Co warto zrobić na początku roku

Co warto zrobić na początku roku

Początek nowego roku sprzyja przemyśleniom. Wielu z was robi postanowienia noworoczne i/ lub wyznacza sobie cele, które chce zrealizować w najbliższym czasie. O ile ja sama nie robię postanowień, o tyle podsumowuję miniony czas i planuję kolejne miesiące. To dla mnie ważne, bo dokładnie wiem, dokąd zmierzam i mam zapisane poszczególne kroki na drodze do moich celów. Mam dość klarowną wizję tego, co chcę osiągnąć i w jakim czasie. Ale nie samym planowaniem żyje człowiek, dlatego chcę się z wami podzielić moimi przemyśleniami na temat tego, co warto zrobić na początku roku, aby postanowienia były realistyczne.

Jak nie dać się postanowieniom dla samych postanowień i znaleźć motywację oraz podtrzymać ją w nowych wyzwaniach, jakie sobie stawiamy? Mam na to kilka sposobów. Zacznijcie od tego: weźcie notes lub kilka kartek i długopis. W kilka minut spójrzcie na swoje życie z innej perspektywy. Mam nadzieję, ze dzięki temu nabierzcie ochoty na dalsze planowanie, a co za tym idzie, kreowanie własnej rzeczywistości. Gotowi? To do dzieła.

Czy warto robić postanowienia noworoczne - link

Zrób podsumowanie

Robię podsumowania po to, żeby globalnie spojrzeć na wszystko, co udało mi się osiągnąć oraz na to, czego nie zrobiłam w poprzednim roku (okresie). Pozwala mi to zweryfikować plany i cele oraz docenić moje dotychczasowe wysiłki, które podjęłam w dążeniu do ich realizacji. Jak można to zrobić? Wystarczy zadać sobie kilka pytań:

 • Co udało nam się w tym roku osiągnąć?
 • Co było dla nas najtrudniejszym wyzwaniem, któremu udało nam się sprostać?
 • Jak się czuliśmy po jego realizacji?
 • Z jakiego osiągnięcia jesteśmy najbardziej dumni?
 • Co sprawiło nam najwięcej radości?
 • Któremu celowi poświęciliśmy najwięcej uwagi?
 • Które wartości życiowe realizowaliśmy podczas osiągania naszych celów?

Bardzo ważne jest, aby docenić to, co udało nam się osiągnąć. Jeśli wykonaliśmy dobrą pracę i nagrodzimy się za nią, to nasz mózg zapamięta to pozytywnie! Kiedy jednak okazuje się, że czegoś nie udało się zrobić, mamy przestrzeń do tego, aby zastanowić się nad tym, co właściwie się stało i czemu nie udało nam się tego zrealizować. Czy to zadanie nie było dla nas ważne, czy potrzebowaliśmy więcej czasu? A może przeliczyliśmy się i potrzebujemy pomocy przy jego realizacji? Pomocne mogą być pytania:

 • Czego nie udało nam się zrobić?
 • Jakie wnioski możemy wyciągnąć z naszych porażek?
 • Które z działań są warte powtórzenia?
 • Jakich działań nie będziemy podejmować?
 • Co można było zrobić lepiej?
Co warto zrobić na początku roku
Na początku roku warto zrobić podsumowanie

Podziękuj

Kiedy mam słabsze dni, kiedy spada moja motywacja, kiedy wydaje mi się, że wszystko się wali, zaczynam dziękować. Za wszystko i za nic. Za kochającego partnera. Za satysfakcjonującą pracę. Za czytelników mojego bloga. Za przyjaciół. Za bliskich. Za piękno świata, które mnie otacza. Za możliwość wypicia pysznej porannej kawy z ukochaną osobą. Za wieczory przy lampce wina. Za to, że mam gdzie mieszkać i mam co jeść. Za to, że mieszkam w państwie, w którym nie ma wojny, Za to, że daję radę! Za to, że żyję.

Znajdźcie, co najmniej 10 rzeczy, które wydarzyły się w ostatnim roku i podziękujcie za nie. A później spróbujcie codziennie znajdować 5 rzeczy, za które będziecie dziękować. Badania Roberta Emmonsa i Michaela McCullough pokazują, że codziennie praktykowanie wdzięczności (przez dłuższy okres)  i zapisywanie minimum pięciu dobrych rzeczy wpływa korzystnie, na jakość życia psychicznego i fizycznego! Spróbujcie!

Follow me - link do instagram

Zrób porządek

Less is more. To zdanie mam chyba we krwi. Nigdy nie gromadziłam pamiątek. Nie robię zakupów dla samego kupowania, za to wtedy, gdy coś jest mi niezbędne i nie mogę tego zastąpić czymś, co już mam. Nie chodzę po galeriach handlowych, jeśli nie muszę. Z łatwością oddaję ubrania, w których nie chodzę osobom potrzebującym i nie dokupuję kolejnych gadżetów do mieszkania. Raz na kwartał robię generalne porządki.

Minimalizm, prostota i porządek wprowadzają do życia ład i pozwalają na zajęcie się ważniejszymi rzeczami. Raz zrobione porządki sprawiają, że później mamy mniej sprzątania i szukania, a więc oszczędzamy czas. W czystym, schludnym mieszkaniu czujemy się lepiej i możemy się bardziej skoncentrować. Samo mieszkanie robi się bardziej przestronne. Mało tego, wyrzucenie czegoś starego, co nie jest nam potrzebne otwiera nam przestrzeń na coś nowego! Zatem warto zrobić na początku porządek!

 • W mieszkaniu. Posprzątajcie i wyrzućcie zepsute przedmioty i rzeczy, wyselekcjonujcie niepotrzebne przedmioty, które możecie komuś oddać i spakujcie to, co potrzebne, ale niekoniecznie w tej chwili czy sezonie.
 • W szafie. Wyrzućcie wszystko, w czym nie chodzicie więcej niż 3 miesiące i czego nigdy na siebie nie założyliście i/lub nigdy wam się nie przyda.
 • W łazience. Pozbądźcie się kosmetyków, które straciły termin przydatności i których nie używacie. Wyrzućcie wszystkie kosmetyki syntetyczne, (jeśli jeszcze jakieś zostały).
 • W telefonie usuńcie zbędne numery.
 • W skrzynce mailowej usuńcie spam i zbędne wiadomości.
 • W pracy. Przestańcie rozpoczynać kilka zadań na raz a skupcie się na jednym. Przestańcie stale przeglądać facebooka i instagram. Wyznaczcie sobie 2-3 najważniejsze zadania do wykonania i pilnujcie, aby w ustalonej na początku kolejności je zrealizować. Uporządkowanie sobie pracy oznacza sporą oszczędność czasu każdego dnia.
 • W swoich nawykach. Zweryfikujcie je. Poświęćcie jeden dzień na analizę tego, co robicie w ciągu dnia i określcie, na co marnujecie wasz czas i jak możecie to zmienić. Wprowadźcie nowy ład do swojego życia.
Co warto zrobić na początku roku
Porządek w domu to porządek w głowie

Załóż notes z pomysłami

Porządek warto mieć również w głowie. Od dłuższego czasu notuję wszystkie zadania do zrobienia, plany do zrealizowania i pomysły, które przychodzą mi do głowy. Zawsze mam przy sobie mały notes. Po co? Żeby nie musieć pamiętać tego, co zapisałam! Żeby zapisywać tematy, które przychodzą mi do głowy w różnych miejscach. Wydaje się to oczywiste, a jednak często to bagatelizujemy. Sposobów na prowadzenie notatek jest wiele, od tradycyjnych notesów, kalendarzy, planerów czy aplikacji na komputer lub telefon. Warto zapisywać wszystkie pomysły, i rzeczy, które wydają się interesujące. Później, podczas planowania można je zweryfikować i zastanowić się, które mają rację bytu. Założyć notes na pomysły i notatki to jedna z kolejnych rzeczy, które warto zrobić na początku roku.

Zadbaj o siebie i nie czekaj

Sprawianie sobie przyjemności, nagradzanie siebie, kochanie siebie za to, kim się jest, to klucz do zdrowego i szczęśliwego życia. Akceptowanie siebie i dbanie o własne potrzeby, niezależnie od tego, czy udaje nam się realizować nasze cele i plany buduje poczucie naszej wartości i pewność siebie. Zatem w natłoku zajęć zaplanujcie również czas na odpoczynek, czas na spacer, wyjście do kina czy na masaż. Niech to będą wasze nagrody za to, kim jesteście – bezwarunkowe przyjemności, na które będziecie sobie pozwalać bez względu na osiągnięcia. Zastanówcie się, jak wprowadzić do waszego życia nawyk dbania o siebie każdego dnia przez godzinę. Wiem, że nie jest to łatwe. Ale jeśli zadacie o siebie, będziecie mieli energię do tego, żeby dbać również o innych.

No i najważniejsze: nie czekajcie na jutro.

Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

6 Replies to “Co warto zrobić na początku roku”

 1. Każdy moment jest dobry na robienie sobie podsumowania. Czy koniecznie musi to być Nowy Rok ? Ja raczej tak jak piszesz wole docenić to co się stało a planów jakiś ogromnych nie robić :] Zawsze lepiej miło się zaskoczyć niż sromotnie zawieść. Trzeba działać nie analizować aż tak przesadnie wszystkiego :] Pozdrawiam ciepło
  http://www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

Dodaj komentarz