Via ferrata - turystyka czy wspinanie?

Via Ferrata – turystyka czy wspinanie? Jak przygotować się do via ferraty.

Jeśli jeździcie w Tatry i chodzicie po górach, to na pewno zauważyliście, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, nastąpiło większe zainteresowanie turystyką wysokogórską. Coraz więcej ludzi, łaknie piękna przyrody, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz przygód, dlatego wyrusza w góry, by móc tego zaznać i posmakować. Łatwość, dostępność i szybkość, z jaką obecnie można znaleźć się w górach poza granicami naszego kraju, pozwala nam  na korzystanie z uroków  wędrowania po górach Słowenii, Austrii, Włoch, Szwajcarii czy Francji.

Mamy do wyboru wiele znakowanych szlaków turystycznych oraz ubezpieczone szlaki zwane po włosku Via ferrata. Potocznie zwane ferratami, żelazne percie (Via attrezzata, Klettersteig) – to ubezpieczone, górskie szlaki, przeznaczone dla turystów. Ale czy dla wszystkich? Czy Via ferrata to jeszcze turystyka czy już wspinanie?

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Czym jest via ferrata

Przede wszystkim via ferraty nie są zwykłymi szlakami turystycznymi. Poprowadzone są śmiałym terenem, najczęściej bardzo eksponowanym. Znajdziemy na nim ubezpieczenia w postaci stalowych lin, różnego rodzaju i długości drabin, stalowych klamer służących jako chwyty i stopnie, czy też efektownych, wiszących mostów linowych. Turysta poruszający się w takim terenie powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt do asekuracji i mieć dobre przygotowanie kondycyjne. Na szlakach tych niezbędna jest znajomość podstawowych zasad wspinaczki, asekuracji sprzętem wspinaczkowym jak również niewrażliwość na ekspozycję.

VIa ferrata - turystyka czy wspinanie?

Co ze sobą zabrać na via ferratę – podstawowe wyposażenie

Do podstawowego wyposażenia turysty wybierającego się na via ferratę należą: kask wspinaczkowy, uprząż wspinaczkowa, lonża przystosowana do via ferrat wraz z karabinkami oraz absorberem energii oraz odpowiednio dobrane obuwie i rękawiczki, które zabezpieczą dłonie podczas poruszania się po drabinach i stalowych linach. Należy oczywiście pamiętać o zapasie wody oraz często pomijanej apteczce. Na niektórych ferratach wymagane jest także czynne użycie liny oraz innego sprzętu wspinaczkowego. Cały używany sprzęt powinien oczywiście spełniać i posiadać wymagane certyfikaty bezpieczeństwa UIAA.

Kurs via ferrata

Przygotowanie do via ferraty

Na via ferraty nie powinno się chodzić samemu. Obecność drugiej osoby oraz umiejętność posługiwania się liną i pozostałym sprzętem wspinaczkowym, w sytuacjach awaryjnych może okazać się niezbędna. Na ferratach o znacznym stopniu trudności, w razie odpadnięcia, powrót do bezpiecznego miejsca oraz wezwanie pomocy, bez obecności drugiej osoby może okazać się niemożliwe. Niebagatelną sprawą, zanim wejdziemy na szlak, jest jego znajomość. Przed rozpoczęciem wędrówki naszą wymarzoną ferratą ważne jest poznanie jej opisu, charakteru, trudności oraz możliwości odwrotu. Trzeba zwrócić uwagę na czasy podejść, zejść oraz czas przejścia samej via ferraty. Trzeba śledzić prognozę pogody i co najważniejsze –  mierzyć siły na zamiary 🙂

VIa ferrata - turystyka czy wspinanie?

Jak wybrać via ferratę

Same via ferraty, podobnie jak drogi wspinaczkowe, posiadają różne stopnie trudności. Warto wiedzieć, jaką wycenę ma Wasza wybrana ferrata, bo od tego zależy, jaki sprzęt powinniście ze sobą zabrać. W popularnej, austriackiej skali,  trudności oznacza się dużą literą arabską A-F, i tak:

A-  Oznacza najniższy stopień trudności. Ferrata ta jest przeznaczona dla turystów mających doświadczenie wysokogórskie. Szlak biegnie częściowo przepaścistym terenem i wymaga wzmożonej uwagi. Trudniejsze lub       bardziej  niebezpieczne odcinki takich szlaków są wyposażone w stalowe klamry, stopnie lub stalową  linę  asekuracyjną.

B-  Ferrata nieco trudna. Ferraty zaklasyfikowane jako B wymagają dużego doświadczenia górskiego. Wiodą w znacznej części eksponowanym terenem bez ubezpieczeń. Na dłuższych odcinkach są wyposażone w stalowe liny poręczowe.

C- Ferrata trudna. Wymaga asekuracji za pomocą lonży. Bardzo trudne miejsca wyposażone są z reguły w drabiny lub klamry oraz wymagają siły i znajomości techniki wspinania. Przydaje się także dobra kondycja i niewrażliwość na ekspozycję.

D- Ferrata bardzo trudna. Ferrata przeznaczona dla specjalistów lub dla osób z  doświadczeniem we wspinaczce. Osoby  o mniejszym doświadczeniu na takich drogach, mogą potrzebować dodatkowej asekuracji liną.

E-  Ferrata skrajnie trudna. Dla ekspertów i bardzo dobrze znających techniki wspinaczkowe. Chcąc sprawnie pokonywać takie ferraty należy być odpornym na długie przebywanie w znacznej ekspozycji oraz mieć bardzo dobrą kondycję.

F- Ekstremalnie trudna. Via ferrata dla ekspertów z bardzo dobrą kondycją, znających w stopniu bardzo dobrym techniki wspinaczkowe i linowe.

Wyjazd na via ferraty z ClimbingAcademy.pl

Via ferrata – czy dla każdego?

Jak widzicie, szlaki te są inne niż tradycyjne ścieżki, poprowadzone w terenie górskim. Via ferraty nie są „zwykłymi” szlakami, gdzie wystarczą chęci, mapa, dobra kondycja i plecak. Są to górskie szlaki turystyczne o charakterze wspinaczkowym. Dla kogo więc są ferraty?

Łatwiejsze Via ferraty są przeznaczone dla doświadczonych turystów górskich, dla których trudny teren wysokogórski nie jest czymś nowym i nieznanym, nie chcą się wspinać ale chcą spróbować czegoś więcej niż trekking. Najtrudniejsze ferraty są dla osób o bardzo dobrej kondycji oraz dużym doświadczeniu wspinaczkowym. W obu przypadkach trzeba umieć posługiwać się specjalistycznym sprzętem do asekuracji. Z drugiej strony Via Ferraty nie są typowymi drogami wspinaczkowymi, jednak nawet na tych najłatwiejszych drogach występują elementy wspinaczki. Dobrze jest zatem, aby osoby, które wybierają się na tego typu szlaki, przeszły podstawowe szkolenie wspinaczkowe, kurs via ferratowy lub szkolenie z turystyki wysokogórskiej, na którym nauczą się obsługiwać sprzęt oraz asekurować się na takich szlakach. Będzie im łatwiej, a na pewno bezpieczniej. No i sami będą mogli zdecydować, czy via ferrata to turystyka czy wspinanie J

Follow me - link do instagram

A Wy, jak myślicie, czym jest via ferrata? Jest bliższa turystyce czy wspinaniu? Dajcie mi o tym znać w komentarzu! Pozdrawiam – D.

Pobierz darmowe poradniki o via ferratach

Przeczytaj kolejne artykuły z serii via ferraty:

Co to jest via ferrata? Trudności na via ferratach.

Skala via ferrat i trudności na via ferratach.


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Dodaj komentarz