Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy – poradnik

O tym, że o sprzęt wspinaczkowy trzeba dbać, miłośnikom tej dyscypliny w nie trzeba przypominać. Od niego zależy nasze życie i powodzenie wspinaczek. Warto jednak zadać sobie pytanie: jak dbać o sprzęt wspinaczkowy, by służył nam jak najdłużej? Jak obchodzić się z nim podczas wspinaczek oraz wtedy, gdy czeka na kolejne wyjazdy w skały lub góry?

Kolejnym ważnym aspektem, mówiącym o tym, jak dbać o sprzęt wspinaczkowy są regularne przeglądy i konserwacja sprzętu wspinaczkowego. Wspinacze czasem zapominają, że nie tylko codzienne dbanie o sprzęt jest ważne. Co jakiś czas trzeba zrobić przegląd szafy ze szpejem i pożegnać się z niektórymi elementami wspinaczkowego wyposażenia.

Przegląd sprzętu warto zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze sprawdzimy, w jakim stanie jest szpej oraz czy jeszcze nadaje się do użytku. To również dobry moment na odświeżenie wszystkiego przed sezonem. Po drugie zrobimy porządek w plecaku i uzupełnimy ewentualne braki. To wszystko sprawi, że będziemy gotowi nawet na spontaniczny wyjazd i pewni, że mamy wszystko, co jest nam potrzebne do bezpiecznych wspinaczek.

W tym artykule znajdziesz porady dotyczące tego jak na co dzień dbać o sprzęt wspinaczkowy, jak go czyścić i konserwować, na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego sezonowego przeglądu oraz kiedy go wycofać.

Żywotność sprzętu wspinaczkowego

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy ważną kwestię, jaką jest żywotność sprzętu wspinaczkowego, która określana jest przez producenta. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej metody określenia tego, ile dany sprzęt można używać. W zależności od akcesorium, zakupionej marki i materiału, z jakiego sprzęt jest wykonany, zazwyczaj będzie to od 2 do nawet 10 lat.

Informacje o żywotności sprzętu znajdziesz na metkach sprzętowych i ulotkach dołączonych do szpeju podczas zakupu – zachowaj je, żeby móc się do nich odnieść.

Co wpływa na żywotność sprzętu do wspinaczki?

Największy wpływ na to, jak długo będzie można używać sprzętu do wspinaczki, ma intensywność używania. Czym więcej będziesz się wspinać, tym szybciej zużyjesz sprzęt do wspinaczki. Dodatkowe czynniki, które skracają żywotność sprzętu do wspinaczki to warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, zabrudzenia piachem i przetarcia. To również powód, dla którego sprzęt metalowy ma zwykle dłuższą żywotność niż produkty tekstylne. Jest on bardziej odporny na działanie wymienionych tu czynników. Do czynników wpływających na długość użytkowania należy też dodać codzienną dbałość o nasz sprzęt, która przyczynia się do wydłużenia jego żywotności.

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy na co dzień – kilka wskazówek

Najgorsze, co możesz zrobić dla swojego sprzętu to zostawić go po wspinaczce w plecaku. Warto po każdej akcji wspinaczkowej, czy to na ściance, w skałach czy górach dosłownie dać wszystkiemu oddech i czas na odparowanie. Pozwoli to pozbyć się ewentualnej wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.

Codzienne dbanie o szpej pozwoli na przedłużenie jego żywotności. Używając sprzętu, szczególnie zwracajmy uwagę na to, aby nie zbierał on zbędnego brudu i piachu. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wskazówek, jak na co dzień dbać o sprzęt wspinaczkowy:

 • Przechowuj swój sprzęt wspinaczkowy w torbie lub plecaku w suchym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze.
 • Unikaj przechowywania sprzętu i akcesoriów do wspinaczki w samochodzie – są one narażone na duże wahania temperatur.
 • Transport oraz przechowywanie sprzętu powinno się odbywać z dala od chemikaliów, źródeł ciepła oraz promieni UV.
 • Podczas używania liny, kładź ją na płachcie, dzięki temu lina wchłonie mniej piachu. Wpłynie to na jej żywotność, a dodatkowo unikniesz szlifowania karabinków przez piach.
 • Regularnie czyść linę wspinaczkową przy pomocy specjalnej szczotki do liny.
 • Co jakiś czas wypierz linę oraz pozostałe tekstylne wyposażenie.
 • Dbaj o uprząż wspinaczkową i czyść ją regularnie.
 • Utrzymuj swoje buty wspinaczkowe w czystości. Po wspinaniu daj im wyschnąć i przechowuj je w bawełnianej torbie.
 • Pamiętaj, że buty wspinaczkowe służą do wspinania, dlatego nie chodź w nich pod skałą czy na ściance. Używając butów wspinaczkowych zgodnie z przeznaczeniem, unikniesz ich zabrudzeń i deformacji.
 • Nie rzucaj swoim sprzętem.
 • Co najmniej na zakończenie sezonu umyj sprzęt, który tego wymaga – szczególnie ten metalowy, którego używasz do różnych rodzajów wspinaczek.
 • Od czasu do czasu wypierz płachtę na linę i woreczek na magnezję.
 • Regularnie rób ocenę wizualną i manualną liny wspinaczkowej i innych elementów swojego wyposażenia.
 • Wycofuj z użycia sprzęt, który wzbudza w Tobie jakąkolwiek wątpliwość.

Przeglądy i konserwacja sprzętu wspinaczkowego

Skoro wiemy już jak na co dzień dbać o to, by nasz sprzęt był w doskonałym stanie, przejdźmy do jego poszczególnych elementów. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak czyścić sprzęt oraz jak przeprowadzać kontrole sezonowe naszego wyposażenia wspinaczkowego, na co zwrócić uwagę oraz kiedy taki sprzęt wycofać.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Jak dbać o uprząż wspinaczkową

Uprząż wspinaczkowa to niezbędny element naszego wyposażenia wspinaczkowego. Najczęściej to jedna z pierwszych rzeczy, które kupujemy w naszej karierze wspinaczkowej. Podczas codziennego użytkowania uprzęży zadbaj o to, aby uprząż była czysta i sucha. Wszelki brud najprościej usuwać miękką wilgotną ściereczką. Jeśli zdecydujesz się na pranie, to nie używaj detergentów i wykonaj je w letniej wodzie.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Uprzęży wspinaczkowej można używać nawet do 5-10 lat, pod warunkiem, że nie wyeksploatujemy jej wcześniej. Informacje o żywotności uprzęży znajdziesz na metce, która zwykle jest wszyta w pasie biodrowym oraz na ulotce. Kilka razy w roku przeprowadź kontrolę:

 • Poszukaj ewentualnych przetarć.
 • Zobacz, w jakim stanie jest łącznik uprzęży. Wskazówką niech będzie to, że niektórzy producenci wprowadzili znacznik zużycia łącznika – najczęściej jest to nić innego koloru wszyta w łącznik. Jeżeli jest widoczna – bezwzględnie należy uprząż wycofać z użycia!
 • Sprawdź też, czy szwy się nie prują.
 • Zobacz, czy klamry nie mają uszkodzeń.

Głębokie uszkodzenia i ślady użytkowania czy przetarty łącznik to znak, że uprząż należy wycofać.

Czy można prać uprząż wspinaczkową?

Oczywiście! Można to zrobić ręcznie lub w pralce, używając programu do tkanin syntetycznych i temperatury wody nieprzekraczającej 30°C. Warto zabezpieczyć bęben przed uszkodzeniami od metalowych elementów i włożyć uprząż do pralki w bawełnianym worku. Należy pamiętać, by nie stosować proszków do prania. Uprząż wspinaczkową możesz wyprać ręcznie w samej wodzie, ewentualnie w wodzie z mydłem.

Jak dbać o kask wspinaczkowy

Kask wspinaczkowy jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wspinaczkowego. Do tego bardzo mocno narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych – wiatru, temperatury, piachu, brudu oraz kamieni. Kask narażony jest również na pot, dlatego, jeśli bardzo się pocisz, to warto ochronić kask przed nadmiernym działaniem soli oraz nieprzyjemnym zapachem stosując dodatkowe nakrycie głowy, np. buff.

Kilka razy w roku należy umyć kask używając do tego czystej, mokrej ścierki. Korzystając z okazji należy zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest skorupa kasku – czy nie ma zbyt dużych uszkodzeń, pęknięć czy wgnieceń. Należy sprawdzić również piankę wewnątrz kasku – jeśli jest uszkodzona – kask należy zmienić. Jeśli paski, sprzączki, klipsy – cokolwiek jest uszkodzone – wycofaj kask z użycia.

Pewnie zastanawiasz się, ile lat można używać kasku wspinaczkowego? W przypadku kasku datę użyteczności mierzy się od daty produkcji,  a nie pierwszego użycia (jak w przypadku innego sprzętu). Zatem robiąc przegląd sprzętu do wspinaczki, koniecznie sprawdź, kiedy kask był wyprodukowany i jaki jest jego okres przydatności.

Jak dbać o buty wspinaczkowe

Dbając na co dzień o dobry stan obuwia wspinaczkowego, przedłużasz mu życie oraz sprawiasz, że but lepiej sprawuje się podczas wspinaczki. Niech w codziennym dbaniu o buty wspinaczkowe pomogą Ci poniższe wskazówki:

 • Używaj butów do wspinaczki, a nie do spacerów po hali czy pod skałką.
 • Zakładaj buty dopiero po przygotowaniu do wspinaczki i zawiązania do liny i zdejmuj je jako pierwsze po skończeniu wspinaczki.
 • Pamiętaj, że chodzenie w butach wspinaczkowych może sprawić, ze but się zdeformuje.
 • Zakładając buty, skorzystaj z płachty do liny i to na niej stań po założeniu buta na stopę. Niektórzy wspinacze mają nawet specjalne małe maty, z których korzystają.
 • Przed rozpoczęciem wspinaczki wytrzyj czubek butów o nogawkę, płachtę od liny – o cokolwiek, dzięki temu oczyścisz buty z pyłu. I nie – nie smaruj czubków butów magnezją – ona nie poprawia tarcia gumy, ani nie usuwa brudu, działa wręcz odwrotnie.
 • Przechowuj buty w bawełnianej torbie. Wszelkie syntetyczne worki sprawiają, że but nie oddycha, nie wysycha. Torby foliowe sprzyjają rozwojowi zarazków i nieprzyjemnemu zapachowi. Z kolei but wrzucony do plecaka bez torby ochronnej bardzo szybko złapie piach czy magnezję.
 • Po skończeniu treningu, czy po powrocie ze wspinania wyciągnij buty z plecaka, worka i pozwól im wyschnąć. Jeśli jest potrzeba, to wyczyść je z pozostałości po magnezji czy piachu za pomocą mokrej ściereczki.
 • Nie narażaj butów na działanie ekstremalnych temperatur – nie wystawiaj na słońce i nie przechowuj w samochodzie, gdzie panują niskie lub bardzo wysokie temperatury.
 • Regularnie czyść i podklejaj buty.

Czy buty wspinaczkowe można prać?

Jak najbardziej, buty wspinaczkowe można, a nawet trzeba prać, szczególnie gdy zapach jest ciężki do zniesienia. Kwestią sporną pozostaje to, jaką formę takiego zabiegu wybrać dla swoich butów wspinaczkowych. Są zwolennicy i oponenci prania butów w pralce, argumentujący, że podczas prania but się zdeformuje, a guma się rozklei. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, możesz próbować buty wietrzyć, ozonować, czy stosować środki zapachowe i dezynfekujące. Zła wiadomość jest taka, że jakąkolwiek metodę usuwania przykrego zapachu z obuwia wybierzesz – nie da to trwałych efektów, no, chyba że przestaniesz używać butów.

Podklejanie butów do wspinaczki

Im więcej się wspinasz, tym szybciej będą eksploatować się Twoje buty. Pierwszą oznaką zużycia jest fakt, ze czubek butów, który na początku był ostry, niemal niczym żyletka stał się okrągły. Z czasem również guma pod palcami staje się bardziej miękka, a but przestaje trzymać. Nie trzeba od razu biec do sklepu po nową parę butów (wiadomo, że każdy wspinacz w pewnym momencie swojej kariery i tak ma ich kilka par). Nie warto czekać, aż w butach zrobi się dziura.

Jeśli chcesz uratować swoje buty, możesz skorzystać z opcji renowacji, czyli podklejenia buta nową gumą. Jest to bardzo prosty zabieg, podczas którego z buta zdzierana jest stara guma i zastępuje się ją nową warstwą. Takich zadań specjalnych podejmuje się kilka firm w Polsce. Często na ściankach wspinaczkowych są punkty, do których można oddać buty, które stamtąd są odsyłane do wyspecjalizowanych punktów. Podklejone buty wracają do nas jak nowe. Podpowiemy: wypierz buty w pralce przed wysłaniem do podklejenia.

Jeśli stoisz przed wyborem pierwszych butów do wspinaczki, to może zainteresuje Cię artykuł: Jakie buty wspinaczkowe kupić – poradnik dla początkujących.

Jak dbać o linę wspinaczkową

Temat dbania o liny wspinaczkowej jest na tyle obszerny, że postanowiliśmy opisać go bardziej szczegółowo w artykule Jak dbać o linę wspinaczkową?

Chcemy zwrócić jednak uwagę na to, że tak jak w przypadku każdego innego elementu wyposażenia wspinaczkowego, najważniejsze jest utrzymanie liny w czystości i nawykowa dbałość o jej nienaganny stan. Można to zrobić, pamiętając o kilku ważnych kwestiach:

 • Lina służy do asekurowania, a nie jako dywan. Szczególną uwagę należy wracać na to, aby nie deptać po linie w zabłoconym obuwiu, czy chodzić po niej w rakach.
 • Korzystaj z płachty na linę, aby zapobiec wdzieraniu się ziarenek piasku w rdzeń i oplot liny. Zanieczyszczona lina ma gorsze parametry i destrukcyjnie wpływa na metalowe oprzyrządowanie, z którego korzystasz podczas wspinaczek.
 • Regularnie czyść linę za pomocą szczotki. Możesz wyprać linę, również w pralce automatycznej, korzystając z programu do tkanin syntetycznych, ale bez wirowania. Woda nie powinna przekraczać temperatury 30°C.
 • Równomiernie zużywaj oba końce liny. Zamieniaj je podczas pobytu w skałach czy na ściance, co dodatkowo ograniczy jej skręcanie.
 • Przechowuj linę sklarowaną lub luźno ułożoną w torbie, w suchym i ciemnym miejscu, z dala od jakichkolwiek substancji chemicznych.
 • Regularnie sprawdzaj stan swojej liny – najlepiej samodzielnie przygotowując ją do wspinaczek oraz zwijając ją po nich. Dzięki takiemu nawykowi szybko wychwycisz ewentualne zgrubienia czy uszkodzenia.
 • Znaj swoją linę i obserwuj ją. Zapamiętaj, kiedy byłą kupiona, jakie ma parametry i jak intensywnie była używana. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o jej wycofaniu z użycia, które bezwzględnie powinno nastąpić, gdy zaliczyłeś lot o współczynniku 1 lub większym.

Aby przybliżyć prawidłowy sposób inspekcji liny wspinaczkowej i taśm wspinaczkowych, warto obejrzeć film przygotowany przez markę DMM.

Jak dbać o  karabinki wspinaczkowe

Kolejnym elementem stałego wyposażenia wspinaczkowego są różnego rodzaju karabinki – te zakręcane, jak i niezakręcane oraz te użyte w ekspresach wspinaczkowych. Zwykle karabinki wspinaczkowe mają długą żywotność ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz na jego wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Ale i tu bywają wyjątki i zdarza się, że karabinki należy wycofać z użycia. Kiedy należy to zrobić?

Podczas okresowego przeglądu karabinków wspinaczkowych zwróć uwagę na poprawne działanie zamków oraz ich płynne blokowanie. Dokładnie obejrzyj powierzchnię karabinków i sprawdź, czy nie są nadmiernie wytarte przez linę, oraz czy korpus karabinka nie jest wygięty, czy nie ma uszczerbień, które mogą uszkodzić linę. W taki sam sposób przejrzyj swoje karabinki od ekspresów wspinaczkowych. Sprawdź też, w jakiej kondycji są nity, a w karabinkach zakręcanych dodatkowo sprawdź, czy nakrętka poprawnie działa.

Należy bezwzględnie wycofać karabinki z użycia:

 • Jeśli praca zamka budzi wątpliwości, np. kiedy zamek się nie domyka, nie działa płynnie lub się zaciera i sprężyna nie odbija. W ostatnim przypadku mówi się, że taki karabinek ma pamięć – po otwarciu ramię zamka nie chce odbić i wrócić do pozycji zamkniętej. Przypomnijmy tutaj, ze wytrzymałość karabinka znacznie spada, kiedy nie jest on domknięty.
 • Gdy na skutek udaru, uderzenia, nadmiernego obciążenia karabinki zmieniły swój kształt.
 • Jeśli pojawiła się korozja.
 • W przypadku, gdy krawędzie są zbyt wytarte lub zbyt ostre. Nie powinno się używać do asekuracji mocno wytartych karabinków. Ma to związek z ich wytrzymałością, która w takiej sytuacji się zmniejsza. W przypadku karabinków stosowanych w ekspresach należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy wytarta krawędź pracująca z liną nie jest zbyt ostra. Niesie to za sobą ryzyko uszkodzenia liny podczas lotu.
 • Należy wycofać karabinek z użycia również wtedy, gdy występują mikropęknięcia korpusu karabinka.

Jak czyścić karabinki wspinaczkowe?

Karabinki najlepiej czyścić letnią wodą z mydłem. Można zastosować również szczoteczkę z miękkim włosiem. Po opłukaniu i osuszeniu zamki należy nasmarować specjalnymi środkami, które nie łapią brudu (najlepiej środkiem na bazie silikonu, oczy specjalnym olejem do maszyn) i usunąć nadmiar substancji. Nie należy używać do tego środków typu WD 40, ponieważ mogą wysuszyć przegub i sprężynę, w ten sposób przyśpieszając zużycie.

Na filmie przygotowanym przez markę DMM możesz zobaczyć, jak można sprawdzić stan techniczny karabinków oraz jak je nasmarować.

Zadbaj o swój przyrząd do asekuracji

Przyrząd do asekuracji to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wspinacza. Jeśli używasz przyrządów typu kubek, to sprawdź, czy nie ma na nim uszkodzeń, otarć, zbyt dużych wytarć w rowkach, wygięć czy uszczerbień.

W przypadku przyrządów półautomatycznych warto zobaczyć, w jakim stanie zabrudzenia jest mechanizm. W obu przypadkach należy od czasu do czasu umyć przyrządy i wyczyścić je z piachu oraz w razie potrzeby przesmarować tak samo, jak karabinki wspinaczkowe.

Jak dbać o ekspresy wspinaczkowe

O tym, jak dbać o karabinki możesz przeczytać powyżej. W tym akapicie zwróćmy uwagę na taśmy w ekspresach, które zużywają się najszybciej, ponieważ są tekstylne. Należy je kontrolować pod względem zużycia (jak uprząż i pętle wspinaczkowe) oraz wymieniać co kilka lat.

Uwaga! Tekstylne akcesoria wspinaczkowe mają różny okres użytkowania, który określa producent.

Kontrola pętli wspinaczkowych

Podobnie ma się sprawa z pętlami stosowanymi do wspinaczki. Ich żywotność jest określona przez producenta i zmniejsza się wraz z częstotliwością używania oraz narażeniem na czynniki zewnętrzne. Przed każdym sezonem warto sprawdzić datę ważności naszych pętli oraz to czy pętle nie są poprzecierane, czy uszkodzone w jakikolwiek sposób. Sprawdź wszystkie szwy w pętlach, szczególną uwagę zwróć na to, czy szwy się nie prują.

Jeśli masz pętle wiązane, sprawdź, czy węzeł jest dobrze zaciśnięty i końcówki z niego wychodzące są odpowiedniej długości (minimum 3 szerokości taśmy).

Kości do asekuracji – jak o nie dbać i je czyścić

Aby wyczerpać temat dbania o sprzęt wspinaczkowy, pozostało nam do omówienia jeszcze kilka akcesoriów, między innymi kości do asekuracji. Należy zająć się nimi podobnie, jak pozostałym sprzętem metalowym, czyli sprawdzić pod kątem ewentualnych pęknięć i mikrouszkodzeń, o czym przeczytasz wyżej. Dodatkowo należy sprawdzić, czy taśmy są w nienagannym stanie.

Zwróć również uwagę na cięgna kości – czy nie uległy uszkodzeniu. W kościach mechanicznych sprawdź, czy trygger pracuje poprawnie. Jeśli są zabrudzenia ,lub krzywki nie pracują poprawnie – umyj mechaniki wodą z mydłem, opłucz i nasmaruj podobnie jak zamki karabinków.

Tutaj znowu na pomoc przychodzi DMM z filmem instruktażowym: Inspekcja i utrzymanie kamów.

Jak dbać o sprzęt do wspinaczki zimowej

To jeszcze nie koniec. Na naszej check liście znalazł się również sprzęt do wspinaczki zimowej czy drytoolowej, o który również należy zadbać, zanim na kilka dobrych miesięcy wyląduje w szafie. Taki sprzęt jest podatny na różnego rodzaju zabrudzenia – błoto, pył i pach. Po każdym użyciu należy taki sprzęt wypłukać i dobrze wysuszyć, co pomoże zapobiegać korozji.

Jak dbać o raki wspinaczkowe

Po sezonie zimowym umyj raki z piachu, naoliw łącznik i inne części ruchome. Zęby raków warto naostrzyć i lekko naoliwić, żeby nie rdzewiały. A później najlepiej schować je do torby, by, choć wiosną, to zimowały w oczekiwaniu na nowy sezon.

Konserwacja czekanów wspinaczkowych i turystycznych

Ostatnią rzeczą na naszej check liście sprzętowej są czekany. Nie wymagają one jakiejś specjalnej konserwacji, jednak warto sprawdzić, w jakim stanie jest stylisko i ostrze. Jeśli potrafisz, to za pomocą specjalnego pilnika możesz trochę podrasować ostrze przed nowym sezonem. Po ostrzeniu wyczyść czekan wilgotną ściereczką, a jak wyschnie, to wrażliwe miejsca nasmaruj.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić lub nie czujesz się na siłach, możesz oddać czekany w ręce specjalistów do Kuźni Szpeju. Jak piszą na stronie — Kuźnia podkuwa i uzbraja, naprawia i przerabia, ostrzy i służy radą. Zajmują się produkcją nowego sprzętu, ale równie bliska jest im idea renowacji i dobre utrzymanie posiadanego sprzętu. Do Kuźni Szpeju można przesłać śruby, ostrza czekanów czy raki zarówno w celu konserwacji, jak i naprawy.

Dbanie o śruby lodowe

Na koniec, tak formalnie, śruby lodowe, podobnie, jak inny sprzęt metalowy, należy regularnie płukać, dobrze suszyć i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. W razie potrzeby naostrzyć.

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy — podsumowanie

Sprzęt do wspinania powinien być zawsze przygotowany do akcji wspinaczkowej, czy to skałkowej, czy górskiej. Przed sezonem skałkowym oraz zaraz po tym, kiedy następuje jego koniec, koniecznie zrób przegląd swojego sprzętu do wspinaczki sportowej, sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz oraz czy Twoje akcesoria nadają się do użycia.

Zimowy sprzęt wspinaczkowy podlega takim samym regułom czystości i konserwacji. Należy go również przechowywać w przyjaznym, suchym otoczeniu i co najmniej raz w roku, przed sezonem sprawdzać jego stan oraz uzupełniać braki.

Dbanie o sprzęt wspinaczkowy to jednak nie tylko okresowe przeglądy i sposoby przechowywania – to przede wszystkim codzienne rutyny po-wspinaczkowe. Jeśli coś jest brudne, to należy to od razu wyczyścić. Jeśli coś jest mokre, to trzeba to umyć i wysuszyć.

Dzięki regularnemu nawykowi dbania o sprzęt wspinaczkowy na co dzień przedłużymy nie tylko estetykę wyglądu. Przede wszystkim przedłużymy jego trwałość i będziemy mieć pewność, że jest on zawsze gotowy do naszych wymarzonych wspinaczek.

Szukasz informacji o sprzęcie wspinaczkowym?

Wiele praktycznych informacji zdobędziesz na kursie wspinaczkowym w naszej Akademii Wspinania climb2change. Na kursie możesz bezpłatnie przetestować udostępniony na czas szkolenia sprzęt.

A może chcesz dowiedzieć się, Jaki sprzęt do wspinaczki kupić na początek?

A jeśli już się wspinasz, to może zainteresuje Cię temat 15 błędów, które robisz na treningu wspinaczkowym

Zapisz się na kurs skałowy

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top