Czego nie powiedzą Ci na ściance wspinaczkowej, czyli niepisane zasady bezpieczeństwa

Zima sprzyja wspinaczkowym treningom na panelu. Na ściankach wspinaczkowych można spotkać osoby zarówno bardzo zaawansowane jak i totalnie początkujące. O ile ta pierwsza grupa wspinaczy czuje się na ściance jak u siebie w domu, to da druga już nie.

Najgorzej jest za pierwszym razem – wszystko jest nowe i jeszcze ktoś obcy pokazuje jak zawiązać ósemkę i asekurować z jakiegoś urządzenia… no właśnie jak to się nazywało? To dość trudny start. Dookoła masa wspinaczy, wszyscy wiedzą, co robią a osoby początkujące… mogą czuć się niepewnie. W końcu przyszły się wspinać, a tu jakieś szkolenia… i co dalej?

Wiem, że często jest tak, że osoby początkujące są pozostawione same sobie i nie maja odwagi zapytać. Też kiedyś byłam świeżakiem i do tej pory pamiętam, że pierwsza wizyta na ściance była dla mnie stresująca… ale przez pierwsze 5 minut.

Czego nie powiedzą Ci na ściance wspinaczkowej, czyli niepisane zasady bezpieczeństwa to moje podsumowanie tego, co powinno być powiedziane zawsze, każdemu, kto zaczyna przygodę ze wspinaczką, a nie zawsze jest.

Przeczytaj o tym, jak wyglądał mój pierwszy raz na ściance wspinaczkowej.

Kto pyta nie błądzi

Po pierwsze nie bój się zapytać obsługi o możliwości wspinaczkowe danego obiektu oraz o zasady, jakie panują na ściance wspinaczkowej. Są dwa rodzaje ścianek wspinaczkowych. Pierwsze to takie, gdzie wspinasz się z liną. Drugie ścianki wspinaczkowe to tak zwane „boulderownie”. Nazwa wzięła się od rodzaju wspinania, jakim jest bouldering, czyli wspinanie po niskich formacjach, bez asekuracji. Zatem, w zależności od ścianki, którą wybierzesz, będziesz mieć szkolenie z asekuracji lub nie (oczywiście osoby, które umieją asekurować, są na przykład po kursie wspinaczki, nie potrzebują szkolenia).

Druga sprawa to zasady panujące na ściance wspinaczkowej. Na przykład na niektórych ściankach nie można używać magnezji, albo można korzystać tylko z magnezji w kulce (magnezja to biały proszek, który wchłania wilgoć i poprawia tarcie).

Dość istotne jest to, ze na ściankach wspinaczkowych dopuszczalne jest wspinanie się bez asekuracji do wys. 3m (tj. do najczęściej czerwonej linii zaznaczonej na powierzchni ścianki tzw. „bouldering”). Na niektórych ściankach nie ma takiej możliwości.

Od kilku lat na ściankach wspinaczkowych są wprowadzane automaty do asekuracji, tak zwane TruBlue (od nazwy producenta). Możesz zapytać, czy są dostępne i poprosić o instruktaż użycia.

Zapytaj gdzie są szatnie, toalety, gdzie można zjeść, jakie są zwyczaje w tej kwestii, czy ściana składa się tylko z jednego pomieszczenia. Na dużych ściankach jest możliwość wspinania się zarówno z liną, jaki i w formie boulderingu, są kawiarnie, siłownie – zapytaj, z czego możesz korzystać i jakie są zasady użytkowania.

Sprawdź trening 12 Tygodni do lepszej formy wspinaczkowej

Trudności dróg wspinaczkowych na ściankach

Każda ścianka ma swój sposób wyceniania dróg wspinaczkowych oraz ich opisywania. Zwykle na ściankach wspinaczkowych obowiązuje tak zwana „skala francuska” i trudność drogi wyrażona jest w cyfrach (np. 4a, 6c, 8a). Drogi są podpisane na kartkach przyczepionych do ścianki.

Na niektórych ściankach wspinaczkowych drogi są układane w taki sposób, że wspina się po kolorach chwytów, a na innych idzie się po kolorach tasiemek J Tak samo bywa z wyceną – czasem kolor świadczy o trudności drogi. Najczęściej jest tak na ściankach bulderowych. Trudności można poznać albo po kolorach chwytów albo po kolorach tasiemek.

Więcej o wycenach dróg na ściankach wspinaczkowych napiszę niebawem.

Zasady bezpieczeństwa na ściance wspinaczkowej

Każda ścianka jest inna, ale na każdej obowiązują takie same, niepisane zasady bezpieczeństwa. Niebezpieczne sytuacje, które zdarza mi się obserwować na ściance prawdopodobnie wynikają z braku wiedzy, wyobraźni, mentora lub braku odpowiedniego przeszkolenia. Osoby, które długo trenują i wspinają się regularnie czasem ignorują pewne zasady.

Przeczytaj to, czego nie powiedzą Ci na ściance wspinaczkowej, czyli niepisane zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że poniższa lista nie zminimalizuje ryzyka wypadku. Zrobisz to tylko Ty.

Rozgrzej się przed wspinaniem!

Zawsze, bez wymówek! Brak rozgrzewki to pierwszy krok do zakończenia przygody ze wspinaniem. To sport, który jest bardzo zdrowy i ogólnorozwojowy, ale obciążenia na stawy i mięśnie są spore, dlatego poświęć 15 minut na to, aby przygotować je do aktywności. Dzięki temu unikniesz kontuzji i uda Ci się wspinać po trudniejszych drogach podczas pobytu na ściance wspinaczkowej.

Przeczytaj, jak ma wyglądać prawidłowa rozgrzewka wspinaczkowa.

climb2change na facebook

Zdejmij obrączki, pierścionki, bransoletki i zegarek.

Z prostej przyczyny – żeby nic, a w szczególności Twoje palce, nie zostało na ściance. Obrączka może się gdzieś zahaczyć… a wtedy będzie boleć. Bransoletek i zegarków zwyczajnie szkoda – poniszczą się.

Wyciągnij telefon z kieszeni

Były takie wypadki na ściance…, że ktoś dostał w głowę telefonem. Naprawdę nie potrzebujesz go, kiedy się wspinasz. A jak już bardzo chcesz sobie zrobić selfie, to upewnij się, że wkładasz telefon do kieszeni zapinanej na zamek.

Jeśli wspinasz się bez liny, nie wychodź poza wyznaczone strefy

Czym wyżej, tym większe ryzyko kontuzji przy potencjalnym upadku. Granicę bezpieczeństwa wyznacza czerwona linia i nie wolno się chwytać powyżej niej. Ponad to pod Tobą powinny znajdować się materace. Jeśli ich nie ma, ta granica będzie znacznie niższa.

Bądź uważny

Zwracaj uwagę na to, kto gdzie się wspina i zachowuj bezpieczne odległości od pozostałych wspinaczy. Pamiętaj, aby nie zbaczać z dogi wspinaczkowej za bardzo w bok, – bo grozi to tak zwanym wahadłem. Możesz w kogoś uderzyć.

Jeśli wspinasz się z dołem – pamiętaj o poprawnym wpinaniu liny w ekspresy, czyli tak, aby lina biegła od asekurującego wzdłuż ściany oraz wychodziła z ekspresu do Ciebie, nie do ściany. Uważaj na „agrafki”, na prowadzenie liny – zachowaj wszystkie zasady, których byłeś uczony na kursie wspinaczki.

Pamiętaj, że WSPINAJĄCY SIĘ MA PIERWSZEŃSTWO

Zwróć uwagę na to, czy ktoś się nad Tobą wspina (np. na automacie do asekuracji) i jeśli tak jest, nie wspinaj się pod nim, nawet, jeśli jest wysoko nad Tobą. Są tu dwa potencjalne zagrożenia. Z góry może coś spaść oraz osoba, która asekuruje może na przykład zostać pociągnięta do góry przy obciążeniu osoby, która odpada.

Szczególnie uważaj na boulderach, które są przewieszone i ktoś się wspina – wtedy zachowuj bezpieczną odległość od ściany, aby w przypadku odpadnięcia, wspinający się nie spadł na Ciebie.

Follow me - link do instagram

NIE ZESKAKUJ z baldów!

Rozejrzyj się, zejdź jak najniżej, jest to bardziej bezpiecznie i nie obciąża kolan. Przy okazji poćwiczysz siłę chwytu J

Pilnuj porządku na materacu i usuń zbędne przedmioty

Szczotki do czyszczenia chwytów, butelki, klapki, woreczki, buty… absolutnie każdy przedmiot niesie za sobą ryzyku upadku na niego…

Kontrola partnerska

Przed wspinaniem z liną – sprawdź się nawzajem ze swoim partnerem. Zwróć uwagę na to, czy macie poprawnie założone uprzęże i czy jesteście przywiązani do tej samej liny. Później sprawdźcie, czy ósemka jest poprawnie zawiązana a lina jest przeprowadzona przez oba oczka uprzęży, wzdłuż łącznika. To bardzo ważne!

Sprawdź też, czy lina jest wprowadzona do przyrządu poprawnie, czy przyrząd jest na pewno wpięty do łącznika uprzęży oraz czy karabinek jest zakręcony. Jeśli wszystko gra – możesz iść.

Zachowaj uważność podczas asekuracji osoby, która się wspina

Podczas asekuracji skup się na osobie wspinającej się, nie rozpraszaj się. Pamiętaj, ze wspinacz powierza Ci swoje życie. Kiedy asekurujesz, ktoś powierza Ci swoje zdrowie i UFA CI! Nie zawiedź go. Ponad to TWOJE SKUPIENIE BARDZO pomaga podczas wspinania. Jeśli masz dobrego asekuranta sam czujesz się pewnie, prawda? To tak samo pozwól osobie, która się wspina czuć się pewnie, kiedy Ty asekurujesz.

Zachowaj prawidłową postawę podczas asekuracji

Prawidłowa pozycja do asekuracji jest stojąca, na stabilnym podłożu. W czasie asekuracji zajmujemy się TYLKO asekuracją. Nie siadamy, nie odchodzimy daleko od ściany, nie rozmawiamy przez telefon i nie robimy zdjęć.

Pamiętaj również o tym, aby nie stać bezpośrednio pod osobą, która się wspina, bo w przypadku odpadnięcia z niskiej wysokości – spadnie ona na Ciebie. Zwróć na to szczególną uwagę podczas wspinania na przewieszonych drogach.

Pamiętaj o węźle na końcu liny

Zawsze, kiedy się wspinasz, bez względu na to, jakiej długości jest Twoja lina, zawiąż na jej końcu węzeł. To tak zwany „dobry nawyk”, który niejednemu uratował życie.

Nie przeklinaj

Mimo, że nie należy to do zasad bezpieczeństwa, to jednak to dobre miejsce, żeby wspomnieć o tym, że lecące z oddali kurwy zwyczajnie nie są przyjemne dla ucha.

Bezpiecznego wspinania i #climbyourdreams


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Sprawdź trening 12 Tygodni do lepszej formy wspinaczkowej

Przeczytaj więcej o treningu wspinaczkowym.

Jak trenować wspinanie? Podstawowe elementy sesji treningowej

Rozgrzewka przed treningiem wspinaczkowym

15 błędów, które robisz na treningu wspinaczkowym

13 powodów, dla których warto się wspinać

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Jak planować trening wspinaczkowy

Dodaj komentarz