Czy warto robić postanowienia noworoczne

Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak planować?

Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak robić postanowienia noworoczne? To pytania, które towarzyszą niemal każdemu na początku roku. Według naukowców, tylko 8% osób, które robią postanowienia noworoczne, dotrzymuje ich.  Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego?

Znajdź mnie na FB

Postanowienia, decyzje, nawyki

Sama kiedyś ulegałam pułapkom „postanowień”. Nie tylko noworocznych. Mówiłam sobie: od nowego roku zacznę biegać, od nowego będę czytać książki, będę uczyć się języka… marnie mi to wychodziło. Ale samo postanowienie nie sprawiało, że coś udawało mi się zrobić. Prawdziwą moc sprawczą okazały się mieć dopiero plany i wyznaczone działania, które zaczęłam podejmować, aby zrealizować moje cele. Bo postanowienie to przecież decyzja, konkretny zamiar zrealizowania jakiegoś celu. A kluczem do realizacji najśmielszych marzeń, planów, czy celów są nawyki i systematyczność. S. Covey mówi nawet, że to one kształtują nasz charakter.

Nasz charakter tworzą głównie nasze nawyki. Stephen R. Covey

Zapisz swoje priorytety

Zdecyduj, które rzeczy chcesz zrobić w tym roku, co chcesz dokończyć, co odpuścić, w co inwestować swoją energię, a których nie musisz i nie chcesz. Dodatkowo, ustal, co jest dla ciebie najważniejsze. Zadaj sobie podstawowe pytania:

 • Co jest dla mnie ważne? (Np.: moje zdrowie, kondycja fizyczna, moi bliscy, odpoczynek, równowaga, podróże, cokolwiek)
 • Na czym najbardziej mi zależy? (Np.: na realizacji planów i marzeń, na spokoju wewnętrznym)
 • Co sprawia mi radość? (Np.: wspinanie, podróżowanie)
 • Co jest moim największym marzeniem? (Np.: przebiec maraton)
 • Czego nie chcę robić w nowym roku? (Np.: nie chcę powielać błędów X, nie chcę tracić czasu na Y)
 • Co chcę zrobić tylko dla siebie? (Wziąć udział w warsztatach, przeczytać książkę X)
Czy warto robić postanowienia noworoczne. jak planować.
Zapisz swoje priorytety, zrób listę marzeń, określ cele i działaj!

Jak planować – zrób listę

Zacznij od wizji tego, w jakim miejscu swojego życia chcesz być za rok i jak będziesz się czuć, kiedy to zrealizujesz. Później zapisz to wszystko, co chcesz osiągnąć, ale nie rób z tego długiej listy. Kiedy chcesz za dużo, może okazać, się, że zabraknie Ci energii, nie dasz rady zrealizować swoich celów, a przez to się zdemotywujesz. Pamiętaj, że nie da się zrobić wszystkiego na raz i nie jesteś w stanie wszystkiego zrobić!

Przyznaję się wam, że to mój największy obszar do pracy w życiu, dlatego dla mnie lista rzeczy do zrobienia, cele i priorytety to podstawa. Kiedy ich nie mam – ginę, bo wydaje mi się, że wszystko muszę zrobić natychmiast i że jest to możliwe. Prowadzi to do ogromnej i zbędnej frustracji.  Dlatego pamiętajcie, że jeśli czegoś nie zrobicie w terminie – to trudno. Od tego nie zależy wasze istnienie.

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Arystoteles

Jak planować – zapisz cele

Czy wiecie, że tylko 3% ludzi zapisuje swoje cele i te 3 % zwykle osiąga od 5 do 10 razy więcej, niż ludzie, którzy nie zapisują swoich planów? Tak mówi B. Tracy w swojej książce „Zjedz tę żabę”. (O jedzeniu żaby przeczytasz TUTAJ). Ustalanie i zapisanie określonego celu zbliża nas do jego realizacji.

Zapisanie celów do zrealizowania jest ważne, ponieważ dzięki temu: macie jasność, co do tego, co dokładnie chcecie osiągnąć oraz uwolnicie umysł od ciągłego myślenia o projektach, które chcecie zrealizować. Nie będziecie ciągle myśleć i dopisywać w głowie szczegółów, czy martwić się, że czegoś zapomnicie, bo wszystko macie zapisanie w jednym miejscu. Dodatkowo – czytając, w myślach ponownie wypowiadacie cele i wyobrażacie sobie cele w postaci obrazu. Widzicie to, co jest napisane. A z natury jesteśmy wzrokowcami, więc lepiej te cele zapamiętujemy.

Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami. Brian Tracy

Zaplanuj i zapisz działania

Moim ulubionym powiedzeniem (pewnie już je znacie) jest: „Złe planowanie to planowanie niepowodzenia”. Niejednokrotnie przekonałam się o tym na własnej skórze. Dlatego warto skorzystać z wiedzy praktyków i stosować proste metody wyznaczania celów i planowania. Zig Ziglar twierdzi, że w żadnym planowaniu nie może zabraknąć fundamentalnego elementu: jasnej i spójnej wizji tego, co chcesz osiągnąć. Dlatego tak ważne są cele, o których pisałam wyżej. Jednak, aby je osiągnąć, trzeba wytyczyć sobie drogę do ich realizacji i zapisać kolejne kroki oraz tzw. Kamienie milowe, jakie trzeba wykonać, aby cele zrealizować w jak najbardziej efektywny sposób.

Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie. Zig Ziglar

Licz się z wyrzeczeniami

No pain, no gain. Bez pracy nie ma kołaczy. Nie ma, co się łudzić – realizowanie celów nie jest łatwe. Trzeba się liczyć z ciężką pracą, którą trzeba wykonać, aby je osiągnąć. Lepsze samopoczucie, lepsze zdrowie, lepsza kondycja, większa świadomość związana z rozwojem osobistym przychodzą wraz ze zrealizowanym celem. Są niczym nagrody za jego realizację, które dają satysfakcję i popychają do realizacji kolejnych zamierzeń. Jednak często właśnie takie gratyfikacje trzeba odłożyć w czasie. Cierpliwość jest, więc bardzo ważna.

Czy warto robić postanowienia noworoczne. jak planować.
Droga do realizacji jest trudna, ale osiągnięty cel przynosi ogromną satysfakcję.

Wszystko zaczyna się w głowie

Czy warto robić postanowienia noworoczne? Wszyscy mamy swoje marzenia. Każdy z nas chce się czuć spełniony, doceniony i szczęśliwy. Wszyscy stawiamy sobie cele i marzymy o idealnej przyszłości. Nowy rok to bardzo dobry moment na podsumowania i plany. Chcemy wejść w niego oczyszczeni i pełni energii.  Dlaczego jednak niektórym trudniej osiągnąć cele? Być może brakuje im inspiracji, motywacji czy impulsu, który sprawi, że zaczną zdobywać szczyty. Albo zwyczajnie przeceniają swoje możliwości i szybko się poddają (bo trzeba pamiętać, że każdy ma inne możliwości).

Warto marzyć i planować, ponieważ wizja przyszłości jest największym impulsem, jaki sami sobie możemy dać. Ale najważniejsze wydaje się to, żeby nie czekać aż marzenia same się spełnią, tylko zacząć działać już dziś. To do dzieła! Brnijcie do przodu i szukajcie nowych możliwości. #climb2change

Dajcie znać, jakie cele wyznaczacie sobie na nowy rok? P.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

22 Replies to “Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak planować?”

  1. To świetny sposób! Ja wyznaczam cele długofalowe i krótkofalowe. Może kiedyś wrócę do tematu i szerzej to opiszę. Ale masz rację – małe kroki wydają się bardziej realne. Dzięki temu, że je mamy, łatwiej realizować szeroką wizję i najśmielsze marzenia 🙂 Życzę Ci realizacji zaplanowanych kroków!

 1. Bardzo konkretny i przejrzysty wpis. Fajnie, że przypominasz kilka praktycznych cytatów od osób, które są autorytetami zarówno w kwestii działania jaki i planowania 🙂

  1. Dziękuję Ci za ten komentarz. Cieszę się, że Ci się spodobał. A te osoby – tak i ikony w dziedzinie. Szczególnie upodobałam sobie S. Coveya 🙂

 2. Warto – moim sposobem na ich spełnianie jest powiedzenie wszystkim przyjaciołom o swoim celu 🙂 Wtedy mam dodatkową mobilizację. Nie tylko nie zawieść siebie – ale także ich. 🙂

 3. Sama nie robię postanowień, bo wiem, że są zbyt ogólne i nigdy nie udaje mi się wytrwać. Ale w tym roku postawię sobie pewne cele. Blogowe, prywatne, karierowe. Mam nadzieję, że zmiana podejścia pomoże mi zrealizować plany.

 4. Ostatnio opublikowałam u siebie tekst poruszający ten temat. Jak dla mnie spisanie noworocznych postanowień sprawia, że pojawia się motywacja do działania. Kiedy widzę ile ciekawych rzeczy i projektów jest do zrobienia nie odpuszczam dopóki wszystkiego nie zrealizuję. Choć uważam, że tego typu planowanie nie jest dla każdego – są tacy, których spisanie celów i patrzenie na nie nieustannie będzie tylko dołować – na zasadzie „patrz ile jest jeszcze do zrobienia”. To się jednak wiąże z tym co mówiłaś, czyli nie ma nic za darmo i aby osiągnąć sukces trzeba najpierw dać z siebie 100% i włożyć w swoje działania ogrom pracy. Jednak sukces jest wystarczającym motywatorem i nagrodą 😀

  1. Z tym planowaniem to jest kłopot 😉 Bo jedni muszą wszystko zrealizować, i jeśli się nie uda – to się załamują i to działa negatywnie. A z drugiej strony z doświadczenia wiem, że warto mieć cel. To nadaje sens naszym działaniom. A co do samego spisywania celów i pracy z nimi (piszesz o tym – ile jeszcze do zrobienia..) to już kwestia naszego spojrzenia i realistycznego podejścia do ustalania celów! To bardzo ważne, żeby znać swoje możliwości i wyciągać właściwe wnioski z niepowodzeń. Właśnie przygotowuję o tym artykuł. Mam nadzieję, że jutro uda mi się go skończyć. Będzie dokładnie o tym – jak zaplanować realistyczne cele i co oprócz samego ustalania celów warto zrobić, aby mieć motywację do działania i ją utrzymać. I kilka takich spraw. Zapraszam do ponownych odwiedzin 🙂 pozdrawiam!

Dodaj komentarz