Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Garda

Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change

TrudnośćD/E
Podejście40 min
Czas na ferracie2 h 20 min
Zejście1 h 30 min
Wystawa S/E
Przewyższenie 720 m
Najlepszy okresIII-XI
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Rino Pisetta zlokalizowana jest w rejonie włoskiego jeziora Garda. Ta niezwykle piękna pod względem widoków i bardzo wymagające technicznie ferrata poprowadzona jest płytami prawej części ściany Monte Garzolet. 

Rino Pisetta, pomimo że kusi wielu turystów żądnych wrażeń, jest przeznaczona tylko dla osób, które mają duże doświadczenie zarówno na via ferratach, jak i we wspinaczce. Trudność ferraty wyceniono za E, co w skali trudności via ferrat plasuje się bardzo wysoko! Szlak jest bardzo mocno eksponowany. Nie bez przyczyny jest to jedna z najtrudniejszych via ferrata Alp Wschodnich. Prowadzi po gładkich, pionowych płytach, które nie mają dodatkowych sztucznych stopni czy klamer. Konieczne są duża siła, wytrzymałość, doskonała technika oraz świetna kondycja. Poza podstawową wiedzą z poruszania się po via ferratach konieczne są również umiejętności wspinaczkowe. 

Jeśli marzysz o bezpiecznym pokonywaniu takich via ferrat, jednak twoje umiejętności na to nie pozwalają, to zapraszamy na kusy i szkolenia, które organizujemy w naszej Akademii Wspinania. Na początek warto zapisać się na podstawowy 4-dniowy kurs wspinaczkowy w skałkach. Przydatne są także umiejętności z asekuracji na via ferratach

Zapraszamy także na wyjazd dla początkujących na via ferraty nad jeziorem Garda.

Via ferrata Rino Pisetta — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Via ferrata Rino Pisetta to jedna z najtrudniejszych żelaznych perci w rejonie jeziora Garda. Niezwykle wymagająca zarówno pod względem techniki, umiejętności wspinaczkowych, jak i wydatku siły. Trudność ferraty Rino Pisetta wyceniona jest za E, a podczas jej przejścia przydają się takie umiejętności jak: 

  • Klinowanie stóp w rysach,
  • poruszanie się w mocno eksponowanym terenie bez dodatkowych stopni czy drabinek.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty to +/- 4 godziny 45 minut. W tym 40 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 2 godziny 30 minut  należy poświęcić na przejście ferraty. Natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje 1 godzinę 30 minut.

Wystawa

Południowo-wschodnia. Ze względu na południową wystawę warto na ferratę przyjechać albo wcześnie rano, albo po południu. Ponadto trzeba pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości wody i energetycznych przekąsek oraz prowiantu.

Via ferrata Rino Pisetta  — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść ferratę Sentiero dei Contrabbandieri, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście ferraty Rino Pisetta ?

Należy zadbać o kondycję fizyczną, a także zabrać wymagany sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki i odpowiednie w górski teren buty. Trzeba także mieć doświadczenie we wspinaczce i dobrą technikę.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Rino Pisetta ?

Ze względu na południową wystawę i duże nasłonecznienie po ferracie poruszać się można już od marca, aż do października.

Opis Via ferraty Rino Pisetta

Podejście do Via ferraty Rino Pisetta

Parking, z którego wyruszamy w kierunku początku ferraty znajduje się przy dużej kręgielni w miejscowości Sarche. Z tego miejsca roztacza się widok na południową, 450-metrową ścianę Piccolo Dain, na której znajdują się ekstremalnie trudne drogi wspinaczkowe. Z parkingu do początku ferraty prowadzi dobrze oznakowana i wygodna ścieżka. Podejście zajmuje 40 minut. Na początku ferraty zamontowana jest tablica z jej nazwą, a także namalowana na skale wysokość, na której się znajdujemy, czyli 570 m n.p.m.

Opis przejścia Via ferraty Rino Pisetta

Początek ferraty doskonale obrazuje jej charakter. Pierwsze 20 metrów to wspinanie się pionową płytą z małymi stopniami. Miejsce to wyposażone jest w stalową linę do asekuracji i wycenione jest za D. Aby się nie ześlizgnąć oraz by utrzymać równowagę, trzeba uważnie stawać na stopniach i odpowiednio balansować ciałem. Przepinki lonży są dosyć siłowe.

Pierwszy kluczowy fragment ferraty

Po pokonaniu pierwszego fragmentu ferraty wykonujemy 5-metrowy trawers w lewo z lekkim obniżeniem. Docieramy do pierwszego z kluczowych fragmentów ferraty. Przed nami odcinek wyceniony za E. Najpierw pionową, mocno eksponowaną ścianą, a następnie w przewieszeniu wspinamy się w górę po wyraźnym pęknięciu i wchodzimy na kamienistą półkę. Kolejne 15 metrów to wspinaczka łatwiejszym, wycenionym za B/C terenem. Po dotarciu na półkę skalną możemy podjąć decyzję czy idziemy dalej, czy jednak ferrata ta jest ponad nasze możliwości. Jeśli czujesz, że dalsza droga to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, to możesz bezpiecznie wycofać się z ferraty. Wyjście awaryjne biegnie w prawo i wycenione jest za A/B.

Jeśli kontynuujemy wspinaczkę, to trawersem w lewo idziemy pod stromą płytę, która przecięta jest szeroką rysą. Nią podążamy w górę, aż do kolejnego trudnego odcinka na ferracie. Przed nami do pokonania jest trawers w lewo i rysa w pionowej skale. W tym miejscu bardzo przydatna jest umiejętność klinowania stóp w rysach. Trawersujemy w lewo i docieramy do kolejnego pęknięcia w płycie. Wspinamy się 15 metrów w górę. Na fragmencie tym znajduje się klamra ułatwiająca wspinanie. 

Drugi kluczowy fragment na ferracie

Docieramy do połupanych pomarańczowych skałek i idziemy nimi 20 metrów w górę. Następnie piarżystą półką usłaną luźnymi kamieniami idziemy w lewo. Przed nami kolejne wyzwanie: wspinaczka w zupełnej ekspozycji. Na tym fragmencie znajduje się klamra ułatwiająca poruszanie. Ponadto widok z tego miejsca jest obłędny! Wspaniale widać Arco i jezioro Garda. 

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Po dotarciu do łatwego terenu idziemy ubezpieczonym stalową liną odcinkiem. Kolejno docieramy do stromej rynny i wchodzimy nią w górę. Pokonujemy bloki skalne i zarośla, po czym docieramy do miejsca odpoczynku. Warto tu odpocząć przed kolejnym, wymagającym etapem via ferraty Rino Pisetta.

Etap drugi ferraty

Najpierw ścieżką, która biegnie przez mały zagajnik, docieramy do pionowego uskoku. Po jego pokonaniu docieramy do kolejnego uskoku i wchodzimy na półkę skalną. Nią wędrujemy aż do jej końca. Następnie docieramy do jednego z najbardziej spektakularnych fragmentów Rino Pisetta. Przed nami gładkie płyty poprzecinane poziomymi pęknięciami. 

Trzeci kluczowy fragment ferraty

W dole rozciąga się miasteczko Sarche, a my w zupełnej ekspozycji wspinamy się 15 metrów w górę wzdłuż kantu. Na kancie są bardzo dobre chwyty. Pokonujemy kolejną popękaną płytę i docieramy do efektownego trawersu. Podążamy kolejne 5-6 metrów, a następnie wspinamy się 7 metrów w górę. Tu podobnie jak we wcześniejszym fragmencie z rysą przyda się umiejętność klinowania stóp. 

Wchodzimy na połupane skały i kierujemy się na ścieżkę, która prowadzi przez niewielki zagajnik. Zgodnie ze znakami kierunkowymi, które się pojawiły, podchodzimy 100 metrów do góry. Przed nami pojawia się wysoki na 10 metrów uskok. Zamontowana jest tu stalowa lina do asekuracji. Pokonujemy uskok, wspinamy się po skałkach i docieramy do ciasnego przesmyku, przez który przechodzimy. Nad nami mamy przewieszki, pod którymi znajduje się książka przejść. Omijamy przewieszki z lewej strony. Kolejno w dużej ekspozycji wspinamy się 15 metrów wzdłuż pękniętej płyty i wchodzimy na ścieżkę pokrytą luźnym materiałem skalnym. Po chwili zabezpieczenia na ferracie się kończą. Podążając za białymi taśmami, które zawieszone są na drzewach, wędrujemy 150 metrów w górę, aż do wąskiej grani podszczytowej. Wchodzimy na nią i idziemy do końca ferraty, a następnie wchodzimy na szczyt. Na szczycie znajduje się ławka i kapliczka Madonny.

Opis zejścia z Via ferraty Rino Pisetta

Po krótkim odpoczynku na szczycie ruszamy w kierunku miejscowości Ranzo. Najpierw wchodzimy do lasu i wygodną ścieżką kierujemy się ku betonowej drodze. Pojawiają się pierwsze zabudowania. Przechodzimy przez polankę, na której uzupełniamy zapas wody pitnej. Chwilę później docieramy do asfaltowej drogi. Skręcamy w lewo i wędrujemy ku wiosce. Po 150 metrach pojawia się krzyż, przy którym skręcamy w lewo i kamienistą drogą schodzimy w stronę kościółka Chisetta Ranzo.

Przy kościółku skręcamy w ostro w lewo zgodnie z drogowskazami na Sarche. Chwilę później docieramy do kolejnej kamienistej dróżki i schodzimy nią 200 metrów w dół, aż dotrzemy do zakrętu. Tu wchodzimy na biegnącą w prawo leśną ścieżkę. Po zaledwie kilku minutach pojawia się widok na ścianę Piccolo Dain. W przeciwieństwie do przebytej drogi tu pojawia się urozmaicenie w postaci kamienistego żlebu, w którym zamontowano stalową linę. Schodzimy po schodkach i docieramy do miejsca, w którym widać czerwoną strzałkę kierunkową i napis Sarche. Napis jednak jest słabo widoczny, w związku z czym trzeba wytężyć wzrok. Skręcamy w prawo i stromymi zakosami kierujemy się ku ścieżce, którą wcześniej podchodziliśmy pod ferratę. Ze znanej nam już ścieżki skręcamy w prawo i 10 minut później docieramy do parkingu. 

Można także skorzystać z alternatywnego zejścia. W Ranzo skręcamy w prawo i za znakami kierunkowymi na Sarche obchodzimy masyw Monte Garzolet. Najpierw szlakiem nr 613 idziemy do drogi SS45bis. Na niej skręcamy w prawo i maszerujemy wzdłuż jeziora Toblino w kierunku Sarche.

Mapa poglądowa rejonu jeziora Garda, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie jeziora Garda – Arco

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:


UDOSTĘPNIJ


5 thoughts on “Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Garda”

  1. Maciek Porzeziński

    jestem świeżo “po” – Pisettę zaatakowałem 10.11.2018 jako uwieńczenie sezonu i dała mi naprawdę spory zastrzyk adrenaliny, pomimo że była 25 ferrata w tym roku 😉 ale ja jestem zwykłym włazicielem i z prawdziwą wspinaczką nie mam zbyt wiele wspólnego, w Dolomitach są setki ferrat, mam nadzieję jeszcze wiele przede mną jak i przed Wami, szczerze polecam np Tridentina w Val di Fassa i zapraszam na wspólny wypad jak będziecie w okolicy j. Garda

    1. Jak na zwykłego właziciela, to masz całkiem sporo ferrat na koncie 🙂 Wszystko przed Tobą – ferrat jest bardzo dużo i wbrew pozorom mają wiele wspólnego ze wspinaczką. Czym trudniejsze, tym więcej techniki się przydaje. Dziękujemy za polecenie ferrat. Mieszkasz w okolicy jeziora Garda?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top