Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Via ferrata Blutspur – Ślady krwi na Hohe Wand

Via ferrata HTL-Steig oraz via ferrata Blutspur były między innymi celem naszej wyprawy na via ferraty austriacie. Widok na nie rozpościerał się z naszego namiotu rozłożonego na malowniczym kempingu, niemal u podnóża ściany Hohe Wand. Na miejscu okazało się, że z uwagi na uszkodzenia zabezpieczeń, via ferrata HTL-Steig jest tymczasowo wyłączona z ruchu. 🙁

Hohe Wand, Austria

W najwyższym punkcie ściany Hohe Wand znajduje się Skywalk, – czyli efektowny punk widokowy.

Hohe Wand, Skywalk, Austria
Pod naszymi nogami drogi wspinaczkowe

Na Hohe Wand wyjechaliśmy serpentynami i zaparkowaliśmy w okolicach pensjonatu Postl. Na Skywalk idzie się stamtąd około 5 minut.

Hohe Wand, Austria
Widok na kemping ze Skywalk

Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki. W pobliżu akurat szalała burza.

Hohe Wand, Skywalk, Austria

Wtajemniczeni wiedzą, że stamtąd już tylko kilka minut marszu wystarczy, aby znaleźć się w rejonie wspinaczkowym ÖTK Klettergarten. Zaraz za nim znajduje się wejście w via ferratą Blutspur. Należy obrać kierunek na via ferratę Vollerin i na pierwszym rozwidleniu zejść ze szlaku w nieoznakowaną ścieżkę w lewo.

climb2change na facebook

Via ferrata Blutspur

Via ferrata Blutspur, w gruncie rzeczy jest trudniejszym wariantem wyjściowym dla ferraty HTL-Steig. Jest również jedną z najkrótszych, a jednocześnie najtrudniejszych via ferrat, jakie mielimy okazję przejść. Ponieważ podejście pod ta via ferratę jest krótkie – warto iść zupełnie na lekko, nawet ubranym w uprzęże, kaski i lonże (tak zrobiliśmy). Polecamy zabrać na tą via ferratę buty wspinaczkowe – bardzo ułatwiają poruszanie się po trudnym terenie tej ferraty.

Trudność: E, 3+

Czas przejścia: 30 minut

Podejście: 15 minut (z parkingu na Hohe Wand przy Ghf. Postl)

Zejście: 5 minut

TOPO: KLIK

Miejsce startu: Parking na Hohe Wand, przy Skywalk, szczegóły na stronie Bergsteigen.com 

Nocleg w pobliżu: Kamping Hohe Wand Blick. 

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Z samochodu idzie się około 10-15 minut. Kilka metrów przed startem jest do pokonania teren wspinaczkowy, wyceniany na 3+. Trzeba być bardzo czujnym i dla własnego bezpieczeństwa, zaraz po podejściu do linki wpiąć się w dostępne zabezpieczenia.

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Do przejścia tej ferraty niezbędna jest siła, wytrzymałość oraz technika wspinaczkowa. Ważna okazała się również umiejętność balansu ciała oraz precyzyjne ustawienie stóp na małych stopniach.

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Via ferrata Blutspur zaczyna się w przewieszonym terenie, z bardzo małymi stopniami. Buty wspinaczkowe poprawiają przyczepność do skały. Przepinki lonży wymagają zapasu sił – są w terenie przewieszonym.

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Po przejściu kluczowego miejsca – gładkiej ściany teren robi się bardziej pionowy niż przewieszony i wyprowadza nas do odpoczynkowej półki. Tam można odetchnąć i robić malownicze zdjęcia 😉

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Z półki widać również, co nas czeka powyżej. Siłowe wyjście z trawersu i kolejna pionowa ścianka, na której przyda się zmysł równowagi i dobry balans ciałem. Miejsce to jest mocno eksponowane – tylko dla odpornych na lufę 😉

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Po trawersie zostaje już tylko kilka metrów po łatwym terenie i wychodzimy na szczyt tuż obok Skywalk. Możemy odetchnąć, podziwiać widoki a do samochodu mamy tylko 5 minut 🙂

Via ferrata Blutspur, Hohe Wand, Austria

Via ferrata Vollerin

Alternatywnie, do via ferraty Blutspur można podejść z parkingu pod Hohe Wand via ferratą Vollerin. To stosunkowo łatwy szlak turystyczny, częściowo doubezpieczony (osoby zaprawionych w turystyce i via ferratach nie będą musiały ubezpieczać się lonżą). Pod koniec via ferraty Vollerin zamiast za drogowskazem w lewo – skręca się w prawo w teren nieoznakowany i przechodzi przez ogródek wspinaczkowy ÖTK Klettergarten. Zejść można również ferratą Vollerin.

Trudność: A

Podejście: 5 minut

Czas przejścia: 45-60 minut

Zejście: 5 minut

Topo: KLIK

Follow me - link do instagram


Przeczytaj pozostałe relacje z przejść via ferrat:

Via ferrata Hans von Heidsteig, Preinerwand, Austria

Via ferrata Gebirgsverainssteig, Hohe Wand, Austria

Via ferrata Währingersteig, Hohe Wand, Austria

Sentiero dei Contrabbandieri, Jezioro Garda, Włochy

Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni), Jezioro Garda, Mori, Włochy

Zacznij przygodę z via ferratami pod okiem doświadczonego instruktora. Kliknij i zarezerwuj!
Zacznij przygodę z via ferratami pod okiem doświadczonego instruktora. Kliknij i zarezerwuj!

Zainspirowałam Cię? Daj lajka i podaj dalej. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna!

2 Replies to “Via ferrata Blutspur – Ślady krwi na Hohe Wand”

Dodaj komentarz