Lista filmów górskich

TOP 15 filmów górskich

Ostatnio na stories zrobiliśmy krótki przegląd filmów górskich. Pomysł tak wam się spodobał, że zasugerowaliście, żeby wrzucić zestawienie na bloga. A więc oto one – filmy górskie, które każdy góro maniak powinien zobaczyć, czyli TOP 15 filmów górskich

Nie ma tu filmów lepszych czy gorszych, po prostu zebraliśmy wszystko, co nam przyszło do głowy. Każdy film jest inny i opowiada inne historie, z różnej perspektywy.

Follow me - link do instagram

To pierwsza część przeglądu. Niebawem zrobimy jeszcze drugą – filmy wspinaczkowe. 11 pozycji zaproponowaliśmy my a 4 są od was. Pisaliście nam na Instagramie, czego brakuje. Jeśli coś jeszcze przychodzi wam do głowy, z filmów górskich, koniecznie zostawcie propozycje w komentarzu. Let’s go!

Północna ściana

W 1936 roku dwa zespoły próbują zdobyć północna ścianę Eiger. Są to Bawarczycy (Tony Kurz i Andreas Hinterstoisser) i Austriacy (Willy Angerer i Edi Rainer).

Historia Tonyego i Andreasa, (bo właściwie to o nich jest ten film), oparta na faktach, opowiada o niewyobrażalnym wyczynie i ogromnej determinacji.

Cały film bardzo realistycznie pokazuje możliwości wspinaczy w tamtych latach. Brak sprzętu, flanelowe koszule i ogromne marzenia…

Kadr z filmu Północna Ściana, zdjęcie: Teleman
Kadr z filmu Północna Ściana, zdjęcie: Teleman

Zew Ciszy

Rekonstrukcja wydarzeń z 1936 roku!

Droga czterech wspinaczy po zboczach Nordwand. Film jest podzielony na dwie części – fabularną, pokazującą odwzorowanie historii śmiałków oraz komentarz Simpsona, który wspina się drogą w obecnych czasach.

Joe Simpson to autor książki Zew Ciszy i Dotknięcie pustki.

P.S., Jeśli ktoś nie zna historii, to w wielkim skrócie, czwórka została uwięziona w ścianie i walczyła o życie.

Kadr z filmu Wspinaczka, źródło: Moviesroom
Kadr z filmu Zew Ciszy, źródło Allbox

Krzyk Kamienia

Dwóch wspinaczy – Martin i Roccia, podejmuje przed kamerami telewizji zakład o to, który pierwszy zdobędzie Cerro Torre – dziewiczy szczyt wyrastający ze śniegów i lodu w górach Patagonii. Obaj poświęcają tym zmaganiom wszystko…

Opowieść nawiązuje do losów Cesare Maestri i Toniego Eggera, którzy w 1959 roku próbowali zdobyć ten dziewiczy szczyt.

Kadr z filmu Krzyk Kamienia, Zdjęcie: Allbox
Kadr z filmu Krzyk Kamienia, Zdjęcie: Allbox

Wspinaczka

Zakochany młody mężczyzna postanawia zdobyć Everest, aby zaimponować ukochanej.

Film, który obnaża komercyjne wejścia na Everest. Mając 40.000 $ i determinację, każdy może sobie na to pozwolić.

Z jednej strony film dla ludzi z dystansem (to komedia). Z drugiej dla tych, którym tam bardzo zależy na koronie ziemi. Ta w tej chwili jest dostępna dla każdego i nie stanowi jakiegoś specjalnego wyczynu, czego dowodem jest to wejście. (Film na faktach).

Przy okazji to jedyny film, jaki znamy, który pokazuje jak wygląda trekking do bazy oraz cała organizacja takiej komercyjnej wyprawy.

Bardzo ładne zdjęcia, czasem (na Everest) naciągane, ale ładne.

Kadr z filmu Wspinaczka, źródło: Moviesroom
Kadr z filmu Wspinaczka, źródło: Moviesroom

K2

Górski film katastroficzny, który jest adaptacją sztuki teatralnej.

Nakręcony w 1991 r. opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy postanowili wziąć udział w wyprawie na K2. To drugi po Mount Everest, najwyższy szczyt świata.

Historia, o której opowiada ten film nie zawiedzie zarówno miłośników wysokogórskich wypraw jak i poszukiwaczy mocnych wrażeń. Pamiętajcie tylko, że film jest z 1991 roku, nieco przerysowany, ale przyjemny.

Kadr z filmu K2, źródło: Alekinoplus
Kadr z filmu K2, źródło: Alekinoplus

Na Krawędzi – Cliffhanger

Co tu pisać, jak każdy wie, w jakich filmach gra Sylwester. Dla profesjonalistów to komedia, ale są ładne zdjęcia z Dolomitów.

Kadr z filmu Na Krawędzi, źródło Teleman
Kadr z filmu Na Krawędzi, źródło Teleman

Granice Wytrzymałości

Wracamy pod K2! Ta góra pobudza wyobraźnię do tego stopnia, że reżyser postanawia uwięzić bohaterów w lodowej grocie na tym szczycie!

To raczej widowiskowy film akcji, ale znajdzie się w nim trochę górskiej prawdy.

Kadr z filmu Granice Wytrzymałości, źródło: Telemagazyn
Kadr z filmu Granice Wytrzymałości, źródło: Telemagazyn

Everest

W maju 1996 roku, na stoku Czomolungmy znalazło się kilkudziesięciu wspinaczy z kilku komercyjnych wypraw, prowadzonych przez doświadczonych przewodników górskich. W dniu ataku szczytowego z wyprawy nie wróciło aż 8 osób.

Dobrze pokazana „kuchnia” wspinaczki i specyfika gór wysokich. Są całkiem ciekawe, zdjęcia Himalajów. Film jest na podstawie książki Jona Krakauera Wszystko za Everest. Polecam najpierw przeczytać książkę.

Scena z filmu Everest, zdjęcie: Motionpicturereview
Scena z filmu Everest, zdjęcie: Motionpicturereview

Czekając na Joe

Zekranizowana powieść Joe Simpsona „Dotknięcie Pustki”.

Akacja rozgrywa się w Andach. Po zdobyciu przez bohaterów filmu wierzchołka Siula Grande, jeden z nich – Joe ulega wypadkowi.

Podczas opuszczania dochodzi do kolejnego wypadku i Simon (drugi bohater), aby przeżyć, odcina Joe…

Polecamy i książkę i film!

Scena z filmu Czekajac na Joe, zdjęcie: Deon
Scena z filmu Czekajac na Joe, zdjęcie: Deon

Jurek

Tego filmu nie może zabraknąć w tym zestawieniu! Jurek to dokument obrazujący „naszego ziomka”. Pełen archiwalnych zdjęć, nagrań a przede wszystkim pełen Jurka, który kochał góry.

Kadr z filmu Jurek, źródło: jurekkukuczka
Kadr z filmu Jurek, źródło: jurekkukuczka

Everest – poza krańcem świata

Everest – poza krańcem świata. Połączenie filmu dokumentalnego i rekonstrukcji zdarzeń. Film pokazuje drogę wyprawy na sam szczyt. Są w nim wykorzystane zarejestrowane podczas wspinaczki filmy i zdjęcia. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu w 3D, można przenieść się w środek wyprawy i razem z nią wejść na sam Dach Świata.

Kadr z filmy Everest - poza krańcem świata, zdjęcie: Wyborcza
Kadr z filmy Everest – poza krańcem świata, zdjęcie: Wyborcza

7 lat w Tybecie

Film jest oparty na prawdziwej historii. Austriacki himalaista, Heinrich Harrer wyrusza na kolejna wyprawę. Z powodu wybuchu wojny nie może powrócić do domu. Ucieka z brytyjskiego obozu jenieckiego i trafia do Tybetu. Tam poznaje Dalajlamę.

Scena z filmy 7 lat w Tybecie, zdjęcie: Telemagazyn
Scena z filmy 7 lat w Tybecie, zdjęcie: Telemagazyn

Cisza

Grupa licealistów zamierza wejść na Rysy. Wbrew niesprzyjającym warunkom pogodowym decydują się zdobyć szczyt. Film opowiadający historię matki, która po tragicznej śmierci syna stara się wrócić do normalnego życia.

Kadr z filmu Cisza, zdjęcie: Teleman
Kadr z filmu Cisza, zdjęcie: Teleman

Alive, Dramat w Andach

Amerykański dramat katastroficzny. W Andach rozbija się samolot, w którym podróżuje między innymi drużyna Rugby z Urugwaju. Części pasażerów udaje się przeżyć. Po kilku dniach okazuje się, że zaniechano poszukiwań. Podejmują drastyczne działania i walczą o przetrwanie.

Scena z filmy ALlve, dramat w Andach, zdjęcie: cinemax
Scena z filmy ALlve, dramat w Andach, zdjęcie: cinemax

Nanaga Parbat

To nie film o Tomku Mackiewiczu. Opowiada o tragicznej wyprawie dwóch braci Messnerów na Nanga Parbat (8125 m) w 1970 roku. Podczas wyprawy zginął młodszy z braci – Günther.

Kadr z filmu Nanga Parbat, zdjęcie: FDB
Kadr z filmu Nanga Parbat, zdjęcie: FDB

Jeśli znasz, jeszcze jakieś filmy górskie, które każdy góro maniak powinien zobaczyć, to daj znać w komentarzu!

Lista filmów wspinaczkowych niebawem trafi na naszego bloga.

climb2change na facebook


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Dodaj komentarz