Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. Lago di Garda

W tym roku na cel urlopowo – wspinaczkowy wybraliśmy Arco i okolice jeziora Garda. (Piszę w licznie mnogiej, bo decydowaliśmy razem – ja i Darek).Wybór był dla nas wyjątkowo trudny. Rozważaliśmy Słowenię, Sycylię, Portugalię, Chorwację (Paklenica)… wiele różnych kierunków świata, jednak doszliśmy do wniosku, że Arco to jedna z pozycji MUST BE w życiu wspinacza i czas na nią 🙂 W moim ciągle trwającym zachwycie nad tym rejonem, poniżej zdradzam Wam, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. Enjoy!

Jezioro Garda

Lago di garda

Jezioro garda to największe w północnych Włoszech jezioro położone na wysokości zaledwie 65 m n. p. m., wśród górskich szczytów Południowych Alp Wapiennych, których wysokość sięga ponad 2000 m. Ma długość ok. 55 km, a w najszerszym miejscu – 12 km, a jego maksymalna głębokość to 346 m. Lago di Garda, – bo tak nazywa się jezioro Garda po włosku, otoczone jest wieloma turystycznymi miasteczkami i kurortami, które zachwycają zabytkową budową, licznymi zamkami i fortecami. Ale charakterystyczna architektura tego rejonu to dopiero początek.

Architektura miast nad jeziorem Garda

Krajobraz wokół jeziora Garda

Bujna roślinność – oliwki, palmy, cyprysy, oleandry, winorośle i… figi – soczyste i słodkie! Takie rośliny spotyka się tutaj na ulicach miast i w rejonach wspinaczkowych obok Arco. Otoczenie północnej części jeziora Garda jest przepiękne – wprost z akwenu wznoszą się szczyty Alpejskie – całe pasmo górskie Prealpi Gardesane. Najwyższy szczyt w tym rejonie to Monte Cadria – ma 2254m n. p. m. Droga wokół jeziora wiedzie slalomem tuneli a pomiędzy pasmami gór wiodą wąskie serpentyny, które mogą przyprawić niejednego kierowcę o kłopot podczas wymijania innego samochodu.

Jezioro Garda

Co zwiedzić nad jeziorem Garda

Dla turystów – wąskie uliczki, restauracje, gelaterie

Jeśli lubicie odpoczynek i zwiedzanie, to podam Wam powód, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. Miasteczka w północnej części jeziora Garda zachwycają! Położone są na nabrzeżu a jednocześnie u stóp gór. Wszędzie małe przystanie, porty dla jachtów, kamienne plaże, restauracje, lodziarnie, wąskie uliczki, setki ludzi i włoski gwar na ulicach. To trzeba zobaczyć! Nam udało się zwiedzić Arco, Limone Sul Garda i oddaloną od Limone o około 40 km Veronę. Opis tych miejsc i propozycje, co zobaczyć w rejonie Arco i jeziora Garda oczywiście wrzucę niedługo na bloga.

Co zwiedzić nad jeziorem Garda

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda

Sporty wodne nad jeziorem Garda

Lago di Garda to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – również, a może przede wszystkim, fani sportów wodnych. Jeśli chcecie żeglować, pływać/ latać na kite, Sup-ie czy windsurfingu – to jest miejsce dla Was. Ten rejon znany jest warunków sprzyjających żeglarstwu i windsurfingowi. Wiatr podobno wieje tu z taką regularnością, że według niego można ustawiać zegarki  😉 . My patrzyliśmy na te sporty z góry i z boku. Widoki zapierają dech w piersiach – setki żaglówek, jachtów, surferów.

Sporty wodne nad jeziorem Garda

Sporty wodne nad jeziorem Garda

MBT bike nad jeziorem Garda

Pasjonaci górskich wypraw rowerowych znajdą tu również coś dla siebie. Bajeczne widoki, świetnie przygotowane trasy rowerowe, możliwość wwiezienia roweru przez prywatną firmę lub wjechania kolejką na szczyt a później zjechania z dwutysięcznika sprawia, że jest to miejsce oblegane przez rowerzystów. Widziałam i potwierdzam ilości pasjonatów tego sportu. Podobno północne rejony Lago di Garda są numerem 1 wśród terenów do uprawiania MBT. Ktoś w Was próbował jeździć w tym miejscu? Jakie są Wasze wrażenia?

Via ferrata nad jeziorem Garda

Via ferrata nad jeziorem Garda

Wspinanie, via ferraty i trekking nad jeziorem Garda

Rejony jeziora Garda otoczone są szczytami, które sięgają ponad 2000 m. Ich dostępność dla turystów jest fenomenalna. Wysokości, które w Tatrach i innych górach osiąga się po kilkugodzinnym podejściu – tutaj samochodem można osiągnąć zaledwie w kilka minut. Dojazdy do szlaków turystycznych, ferrat czy ścian do wspinania są w większości bardzo dobrze opisane, a podejścia z parkingów na szlaki i pod drogi wspinaczkowe zajmują zwykle mniej niż 15 minut. Do tego wszystko jest bardzo dobrze utrzymane a miejsca bajecznie widokowe. Biorąc pod uwagę moje ostatnie problemy z kolanem, to miejsce to jest dla mnie idealne 🙂

Wspinanie nad jeziorem Garda

Wspinanie nad jeziorem Garda

Lago di Garda dla rodzin z dziećmi

Jest jeszcze jeden argument, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. To rejon przyjazny rodzinom z dziećmi. Z uwagi na różnorodność rejonu i wiele możliwości spędzana czasu, jakie oferuje „jezioro Garda”, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można znaleźć tanie i schludne miejsca do spania. Szlaki turystyczne, via ferraty i drogi wspinaczkowe są tu łatwo dostępne i  dla osób na każdym poziomie zaawansowania – od małych dzieci, przez początkujących wspinaczy aż do profesjonalistów.

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda

Wyjazd na urlop „do Arco”, to była najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć. Jestem oczarowana rejonem jeziora Garda, krystalicznie czystą wodą, plażami, pogodą, otaczającymi je górami, łatwymi i przyjemnymi (krótkimi!)  podejściami, ścianami wspinaczkowymi, ferratami, klimatem miast, jedzeniem, lodami… absolutnie wszystkim! Czy to mówi wystarczająco dużo o tym, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda? A może o czymś zapomniałam? Koniecznie dajcie mi o tym znać w komentarzu.

P.Śledź mnie na facebook

P.S. Więcej o raju wspinaczkowym, fenomenie Arco, opisy rejonów i via ferrat, które udało nam się przejść obiecuję wrzucić niebawem na bloga. Stay tuned!


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

8 Replies to “Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. Lago di Garda”

  1. Wcześniej o jeziorze Garda myślałam bardziej w kontekście atrakcji jakie oferuje samo jezioro, góry traktowałam jako piękne tło. Ale Twoje opisy gór i szlaków sprawiły, że zacznę myśleć o tamtym rejonie w kontekście chodzenia pogórach 🙂

    1. Cieszę się, że Cię zainspirowałam. Jeśli chcesz tam chodzić po górach, to masz na prawdę bardzo dużo możliwości. A widoki zapierają dech w piersiach 🙂

  2. A jesteś w stanie polecić jakąś stronę internetowa z bazą / mapą ferrat z której korzystasz ? Właśnie zastanawiam się nad Gardą nieco inaczej niż rower i pizza i ferraty są dobrym pomysłem. Tylko stopień trudności – minimum na start potrzebny, a nie mogę nigdzie takich info znaleźć ;/

    1. Cześć, korzystamy z http://www.bergsteigen.com/klettersteig Jak wejdziesz w daną ferratę to będziesz miał opis trudności, dojazd i opis przejścia – w języku niemieckim, ale można się połapać 😉 Trudność A – najłatwiejsz, F – najtrudniejsza. Sentiero degli Scaloni, Sentiero dell‘ Anglone jest na poziomie A/B, może to coś dla Ciebie? Sentiero del Colodri ma wycenę B/C, podobnie Via dell’ Amicizia. Oczywiście zapraszamy z nami na obóz wspinaczkowo-ferratowy, to pokażemy wszystko 😉

Dodaj komentarz