Naturalne farby do włosów są pełne odżywczych składników.

Naturalna koloryzacja włosów

Jednym z najczęściej zmienianych elementów wizerunku, jest kolor włosów. Tradycyjne preparaty do koloryzacji mogą niszczyć strukturę włosów,  a zawarte w nich składniki powodować alergię i różnego rodzaju choroby skórne. Czy interesowałyście się kiedykolwiek naturalnymi farbami do włosów? Jeśli nie, spieszę z pomocą.

Koloryzacyjne mity

Wiele osób słysząc „naturalne farby” zwykle ma przed oczami dosyć wąską paletę kolorystyczną, składającą się z klasycznych brązów, czerni i rudości. Do niedawna rzeczywiście była ona uboga, ale w związku narastającym zainteresowaniem kosmetykami naturalnymi, producenci farb rozszerzyli ofertę o odcienie chłodnych brązów, ciepłych złotych blondów i płomiennych czerwieni. Naturalne farby dają możliwość łączenia różnych odcieni i uzyskania ciekawego efektu, bez ryzyka zniszczenia struktury włosów.

Drogeryjne farby do włosów

Farby drogeryjne, które większość z nas stosuje w koloryzacji włosów zawierają substancje, które wnikają w strukturę włosów, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać równomierny i głęboki kolor bez prześwitów. Niestety na tym kończą się ich zalety. Jedną z podstawowych substancji, z którą możemy się spotkać w składzie, to woda utleniona o wysokim stężeniu, która znacznie osłabia strukturę włosów i powoduje, że na głowie mamy przysłowiowe „siano”. Ponadto, w składzie farb obecne są aminy aromatyczne, czyli kancerogenne związki, będące pochodnymi amoniaku. Co jeszcze znajdziecie na etykietach?

 • Phenyllendiamin (PDA) – Z łatwością przedostaje się w głąb organizmu przez skórę głowy. Może rozbijać DNA w komórkach skóry i czynić ją podatną na alergie oraz uczulenia. Działa szkodliwie na nerki i wątrobę.
 • 2,5-Toluylendiamin (TDA) – Substancja silnie toksyczna, która po wniknięciu do organizmu powoduje zmiany w DNA. Jest kancerogenny, czyli rakotwórczy.
 • Resorcin – przy regularnym farbowaniu włosów może dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie. Przyczynia się do powstawania alergii oraz może szkodliwie działać na wątrobę i nerki. Podobnie jak TDA i PDA, rozbija DNA i działa mutagennie.

Naturalne farby do włosów

W naturalnych farbach do włosów znajdziemy wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego o właściwościach pielęgnujących. W odróżnieniu od chemicznych, naturalne farby nie wnikają w głąb włosa, lecz tworzą wokół niego koloryzującą otoczkę. Najczęściej osoby, które stosują naturalne farby zauważają, że ich włosy nabrały objętości, stały się znacznie gładsze i lśniące. A wszystko to za sprawą:

 • Henny – to najważniejszy składnik roślinnych farb do włosów. Tworzy na nich warstwę ochronną oraz zapobiega utracie wody. Chroni włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV. To właśnie dzięki niej włosy stają się gęstsze i nabierają blasku.
 • Alg brunatnych – odżywiają włosy, nadają im blasku oraz sprężystości.
 • Indygo – będącego barwnikiem roślinnym najczęściej spotykanym w farbach, nadającym włosom chłodny odcień. Działa łagodząco na skórę głowy.
 • Kawy – pogłębia ona intensywność ciemnych kolorów. Wzmacnia cebulki włosowe oraz tworzy  filtr, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  *Buraka zwyczajnego – eliminuje swędzenie głowy, łupież oraz zwiększa objętość włosów.
 • Łupinom orzecha włoskiego – wzmacniają strukturę włosów, dzięki sporej zawartości  witamin i minerałów. Nadają włosom ciemny kolor.
 • Kurkumie – wzmacnia cebulki włosów oraz zapobiega łupieżowi.

Bardzo często spotykam się z opinią, że naturalne farby do włosów nie są w stanie dokładnie przykryć siwych włosów. Rzeczywiście, aby uzyskać dobre pokrycie i intensywny kolor naturalne farby należy trzymać na głowie nieco dłużej niż drogeryjne – nawet do 2 h. Dodatkowo zabieg należy powtórzyć dwa lub nawet trzy razy, aby pigmenty trwale ulokowały się na powierzchni włosa. Pamiętajcie jednak, że koloryzacja jest wyjątkowo łagodna, dlatego nie musicie się obawiać, że farbowanie doprowadzi Wasze włosy do ruiny. Ze złych wiadomości: farby naturalnie niestety nie są w stanie rozjaśnić koloru. Jeżeli macie ciemne włosy, a marzy Wam się blond, jedynym wyjściem pozostają farby chemiczne.

fb-C2C-750x50px


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Interesujesz się kosmetykami naturalnymi – sprawdź pozostałe artykuły.

6 przepisów na truskawkowe kosmetyki – KLIK

Przeczytaj o pielęgnacji włosów kosmetykami bez SLS i SLES – KLIK

PEG, EDTA, SLS, SLES – Kosmetyczne kruczki – KLIK

Formaldehyd, Ftalany, Syntetyczne substancje – Kosmetyczne kruczki, cz. II – KLIK

Olejowanie włosów – KLIK

Dodaj komentarz