Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (Droga Przemytników) nad jeziorem Garda

Ścieżka Przemytników (Sentiero dei Contrabbandieri) – piękna, widokowa via ferrata o znacznych trudnościach. Tutaj przydają się umiejętnością asekuracji liną! Bez tego lepiej nie wchodzić w tą drogę. Ferrata poprowadzona jest przez wydrążony w skale tunel znajdujący się około 150 metrów nad jeziorem. O ile widoki zapierają dech w piersiach, o tyle patrzenie w dół może spowodować zawroty głowy. Zobaczcie galerię zdjęć z naszego przejścia via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri.

Zaczęliśmy ten dzień zastanawiając się, czy pogoda wytrzyma. Pomimo ciepła, chmury kotłowały się nad jeziorem i wysoko w górach. Postanowiliśmy zaryzykować. Samo zejście z parkingu do via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri okazało się wymagające. Stroma, wąska ścieżka ścieżka wiodąca w dół wyprowadziła nas na kolejny szlak wiodący wysoko nad jeziorem, wzdłuż jeziora.

Via ferrat Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Założyliśmy uprzęże, lonże, kaski i związaliśmy się liną do asekuracji. Wyczytaliśmy w przewodniku, że bez sprzętu wspinaczkowego ani rusz. Już po chwili się o tym przekonaliśmy.

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda?

Ta via ferrata, jest w większości ubezpieczona w… spity. Bardzo rzadko można tu spotkać tradycyjne stalowe liki.  A jeśli już – to bardzo cienkie. Nie wzbudziły naszego zaufania. Ubezpieczone są tylko 3 kluczowe miejsca, których wycena sięga C/D.

Via ferrat Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri jest to wydrążona w skale długa, pozioma „ścieżka”, którą dawniej szmuglowano różne rzeczy. W obecnych czasach jest udostępniona turystom poszukującym wrażeń.

Via ferrat Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Praktycznie cała droga biegnie skrajem i wymaga dodatkowej asekuracji ekspresami i liną.

Via ferrat Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Są jednak momenty, które totalnie zaskakują! Tak jak ten poniżej. Tutaj ścieżka się nagle urwała, a stalowa linka grubości małego palca u dłoni pozostawiła wiele do życzenia.

Vi aferraty z Akademią Wspinania climb2change

Głowa musi pozostać spokojna – odcinek jest do pokonania a po trudnym momencie można znowu delektować się widokami.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Na jeziorze Garda toczyły się regaty, a my szliśmy dalej podziwiając okoliczne wierzchołki.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Atrakcja turystyczna – góra Monte Brione w całej okazałości a u jej stóp piękne Włoskie miasteczka Riva del Garda i Torbole.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Niby łatwe, a jednak ruchomość tej drabinki sprawiła mi nie lada kłopot 😉

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

I znowu wracamy na łatwy szlak.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Ostatnia przeszkoda.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

I dość wymagający odcinek. W dole widać drogę, którą codziennie pokonujemy samochodem.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Teren jest bardzo kruchy

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Ale idzie się przyjemnie

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri, Arco, Włochy

Po tym odcinku via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri pozostało nam tylko szybko wrócić do parkingu. Zdążyliśmy przed deszczem!

Informacje praktyczne o ferracie Sentiero dei Contrabbandieri nad jeziorem Garda

Trudność: C/D, słabo ubezpieczona, należy zabrać ze sobą zestaw do asekuracji liną!!!

Czas przejścia: 1,45 godziny

Podejście: 35 minut

Zejście: 40 minut

Topo: KLIK

Miejsce startu: . Ferrata nie jest oznaczona. Parking znajduje się w miejscowości Pregasina przy hotelu Albergo Rosalpina. Stamtąd trzeba zejść bardzo stromą ścieżką w dół (około pół godziny), w kierunku jeziora Garda. Patrząc w stronę jeziora będzie widać Surf Hotel. Na tej wysokości jest rozwidlenie ścieżki. Należy kierować się w lewo, usypaną kamienną ścieżką. To start ferraty.

Powrót z via ferraty: Ferrata kończy się wraz z siatkami zabezpieczającymi.Przy słupie energetycznym można się przebrać. Grzbietem podążamy w górę. Ścieżką wychodzi się do utwardzonej drogi rowerowej. Stamtąd przecinkami w lewo wychodzi się do punktu widokowego przy pomniku.

Ferratę można robić również w drugą stronę – od pomnika do hotelu.

Nocleg w pobliżu: Arco, Riva del Garda, Limnoe sul Garda, Dro.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Więcej o via ferratach nad jeziorem Garda znajdziesz na naszym blogu. Sprawdź również  ofertę naszej Akademii Wspinania i wyjedź z nami na obóz wspinaczkowy lub via ferratowy do ArcoPrzeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda >>>KLIK<<<

Wspinanie nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni) nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Rio Sallagoni nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Sentiero del Colodri w Arco >>>KLIK<<<

Via ferrata Fausto Susatti i Mario Foletti (Cima Capi) >>>KLIK<<<

Via ferrata na Cima Rocca – Sentiero delle Laste i Sentiero dei Camminamenti >>>KLIK<<<

10 Replies to “Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (Droga Przemytników) nad jeziorem Garda”

    1. Via ferraty wydają się bardzo bezpieczne, ale to trochę złudne… pomimo ubezpieczenia w postaci łańcuchów, klamr, sztucznych stopni i stalowych linek, można odpaść kilka metrów w dół. A niektóre via ferraty, tak, jak ta opisana wymagają własnej asekuracji – jak przy wspinaczce. 🙂 Przeżycie fantastyczne <3

  1. Podziwiam! 🙂 Miałam jedno podejście do Ferraty niedaleko Pizy. To była moja pierwsza wspinaczka w życiu. Fajna zabawa, ale lęk wysokości i brak doświadczenia mnie wtedy pokonały. Nie weszłam do końca, ale chciałabym jeszcze kiedyś spróbować. 🙂

    1. Wielu ludzi boryka się z podobnymi problemami, ale wszystko da się wypracować 🙂 Trzymam kciuki, żebyś miała okazję spróbować!

  2. O rety, zawsze podziwiam takich śmiałków jak Wy, bo mi czasami na schodach ruchowym pojawiają się zawroty głowy! Ale staram się z tym walczyć, ostatnio nawet byłam na kolejnym, wrocławskim punkcie widokowym i jakiś czas temu próbowałam pierwszy raz swoich sił we wspinaczce 🙂

    1. Brawo! Gratulujemy! Nie martw się, nie jesteś sama. Ostatnio na kursie była osoba z lękiem przestrzennym i lękiem wysokości. Miała wiele barier do pokonania, ale szło jej na prawdę dobrze. Mam nadzieję, że i Ty pokonasz ten lęk! Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz