Olejowanie włosów

Zła kondycja włosów jest jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak sprawić, aby włosy były piękne i stały się naszym największym atrybutem? Jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie im doskonałej kondycji jest stosowanie olejów.

woman-1209268_960_720

Jakie włosy, taki olej

Aby olej spełniał dobrze swoje zadanie jego właściwości musi odpowiadać konkretnym potrzebom włosów.  Jak zatem wybrać odpowiedni? Na początku powinniście określić porowatość włosów, czyli poziom ich przesuszenia. Możemy wyróżnić 3 poziomy porowatości:

1. Niska porowatość

Włosy posiadające niską porowatość są lśniące, proste i śliskie. Łuski takich włosów są zamknięte, dzięki czemu mają one gładką i jednolitą strukturę. Niskoporowate włosy trudno poddają się zabiegom stylizacyjnym oraz koloryzacji. Takie cechy mają włosy zdrowe. Są one najmniej podatne na zniszczenia i potrzebują mniej uwagi niż pozostałe typy. Jeżeli jesteście posiadaczami takich włosów pamiętajcie, że systematyczna pielęgnacja jest bardzo ważna, abyście mogli długo cieszyć się ich pięknem. Tutaj sprawdzą się oleje, nie obciążające struktury włosa:

 • olej kokosowy
 • olej lniany
 • masło shea
 • olej jojoba

hair-863698_960_720

2. Średnia porowatość

Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy włosów wysoko- i niskoporowatych. W odróżnieniu od niskoporowatych znacznie lepiej się układają oraz poddają koloryzacji. Łuski włosów nie są w pełni zamknięte, dlatego też są one mniej gładkie i bardziej suche. Włosy średnioporowate bardzo łatwo się puszą i są podatne na elektryzowanie się. W ich pielęgnacji warto wykorzystać następujące oleje:

 • oliwa z oliwek
 • olej sezamowy
 • olej arganowy
 • olej ze słodkich migdałów

flower-1290639_960_720

3. Wysoka porowatość

Włosy, charakteryzujące się wysokoporowatością są najczęściej sztywne, suche i zniszczone w wyniku intensywnych zabiegów stylizacyjnych lub koloryzacji. Mocno się elektryzują i łatwo puszą. Pielęgnacja tego rodzaju włosów nie należy do najłatwiejszych, ze względu na to, że wszelkie składniki odżywcze trudno się wchłaniają. Wysokoporowate z natury są również kręcone włosy. Doskonale ich w pielęgnacji będą następujące oleje:

girl-918702_960_720

Jak stosować?

Olej możemy nakładać na włosy dwoma sposobami:

 • na sucho
  Olej nakładamy na suche włosy, przed umyciem, zwłaszcza na ich najbardziej przesuszone partie.  Zaczesujemy do tyłu lub spinamy w luźnego koka. Możecie nałożyć na głowę foliowy czepek i owinąć go dodatkowo ręcznikiem, aby podnieść temperaturę. Dzięki temu substancje odżywcze, zawarte w oleju znacznie lepiej wchłoną się w strukturę włosa. Po pół godzinie możecie zmyć olej z włosów.
 • na mokro
  Olej nakładacie na lekko wilgotne włosy. Możecie co jakiś czas przeczesywać włosy mokrymi dłońmi. Olej należy zmyć z włosów po upływie około 30 – 60 minut.

Olejowanie włosów najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Efekty z pewnością będą zauważalne, włosy staną się miękkie oraz mniej podatne na elektryzowanie. Pamiętajcie jednak, że spektakularne efekty to kwestia kilku miesięcy systematycznej pielęgnacji, dlatego istotna jest cierpliwość. Zanim zaczniecie regularnie stosować jakikolwiek olej, przetestujcie jego działanie.

fb-C2C-750x50px


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Interesujesz się kosmetykami naturalnymi – sprawdź pozostałe artykuły.

6 przepisów na truskawkowe kosmetyki – KLIK

Przeczytaj o pielęgnacji włosów kosmetykami bez SLS i SLES – KLIK

PEG, EDTA, SLS, SLES – Kosmetyczne kruczki – KLIK

Formaldehyd, Ftalany, Syntetyczne substancje – Kosmetyczne kruczki, cz. II – KLIK

Naturalna koloryzacja włosów – KLIK

2 Replies to “Olejowanie włosów”

Dodaj komentarz