Ekspresy, karabinki, taśmy wymagają tego, żeby co jakiś czas je przejrzeć i wyczyścić

Jak dbać o sprzęt do wspinania?

Sprzęt wspinaczkowy ma różne parametry i ma daty ważności. Jego znajomość, umiejętność posługiwania się nim oraz kontrola indywidualna przed i w trakcie użycia są podstawą Twojego bezpieczeństwa.

Kilka razy w roku, a w szczególności na początku sezonu letniego, czy zimowego powinieneś  przejrzeć, sprawdzić i wyczyścić swój sprzęt.

Zobacz, czy wszystko działa i jest sprawne przed pierwszym wiosennym wypadem w skałki, czy wypadem w góry, aby uniknąć zaskoczenia! Na co zwrócić uwagę? Jak dbać o sprzęt do wspinania? Jak konserwować i odświeżać sprzęt? Przeczytaj w dzisiejszym wpisie.

Follow me - link do instagram

Jak dbać o uprząż wspinaczkową?

Podczas sprawdzania uprzęży wspinaczkowej zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest jej łącznik. Czy nie jest poprzecierany. Czy szwy są całe. To samo zrób ze wszystkimi pozostałymi szwami, np. na pasie biodrowym, nogawkach. Sprawdź, czy klamry nie mają uszkodzeń.

Producent zawsze podaje termin przydatności do użycia. Najczęściej jest to 5 lat od daty produkcji lub od pierwszego użycia. Te informacje znajdziesz u producenta, w ulotce i na metce wszytej w pas biodrowy.

Wskazówką niech będzie to, że niektórzy producenci wprowadzili znacznik zużycia łącznika – najczęściej jest to nić innego koloru wszyta w łącznik. Jeżeli jest widoczna – bezwzględnie należy uprząż wycofać z użycia!

Czy można prać uprząż wspinaczkową?

Oczywiście! Nawet w pralce. Tylko nie stosuj proszków do prania. Możesz wyprać uprząż w samej wodzie lub użyj specjalnego środka do odzieży sportowej/ górskiej.

Jak czyścić karabinki wspinaczkowe?

Co sprawdzić? Przede wszystkim dokładnie obejrzyj, czy karabinek nie jest uszkodzony – czy nie jest nadmiernie przetarty przez linę, czy korpus karabinka nie jest wygięty, czy nie ma uszczerbień, które mogą uszkodzić linę.

Sprawdź, czy nit łączący zamek z korpusem nie jest uszkodzony (ścięty, przetarty). Ważne jest sprawdzenie tzw. „efektu pamięci” w karabinku – czyli, czy sprężyna zamka dobrze działa i karabinek się zamyka.

W karabinkach zakręcanych należy sprawdzić, czy nakrętka poprawnie działa.

Czyszczenie karabinków

Karabinki czyści się wodą z mydłem. Po osuszeniu zamki należy nasmarować specjalnymi środkami, które nie łapią brudu (najlepiej czymś silikonowym, oczy lejem do maszyn).

Obejrzyj swój przyrząd do asekuracji

Sprawdź, podobnie, jak w karabinku, czy nie ma uszkodzeń, otarć, przetarć, wygięć czy uszczerbień.

Umyj przyrząd, wyczyść go z piachu, wyczyść też karabinek, którego używasz w zestawie z przyrządem (bo przecież masz dedykowany karabinek do przyrządu, prawda?).

Jak dbać o ekspresy wspinaczkowe?

Tak jak w przypadku karabinków, tutaj również zwróć uwagę na to, czy nie ma uszkodzeń zewnętrznych o czy zamki dobrze się zamykają.

Obejrzyj taśmy w ekspresach – one też się zużywają. Należy je kontrolować pod względem zużycia (jak uprząż) oraz wymieniać co kilka lat.

Ekspresy, karabinki, taśmy wymagają tego, żeby co jakiś czas je przejrzeć i wyczyścić
Ekspresy, karabinki, taśmy wymagają tego, żeby co jakiś czas je przejrzeć i wyczyścić.

Zadbaj o linę wspinaczkową

Przeciągnij linę w rękach i sprawdź, czy nie ma przetarć koszulki oraz, czy nie ma zgrubień lub rozluźnienia rdzenia pod koszulką.

Każdy producent podaje okres, w jakim można liny bezpiecznie używać. Wszystko zależy od częstotliwości, z jaką ją eksploatujesz. Takie informacje znajdują się na ulotce dołączonej do liny. Poznaj specyfikację swojej liny, zapamiętaj, jaki jest okres jej użyteczności, zostaw sobie ulotkę (to dotyczy każdego sprzętu).

Oczywiście, jeśli lina ulegnie wcześniejszemu uszkodzeniu – po prostu ją wymień – nie ryzykuj swojego życia. Jeśli końcówki są już zniszczone – przytnij linę, zabezpiecz końce i zapisz sobie aktualną długość.

Uwaga! Pamiętaj, że każdy lot o współczynniku odpadnięcia równemu 1 lub powyżej 1 (czyli poniżej stanowiska asekurującego) dyskwalifikuje linę do dalszego użytkowania i musisz się z nią pożegnać.

Jak i czy prać linę wspinaczkową?

Podczas eksploatacji lina łapie sporo piachu, szczególnie, kiedy nie używamy do niej płachty. Jaki wpływ na linę ma piach? Drobinki dostają się do oplotu, a nawet do rdzenia. Piach w linie destrukcyjnie wpływa na karabinki i metalowy sprzęt o który trze – po prostu go wyciera.

Do czyszczenia liny można stosować specjalną szczotkę. Można również regularnie linę prać. Stara szkoła powie, żeby linę prać w wannie, ale  z powodzeniem można wrzucić linę do pralki, na szybki program z lekkim wirowaniem. Do prania liny używaj delikatnego środka piorącegoh, lub nie używaj go w ogóle. Po prostu wypłucz linę z piachu.

Wypraną linę susz w suchym, zacienionym miejscu, luźno rozwieszoną lub rozłożoną.

Kurs skałkowy z Akademią Wspinania climb2change

Przykładowy opis żywotności liny, źródło: Tendon.

Przy stosowaniu się do wszystkich ogólnych instrukcji, odpowiedniego obsługiwania się z linami dynamicznymi, mogą być brane pod uwagę następujące informacje o żywotności lin dynamicznych:
Intensywne – codzienne używanie – mniej niż 1 rok
Regularne całoroczne korzystanie 1 rok do 2 lat
Regularne sezonowe korzystanie 2 do 3 lat
Korzystanie okazjonalne (raz w miesiącu) 3 do 5 lat
Sporadyczne korzystanie 5 do 7 lat
Lina nieużywana maks. 10 lat

Producent zabrania korzystania z liny po długim lub twardym odpadnięciu. Linę należy niezwłocznie wycofać z użytkowania.
Czynniki mające szkodliwy wpływ na żywotność lin dynamicznych.
Jeśli lina jest mokra lub zmarznięta, jej właściwości dynamiczne i trwałość wyraźnie się obniżą.
Tarcie o skałę, karabinki czy ostre krawędzie są najczęstszą przyczyną mechanicznego uszkodzenia liny.

Pętle wspinaczkowe

Sprawdź, czy pętle nie są poprzecierane czy uszkodzone w jakikolwiek sposób. Sprawdź wszystkie szwy w pętlach, czy wszystko jest ok, nici nie wychodzą.

Jeśli masz pętle wiązane, sprawdź, czy węzeł jest dobrze zaciśnięty i końcówki z niego wychodzące są odpowiedniej długości (minimum 3 szerokości taśmy).

Uwaga! Tekstylne akcesoria wspinaczkowe mają różny okres okres użytkowania, który określa producent.

Jak dbać o kask wspinaczkowy?

Ile można używać kasku? To zależy od producenta. Bardzo ważne jest to, żeby pamięć, że w przypadku kasku datę użyteczności mierzy się od daty produkcji, a nie pierwszego użycia (jak w przypadku innego sprzętu). Koniecznie sprawdź, kiedy kask był wyprodukowany i jaki jest jego okres przydatności.

Poza tym obejrzyj dokładnie kask i zwróć uwagę na uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia. Kask skorupowy, nawet przy małych wgnieceniach powinien być wymieniony, gdyż zmienia się jego geometria i strefy zgniotu są inne, niż przewiduje producent. Zamiast absorbować energię kask może pęknąć podczas uderzenia o ziemię czy skałę.

Przyjrzyj się paskom, sprzączkom, klipsowi – i upewnij się, że nic nie jest uszkodzone.

Kości do asekuracji – jak dbać?

Kości wspinaczkowe sprawdź podobnie jak pozostały sprzęt – przejrzyj je pod kątem pęknięć, mikrouszkodzeń oraz sprawdź, czy taśmy są całe. Zwróć uwagę na cięgna kości – czy nie uległy uszkodzeniu.

We Friendach sprawdź, czy trygger pracuje poprawnie. Jeśli są zabrudzenia lub krzywki nie pracują poprawnie – umyj je wodą z mydłem i nasmaruj podobnie jak zamki karabinków.

Akcesoria wspinaczkowe, które warto wyprać

Woreczek na magnezję, płachta na linę, plecak na linę – sprawdź, czy wszystko jest całe, nie poszarpane, nie ma dziur. Dla niektórych to sprawy wizualne, dla mnie ważne, bo nie po to mi woreczek, żeby magnezja z niego wypadała dołem. Nie po to mi płachta, żeby lina leżała na piachu.

Dbaj o buty wspinaczkowe

Wypierz je, podklej zanim będą dziury, wymień sznurówki (jeśli masz). Pamiętaj, że buty wspinaczkowe służą do wspinania, dlatego ubieraj je bezpośrednio pod drogą.

Jak dbać o lonżę do via ferrat?

 Lonża do via ferrta, podobnie, jak każdy sprzęt wspinaczkowy, czy górski, ma określoną datę użyteczności. Zwykle jest to 5 lat. Wiadomo, ze każdy eksploatuje sprzęt w różny sposób, i od tego, z jaką intensywnością będziesz jej używać w dużej mierze zależy, czy tle lat Ci posłuży.

Zwróć uwagę na to, czy łącznik lonży – pętla, która mocujesz ją do łącznika jest w doskonałym stanie! Sprawdź karabinki, wyczyść je z piachu i nasmaruj.

Zimowy sprzęt warto po sezonie wyczyścić i zakonserwować
Zimowy sprzęt warto po sezonie wyczyścić i zakonserwować

Konserwacja raków wspinaczkowych

Po sezonie zimowym umyj raki z piachu, naoliw łącznik i inne części ruchome. Zęby raków trzeba naostrzyć i lekko naoliwić, żeby nie rdzewiały. A później do torby. Niech czekają na nowy sezon 🙂

Konserwacja czekanów wspinaczkowych

Czekan nie wymaga jakiejś specjalnej konserwacji, jedna warto sprawdzić w jakim stanie jest stylisko i ostrze. Jeśli potrafisz, to za pomocą specjalnego pilnika możesz trochę podrasować ostrze. Jeśli nie, oddaj do kuźni szpeju. Po ostrzeniu wyczyść czekan wilgotną ściereczką a jak wyschnie, to wrażliwe miejsca nasmaruj.

Jak dbać o sprzęt do wspinania?

Sprzęt do wspinania powinien być zawsze przygotowany. Na początku sezonu wspinaczkowego lub zaraz po nim zrób jego przegląd, wyczyść go i schowaj w ciemnym, suchym miejscu.

Zapamiętaj parametry swojego sprzętu lub zachowaj ulotki sprzętowe.

Ja parametry i historię użytkowania mojego sprzętu wspinaczkowego znam na pamięć. Przeglądam go zawsze dzień przed wspinaniem lub ruszeniem w góry. Jeśli podczas wspinania uległ zabrudzeniu – czyszczę zaraz po powrocie do domu. Mam świadomość tego, że od sprzętu i od partnera zależy moje zdrowie i życie.


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Przeczytaj więcej artykułów dotyczących wspinaczki:

Jaki sprzęt jest potrzebny na via ferraty?

Jaki sprzęt do wspinania kupić na początek?

Czy każdy może się wspinać?

Czy wspinanie jest bezpieczne?

Gdzie w Polsce można się wspinać?

Czy wspinanie to drogi sport?

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Jak wybrać kurs wspinaczki?

Dodaj komentarz