Hohe Wand — niezwykle ciekawy rejon wspinaczkowy w Austrii. Cieszy się popularnością zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych miłośników przemierzania żelaznych dróg. Bliska odległość od Wiednia, ponad 1000 dróg wspinaczkowych, cudowne krajobrazy i via ferraty o różnym stopniu zaawansowania. Tak w skrócie można opisać rejon Hohe Wand. W tym wpisie przedstawimy 3 najtrudniejsze via ferraty w Hohe Wand.
Jeśli interesują Cię łatwiejsze żelazne drogi, to zajrzyj do naszego wpisu: Hohe Wand — via ferraty dla każdego. Polecenia szlaków. Opisy przejść ferrat z tego rejonu znajdziesz również na naszym blogu oraz w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.
3 najtrudniejsze via ferraty w Hohe Wand
Bez wątpienia do najtrudniejszych żelaznych dróg w Hohe Wand należą OTK Klettersteig (E) z wariantem Blutspur (E), Wildenauersteig (D) oraz Gebirgsvereinssteig (D) . Drogi te wymagają zarówno doświadczenia w terenie górskim, na via ferratach, jak i umiejętności asekuracji i wspinaczki. Są one wymagające pod względem kondycji, siły i pracy rąk, techniki, a także braku wrażliwości na ekspozycję. Jeśli marzysz o pokonywaniu takich dróg, ale Twoje umiejętności jeszcze na to nie pozwalają, to zapraszamy na kursy via ferrata, które prowadzimy w naszej Akademii Wspinania. Warto przejść także podstawowy kurs wspinaczki, dzięki któremu nabierzesz wprawy i podszkolisz się w skale.
Via ferrata OTK i Blutspur
Bezsprzecznie połączenie ferrat OTK i Blutspur to najtrudniejsza propozycja via ferrat w rejonie Wiednia. Trudność via ferraty wyceniona jest za E, co w skali trudności via ferrat stanowi nie lada wyzwanie! Charakteryzuje się dużymi trudnościami, koniecznością siłowego i wytrzymałościowego wspinania, a także ekstremalnie dużą ekspozycją! Na drodze trzeba będzie pokonać fragmenty w przewieszeniu, skalne kominki wymagające użycia techniki zapierania się, a także odcinki gdzie przyda się technika tarciowa. Już pierwsze 100 metrów pokazuje charakter ferraty i testuje wytrzymałość każdego, kto zdecyduje się na jej przejście. Ponadto wiele odcinków biegnie gładkimi ścianami. Z tego powodu warto rozważyć zabranie butów wspinaczkowych oraz liny do asekuracji.
Przejście ferrat OTK i Blutspur zajmuje mniej więcej 3 godziny, wliczając w to przerwy oraz czas potrzebny na podejście i zejście z ferraty. Ferrata podzielona jest na 3 odcinki. Na końcu każdego znajduje się miejsce na odpoczynek.
Szczegółowy opis przejścia ferrat znajdziesz we wpisie: Via ferrata OTK i Blutspur na Hohe Wand, Austria.
Via ferrata Wildenauersteig
Ferrata Wildenauersteig to spore wyzwanie nawet dla doświadczonych turystów. Nie ma tu zamontowanej stalowej liny do asekuracji. Są natomiast klamry, które służą zarówno jako chwyty i stopnie, jak i do wpięcia karabinków lonży asekuracyjnej. Ponadto rozstaw klamer w niektórych miejsca jest na tyle szeroki, że osoby niższe mogą mieć duży problem z zachowaniem ciągłości asekuracji i sprawnym przepinaniem karabinków! Z tego powodu warto wybrać się na tę ferratę, mając już duże doświadczenie oraz pewność, że poradzimy sobie w najtrudniejszych miejscach. Trudność ferraty Wildenauersteig wyceniona została na D,2-.
Jakie umiejętności przydadzą się, aby przejść bezpiecznie tę ferratę?
- Umiejętność wspinaczki, która pozwoli na pokonanie trudnych fragmentów bez asekuracji,
- wyszukiwanie chwytów,
- precyzyjna praca nóg na stopniach,
- umiejętność rozpierania się o przeciwległe ściany — niezbędna do pokonania 10-metrowej sztolni.
Czas spędzony na ferracie to 1 godzina, natomiast zarówno podejście do jej początku, jak i zejście na parking zajmują 40 minut. Łącznie należy przeznaczyć mniej więcej 2 godziny 10 minut na całą wycieczkę.
Jeśli chcemy i mamy siłę, to przejście ferraty Wildenauersteig można połączyć z przejściem via ferraty Gebrigsvereinssteig.
Via ferrata Gebirgsvereinssteig
Jedna z najbardziej atrakcyjnych via ferrat na Hohe Wand. Sportowy charakter, doskonałe ubezpieczenia, eksponowane fragmenty i dodatkowe atrakcje w postaci mostka linowego i drabinki. To nie tylko ciekawa technicznie, ale też jedna z najpiękniejszych ferrat w rejonie Wiednia! Pomimo wszystkich jej atutów i atrakcji, warto wziąć pod uwagę, że wymaga ona doświadczenia w pokonywaniu żelaznych dróg, a także braku wrażliwości na ekspozycję. W wielu miejscach wymaga skupienia i użycia siły rąk, a także uważnej pracy stóp na stopniach. Bez wątpienia największą atrakcją ferraty są 15-metrowy mostek linowy, wiszący nad płytkim wąwozem, a także linowa, stroma drabinka.
Trudność ferraty to D. Czas spędzony na ferracie to 1 godzina 30 minut. Podejście do początku ferraty zajmuje 20 minut, natomiast zejście na parking 1 godzinę.
Przejście ferraty Gebrigsvereubssteig można połączyć z równie wymagającą ferratą Wildenauersteig.
Szczegółowy opis przejścia ferrat znajdziesz we wpisie: Via ferrata Gebirgsvereinssteig na Hohe Wand.
Mapa rejonu Hohe Wand z zaznaczonymi ferratami i parkingami
Pogoda w rejonie Hohe Wand
Zobacz opisy pozostałych ferrat w pobliżu Wiednia:
- Dolina Hollental — via ferraty, które warto przejść.
- Klasyk podwiedeński, czyli Via ferrata Hans von Haidsteig (C/D), Preinerwand, Austria
- Via ferrata Teufelsbadstubensteig (B/C), Hollental
- Via ferrata Alpenverreinsteig (A/B) Hollental