Syntetyczne substancje w kosmetykach

Formaldehyd, Ftalany, Syntetyczne substancje – Kosmetyczne kruczki, cz. II

Lista szkodliwych substancji jest całkiem spora, dlatego przed Wami garść informacji o nieprzyjemnych niespodziankach, które kryją etykiety kosmetyków. Pierwszą część znajdziecie tutaj.

#Formaldehyd

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie, gdy słyszycie to słowo? Zapewne pamiętacie czasy szkolne i uginające się od preparatów anatomicznych półki w salach biologicznych. Trujący gaz, który uwalnia się z formaliny (formaldehyd) jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych konserwantów w kosmetyce. Znajdziecie go w lakierach i odżywkach do paznokci oraz produktach do pielęgnacji włosów. Nierzadko spotykany jest również w samoopalaczach, balsamach do ciała, żelach pod prysznic oraz samoopalaczach. Formaldehyd może w znaczącym stopniu podrażnić układ oddechowy i oczy, przyspiesza starzenie się skóry, a także przyczynia się do powstawania komórek nowotworowych.

Formaldehyd w lakierach do paznokci

#Syntetyczne substancje zapachowe

Syntetyczne substancje zapachowe, które znajdziemy w kosmetykach są tańszą alternatywą roślinnych aromatów. Stosuje się je powszechnie niemal we wszystkich produktach kosmetycznych. Odpowiedzialne są one za powstawanie alergii i podrażnień na skórze. Niezwykle łatwo wchłaniają się przez skórę w głąb organizmu. Mogą zaburzać gospodarkę hormonalną i zwiększyć ryzyko powstawania zmian nowotworowych.

PEG, EDTA, formaldehyd - szkodliwe składniki kosmetyków

#Syntetyczne filtry UV

Stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest wskazane nawet przy minimalnym nasłonecznieniu. Zanim jednak zaopatrzymy się w taki kosmetyk, lepiej sprawdzić, co oferuje nam producent. Niezwykle często w skład kosmetyków wchodzą chemiczne filtry UV, które przy regularnym stosowaniu osłabiają skórę, przez co staje się ona mniej odporna na działanie innych szkodliwych substancji. Zanim zakupicie kosmetyk z ochroną przeciwsłoneczną zerknijcie na etykiety! Wystrzegajcie się następujących składników:
*Benzophenone – 3, -4
*Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate)Homosalate
*Octyl Salicylate
*Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane)
*Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)
*Ethylhexyl Dimethyl

szkodliwe substancje w kosmetykach

#Ftalany

Znajdziemy je w lakierach do paznokci, balsamach nawilżających, perfumach. Szczególnie szkodliwe mogą być dla kobiet w ciąży. Badania wykazały, że u dojrzewających chłopców, których matki w czasie III trymestru ciąży stosowały kosmetyki zawierające w ftalany, mogą mieć w przyszłości problemy z płodnością. Dodatkowo ftalany zaburzają pracę wątroby, nerek oraz zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

fb-C2C-750x50px

Kosmetyki powinny przywracać naszej skórze piękny i zdrowy wygląd, a nie działać na jej szkodę. Właśnie dlatego stosuję w swojej pielęgnacji tylko kosmetyki naturalne. Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego produktu, sprawdźcie, co kryje jego etykieta. Stara ajurwedyjska zasada mówi: „Nie smaruj się niczym, czego nie możesz zjeść”.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Dodaj komentarz