Jak wybrać kurs wspinaczki. Podsumowanie live

Jak wybrać kurs wspinaczki?

11.03 na naszym Facebooku prowadziliśmy live, na którym opowiadaliśmy o tym, jaki oraz jak wybrać kurs wspinaczki. Było o tym, jakie są rodzaje kursów oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkolenia. Dziś wrzucamy Wam podsumowanie tego spotkania.

Po co robić kurs wspinaczki?

Odpowiedzi na to pytanie najczęściej szukają osoby, które już się wspinają na ściance i przeszły  tam wstępne przeszkolenie. A jeśli dodatkowo ktoś znajomy pokazał im, jak używać ekspresów i liny do asekuracji i prowadzenia dróg wspinaczkowych, to mają wrażenie, że wymiatają. Kto tak ma?

Asekuracja na wędkę nieco różni się od asekuracji podczas prowadzenia drogi wspinaczkowej. Niezależnie od tego, na jakim przyrządzie asekurowaliście do tej pory – warto rozszerzyć tą wiedzę i skorygować ją pod okiem doświadczonej osoby. Ucząc się od znajomych, nie macie pewności, czy dobrze przekazują wam wiedzę. No i najważniejsze: czy znajomi wytłumaczą Wam, dlaczego powinno robić się właśnie tak, a nie inaczej?

Instruktor podczas kursu przede wszystkim uczy i tłumaczy, jak najkorzystniej podejść do tematu asekuracji. Dodatkowo wyłapuje i koryguje błędy. Zatem, jeśli jesteś samoukiem to na kursie wspinaczki możesz sprawdzić, czy na pewno to, co robisz jest bezpieczne dla Ciebie i Twoich wspinaczkowych partnerów.

ZAPISZ SIĘ NA KURS WSPINACZKI

Osoby początkujące, które nigdy wcześniej się nie wspinały i nie asekurowały mają okazję nauczyć się tego pod okiem doświadczonych osób i od podstaw budować dobre nawyki.

Asekuracja to jednak nie wszystko. Na kursie wspinaczki nauczysz się znacznie więcej. W zależności od rodzaju kursu, poszerzysz swoją wiedzę o to jak poprawnie opuszczać partnera po skończonej drodze wspinaczkowej, jak bezpiecznie przewiązywać się w stanowisku, jak zjechać po linie, jak poradzić sobie w sytuacjach awaryjnych, a nawet jak asekurować się, kiedy na drodze nie ma stałych punktów do asekuracji.

Jakie są rodzaje kursów wspinaczkowych?

Niemal wszystkie szkoły wspinania prowadzą szkolenia zgodnie z wytycznymi PZA. Ten sam program różni się jedynie nazwą. Są 3 rodzaje kursów wspinaczkowych dla początkujących, których opis znajduje się poniżej. Naszym zdaniem te kursy są najlepsze do tego, żeby zacząć i nauczyć się bezpiecznej zabawy w skałach.

Co zrobić, jeśli nie jesteście pewni, czy wspinanie w skałach jest dla was? Możecie skorzystać z opcji Climbing Day. To dzień wspinaczki w skałach pod okiem instruktora. Możecie przyjechać w Dolinki Podkrakowskie, nauczyć się podstaw asekuracji, wiązania ósemki i wspinać się w naturalnej skale. Emocje i dobra zabawa gwarantowane.

climb2change na facebook

Podstawowy kurs wspinaczki skalnej, cz I, inaczej: kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych

Taki kurs trwa minimum 4 dni. Program obejmuje naukę wspinania i asekuracji po drogach wyposażonych w stałe punkty do asekuracji – ringi i spity oraz ringi lub stanowiska zjazdowe.

Na tym kursie nauczysz się:

 • poprawnej asekuracji, poprawnego wiązania się liną do uprzęży, właściwego korzystania z przyrządów do asekuracji
 • jak bezpiecznie opuścić swojego partnera po tym, jak skończy drogę wspinaczkową
 • jak prowadzić drogi wspinaczkowe, jak poprawnie korzystać z ekspresów i wpinać do nich linę
 • co zrobić po skończonej drodze, czyli jak bezpiecznie przewiązać się w stanowisku i zostać opuszczonym w dół
 • jak samodzielnie zjechać po linie
 • jak samemu zbudować stanowisko ze stałych punktów oraz jak przygotować stanowisko do wspinania na tzw. „wędkę”
 • jak rozwiązywać drobne sytuacje awaryjne, np. jak wycofać się z drogi, której nie potrafimy przejść do końca
 • jeśli zespoły dobrze sobie radzą, pokazujemy również, jak wspinać się po drodze, która ma więcej niż jeden wyciąg. Jak asekurować osobę, która wspina się na drugą oraz jak z takiej drogi zjechać z tak zwaną przesiadką.

Podstawowy kurs wspinaczki, cz. I polecamy osobom, które

 • nigdy wcześniej się nie wspinały
 • mają małe doświadczenie wspinaczkowe
 • Już się wspinają, ale chcą usystematyzować swoja wiedzę
 • Chcą się wspinać w skałkach, po drogach ubezpieczonych

Podstawowy kurs wspinaczki, cz. I możesz zarezerwować TUTAJ.

Podstawowy kurs wspinaczki skalnej, cz II, inaczej: kurs wspinaczki po drogach nieubezpieczonych

Kurs trwa minimum 4 dni. To jest kurs dla osób, które już umieją asekurować i wspinać się po drogach ubezpieczonych. Na tym kursie można nauczyć się zakładania własnych punktów asekuracyjnych oraz wspinania w zespole po drogach dwuwyciągowych. W programie jest również rozwiązywanie drobnych sytuacji awaryjnych.

Na tym kursie nauczysz się:

 • zakładać własne punkty do asekuracji za pomocą „kości”
 • korzystać z punktów asekuracyjnych stworzonych przez naturę
 • budować stanowiska z własnych punktów asekuracyjnych
 • wspinać się w zespole, po drogach dwuwyciągowych – asekurować partnera, który wspina się na drugiego i zjeżdżać po linie
 • rozwiązywać drobne sytuacje awaryjne – np. podchodzić po linie za pomocą węzłów samozaciskowych, tak zwanych „prusików”

Podstawowy kurs wspinaczki cz. II polecamy osobom, które:

 • są po kursie dla początkujących (część I)
 • chcą się wspinać na własnej asekuracji
 • już się wspinają i chcą sobie przypomnieć i usystematyzować swoja wiedzę
 • które chcą wspinać się w górach wysokich i wziąć udział w kursie taternickim

Podstawowy kurs wspinaczki cz. II  możesz zarezerwować TUTAJ.

Podstawowy kurs wspinaczki skalnej, całość, inaczej: kurs skałkowy, kurs wspinaczki skalnej

Ten kurs trwa 6 dni i jest najbardziej popularny. Z dawien dawna to właśnie od tego kursu musiały zaczynać osoby, które chciały wspinać się w Tatach. Ten kurs to połączenie dwóch kursów, o których piszę wyżej. Obejmują obszerny materiał, który daje podstawy do dalszego szkolenia w górach wysokich. Jest on niezbędny do tego, aby móc zrobić później kurs taternicki.

Na kursie skałkowym:

 • uczymy poprawnej asekuracji, poprawnego wiązania się liną do uprzęży, właściwego korzystania z przyrządów do asekuracji
 • uczymy, jak poprawnie opuścić swojego partnera po tym, jak skończy drogę wspinaczkową
 • uczymy, jak prowadzić drogi wspinaczkowe, jak poprawnie korzystać z ekspresów i wpinać do nich linę
 • uczymy, co zrobić po skończonej drodze, czyli jak bezpiecznie przewiązać się w stanowisku
 • uczymy, jak zakładać własne punkty do asekuracji za pomocą „kości”
 • uczymy, korzystania z punktów stworzonych przez naturę
 • uczymy, jak budować stanowiska z gotowych punktów do asekuracji oraz z własnych punktów asekuracyjnych
 • uczymy wspinać się w zespole, po drogach wielowyciągowych – asekurować partnera, który wspina się na drugiego i zjeżdżać po linie
 • pokazujemy, jak rozwiązywać drobne sytuacje awaryjne – np. podchodzić po linie za pomocą węzłów samozaciskowych, tak zwanych „prusików”

Kurs skałkowy polecamy:

 • osobom, które nigdy wcześniej się nie wspinały
 • osobom z małym doświadczeniem wspinaczkowym
 • osobom, które już się wspinają ale chcą sobie przypomnieć i usystematyzować swoja wiedzę
 • osobom, które chcą się wspinać w skałkach, po drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji
 • osobom, które chcą wspinać się w górach wysokich i wziąć udział w kursie taternickim

Kurs skałkowy możesz zarezerwować TUTAJ.

Follow me - link do instagram

Czy instruktor wspinaczki musi mieć uprawnienia PZA?

Jak to jest z tym instruktorem, czy musi mieć uprawnienia PZA (Polski Związek Alpinizmu), czy nie musi? W Polsce są dwa rodzaje uprawnień do szkoleń: uprawnienia państwowe, – który ma każdy instruktor sportu, czy to wspinaczki, czy innej dyscypliny. Dodatkowe uprawnienia można „zdobyć” w PZA, robiąc dodatkowy kurs w tej instytucji. Są to tak zwane uprawnienia branżowe. Można je porównać do uprawnień, które nadaje np. PZN (Polski Związek Narciarstwa) swoim stowarzyszonym instruktorom.

Nie ma żadnych przepisów prawnych, które zobowiązują instruktorów sportu do posiadania uprawnień branżowych. W Polsce obowiązuje „uwolnienie zawodów” i można szkolić również bez uprawnień, choć akurat takich praktyk i instruktorów nie polecamy.

Pamiętajcie o tym, że instruktorzy sportu są szkoleni przez instruktorów PZA, mają staż u instruktorów PZA oraz szkolą ramię w ramię z instruktorami PZA. W szkołach z licencją PZA szkolą instruktorzy bez licencji PZA a w szkołach bez licencji PZA szkolą instruktorzy PZA J

ZAPISZ SIĘ NA KURS WSPINACZKI

Instruktorzy PZA promują siebie samych, jako najlepszych, sugerując, że to jedyna instytucja, która prowadzi weryfikację umiejętności instruktorów oraz wyznacza standardy szkoleniowe. O ile to drugie jest prawdą – nie ma w Polsce drugiej instytucji podobnej do PZA (taka się tworzy i trochę czasu upłynie, zanim wyznaczy swoje standardy) o tyle kwestia weryfikacji umiejętności instruktorów ma się nijak do standardów szkoleniowych. Dlaczego?

Poza oczywistymi kompetencjami wspinaczkowymi instruktorów PZA, organizacja ta w żaden sposób nie weryfikuje tego, w jaki sposób instruktorzy Ci prowadzą zajęcia oraz jakie standardy są zachowane w szkołach licencjonowanych przez ten związek! Nie ma żadnej kontroli świadczenia usług oraz realizowania programu według wytycznych.

Ponadto instruktorów PZA szkolących w skałkach jest naprawdę niewielu. Większość instruktorów prowadzących podstawowe kursy wspinaczki to instruktorzy sportu. Szkolą tak samo dobrze a czasem lepiej niż instruktorzy branżowi.

Jak wybrać instruktora wspinaczki?

Nauczyciel nauczycielowi nie równy, prawda? Dlatego najlepiej poszukać opinii, popytać znajomych, zapytać się, kto jak pracuje. Choć nie ukrywamy, że jest coś takiego, jak „syndrom sztokholmski”. Po szkoleniu każdy poleci instruktora, u którego robił szkolenie, mimo, że nie ma porównania do innego 😉

Akademia Wspinania climb2change

Jak wiecie, mamy swoją szkołę wspinania i pod marką climb2change działamy już czwarty rok. My, czyli Darek Woźniczka i Pola Kryża. Darek ma ponad 25 lat stażu wspinaczkowego a od ponad 10 lat jest instruktorem wspinaczki skałkowej. Doświadczenie instruktorskie zdobywał pod okiem instruktorów PZA oraz w szkołach licencjonowanych przez PZA. Pola zdobywa doświadczenie pod okiem Darka.

Instruktorzy Akademii Wspinania climb2change

W naszej szkole wspinania nie działamy sami. W szkoleniach letnich pomagają nam:

Mateusz Kopczyński (instruktor wspinaczki sportowej) – wieloletni, doświadczony instruktor. Na co dzień prowadzi sekcje wspinaczkowe na krakowskim Avatarze.

Maciej Długosz (instruktor wspinaczki skalnej PZA) – instruktor, który od ponad 15 lat szkoli młodych adeptów wspinaczki

Grzesiek Hajny (instruktor wspinaczki sportowej, a wkrótce PZA) – instruktor spod znaku VI.7. Jego staż wspinaczkowy oraz doświadczenie są bezcenne.

Dawid „Napięty” Woźniak (instruktor wspinaczki sportowej) – propagator polskich skał i wspinania w polskich skałach. Twórca wielu trudnych dróg w polskich skałach.


Nasi klienci mieli dość mówienia, że wspinanie nie jest dla nich i mają za słabe ręce. Stawiają sobie ambitne cele i w swoim tempie je realizują.

My pomagamy im zamienić stwierdzenie „nie damy rady” na „zrobię to”.   Wspólnie z nimi przesuwamy ich granice komfortu we wspinaniu po to, żeby mogli śmiele realizować swoje wspinaczkowe i górskie marzenia w myśli idei #climbyourdreams!


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Przeczytaj więcej artykułów dotyczących wspinaczki:

Czy każdy może się wspinać?

Czy wspinanie jest bezpieczne?

Gdzie w Polsce można się wspinać?

Czy wspinanie to drogi sport?

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Co to znaczy wspinać się bezpiecznie + Korona Polskich Skałek

Dodaj komentarz