Koniec zakazu GMO w Polsce? CETA i TTIP w praktyce

Ostatnio dość głośno jest o porozumieniach CETA i TTIP. Jeśli jeszcze nie zainteresowaliście się tematem, zróbcie to teraz. Ustawy mogą w znaczący sposób wpłynąć m.in., na jakość spożywanej przez nas żywności, stosowanych kosmetyków czy leków oraz dopuścić stosowanie żywności GMO.

#porozumienie CETA i porozumienie TTIP, – o co chodzi

Porozumienie CETA – dotyczy umowy o wolnym handlu pomiędzy krajami UE, a Kanadą.

Porozumienie TTIP – ma być zawarte pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi.

Z założenia to projekty, które mają na celu stworzenie wspólnej strefy wolnego handlu, pomiędzy USA i UE oraz Kanadą i UE. Całość ma przynieść Unii ogromne korzyści gospodarcze w postaci milionów dodatkowych miejsc pracy i zysków gospodarczych w wysokości około 100 mld euro rocznie dla obu stron. Jest jednak ale.. duże ALE…

#wpływ porozumień CETA i TTIP, na jakość produktów

Celem obu porozumień jest harmonizacja standardów, które muszą spełniać produkty i usługi w UE. W związku z tym większość regulacji, które zapewniały nam gwarancję bezpieczeństwa w zakresie produkcji i dopuszczenia do sprzedaży artykułów spożywczych oraz regulacji dotyczących ochrony konsumentów w zakresie kosmetyków i produktów medycznych, prawdopodobnie zostanie zniesionych, a na pewno obniżonych. Dlaczego? Bo muszą zostać harmonijnie dostosowane do amerykańskich i kanadyjskich standardów – nasze standardy bezpieczeństwa są naprawdę wysokie i te kraje nie są w stanie im sprostać!

#koniec żywności bez GMO w Polsce?

W Europie żywność i nasiona muszą być całkowicie wolne od skażenia organizmami modyfikowanymi genetycznie (GMO), które na naszym kontynencie są niemal całkowicie niedozwolone. Tymczasem w tekście umowy CETA znalazła się wzmianka o „międzynarodowej współpracy w kwestiach związanych z biotechnologią, takich jak niewielka obecność organizmów modyfikowanych genetycznie”. Zatem, czy to koniec zakazu uprawy produktów modyfikowanych genetycznie w Polsce? Wygląda na to, że Europa i Polska nie tylko zostaną zalane tanią, modyfikowaną genetycznie żywnością, nafaszerowaną antybiotykami, hormonami, dodatkowo odkażaną chlorem. Również amerykańskie i kanadyjskie korporacje zaczną uprawiać właśnie taką żywność w Europie…

#Kanada na czele producentów żywności modyfikowanej genetycznie

Skąd te podejrzenia? Oto fakty: Kanada jest jednym z trzech największych producentów żywności GMO na świecie. Jako pierwsza na świecie dopuściła do spożycia przez człowieka modyfikowanego genetycznie łososia.  Jak myślicie, które produkty okażą się najtańsze i pierwsze pojawią się w sklepach? Modyfikowane jabłka, olej rzepakowy, kukurydza, soja, buraki czy modyfikowany łosoś „kanadyjski” sprzedawany, jako norweski? Użycie chloru do dezynfekcji mięsa, hormonów w hodowli bydła i wytwarzanie produktów żywnościowych z genetycznie modyfikowanych surowców jest dozwolone w Kanadzie i USA. Pewnie te produkty również trafią na nasze półki.

#wpływ porozumienia TTIP, na jakość kosmetyków

Czy wiecie, że w Ameryce tylko 9 substancji zostało zakazanych do stosowania w kosmetykach? Dla porównania – w Unii Europejskiej substancji toksycznych, których nie można stosować w kosmetykach jest ponad 1500! W Europie ocenia się bezpieczeństwo kosmetyków nie testując ich na zwierzętach. Mamy bardzo wyśrubowane standardy wytwarzania kosmetyków. A USA rządzi się swoimi prawami. Nie ma obowiązku prowadzenia oceny bezpieczeństwa, kosmetyki są testowane na zwierzętach i nie jest wymagane, aby na etykiecie były podane wszystkie składniki kosmetyku…

#skutki porozumienia CETA i porozumienia TTIP dla gospodarki

Pojawia się wiele negatywnych wypowiedzi dotyczących skutków gospodarczych porozumienia CETA i porozumienia TTIP. Mowa tu o upadku gospodarstw rolniczych w Polsce, nawet o zniszczeniu rolnictwa w Polsce i w Europie, poprzez zalanie rynków tanimi produktami żywnościowymi, modyfikowanymi genetycznie. Podaje się również, że TTIP może negatywnie wpływać na nasz rynek pracy i prawa pracownicze.

#skutki uboczne porozumienia #CETA i porozumienia #TTIP, #ISDS

Poza tymi wymienionymi wyżej skutkami porozumień CETA i TTIP, według ustaleń – do opracowywania przepisów gospodarczych miałyby włączać się przedsiębiorstwa, co znaczy, że ustawy byłyby dopasowywane do potrzeb przedsiębiorców, a nie ludzi…, czyli prawo dla korporacji, nie dla nas. Dodatkowo w obu porozumieniach pojawia się mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem członkowskim (ISDS lub ICS). Mechanizm ten umożliwia zaskarżanie przez przedsiębiorstwa wprowadzanych przez rządy polityk oraz regulacji prawnych, które są dla nich niekorzystne, nawet, jeśli leżą one w interesie publicznym.

#gdzie szukać informacji

Temat porozumień CETA i TTIP jest bardzo obszerny. Chciałam przedstawić Wam tylko najważniejsze konsekwencje zmian w prawie, które na pewno w niedługim czasie odczujemy dosłownie na własnej skórze. Dotyczą one naszych codziennych zakupów spożywczych i produktów kosmetycznych. Zatem zachęcam do poszukiwania zdrowego jedzenia, bez GMO oraz do stosowania kosmetyków naturalnych, w których nie ma substancji szkodliwych.

CETA, TTIP - Rynek polski zostanie zalany produktami modyfikowanymi genetycznie - GMO.
Rynek polski zostanie zalany produktami modyfikowanymi genetycznie – GMO.

Jeśli jesteście przeciwni tym porozumieniom i chcecie powiedzieć swoje NIE dla projektów – wrzucam link – możecie podpisać petycję „o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności.”

PETYCJA STOP TTIP & CETA


Jeśli macie jeszcze chwilę, to obejrzyjcie ten film – tutaj cała prawda o świecie kosmetyków w USA. U nas jest bardzo podobnie, a wkrótce może być identycznie.

CAŁA PRAWDA O KOSMETYKACH – FILM


A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o CETA i TTIP – odsyłam na strony:

STOP TTIP

TTP i CETA


insta-C2C-750x50px

Zapraszam Was do dyskusji na temat obu projektów. Dajcie znać w komentarzu, jakie jest Wasze zdanie na ten temat i jakie są Wasze obawy w związku ze zbliżającymi się zmianami.

P.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

 

2 Replies to “Koniec zakazu GMO w Polsce? CETA i TTIP w praktyce”

  1. Nie brzmi to za dobrze… Chętnie zapoznam się jeszcze bliżej z tematem, więc dziękuję za linki. Ostatnio oglądałam przerażający dokument, w którym mnóstwo osób głównie z USA opowiada o swoich chorobach, problemach z ciążą itp. właśnie przez substancje zawarte w kosmetykach i żywności…

    1. Lekarze głośno o tym nie mówią, ale jak się wejdzie w dyskusje, to potwierdzają, że jedzenie ma kolosany wpływ na nasze zdrowie i kondycję. A ponieważ jesteśmy z każdej strony otoczeni chemią, to jest co raz więcej chorób.

Dodaj komentarz