Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty

Kilka słów o wolności finansowej i nadchodzącej rewolucji, czyli czym są kryptowaluty?

Pod koniec czerwca byłam na spotkaniu poświęconym kryptowalutom i technologii blockchain. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 ludzi z Polski i różnych państw. Celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat aktualnie najdynamiczniej rozwijającej się branży na świecie – kryptowalut i technologii blockchain.

Temat jest nieco skomplikowany i sama cały czas go zagłębiam. Mnie z początku oba terminy wydawały się abstrakcyjne, ale powoli wszystko zaczyna nabierać sensu. Chcę się z Wami tym podzielić. Być może wydaje się Wam to czymś zupełnie nieważnym, ale już za kilka lat wszyscy będziemy operować wirtualnymi pieniędzmi (w sumie większość pieniędzy światowych, tych normalnych, w rzeczywistości jest tylko wirtualna, a tylko znikoma część jest wydrukowana) a umowy, np. kupna-sprzedaży będziemy zawierać przez Internet. Potrzebne są do tego właśnie kryptowaluty i technologia blockchain, umożliwiające między innymi zawiązywanie tzw. Smart-kontraktów.

climb2change na facebook

Jeśli dalej myślicie, że kryptowaluty to nie pieniądze, tylko czarna magia, oszustwo (spotkałam się z tymi twierdzeniami wielokrotnie) i generalnie nie ma to racji bytu, to czas najwyższy zmienić zdanie. Tak, jak kiedyś wchodził Internet, telefonia komórkowa, smartfony, Wi-Fi, płatności kartą czy mobilne tak teraz nadchodzi istna rewolucja J

Czym jest kryptowaluta?

Waluta fiat – nasze, dobrze znane pieniądze, jakimi operujemy, na co dzień, jest rodzajem papierowej waluty wypuszczonej i gwarantowanej przez bank centralny poprzez słowa i oświadczenia uczciwości i które mogą działać, jako środek zapłaty.

Kryptowaluta, czyli waluta kryptograficzna to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Działa, jak wirtualna waluta, czyli wszystkie transakcje odbywają się elektronicznie.

Ktoś, kto posiada kryptowalutę, przechowuje ją na swoim komputerze, lub smartfonie za pomocą specjalnej aplikacji – tzw. Portfela. Dostęp do portfela ma tylko właściciel kryptowaluty, który posiada klucz prywatny, dlatego niemożliwe jest dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Jeśli właściciel chce dokonać transakcji, robi to w sposób bezpośredni, przelewając środki do osoby zainteresowanej za pomocą zaszyfrowanego kodu.

Obrót kryptowalutami odbywa się elektronicznie, bez udziału żadnego systemu bankowego, bezpośrednio między użytkownikami waluty kryptograficznej, czyli w technologii peer to peer (P2P). Czujecie to? Nie ma pośrednika pomiędzy transakcjami. Transakcje nie są nadzorowane, przez żaden „bank kryptowalut”, nie ma podmiotu nadzorującego, nikt nam konta nie zablokuje.

Kryptowaluty są wolne od kontroli politycznej, (bo właścicielem, w przeciwieństwie do normalnego pieniądza, jesteśmy my, a nie państwa), od instytucji finansowych a obrót nimi nie jest przez nikogo kontrolowany. Można powiedzieć, że misja kryptowalut sprowadza się do niezależności i wolności finansowej.

Kryptowaluty to również przełomowa technologia internetowa, a używanie jej, jako środka płatniczego to tylko jedno z jej możliwych zastosowań.

Co to jest blockchain?

Co odróżnia kryptowaluty od waluty typu fiat (Euro, PLN, Dolar itd..)? Kryptowaluty są zdecentralizowane oraz działają na zasadzie P2P. To w pełni rozproszony system, nieposiadający centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje. Wszystkie transakcje odbywają się w sposób bezpośredni pomiędzy użytkownikami. W przypadku ataku hakerskiego, portfele są bezpieczne, bo znajdują się w kilkuset miejscach jednocześnie (na kilkuset komputerach). Umożliwia to nowoczesna technologia blockchain.

Istotą blockchain jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach. Technologia blockchain, czyli łańcuch bloków służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego nasyceniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch. Nowy blok pojawia się, co kilka minut lub kilkanaście sekund, w zależności od blockchain. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne i nie da się ich podrobić ani zdublować.

Kup Bitcoina na BitBay

Obecnie blockchain może być wykorzystywany do obsługi różnorakich transakcji, ale trwają prace nad wykorzystaniem łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej w bankowości, systemie uwierzytelniania dokumentów, podpisu cyfrowego w administracji państwowej i zapisu notarialnego. Wszystkie te transakcje mogą odbywać się poza funkcjonującym od wieków systemem – bez udziału instytucji zaufania publicznego, bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji. W blokach danych w sieci blockchain można przechowywać dowolne typy transakcji. Jednym z zastosowań są wspomniane kryptowaluty (np. bitcoin – BTC). [Źródło: businessinsider.com.pl]

Co to jest Bitcoin?

Najbardziej znaną i pierwszą na świecie cyfrową walutą jest Bitcoin. Słyszeliście o nim? Został wprowadzony w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Bitcoin, to globalna i zdecenralizwoana księga rozrachunkowa, w której są zapisane informacje kto aktualnie posiada ile Bitcoinów. Funkcjonuje w oparciu o otwarty kod źródłowy. Pomiędzy księgami rozrachunkowymi banku a księgami Bitcoina jest wiele różnic. Każdy może założyć konto i mieć Bitcoina, bez podawania danych. To system, któy nie wyklucza nikogo. Każdy może do niego dołączyć.

Początkowo zupełnie niepozorna, wirtualna moneta, od 4 lat przybiera na wartości. W tym roku Japonia uznała Bitcoin, jako oficjalny środek płatniczy, a w ślad za nią prawdopodobnie pójdzie Australia. Rozpoczął się prawdziwy boom. Cena 1 Bitcoin przekracza w tej chwili 2400 EU! Był moment, kiedy sięgała 3000 EU – wyobrażacie sobie? W grudniu 2016 roku cena wynosiła zaledwie około 1200 EU. Tak, więc, Ci, który na początku zainwestowali kilka złotych w Bitcoin – obecnie są milionerami.

Kup Bitcoin na 4coins

Jest kilka anegdotek obrazujących to, jak niektórzy wzbogacili się na Bitcoinach. Jedną z nich jest ta, kiedy 22.05.2010 W jednej z pizzerii za zakup pizzy zapłacono 10 000 bitcoin. Wtedy było to równowartością około 30 $. Teraz… hmmm… 10000BTC*2400EU = 24000000 Euro! Możecie się śmiać – to prawdziwa historia, a takich jest więcej.

Wracając do technologii blockchain, na której opiera się Bitcoin. W księgach transakcji można przechowywać dowolne typy transakcji. Bitcoin przenosi wartość finansową. Inne kryptowaluty mają dużo więcej zastosowań. Mogą reprezentować walutę, mienie, nieruchomości, czy akcje. Niebawem wchodzi aktualizacja Bitcoin i być może również on będzie miał więcej możliwości, np. zawiązywanie umów Smart Contract, a użytkownicy będą mogli sami decydować, odpowiednio definiując parametry bitcoin, co dana jednostka bitcoin reprezentuje.

Obejrzyjcie sobie film, który bardzo ładnie obrazuje ideę kryptowalut i opowiada o tym, jak działają i jaki mają potencjał.

Co to jest Smart Contract

Bitcoin, jako pierwszy wprowadził proste, inteligentne umowy, które umożliwiały wzajemne płatności między użytkownikami. Rozwiązania informatyczne i kryptograficzne zastosowane do kryptowalut mogą z powodzeniem służyć również innym, bardziej zaawansowanym celom, takim jak inteligentne kontrakty.

Smart Kontrakty zapoczątkowała kryptowaluta Ethereum, która wystartowała w 2015 roku. Smart Kontrakt to przede wszystkim idea przeniesienia klasycznej umowy prawnej do świata cyfrowego. Jest to możliwe właśnie dzięki wcześniej wspomnianej technologii blockchain. Każda umowa ma własny adres blokowy. W ogromnym skrócie, – jeśli zaczynasz porozumiewanie się z kimś, umowa zostanie utworzona w ramach blokady, a jej adres będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych stron. Następnie można użyć go do interakcji z inteligentną umową i wypełnić zobowiązania do rozpoczęcia jej realizacji. Inteligentne umowy mogą również łączyć się i współpracować z innymi inteligentnymi umowami. Realizacja inteligentnej umowy jest przejrzysta, pewna, niezmienna, niedroga i zdecentralizowana.

Umowy świadczone w inteligentny sposób zapewniają prostotę, szybkość wykonywania i aktualizację w czasie rzeczywistym – to trzy aspekty, w których tradycyjne umowy po prostu stają się ograniczone w porównaniu z inteligentną opcją Smart Contracts. [ Źródło: fintek.pl]

Czy warto kupować kryptowaluty?
Czy warto kupować kryptowaluty? Kliknij i przeczytaj!

Czym charakteryzują się kryptowaluty – cechy wspólne

W tej chwili jest ponad 700 kryptowalut. Najbardziej znane i najwyżej wycenianie to np.: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), RIpple (XRRP), czy Dash (DASH). Jest również kilka innowacyjnych projektów kryptowalut, które mają w planach wprowadzenie Smart Kontraktów opartych o technologię Blockchain oraz uwaga – płatności mobilnych! No a wtedy to już sami wiecie – waluty wejdą do mainstreamu, pozmykamy konta w bankach i będziemy mogli operować tylko nimi, dokonując wszystkich transakcji w sposób bezpośredni.

Podsumowując, kryptowaluty charakteryzują się przede wszystkim tym, że:

  • Transakcje są w pełni anonimowe (Nowe projekty wprowadzają politykę KYC – Know Your Customer – znaj swojego klienta. Aby zakupić waluty, należy podać dobrowolnie swoje dane. Ma to zapobiegać potencjalnemu praniu pieniędzy, nielegalnym transakcjom i nieuczciwości oraz zwiększać zaufanie osób podczas wymiany dóbr).
  • Transakcje odbywają się pomiędzy posiadaczami walut i pomijają instytucje pośredniczące, np. banki.
  • Liczby kryptowalut są ograniczone – nie da się ich dodrukować. Kody kryptowalut zawierają zapisy, które nie pozwalają na wytworzenie większej ilości coin’ów, niż założone to zostało przez twórcę danej kryptowaluty.
  • Monet, które są przechowywane na naszych komputerach czy urządzeniach nie można podrobić, wysłać dwukrotnie, nie można również sfałszować transakcji czy też się jej zrzec.

Moja przygoda z kryptowalutami zaczęła się niedawno, kiedy zaczęłam interesować się możliwościami zarobkowymi w Internecie i szukać dochodów pasywnych. Spotkałam się ze znajomym, który wytłumaczył mi, czym są kryptowaluty i pokazał kilka możliwości. Nie ukrywam, że na początku była to dla mnie czarna magia, ale z czasem, kiedy już zrozumiałam, jak to działa, jaki jest potencjał tych środków oraz technologii, która za tym stoi postanowiłam zagłębić temat. Jest kilka fantastycznych projektów, które mają potencjał, warto się nimi zainteresować i nabyć jednostki. Ale to na osobny artykuł.

(Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji ogólnej w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.)

 Zainspirowałam Cię – daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.


Czy warto kupować kryptowaluty?

Kryptowaluty – jak zacząć?

Jak kupić Bitcoina? Gdzie kupić bitcoina?

Giełdy kryptowalut. Którą giełdę wybrać?

16 Replies to “Czym są kryptowaluty”

  1. Zdecydowanie to temat, który chętnie bym zgłębiła. Wcześniej nie spotkałam się z czymś takim, owszem słyszałam o BTC, ale nie miałam pojęcia jak działają i gdzie nabywa się takie jednostki.
    Dlatego bardzo chętnie przeczytam kolejny tekst dotyczący kryptowalut.

  2. Zgadzam się z poprzednimi komentarzami. Zawsze fajnie jest dowiedzieć się czegoś nowego. I fajnie, że są w blogosferze ludzie, którzy o takich nowinkach piszą. 🙂 Można się wiele dowiedzieć. 🙂

    1. Szkoda, że się zniechęciłaś. To bardzo dynamiczny rynek i trzeba śledzić, co się dzieje. Są tacy, którzy przewidują, że osiągnie cenę 10000 $. Ja żałuję, że nie kupiłam BTC wcześniej 🙂

Dodaj komentarz