Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne i organiczne – dlaczego warto je stosować

Badania wykazują, że substancje takie, jak parabeny, ftalany, trikolosan czy oksybenzon, które wchodzą w skład popularnych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych (takich jak mydła, kremy, szampony do włosów i inne), bezpośrednio ingerują w układ hormonalny człowieka. Gazety publikują listy toksycznych kosmetyków. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje około 2 milionów przypadków poważnych zatruć pestycydami. USA zakazuje produkcji kosmetyków z mikrodrobinkami… Argumentów za tym, żeby przejść na jasną stronę mocy i zacząć stosować kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne, zamiast syntetycznych jest masa. Te wymienione powyżej są tak bezpośrednie i oczywiste, że dziwię się, kiedy po zapoznaniu się z nimi ktokolwiek dalej stosuje kosmetyki syntetyczne.  W sieci można znaleźć setki artykułów, które nawołują do tego, aby zastanowić się nad szkodliwością kosmetyków syntetycznych, których, na co dzień używamy.  A jednak mało, kto zmienia swoje nawyki związane z codzienną pielęgnacją. Nie ma się, co dziwić – przemysł kosmetyczny jest tak silny, że ma większe możliwości przekazu na temat tego, jak powinno wyglądać piękno. A jednak to zjawisko jest dla mnie na tyle interesujące i poważne, że po raz kolejny poruszam ten temat. Chciałabym zachęcić was do spojrzenia globalnie na temat i zastanowienia się nad tym, dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne.

Trochę historii

Pielęgnacja ciała naturalnymi substancjami, np. mlekiem i olejami była znana i ceniona już w starożytności. Ale czy wiecie, że do końca XIX wieku „kosmetyki” można było kupić tylko w aptekach i były to własnoręcznie tworzone pudry, maści i pomady? Choć kobiety od czasów starożytnych szukały sposobów na poprawę swojego wyglądu, to dopiero w XIX w. zaczęto znacznie większą wagę przykładać do codziennego mycia, a kanonem piękna stały się naturalnie wyglądające kobiety. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze kosmetyki wyprodukowane w laboratoriach chemicznych. Dopiero w latach 70 XIX w. na rynku pojawiły się pionierskie firmy produkujące kosmetyki naturalne. Wtedy też wyklarowała się pierwsza definicja kosmetyku naturalnego. Były to produkty bez syntetycznych środków konserwujących, bez barwników i substancji zapachowych, bez parafiny i silikonów oraz testów na zwierzętach (w każdej fazie produkcji).

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne

Czym są kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne, zwane również ekologicznymi zawierają w składzie substancje roślinne, mineralne i pochodzenia zwierzęcego. Są pozbawione sztucznych barwników, konserwantów, silikonów, olejów mineralnych i innych szkodliwych substancji. Kosmetyki organiczne, zwane także kosmetykami bio, mają dodatkowy atut – powinny być przynajmniej w 90% wyprodukowane ze składników naturalnych pochodzenia organicznego – a więc np. z kontrolowanych upraw organicznych. Oznacza to, że surowce, z których są robione, produkowane są bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, GMO lub innych sztucznych substancji chemicznych.

Szkodliwe substancje w kosmetykach

Przez lata pojawiło się wiele badań naukowych, które ukazują nam jak wiele szkodliwych substancji wchłaniamy codziennie wraz zjedzeniem, w zanieczyszczonym powietrzu oraz stosując syntetyczne kosmetyki. Oczywiście dzisiaj nie odczuwamy konsekwencji tego wszystkiego, ale co będzie za rok, za 5, 10, 50 lat?

Ftalany, trikolosan, oksybenzon, które wchodzą w skład popularnych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, bezpośrednio ingerują w układ hormonalny człowieka. SLS-y uszkadzają układ nerwowy i układ odpornościowy skóry. Parabeny działają estrogennie i rakotwórczo.  Ta lista jest długa. Wiadomo jednak, że większość substancji syntetycznych serwowanych nam w kosmetykach po prostu nam szkodzi. Wiadomo też, że nie znamy ich długofalowego wpływu na naszą skórę.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne i organiczne a ekologia

Dlaczego USA zakazuje produkcji kosmetyków z mikrodrobinkami? Ponieważ drobinki te, które powstają z tworzyw sztucznych, wraz z kosmetykami trafiają do rzek i mórz. Mikrodrobinki te nie ulegają rozkładowi, przyczyniając się do śmierci wielu zwierząt żywiących się planktonem, które mylą je z pożywieniem.  To fakt. Ale czy wiemy, co dzieje się z kosmetykami, które wraz ze spływającą w kanalizacji wodą wnikają w glebę? Jaki to ma wpływ na naszą planetę? Niestety nie. Dlatego producenci kosmetyków naturalnych już teraz wychodzą naprzeciw problemom zanieczyszczeń i nie napełniają butelek substancjami, które mogłyby zatruwać wodę i glebę. Dodatkowo opakowania kosmetyków naturalnych przeważnie podlegają biodegradacji i są wykonywane z materiałów, które podlegają recyklingowi.

Kosmetyki naturalne i organiczne a ludzie

Producenci kosmetyków naturalnych zwracają uwagę na coś jeszcze – na ludzi. Szanują nie tylko środowisko, i planetę ziemię. Szanują również osoby, które pośredniczą w produkcji kosmetyków i pozyskiwaniu surowców oraz swoich pracowników. Ponieważ certyfikowane organiczne składniki muszą być uprawiane bez użycia pestycydów, GMO i rozpuszczalników – tworzą bezpieczniejsze warunki pracy dla rolników.  Przyłączają się do programów mających na celu poprawę warunków pracy, np. Fair Trade oraz sami tworzą podobne kampanie. Dla producentów kosmetyków nie sam kosmetyk jest ważny, ale cała filozofia marki jest spójna i transparentna a pracownicy nie są wykorzystywani, ale godnie wynagradzani za swoją pracę.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne

Po czym poznać, że kosmetyk jest naturalny lub organiczny

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, czy kosmetyk jest naturalny. Najlepiej poznać syntetyczne substancje, które są nam serwowane w drogeryjnych kosmetykach. Podręczną listę takich substancji przygotuję dla Was w oddzielnym poście. Zapamiętajcie jednak te nazwy: Petolatum, Mineral Oil, Parafinnum Liquidum , PEG, EDTA, Paraben, Praben, SLS (Sodium Laureth Sulfate), SLES, Aluminium, Fluor, Formaldehyd i jeśli zobaczycie je w składzie kosmetyków – odstawcie je na półkę. A jeśli któryś z kosmetyków naturalnych będzie miał je w składzie – to znaczy, że to ściema. Sama znam kilka firm, które nas oszukują. Bądźcie, więc czujni i sprawdzajcie składy.

Follow me - link do instagramDla ułatwienia sprawy powstały organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Na opakowaniach niektórych kosmetyków naturalnych znajdziecie napisy: Ecocert, NaTrue, BDIH, CSE – to najbardziej popularnie i wiarygodne oznaczenia kosmetyków, które spełniają normy naturalnych lub organicznych. Więcej o certyfikatach przeczytacie w tym poście (KLIK).

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i organiczne

Wybierając produkty tworzone z naturalnych i organicznych składników nie tylko dbamy o naszą skórę i ciało. Przyczyniamy się również do poprawy warunków życia i poprawy ekosystemów, w których żyjemy. Patrząc na to z tej perspektywy, kosmetyki naturalne wydają się w tej chwili najlepszym z możliwych rozwiązaniem, dzięki któremu dbamy o siebie i środowisko, w którym żyjemy. Wierzę, że nie trzeba szukać kompromisu pomiędzy ładnym, zadbanym wizerunkiem a kosmetykami naturalnymi, ponieważ obejmują one szeroką gamę produktów, w tym również kosmetyki do make-upu. Wierzę, że dokonywanie zdrowych, etycznych i zrównoważonych wyborów jest proste i powinno być naszą codziennością. Piękno jest ważne, ale droga do niego i sposób, w jaki do niego zmierzamy jest ważniejsze.

A wy, co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzu!

P.S. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkodliwych substancjach – koniecznie przeczytaj te artykuły KLIK i KLIK.  A już niebawem na blogu artykuł o historii kosmetyków naturalnych. Stay tuned!


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

A ja przy okazji zapraszam Was do naszej FACEBOOKOWEJ GRUPY EKO-LIFESTLE. Ciekawi? KLIK

16 Replies to “Kosmetyki naturalne i organiczne – dlaczego warto je stosować”

 1. Bardzo ważne tematy poruszasz i bliskie mi osobiście. Póki co nie używam jeszcze tylko i wyłącznie kosmetyków naturalnych czy eko, ale zdecydowanie zajmują one ok. 75% moich półek, więc jest dobrze. Docelowo będzie 100% 🙂
  Z kosmetykami naturalnymi jest jeden mały problem – nie mają ustawowej definicji, więc każdy może nazwać tak to, co chce. Niestety niektóre firmy to wykorzystują, więc trzeba nauczyć się czytać skład.

  1. Dokładnie, trzeba być czujnym i znać podstawy! Dlatego piszę o tym 🙂 Fajnie, że systematycznie zmieniasz swoje nawyki. Mam nadzieję, ze szybko osiągniesz 100% i zajmiesz się środkami do czyszczenia 😉

 2. Temat bardzo mi bliski. Od dłuższego już czasu stosuję kosmetyki naturalne zamiast tych reklamowanych w drogerii. Bardzo ubolewam nam tym, że ludzie stawiają na kolorowe opakowania, reklamowane i znane produkty zamiast na swoje zdrowie. Nie zastanawiają się, co jest w kosmetykach, które używają. Przestawiłam już moją mamę na kosmetyki naturalne. Kupowałyśmy gotowe kremy eko ale od jakiegoś już czasu stosujemy sam olej kokosowy 🙂 Na twarz i ciało. Jest rewelacyjny, naturalny, działa niesamowicie. Cieszę się, że odkryłam Twojego bloga 🙂 Jestem tu dzięki Twojemu linkowi w grupie biznes, blogowanie i marketing dla kobiet. Będę zaglądać do Ciebie bo tematyka bardzo mi bliska 🙂 Pozdrawiam 🙂

  1. Cieszę się, że zainteresował Cię mój blog! Olej kokosowy jest świetny, ale uwaga – wbrew pozorom, może wysuszać. A co do kosmetyków drogeryjnych, to tak, jak napisałam w tekście – firmy kosmetyczne, mają takie pieniądze, że póki co, producentom kosmetyków naturalnych nie będzie lekko. Ale bądźmy dobrej myśli! 🙂

   1. Dziękuję za informację o oleju kokosowym ! Nie wpadło mi do głowy, że tak się może stać. Będę przestrzegać osoby, którym polecam olej kokosowy do stosowania. U mnie się tak nie stało ale każdy jest inny 🙂 Bądźmy dobrej myśli, że świadomi konsumenci w końcu przejrzą na oczy 🙂

 3. 80% kosmetyków jakich używam jest naturalnych.Jedynie kosmetyki kolorowe są typowo drogeryjne.Na naturalna pielęgnację przeszłam kilka lat temu i była to bardzo dobra decyzja.

 4. Ważny temat ale kosmetyki naturalne dopóki nie są łatwo dostępne s tacjonarnie nie dotrą do wielu ludzi. Nie każdy lubi zamawiać przez Internet 😃

 5. super artykuł, cała prawda. mi po drogeryjnych kosmetykach wysusza i zaczerwienia sie skóra. Na początku stosowałam domowe maseczki, ale ile można. słyszałyście o firmie Benton Cosmetics ? No i właśnie kosmetyki tej firmy teraz testuję. są super. naturalne składniki, o których mi się nawet nie śniło. skóra jest cały czas nawilżona, odzywiona i jakby bardziej promienna.

 6. Ja używam tylko i wyłącznie kosmetyków organicznych ponieważ mam poważne problemy alergiczne ze skóra. Przy źle dobranym mydle czy płynie do demakijażu od razu momentalnie mam reakcje alergiczną w postaci porządnych zaczerwień na skórze i uczucie swędzenia… Od jakiegoś czasu zamawiam z ekopiramidy i bardzo sobie chwale ich stronkę, mają duży wybór w produktach naturalnych.

Dodaj komentarz