Kryptowaluty- jak zacząć?

Kryptowaluty – jak zacząć?

Być może na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że Bitcoin i kryptowaluty, to skomplikowany świat i czarna magia (wiele razy to słyszałam). Szczególnie na początku Bitcoin wydaje się inny, nieco oderwany od papierowych pieniędzy. Strach ma wielkie oczy! W rzeczywistości używanie Bitcoina jest dużo prostsze niż tradycyjna bankowość elektroniczna. Aby posługiwać się Bitcoinem wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera.

Czym są kryptowaluty?
Czym są kryptowaluty? Kliknij i przeczytaj!

Wiem, że początki nie są łatwe. Do kupna pierwszego bitcoina przymierzałam się kilka tygodni…, kiedy już byłam pewna, że kupuję – zaczęłam się zastanawiać: Jak kupić bitcoina? Jak go przechowywać?  Co z nim zrobić? Co to są portfele? Jak kupować inne kryptowaluty? Od czego zacząć przygodę z kryptowalutami? Gdzie użyję Bitcoina? Dziś mam dla Was kilka praktycznych informacji.

Zakup Bitcoina

Bitcoin jest walutą, za którą można kupować inne kryptowaluty. Będzie potrzebny do innych transakcji. Wartość Bitcoina, w chwili, kiedy piszę ten artykuł oscyluje w granicach 4000 $ i są przewidywania, że nadal będzie rosła. Cenę BTC kreuje rynek, który dynamicznie zaczyna się interesować walutą oraz technologią blockchain. Pomimo, że kurs jest niestabilny, żeby zacząć kupować inne kryptowaluty, trzeba mieć Bitcoina.

Kup Bitcoina na BitBay

Jak kupić Bitcoina? Najprościej jest zrobić to na giełdzie lub w kantorze. Możliwości jest bardzo wiele. Ja kupuję w dwóch miejscach. Na giełdzie BitBay lub w kantorze 4coins. Wystarczy założyć konto w którymś z portali i dokonać zakupów w intuicyjny sposób. Przygotowuję już szczegółowy opis. Instrukcję, jak kupić Bitcoiny na BitBay i 4coins, niebawem opublikuję na blogu.

Bitcoina można kupić, ale można go również wydobywać. Nazywa się to potocznie kopaniem Bitcoina, po angielsku mining. Mining, to udostępnianie urządzeń o wysokiej mocy obliczeniowej. Kupuje się do tego specjalne urządzenia zwane koparkami. Można również robić to przez Internet, kupując udziały w dużych kopalniach. O wydobywaniu kryptowalut będzie również osobny artykuł.

Portfel dla Bitcoina, Portfele kryptowalut

Czym jest portfel dla Bitcoina? Portfel to prosta aplikacja na komputer lub miejsce w sieci (przeglądarce), która pozwala przechowywać waluty. To inaczej plik zawierający klucze prywatne oraz adresy służące do rozporządzania posiadanymi kryptowalutami (np. dokonywania przelewów).

Klucz prywatny to unikalny ciąg znaków (hasło) do potwierdzania operacji dokonywanych w kryptowalucie (przelewów). Klucz prywatny należy traktować bardzo ostrożnie, zapisać go i nie podawać go nikomu. Gwarantuje to bezpieczeństwo środków.

Kryptowaluty- jak zacząć?

Adres bitcoinowy to ciąg cyfr i znaków, który identyfikuje użytkownika sieci bitcoin. Można to porównać do numeru konta w banku. Na ten adres ktoś może nam przesłać środki.

Dlaczego posiadanie portfela jest ważne? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo, wiele portfeli kryptowalut pozwala je dodatkowo wydobywać (inaczej nazywa się to kopaniem krypto lub minigiem) w bardzo prosty sposób.

Każda kryptowaluta ma swój portfel. Na tych portfelach należy przechowywać kryptowaluty. Portfele dla danej kryptowaluty najczęściej dostępne są na ich stronach.

Kup Bitcoin na 4coins

Na początek, dla Bitcoina polecam portfel 4coins. Jest on kompatybilny z kantorem, w którym można bezpiecznie kupić Bitcoiny i przechowywać niewielkie sumy bez konieczności instalowania portfela na komputerze. Mimo, że korzystamy z przeglądarki, to środki są przechowywane offline. Przy dłuższym korzystaniu z Bitcoina i przechowywaniu większych sum, warto pomyśleć o lekkim portfelu na komputer, aplikacji na telefon lub o portfelu offline. Niebawem napiszę o tym więcej.

Gdzie można używać Bitcoina? Jak płacić Bitcoinem?

Większość miejsc, w których akceptowane są płatności Bitcoinem i innymi kryptowalutami znajdziecie na stronie: coinmap.org, na której na bieżąco umieszczane są wszystkie punkty usługowe na świecie, akceptujące płatność Bitcoinem.

Atutem korzystania z tej możliwości jest to, że płacący Bitcoinami zachowują prywatność podczas transakcji i nie muszą udostępniać swoich danych osobowych (jak to jest w przypadku płatności kartą).

Kryptowaluty- jak zacząć?

W Polsce jest kilkadziesiąt stacjonarnych punktów usługowych, które akceptują płatności Bitcoinem. Bitcoiny można wydać np. na przeloty samolotem, rezerwacje hoteli, czy miejsc noclegowych. Można zapłacić nimi za posiłki w restauracjach a nawet za zakupy w Internecie. Można robić nim „przelewy” do znajomych lub zwyczajnie czekać na wzrost wartości albo kupować inne kryptowaluty i zarabiać na różnicach kursu. Ale o tym następnym razem.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Kryptowaluty z dnia na dzień zyskują na popularności oraz wartości, między innymi, dlatego, że są wolne od kontroli jakichkolwiek instytucji zewnętrznych. Mają pokrycie nie tylko w technologii, ale również w projektach, które za nimi stoją. Dzięki kryptowalutom przesyłanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami odbywa się w sposób bezpośredni, wręcz ekspresowy, z pominięciem banków i prowizji.

Czy warto kupować kryptowaluty?
Czy warto kupować kryptowaluty? Kliknij i przeczytaj.

Płatności kryptowalutami są szybkie, wygodne i bardzo tanie, lub zupełnie darmowe. Aby zacząć, wystarczą chęci i dłuższa chwila. Pierwsze zakupy Bitcoina są trochę czasochłonne, ale każde następne idą, jak po maśle 🙂 Niedługo na blogu opiszę dokładnie, jak kupić pierwszego Bitcoiona. Dajcie znać, czy próbujecie?!

Wskazówka: Zanim zaczniesz używać Bitcoina lub innej kryptowaluty do czegokolwiek – odrób zadanie domowe i przeczytaj, czym jest, jak go używać i jak zabezpieczyć swój portfel. To pieniądze, które jak każde inne trzeba zabezpieczyć stosując dobre praktyki.

Follow me - link do instagram

Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wykorzystania zawartych tu materiałów. Kopiowanie treści wyłącznie za zgodą autora.

Zainspirowałam Cię? Daj lajka i podaj dalej. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna!


Czym są kryptowaluty?

Czy warto kupować kryptowaluty?

Jak kupić Bitcoina? Gdzie kupić bitcoina?

Giełdy kryptowalut. Którą giełdę wybrać?

6 Replies to “Kryptowaluty – jak zacząć?”

  1. Jakiś czas temu trafiłam na artykuł dotyczący tego tematu. Obiecałam sobie wtedy, że zacznę rozpoznawać teren 😉 Niestety jakoś mi umknął w natłoku spraw. Tym razem nie odpuszczę, bo zagadnienie dość ciekawe 🙂

  2. To bardzo ciekawe, szczególnie, że już od jakiegoś czasu słyszę o krypto walutach ale nie zastanawiałam się z czym to się je. Z niecierpliwością czekam na kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz