10 największych osiągnięć wspinaczkowych-2

10 największych osiągnięć wspinaczkowych cz II

W nowym roku z powracam z artykułem z cyklu 10 największych osiągnięć wspinaczkowych. Jeśli nie czytaliście pierwszej części – koniecznie zajrzyjcie TUTAJ. A dziś zapraszam do dalszej lektury.

Najszybsze przejście wspinaczkowe

Najszybsze przejście słynnej drogi The Nose 5.13+ na El Capitan w Yosemitach (Kalifornia, USA) miało miejsce w 2012 roku i należy do teamu Hans Florine i Alex Honnold. Droga ta liczy niemal 900 metrów i pokonanie jej zajęło 2 godziny, 23 minuty i 51 sekund (17.06.2012). Dla porównania, „Nos” został pierwszy raz pokonany w 1958 roku przez Warrena J. Hardinga,  Wayne’a Merry’ego i George’a Whitmore’a, w 47 dni po długich przygotowaniach, z użyciem lin poręczowych łączących obozy na całej długości drogi.

Hans Florine i Alex Honnold podczas wspinania na The Nose, El Capitan. 10 największych osiągnięć wspinaczkowych
Hans Florine i Alex Honnold podczas wspinania na The Nose, El Capitan. 10 największych osiągnięć wspinaczkowych

Czy Spiderman istnieje?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Alain Robert nie pyta władz miast o pozwolenie na wspinaczkę po budowlach. Zwykle wybiera sobie wieżowiec i zaczyna przygodę po 6 rano. Często w rezultacie wspinaczki zostaje złapany przez policję na szczycie. Rozprawy są zawsze krótkie i po niedługim czasie znów jest wolny. Alain łącznie wspiął się na ponad 70 wieżowców. Zawitał nawet do Polski i wspiął się na hotel Marriott w Warszawie. W 2007 roku w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Alain wspiął się w Abu Zabi na 185-metrowy Investment Authority Tower. 29 marca 2011 roku wspiął się na Burdż Chalifa w Dubaju, najwyższy budynek świata (828 metrów), tym razem wyjątkowo po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia i z górną asekuracją. Zobaczcie film, który uwiecznił to wejście.

Najdłuższy Slackline/ Highline

Slackline to dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-3,0 cm. Jedną z jego odmian jest highline. Nathan Paulin razem z Dannym Mensik w kwietniu 2016 roku, we Francji, w Aiglum (Alpy Nadmorskie) ustanowili nowy rekord najdłuższego przejścia po taśmie. Wynosi on teraz 1 kilometr! Paulin szedł po taśmie boso, przez godzinę i 15 minut. Zwykle przejście kilometra po ziemi zajmuje człowiekowi 10 do 12 minut. Mensik zdołał tego dokonać w 40 minut, ale udało mu się to dopiero za trzecim razem. Pojawiły się też pierwsze przejścia highline’ów bez asekuracji, między innymi w wykonaniu nieżyjącego już Deana Pottera. Chcecie zobaczyć, jak chodzi się po kilometrowym highlinie? Proszę bardzo:

Najtrudniejsza droga wspinaczkowa w lodzie

Najtrudniejsza obecnie droga lodowa na świecie znajduje się w Kanadzie. 140 metrowy, czwarty, co do wielkości kanadyjski wodospad za zasłoną wody skrywa skałę. Woda pryska na ścianę, tworząc grubą (albo w niektórych miejscach cienką) warstwę lodu. Will Gadd i Tim Emmet dokonali pierwszego wejścia na Helmcken Falls w 2012 roku. Na początku 2016 roku Tim Emmet  i Klemen Premrl w Helmcken Falls poprowadzili kolejną niesamowitą linię. Interstellar Spice to jeden 80-metrowy wyciąg, wywieszający się na 30 metrów o trudnościach WI12. Miejsce i droga wywierają ogromne wrażenie, zresztą zobaczcie sami.

Najtrudniejsza droga drytoolowa na świecie

Gdzie znajduje się najtrudniejsza linia drytoolowa? We włoskich Dolomitach! Na początku tego roku Tom Ballard poprowadził linię A Line Above The Sky i wycenił ją bardzo wysoko, czyli na D15-. 50 metrową, ekstremalną drogę o „kosmicznej’ wycenie poprowadził w tym roku również Darek „Łysy” Sokołowski ze Szczecina. To niezwykłe i warte podkreślenia osiągnięcie w polskim świecie wspinaczkowym. Korzystając z okazji – gratuluję mojemu imiennikowi 🙂

Wśród, moim zdaniem, 10 największych osiągnięć wspinaczkowych, znalazły się te najbardziej aktualne. Nie wspomniałem ani słowem o dokonaniach z przeszłych lat, czy o kultowych, pierwszych przejściach. A to po to, żebyście mogli rozszerzyć tą listę o kolejne pozycje, których nie uwzględniłem. Dajcie znać w komentarzu, które jeszcze osiągnięcia powinny znaleźć się na tej liście. Może kiedyś ją uzupełnimy 🙂 D.

Follow me - link do instagram


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Dodaj komentarz