Darek na trawersie, ferrata Johann Klettersteig

Super Ferrata na Dachstein

Na początku września, przed wyjazdem z naszą Akademią Wspinania climb2change na obóz wspinaczkowo-ferratowy nad jezioro Garda mieliśmy kilka wolnych dni. Wykorzystaliśmy je między innymi na zmierzenie się z najtrudniejszą austriacką via ferratą, czyli Super Ferratą na Dachstein.  Opisy przejścia przez nas ferrat Anna Klettersteig i Johann Klettersteig znajdziesz się w osobnych postach. W tym artykule są praktyczne informacje o tych drogach.

Anna Klettersteig – KLIK

Johann Klettersteig – KLIK

Czym jest Super Ferrata na Dachstein?

Super Ferrata na Dachstein to połączenie trzech niezależnych ferrat. Są to:

 Anna Klettersteig (D), zdobywa się nią szczyt Mitterstein (2097 m n.p.m.)

Johann Klettersteig (E), która prowadzi na lodowiec i schronisko do Seethalerhutte (2740m.n.p.m.)

Ferrata Schulteranstieg (B) wyprowadzająca na szczyt Dachstein (2995 m n.p.m.)

Super Ferrata stanowi prawdziwy kąsek dla miłośników żelaznych perci oraz nie lada wyzwanie. Napotkacie tu ciągi trudności za D oraz miejsca wycenione na E. Różnica wysokości z parkingu na szczyt to ponad 1200 m. Długość samej wspinaczki to również około 1200 m.

Internetowy przewodnik Bergsteigen opisuje Super-Ferratę Dachstein, „jako jedną z najdłuższych i najcięższych wypraw wspinaczkowych w Alpach Wschodnich. Połączenie tras przewyższa wszystkie znane dotychczas trasy wspinaczkowe”.

Śledź mnie na facebook

Jak dojechać do Super Ferraty?

Aby dojechać do ferraty, należy kierować się do miejscowości Schaldming, stamtąd do Ramsau, a następnie widokową drogą do dolnej stacji kolejki na Dachstein Türlwandhütte (1700 m). Ten odcinek jest płatny, ale jeśli skorzystamy z kolejki, opłaty tej nie poniesiemy – należy odbić bilet parkingowy przy zjeździe kolejką w dół.

Noclegi w pobliżu Dachstein

Przy parkingu przy dolnej stacji kolejki jest kilka „gasthofów” oraz schrnisko Alpenverrein Austriahütte.

W pobliżu są również pola namiotowe, np. Camping Dachstein. 

Noclegi można znaleźć i zarezerwować również na stornie booking.com.

Ile czasu zajmuje przejście Super Ferraty?

Przejście Super Ferraty (z podejściem z parkingu pod pierwszą ferratę – Anna Klettersteig) oraz zejściem ze szczytu (do górnej stacji kolejki linowej), według przewodnika, powinno zająć ok.10 godz.

Super Ferrata Dachstein (E)

Trudność: E

Wysokość: 1200 m

Czas przejścia: 9-10 godzin

Podejście: 45 minut

Zejście: 1 godzina (do górnej stacji kolejki na Dachstein)

TOPO: Bergsteigen

Follow me - link do instagram

Via ferrata Anna Klettersteig (D) na Mitterstein 2097 m n.p.m.

Trudność: D

Wysokość: 300 m

Czas przejścia: 2 godziny

Podejście: 45 minut

Zejście: 1,2 godziny (stacji kolejki na Dachstein Türlwandhütte)

TOPO: Bergsteigen

Anna Klettersteig została zbudowana, jako dojście do ferraty Johann. Można ją również traktować, jako osobną ferratę. Wyprowadza ona na szczyt Mitterstein o wysokości 2097 m n.p.m. Po zdobyciu szczytu można zejść znakowaną ścieżką do schroniska Südwandhütte i niżej do parkingu lub kontynuować wyprawę ferratą Johann.

Jeśli chcecie zmierzyć się z Via ferratą Anna Klettersteig to musicie być wprawionymi via ferratowcami. Ciągi trudności oraz ekspozycja mogą niejedną osobę przyprawić o ból głowy.

Mimo tego, że ferrata Anna Klettersteig wyprowadza na stosunkowo „niewielki” szczyt, to po jej pokonaniu będziecie odczuwać wielką satysfakcję. Jest ona dobrym preludium do tego, by pokonywać Via ferraty o podobnych lub większych trudnościach.

Kursy skałkowe, kursy via ferrata - zarezerwuj

Via ferrata Johann (E) na lodowic Dachstein i do schroniska Seethalerhutte (2740m.n.p.m.)

Trudność: D

Wysokość: 700 m

Czas przejścia: 4-5 godziny

Podejście: 2 minut

Zejście: 0,5 h

TOPO: Bergsteigen

Ferrata Johann Klettersteig (nazywana także Südwand Klettersteig lub Erzherzog Johann) uważana jest za ekstremalnie trudną (E). Poprowadzona jest przez południową ścianę szczytu Dachsteinwarte. Co prawda w większości trudności sięgają D, a tylko jeden odcinek jest za E, jednak to on stanowi swoistą naturalną selekcję śmiałków. Jeśli pokonanie pierwszego przewieszenia nie będzie możliwe, lepiej nie brnąć dalej i w tym momencie zakończyć swoją przygodę.

Kolejne odcinki są wymagające (większość za D), wyczerpujące oraz długie! Aby pokonać tą ferratę Johann trzeba pokonać 500 metrów różnicy wysokości, o co najmniej 800 metrów wspinaczki!

Trudy wspinaczki zostaną sowicie wynagrodzone, bo ferrata Johann kończy się wspaniałym, widokowym trawersem oraz wyjściem na lodowiec Dachstein. A na nim są kolejne wspaniałe widoki, na szczyty masywu Dachstein i nie tylko. Satysfakcja po przejściu Johanna gwarantowana!

Ferrata Schulteranstieg (B), wyprowadza na szczyt Dachstein (2995 m n.p.m.)

Trudność: B

Wysokość: 245 m

Czas przejścia: 1 h

Podejście: 45 minut (od stacji kolejki lodowcem, od schroniska około 15 minut)

Zejście: 1 h (tą samą ferratą i lodowcem do stacji kolejki)

TOPO: Bergsteigen

Ferrata Schulteranstieg o wycenie B to najprzyjemniejszy odcinek Super Ferraty. Ferrata ta wyprowadza na Dachstein i jest bezpieczniejszą alternatywą dla tzw. Drogi normalnej Randkluftsteig. Dlaczego? Z uwagi na pole lodowe i występujące tam szczeliny oraz cofnięty lodowiec.

Tutaj ciekawostka. Ferrata Randkluftsteig to historyczna ferrata. Jest pierwszą ubezpieczoną drogą w Austrii. Była skonstruowana z haków, linek i drabin, jakie były dostępne w ówczesnych czasach. Friedrich Simony był „konstruktorem” pierwszej żelaznej perci. Pierwsze przejście ferraty miało miejsce w 1843 r.

Ze schroniska Seethaler pod ferratę można dotrzeć w kilkanaście minut a ryzyka napotkania szczelin jest stosunkowo małe. Ze stacji kolejki podejście zajmuje około 45 minut. Sama ferrata jest bardzo łatwa, a zdobycie wierzchołka Dachstein, który ma niewiele mniej, niż 3000 metrów gwarantuje niesamowite przeżycia.


Zainspirowałem Cię – daj lajka lub udostępnij ten wpis! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.


Przeczytaj pozostałe artykuły o via ferratach w Austrii oraz w Dolomitach

Via ferrata Anna Dachstein

Via ferrata Johann Klettersteig Dachstein

Via ferraty Austriackie w Hollentall i Hohe Wand >>> zajrzyj TUTAJ <<<

Jeśli interesują Cię via ferraty nad Jeziorem Garda i w Dolomitach >>>  zajrzyj TUTAJ <<<

Autor bloga Darek

Mam trochę lat wspinaczkowych za sobą, ale skały i góry wciąż przynoszą mi tę samą radość. Każda wyprawa to dla mnie podróż w nieznane, nie dla celu tylko dla drogi. Uwielbiam szkolić w skałach. Lata doświadczenia oraz setki dróg i przejść w skałach i górach mówią same za siebie. Robię to, co lubię. Uwielbiam to, co robię. Na blogu jestem od „spraw technicznych” związanych ze wspinaniem – porad i analiz.

Dodaj komentarz