Myśl o sobie dobrze, przekonania w życiu

Myśl o sobie dobrze

Myśl o sobie dobrze. Zdanie, które wydaje się oczywiste, genialne w swej prostocie. Jednak wiem, że wiele osób ma z tym problem. Beznadziejny, głupi, niespełniony, zmęczony, sfrustrowany, niepewny siebie, moje życie jest ciężkie, nie wiem, to się nie uda, nie stać mnie na to, co inni pomyślą… pozwalamy się opanować takim myślom i żyjemy nimi. Zamiast zadawać sobie pytania jak to zmienić, jak poprawić swoje życie, zamiast kreować pełne energii myśli, pozbawiamy siebie możliwości pozytywnego spojrzenia na świat i wprowadzania ulepszających i rozwijających nas zmian.

Świetny pomysł, na pewno mi się uda, czeka mnie duże, ciekawe wyzwanie, szanuję Twoje zdanie, ale ja mam inne na ten temat, poradzę sobie, zasługuję na lepsze życie… to pozytywne przekonania, którymi już dziś powinieneś zastąpić te negatywne, które Cię ograniczają. Zamiast myśleć jestem zestresowany i niezadowolony, zamiast zamartwiać się brakiem pieniędzy – zastanów się, co możesz zmienić, jak poprawić komfort Twojego życia, jak możesz myśleć i działać po swojemu a przede wszystkim – myśl o sobie dobrze.

Te negatywne myśli to nasze przekonania o nas samych i naszym życiu. Nie wzięły się znikąd. Były kształtowane w nas od dzieciństwa. W skrócie mówiąc, przyjęliśmy czyjąś wizję świata (rodziców, nauczycieli, opiekunów, pracodawcy, otaczających ludzi) i teraz trudno nam ją zmienić. Przekonania to nic innego, jak nasza wizja tego, kim jesteśmy i co możemy. One nie są prawdą, są zaburzonym obrazem rzeczywistości – właściwie naszym wyobrażeniem o niej, a jednak w nie wierzymy, ich się trzymamy i stoimy w miejscu. Dlaczego? Bo dają nam poczucie komfortu i są świetną wymówką! Nie musimy nic zmieniać – akceptujemy to, jacy jesteśmy i przekonaniami tłumaczymy nasz brak działania.

Pewnie nikt Ci nie powiedział, że pozytywne przekonania są kluczem do sukcesu w życiu. Im bardziej przekonania Cię ograniczają, im więcej jest tych negatywnych, tym trudniej Ci się rozwijać i realizować swoje cele. Zapamiętaj to sobie. Im więcej przekonań zmieniasz na pozytywne – tym łatwiej i prościej przychodzi Ci osiąganie osobistych celów (sukcesów).

Follow me - link do instagram

Jest wiele takich przekonań, które wydają się dobre, ale nie koniecznie takie są.  I nie dotyczą one myślenia o sobie samym, za to myślenia o tym, jak powinno wyglądać Twoje życie. Na przykład wydaje Ci się, że wyjście za mąż jest najważniejsze na świecie i zamiast szukać partnera do życia – szukasz kogoś, kto weźmie z Tobą ślub. Zamiast mieć dzieci, bo Cię na to stać, decydujesz się na to, bo tak wypada i tego od Ciebie oczekują. Zamiast inwestować pieniądze, które Ci zostają z pensji, bierzesz kredyt i kupujesz mieszkanie/ samochód uważając, że to jest najważniejsza inwestycja w życiu. Te przykłady to tylko kilka przekonań, którymi jesteśmy zatruci przez społeczeństwo, naszych rodziców i bliskich.

Myśl o sobie dobrze

Twoje życie jest takim, jakim uczyniły je Twoje myśli – mawiał M. Aureliusz. I nie ma w tym żadnej filozofii. Kiedy skupiasz się na jego negatywnych aspektach – takim będzie, bo nieustannie tak o nim myślisz. Kiedy zaczniesz skupiać się na tym, co w nim pozytywnego – dokładnie te rzeczy zobaczysz. I nie, to nie jest trudne. To ty decydujesz o tym, jakie jest Twoje życie. To Ty je doceniasz lub nie. To Ty cieszysz się z tego, co masz i poprawiasz swój komfort lub narzekasz, że nie masz (tutaj wymień, czego Ci brakuje) i nie robisz nic żeby to mieć. To zawsze tak działa.

Myśl o sobie dobrze, znaczy szanuj swoje własne poglądy. Nie musisz zgadzać się z tym, co mówią Ci inni. Nie pozwalaj innym kierować Twoim życiem. Oni mają rację i ty masz rację. Twoja przewaga polega na tym, że Ty o tym wiesz – oni nie. Całe piękno tkwi w tym, że jesteśmy różni od siebie i mamy prawo do innego postrzegania rzeczywistości. Kiedy to zrozumiesz będzie Ci się łatwiej żyło.

Myśl o sobie dobrze, znaczy myśl o swojej sytuacji i swoich możliwościach pozytywnie. Zdecyduj, czy chcesz zostać w miejscu, w którym jesteś, czy podejmujesz działanie zmierzające do poprawy, jakości Twojego życia. Miej świadomość, że to drugie nie przyjdzie łatwo i wiąże się z ogromną pracą. Jeśli nie chcesz nic zmieniać, to nie narzekaj.

Myśl o sobie dobrze znaczy znaj swoją wartość, bo tylko Ty możesz ją znać. Wcale nie chodzi o bycie pewnym siebie – tego nabierzesz z czasem, wzmocnisz się osiągając kolejne sukcesy i realizując cele. Chodzi o to, że tylko Ty znasz siebie na tyle, żeby móc określić swoją wartość. Tylko Ty decydujesz o tym, kim jesteś, kim chcesz być i jak siebie postrzegasz. Opinia innych? To twoje przekonanie o tym, co inni o Tobie myślą. A czy tak jest na prawdę?

Pamiętaj, że Twoje życie zależy od Twojego postrzegania rzeczywistości. Jesteś wartością. Jesteś niepowtarzalny. Masz potencjał, wiedzę, swój rozum, energię, moc, masz wszystko, co jest Ci niezbędne na Twoje drodze. Wykorzystaj to!


Zainspirowałam Cię? Daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna!

4 Replies to “Myśl o sobie dobrze”

Dodaj komentarz