i trwałość wyraźnie się obniżą.
Tarcie o skałę, karabinki czy ostre krawędzie są najczęstszą przyczyną mechanicznego uszkodzenia liny.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Sprawdź, czy lina nie ma przetarć koszulki oraz, czy nie ma zgrubień lub rozluźnienia rdzenia pod koszulką

Pętle wspinaczkowe

Sprawdź wszystkie szwy. Jeśli są to pętle wiązane, sprawdź, czy węzeł jest dobrze zaciśnięty i końcówki z niego wychodzące są odpowiedniej długości (minimum 3 szerokości taśmy). Sprawdź, czy pętle nie są poprzecierane czy uszkodzone w jakikolwiek sposób.

Uwaga! Wszystkie tekstylne akcesoria wspinaczkowe mają maksymalny okres użytkowania 5 lat od pierwszego użycia. Dlaczego? Bo materiał, z którego wykonane są pętle, taśmy, liny czy uprzęże ulega utlenieniu. Podczas używania sprzęt ten jest narażony na czynniki atmosferyczne – powietrze, wodę, wiatr, słońce (promieniowanie UV), zasolone powietrze. Wszystko to sprawia, że włókna, z którego wykonane są akcesoria wspinaczkowe ulegają osłabieniu i nie ma złotej recepty na to, kiedy twój sprzęt będzie do wymiany. Przy korzystaniu sporadycznym jego żywotność się wydłuża a przy częstym i intensywnym – skraca.

Kask wspinaczkowy

Ile można używać kask? To zależy od producenta. Bardzo ważne jest to, żebyś pamiętał, w w przypadku kasku datę użyteczności mierzy się od daty produkcji, a nie pierwszego użycia (jak w przypadku pozostałego sprzętu). Sprawdź koniecznie, kiedy kask był wyprodukowany i jaki ma okres przydatności. Poza tym obejrzyj go dokładnie i zwróć uwagę na uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia. Kask nawet przy minimalnym wgnieceniu powinien być wymieniony, gdyż zmienia się jego geometria i strefy zgniotu są inne, niż przewiduje producent. Zamiast absorbować energię kask może zwyczajnie pęknąć podczas uderzenia o ziemię czy skałę.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Obejrzyj dokładnie kask i zwróć uwagę na uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia

Kości do asekuracji

Kości wspinaczkowe sprawdź podobnie jak pozostały sprzęt – czy są pęknięcia, czy taśmy są całe. Ponad to zwróć uwagę na cięgna kości – czy nie uległy uszkodzeniu. W Friendach sprawdź, czy trygger pracuje poprawnie. Jeśli są zabrudzenia lub krzywki nie pracują poprawnie – umyj je wodą z mydłem i nasmaruj podobnie jak zamki karabinków.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
Kości wspinaczkowe sprawdź podobnie jak pozostały sprzęt

Akcesoria wspinaczkowe

Woreczek na magnezję, płachta na linę, plecak na linę – sprawdź, czy wszystko jest całe, nie poszarpane, nie ma dziur. Dla niektórych to sprawy wizualne, dla mnie ważne, bo nie po to mi woreczek, żeby magnezja z niego wypadała dołem. Nie po to mi płachta, żeby lina leżała na piachu. Wszystkie akcesoria czyść zgodnie z zaleceniami producenta. O buty wspinaczkowe dbaj na bieżąco.

Jak przygotować się do nowego sezonu wspinaczkowego
O sprzęt dbaj na bieżąco

Tytułem zakończenia

Jak przygotować sprzęt do nowego sezonu? Prawda jest taka, że sprzęt powinien być zawsze przygotowany, ale na początku sezonu wspinaczkowego koniecznie zrób jego przegląd. Ja parametry i historię użytkowania mojego sprzętu wspinaczkowego znam na pamięć. Przeglądam go zawsze dzień przed wspinaniem. Jeśli podczas wspinania uległ zabrudzeniu – czyszczę zaraz po powrocie do domu. Przecież właśnie od sprzętu i od partnera zależy moje zdrowie i życie. A także twoje!

Zainspirowałem Cię? Daj lajka, Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna!

Autor bloga Darek

Mam trochę lat wspinaczkowych za sobą, ale skały i góry wciąż przynoszą mi tę samą radość. Każda wyprawa to dla mnie podróż w nieznane, nie dla celu tylko dla drogi. Uwielbiam szkolić w skałach. Lata doświadczenia oraz setki dróg i przejść w skałach i górach mówią same za siebie. Robię to, co lubię. Uwielbiam to, co robię. Na blogu jestem od „spraw technicznych” związanych ze wspinaniem – porad i analiz.

Dodaj komentarz