Orla Perć — najtrudniejszy szlak w Tatrach. Jak go przejść?

Zapisz się na kurs skałowy

Orla Perć — najtrudniejszy szlak w Tatrach. Marzenie wielu turystów, które wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno pod względem kondycji fizycznej, jak i doświadczenia w trudnym górskim terenie. Mocno eksponowany szlak dostarcza wielu emocji i wrażeń. Ciągi sztucznych ubezpieczeń, przepaści, skalne kominki oraz słynna drabinka to elementy, które spotkasz na szlaku. O tym jak wygląda szlak przez Orlą Perć oraz jak się przygotować do jego przejścia przeczytasz w tym wpisie.

Czy Orla Perć jest trudna?

Orla Perć to najbardziej wymagający szlak w Tatrach Polskich. Zarówno pod względem kondycji fizycznej, górskiego doświadczenia, jak i techniki. Wymaga dobrego przygotowania, pewności co do swojej kondycji, umiejętności poruszania się w mocno eksponowanym terenie. Ponadto braku lęku wysokości i spokojnego przemierzania kolejnych ubezpieczonych odcinków. Wiele fragmentów wymaga zarówno dużej pracy nóg, jak i rąk. Przejścia wymagającymi trawersami, kominkami skalnymi czy eksponowaną granią sprawiają, że szlak przez Orlą Perć należy do trudnych. Zdecydowanie jest to szlak dla osób doświadczonych. Odradzamy wybranie się na Orlą Perć jako na jeden z pierwszych tatrzańskich szlaków.

Jakie trudności są na Orlej Perci?

Trudności na Orlej Perci to przede wszystkim:

  • Duża ekspozycja zarówno podczas pokonywania trawersów, jak i odcinków, które prowadzą granią.
  • Przepaści, które wielu turystów przyprawiają o zawrót głowy. Na Orlej Perci szlak często przebiega pomiędzy pionową, ubezpieczoną ścianą, a kilkusetmetrową przepaścią!
  • Długo, nawet do lata zalegający na szlaku śnieg. Np. w żlebie Honoratka zamontowany jest łańcuch, który bardzo długo zalega pod śniegiem. Z kolei w Zmarzłej Przełączce Wyżniej bardzo długo zalega śliski płat śniegu.
  • Skalne, eksponowane i wysokie kominki. Ubezpieczone są one łańcuchami, a nawet klamrami, jednak w każdym z nich należy z rozwagą stawiać kroku!
  • Duża suma podejść i zejść.
  • Zatory na szlaku spowodowane zarówno dużą liczbą turystów — szczególnie latem, jak i obecnością na szlaku osób, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć z powodu braku umiejętności!

Jak się przygotować na przejście Orlej Perci?

Trzeba zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Zarówno suma podejść jak i zejść jest duża, a szlak technicznie jest wymagający. Siła rąk i nóg jest tu jak najbardziej potrzebna. Należy także być pewnym swoich górskich umiejętności — nie mieć lęku wysokości, być niewrażliwym na ekspozycję, posiadać doświadczenie na trudnych górskich szlakach. Umieć poruszać się w skalistym, często śliskim terenie. Dlatego też, zanim wybierzemy się na Orlą Perć, warto przejść inne, mniej wymagające szlaki w Tatrach i nabrać górskiej wprawy. Jeśli jednak marzy Ci się wyjście na Orlą Perć bez wcześniejszego doświadczenia, koniecznie zrób to pod okiem przewodnika tatrzańskiego. Mozesz skorzystać z naszej propozycji wycieczki na Orlą Perć z przewodnikiem.

Kiedy iść na Orlą Perć?

Na Orlą Perć najlepiej wybrać się w miesiącach letnich oraz jesienią, kiedy na szlaku nie zalega śnieg. Zimą Orla Perć jest dostępna dla nie dla turystów lecz dla wspinaczy i wymaga bardzo dobrego przygotowania, umiejętności obsługiwania odpowiedniego sprzętu oraz wcześniejszego przebycia specjalistycznego kursu wspinaczkowego oraz kursu zimowej turystyki wysokogórskiej!

Jaki jest najtrudniejszy odcinek Orlej Perci?

Za najtrudniejszy fragment Orlej Perci uważany jest odcinek Zawrat — Kozi Wierch. To właśnie tam poza eksponowanymi odcinkami i przepaściami, znajdują się żleby, w których śnieg zalega nawet w lecie. Śnieg siłą rzeczy powoduje, że okoliczne skały są mokre i śliskie, co stwarza dodatkowe trudności. Ponadto wąskie przejścia pomiędzy pionowymi skałami a kilkusetmetrowymi przepaściami czynią ten odcinek wymagającym nie tylko pod względem kondycji fizycznej, ale także odporności na eksponowany teren. Ze względów bezpieczeństwa, związanych np. z koniecznością mijania się na szlaku, odcinek ten jest jednokierunkowy i pokonać go można tylko z Zawratu w kierunku Koziego Wierchu.

Ubezpieczenia na Orlej Perci: łańcuchy, klamry, drabinka

Na całej długości Orlej Perci zamontowane są sztuczne udogodnienia takie jak łańcuchy, klamry oraz słynna 8-metrowa drabinka na Koziej Przełęczy. W wielu miejscach pokonanie trudnych i eksponowanych odcinków nie byłoby możliwe bez dodatkowych udogodnień. Już na początku Orlej Perci, tuż za Zawratem znajduje się Żleb Honoratka, który doskonale obrazuje poziom trudności tego szlaku. Bez zamontowanych tam metalowych łańcuchów przejście dla wielu osób nie byłoby możliwe.

Orla Perć szczyty i najwyższy punkt na szlaku

Orla Perć poprowadzona jest na odcinku Zawrat — Krzyżne zarówno eksponowaną granią, jak i trawersami. Szlak biegnie przez przełęcze i szczyty, a także tuż pod szczytami, finalnie nie wyprowadzając na nie. Orla Perć przebiega na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co sprawia, że dostarcza zarówno fantastycznych widoków, jak i wiąże się z kapryśną pogodą! W bezchmurny dzień przejście Orlej Perci to nie tylko górska satysfakcja, ale także ogromna uczta dla oczu! 

Wędrując Orlą Percią, mijamy takie szczyty i przełęcze jak: Zawrat, Mały Kozi Wierch, Zmarzła Przełęcz, Zamarła Turnia, Kozia Przełęcz, na której znajduje się słynna pionowa drabinka. Następnie Kozie Czuby i Kozi Wierch, na którym kończy się jednokierunkowy odcinek szlaku. Kozi Wierch jest zarówno najwyższym szczytem, który zdobywamy podczas wędrówki Orlą Percią, jak i najwyższym tatrzańskim szczytem, który w całości znajduje się po polskiej stronie Tatr.
Kolejno mijamy Żleb Kulczyńskiego, Buczynową Strażnicę, Zadnią Sieczkową Turnię, Zadni, Pośredni i Skrajny Granat. Granacką Przełęcz, Orlą Basztę, Przełęcz Nowickiego i Budzową Igłę. Mijamy zbocza Wielkiej Buczynowej Turni, Ptaka i docieramy do przełęczy Krzyżne.

Jakie buty na Orlą Perć?

Na szlak przez Orlą Perć należy mieć odpowiednie w teren górski obuwie. Wygodne, z dobrą przyczepnością i wcześniej przez nas sprawdzone. Dobrze spisują się buty podejściowe. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Orla Perć — co spakować do plecaka?

Przede wszystkim zapas wody + elektrolity oraz prowiant: ulubione kanapki, przekąski energetyczne np. żele, batony, orzechy czy czekolada. Kabanosy, banan lub inne przekąski, które lubimy. Spakować także trzeba dokumenty, latarkę czołową, apteczkę. Jeśli nie wiesz, co zabrać do apteczki, w góry, koniecznie przeczytaj artykuł Apteczka w góry.

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć?

Aby bezpiecznie przejść szlak przez Orlą Perć, należy zabrać odpowiednie w górski teren buty. Warto także zabrać kask, rękawiczki, dzięki którym ochronimy dłonie przed ciągłym kontaktem z łańcuchami i skałami.

Orla Perć — czy potrzebny jest kask?

Jak najbardziej na szlaku przez Orlą Perć wskazane jest noszenie kasku. W szczególności w szczycie sezonu, czyli w wakacje, kiedy Orlą Percią wędruje dużo turystów. Zrzucenie odłamków skalnych przez osoby wędrujące szlakiem jest wtedy bardzo prawdopodobne. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i na Orlą Perć założyć kask.

Czy Orla Perć to via ferrata?

Nie, Orla Perć nie jest via ferratą, jednak nosi znamiona żelaznej drogi. Szlak nie jest wyposażony w atestowaną linę poręczową, która służy do asekuracji, tylko w łańcuchy, ułatwiające pokonywanie kluczowych fragmentów. Jeśli jednak chcemy oszacować trudność Orlej Perci w skali trudności via ferrat, to szlak wyceniany jest za A/B, a w kluczowych momentach np. skalnych długich kominkach, jak pomiędzy Żlebem Kulczyńskiego a Zadnim Granatem, za C.

Czy brać uprząż i lonżę na Orlą Perć?

Chociaż Orla Perć nie jest typową via ferratą i nie wymaga konieczności posiadania pełnego sprzętu ferratowego, to jednak dla bezpieczeństwa można na szlak zabrać uprząż wraz z lonżą do via ferrat. Użycie takiego zestawu na najtrudniejszych odcinkach szlaku zwiększy nasze bezpieczeństwo i pozwoli na spokojne pokonanie kluczowych fragmentów. W szczególności mocno eksponowanych odcinków oraz oblodzonych żlebów.

Orla Perć – opis i przebieg całego szlaku

Skąd wyruszyć na Orlą Perć?

  • Najpopularniejszym miejscem, z którego można wyruszyć na Orlą Perć, są Kuźnice. Stamtąd albo szlakiem przez Dolinę Jaworzynki, albo przez Boczań docieramy do Przełęczy między Kopami, a następnie na Halę Gąsienicową. Z Hali Gąsienicowej udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy i w zależności, który fragment Orlej Perci zamierzamy przejść, ruszamy, albo na Skrajny Granat, albo na przełęcz Zawrat. 
  • Aby dotrzeć na Orlą Perć, można także z Kuźnic wjechać kolejką na Kasprowy Wierch. Następnie zejść na Halę Gąsienicową i przejść nad Czarny Staw Gąsienicowy. Uwaga! Nie ma możliwości przejścia z Kasprowego Wierchu na Zawrat przez Świnicę! Szlak od 2021 roku jest jednokierunkowy i obowiązuje ruch Zawrat — Świnica! 
  • Trzecim miejscem, z którego można wyruszyć na Orlą Perć jest Palenica Białczańska. Z niej przez Dolinę Roztoki wędrujemy do Doliny Pięciu Stawów. Stamtąd można pójść albo na Zawrat, albo na przełęcz Krzyżne. 

Oczywiście to, skąd wyruszymy na Orlą Perć, zależy od tego, który odcinek szlaku chcemy przejść, a także od aktualnie panujących warunków oraz remontów szlaków w TPN. Remonty przeprowadzane są zawsze w miesiącach letnich, dlatego, zanim wyruszysz na szlak, sprawdź komunikat TPN!

Orla Perć, z którego schroniska wyruszyć?

Jeśli planujemy przejście Orlej Perci od Zawratu, to najlepiej wyruszyć ze Schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Stamtąd najpierw skierować się nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie na przełęcz Zawrat, gdzie zaczyna się szlak przez Orlą Perć. 

Podobnie plan wycieczki będzie wyglądać, jeśli planujemy przejść Orlą Perć od Skrajnego Granatu do przełęczy Krzyżne. Wtedy także kierujemy się z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie na żółty szlak prowadzący na Skrajny Granat. Stamtąd czerwonym szlakiem będziemy podążać aż do przełęczy Krzyżne. Jednak uwaga — na odcinku tym nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku! Dlatego też fragment ten polecamy tylko osobom, które są pewne swoich umiejętności i mają bardzo dobrą kondycję fizyczną! Z przełęczy Krzyżne można zejść albo do Murowańca przez Dolinę Pańszczycy, albo do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

Szlaki dojściowe na Orlą Perć

Od strony Hali Gąsienicowej: 

  • Niebieski szlak przez Zawratowy Żleb na przełęcz Zawrat 
  • Żółty szlak przez Kozią Dolinkę na Kozią Przełęcz 
  • Czarny szlak przez Żleb Kulczyńskiego
  • Zielony szlak przez Kozią Dolinkę na Zadni Granat 
  • Żółty szlak znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat 
  • Żółty szlak z Murowańca przez Dolinę Pańszczycy na przełęcz Krzyżne

Od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich:

  • Niebieski szlak na przełęcz Zawrat 
  • Żółty szlak na Kozią Przełęcz 
  • Czarny szlak na Kozi Wierch 
  • Żółty szlak na przełęcz Krzyżne 

Orla Perć — opis szlaku od Zawratu po Krzyżne

Przejście Orlej Perci rozpoczynamy na przełęczy Zawrat. Zamontowany tu znak informuje nas, że szlak aż do Koziego Wierchu jest jednokierunkowy. Kierujemy się najpierw w stronę Małego Koziego Wierchu. Już po chwili, na szlaku pojawiają się ubezpieczenia w postaci łańcuchów. Podejście na Mały Kozi Wierch nie nastręcza większych trudności, a tutejsze ubezpieczenia to dopiero przedsmak tego, co nas czeka! Po dotarciu na MKZ warto rozejrzeć się dookoła, bo widoki są obłędne! 

Po chwili przerwy rozpoczynamy zejście ku Zmarzłej Przełączce Wyżniej. Jest to pierwszy, dość wymagający odcinek na szlaku przez Orla Perć. Strome zejście ubezpieczone jest łańcuchami, a trudność tego fragmentu sprawia, że mogą tworzyć się tu zatory. Kolejno mijamy słynny żleb Honoratki — tu warto zachować dużą ostrożność i pokonać go bardzo uważnie. Ekspozycja jest znaczna! 

Pokonując kolejne metry, trawersujemy ściany Zmarzłych Czub i docieramy na grań. Szlak wiedzie wygładzonymi płytami i ubezpieczony jest łańcuchem. Kolejno schodzimy na Zmarzłą Przełęcz, znaną przede wszystkim ze skalnego „Chłopka” o wysokości 3 metrów. 

Dalsza część szlaku przez Orlą Perć to zejście z przełęczy i trawers Zamarłej Turni, a następnie ponowne podejście ubezpieczone klamrami i łańcuchami. Odcinek ten doprowadza do słynnej metalowej drabinki, która wisi nad Kozią Przełęczą. Bez wątpienia jest to jedno z najpopularniejszych oraz najbardziej emocjonujących miejsc na szlaku przez Orlą Perć.

Drabinka na Orlej Perci

Schodzimy po 8-metrowej drabince na Kozią Przełęcz. Z uwagi na jej charakter, dość często spotykane są tu zatory. Drabinka opada pionowo w dół, a w dodatku lekko się chwieje. Po zejściu z konstrukcji łapiemy się zamontowanego łańcucha i schodzimy niżej. Zejście poprowadzone jest po gładkiej płycie, co sprawia, że wymaga dużej uwagi i pracy rąk oraz nóg. 

Z Koziej Przełęczy schodzimy w stronę Pustej Dolinki, po czym zgodnie z czerwonymi znakami odbijamy w lewo i rozpoczynamy ciekawą wspinaczkę ku Kozim Czubom. Odcinek ten ubezpieczony jest zarówno klamrami, jak i łańcuchami. 

Po dość intensywnej wspinaczce, na grani Kozich Czub łapiemy oddech i rozpoczynamy zejście mocno wymagającym odcinkiem Orlej Perci. Przed nami pojawia się wąski, prawie pionowy kominek skalny, którym schodzimy ku Koziej Przełęczy Wyżniej. Zejście ubezpieczone jest łańcuchami i klamrami, jednak jego charakter sprawia, że jest to jeden z najbardziej wymagających odcinków na szlaku! 

Po zejściu na przełęcz rozpoczynamy podejście na Kozi Wierch, który dla wielu turystów przemierzających Orlą Perć jest doskonałym miejscem odpoczynku. Jest to także miejsce, w którym kończy się jednokierunkowy szlak przez Orlą Perć. 

Widoki z Koziego Wierchu są imponujące. Dzięki temu, że jest to najwyższy punkt Orlej Perci, mamy możliwość podziwiania całej okolicy w pełnej krasie! Chociaż na szczycie bywa tłoczno, to warto poświęcić chwilę na odpoczynek i podziwianie widoków. Tu też możemy ocenić swoje siły i zdecydować, czy kontynuujemy wędrówkę Orlą Percią, czy schodzimy do Doliny Pięciu Stawów. 

Kozi Wierch — Skrajny Granat

Z Koziego Wierchu kierujemy się w stronę Granatów. Jednak zanim tam dotrzemy, miniemy kilka wymagających fragmentów szlaku. Najpierw spokojnie, dość łatwym odcinkiem schodzimy ze szczytu i kierujemy się w stronę Buczynowej Strażnicy. Wygodna, aczkolwiek miejscami bardzo krucha ścieżka zapewnia przepiękny widok na Dolinę Pięciu Stawów. W coraz większej ekspozycji docieramy na Przełączkę nad Buczynową Dolinką. Z przełączki zmierzamy w dół, dość stromym i eksponowanym zejściem prowadzącym Żlebem Kulczyńskiego. Tu zdecydowanie należy zachować ostrożność, bo skały są kruche, a podczas zejścia musimy być zdani sami na siebie i dla bezpieczeństwa asekurować się rękoma! 

Na skrzyżowaniu szlaków czerwonego z czarnym, który jest szlakiem dojściowym z Koziej Dolinki, skręcamy w prawo i zgodnie z czerwonymi znakami podążamy ku 20-metrowemu skalnemu kominkowi przy Czarnym Mniszku. Następnie trawersujemy Czarne Ściany i docieramy do Zadniego Granatu. Na lewo, ku Koziej Dolince odbiega zielony szlak. My kontynuujemy wędrówkę. Mijamy Pośrednią Sieczkową Przełączkę i docieramy na Pośredni Granat. Ze szczytu w kierunku Skrajnej Sieczkowej Przełączki i Skrajnego Granatu schodzimy ciekawym skalnym kominkiem. Przechodzimy słynną szczelinę na Granatach — jest ona ubezpieczona łańcuchem. Kolejno musimy pokonać skalny kominek, w którym brak ubezpieczeń. Chwilę później mijamy zdradliwy Żleb Drege’a, a następnie rozpoczynamy wejście na Skrajny Granat

Orla Perć - Słynny krok nad przepaścią na Granatach
Słynny krok nad przepaścią – szczeliną na Granatach

Skrajny Granat to kolejne, popularne na szlaku przez Orlą Perć miejsce odpoczynku. Na szczyt poza czerwonym szlakiem prowadzi także szlak żółty, biegnący znad Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jest to także popularne miejsce wśród turystów, którzy dzielą Orlą Perć na dwa, długie odcinki. 

Żółty szlak jest jednocześnie ostatnią możliwą drogą zejścia z Orlej Perci przed dotarciem do przełęczy Krzyżne! Pomiędzy Skrajnym Granatem a przełęczą Krzyżne nie ma żadnej drogi, którą można opuścić Orlą Perć!

Skrajny Granat — przełęcz Krzyżne 

Ze Skrajnego Granatu czerwonym szlakiem schodzimy ku Granackiej Przełęczy. Tuż pod szczytem pojawiają się łańcuchy ułatwiające zejście po miejscami stromych i gładkich płytach. Momentami ekspozycja jest dość znaczna, a pod nogami pojawia się kruchy materiał skalny. Krucha skała daje o sobie znać w szczególności w żlebie, który ubezpieczony jest łańcuchem, jednak wymaga dużego skupienia! 

Po osiągnięciu Granackiej Przełęczy trawersujemy Orle Turniczki i zmierzamy w stronę Orlej Baszty. Po drodze pojawia się 4-metrowa metalowa drabinka. Tuż nad nią znajduje się ciąg łańcuchów. Przechodzimy przez skalne kominki, trawersujemy zbocza Orlej Baszty i ubezpieczonym kominkiem skalnym schodzimy na Pościel Jasińskiego. Z Pościeli Jasińskiego skręcamy w lewo — doskonale widoczna strzałka i trawersując Buczynowe Czuby, schodzimy w dół kruchym zboczem. Następnie szlak ponownie wyprowadza nas w górę i docieramy na grań Buczynowych Czub. Pokonujemy kolejne trawersy biegnące i po skalnych płytach wchodzimy na Przełęcz Nowickiego

Z Przełęczy Nowickiego pięknie poprowadzoną i dość łatwą ścieżką zmierzamy ku Wielkiej Buczynowej Turni. Trawersujemy jej stoki i zmierzamy do skalnego kominka, który ubezpieczony jest łańcuchem. Kominek ten jest dość wymagającym odcinkiem i wymaga sporego skupienia oraz przemyślanego stawiania stóp na skałach! 

Na tym trudności się nie kończą. Chwilę później docieramy do bardzo sypkiego żlebu opadającego z Buczynowej Przełęczy. Kolejno wchodzimy na grań Małej Buczynowej Turni, z której roztaczają się fantastyczne widoki! Najtrudniejsze odcinki Orlej Perci już za nami. Przed nami natomiast mniej wymagająca niż dotychczas wędrówka ku przełęczy Krzyżne. Oczywiście nie możemy wędrować z głową w chmurach i trzeba skupić się na wędrówce, jednak ta część jest zdecydowanie łatwiejsza niż pokonane fragmenty. Zanim dotrzemy do przełęczy Krzyżne, trawersujemy turnię Ptak i Kopę nad Krzyżnem. Kilka minut później docieramy do przełęczy Krzyżne, z której roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w Tatrach. 

Tu swój bieg kończy Orla Perć

Jeśli idziemy od Zawratu i pokonujemy całość za jednym razem. Także tu możemy zacząć przygodę z Orlą Percią, jednak pamiętajmy, że idąc od strony Krzyżnego, możemy dotrzeć tylko do Koziego Wierchu, gdyż dalsza część szlaku to odcinek jednokierunkowy.  Z Krzyżnego można zejść albo do Schroniska Murowaniec szlakiem przez Dolinę Pańszczycy i dalej do Kuźnic, albo do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, skąd jeszcze trzeba dotrzeć do parkingu w Palenicy. Oba zejścia do Zakopanego są wytężające, dlatego wato rozważyć zostanie na noc w Schronisku.

Mapa szlaku przez oOrlą Perć

Mapa szlaku przez Orlą Perć od Zawratu do Krzyżnego.

Wycieczka na Orlą Perć z przewodnikiem

Ze względu na fakt, że Orla Perć to najtrudniejszy szlak górski w Polsce, warto przejść go pod okiem przewodnika. W szczególności jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i chociaż pokonaliśmy wiele szlaków w Tatrach, to Orla Perć jest dla nas dużym wyzwaniem. Dbając o swoje bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny zachęcamy do wybrania się na zorganizowaną wycieczkę na Orlą Perć z przewodnikiem tatrzańskim.

UDOSTĘPNIJ


8 thoughts on “Orla Perć — najtrudniejszy szlak w Tatrach. Jak go przejść?”

  1. To może jakiś poradnik jakie szlaki warto wcześniej przejść żeby się obyć z tymi trudnościami i przygotować się na orlą 🙂

  2. z synem/44/ i szwagrem/77/- ja 72 lata w 23 przeszlismy Krzyżne do dps. Druga wyprawa wrzesień Świnica. 6 lat temu- Rysy i Giewont. teraz zastanawiamy się nad OP? Damy radę?

  3. Fajny i szczegółowy opis trasy przez Orlą Perć 🙂 Ja się przymierzam do tego szlaku już od kilku lat ale jakoś nadal nie mogę się na niego zebrać. Ponoć nowa drabinka jest dużo lepsza i się już tak nie buja na boki 😀 Przed Orlą Percią warto chyba pochodzić trochę więcej po jakichś bardziej eksponowanych szlakach w Tatrach?

    1. Warto mieć już doświadczenie w Tatrach, przejść się np. na Kościelec czy Świnicę – w końcu to najtrudniejszy szlak Tatrach 🙂 Daje ogrom frajdy i satysfakcji!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top