Długi klif z drogami do wspinania tradycyjnego

Wspinanie na Krecie – Klif Agios Ioanis

Za górami… za lasami… jest sobie rejon Agios Ioanis – perełka dla wspinaczy rządnych przygód i wspinania na własnej protekcji. Sam dojazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowcy i pasażerów.

Follow me - link do instagram

Najpierw trzeba pokonać stromy podjazd serpentynami w górę a później stromy zjazd szutrową drogą wykutą w skale. Tutaj nie zaznasz asfaltu, barierek, za to gwarantowana jest ekspozycja i dreszczyk emocji. Zjazd ma długość 8 km i pokonuje się go ponad pół godziny.

Kiedy już dojedziesz do parkingu, czeka na Ciebie pół godziny widokowego spaceru oznaczonym szlakiem turystycznym, aż do ogromnej jaskini. Tu pokazują się pierwsze drogi wspinaczkowe.

Żeby odkryć wszystkie, trzeba zejść niżej na klif. Linie do wspinania ciągną się przez około 2 km., Ponieważ rejon jest bezpośrednio nad morzem, stan przelotów trzeba sprawdzać na bieżąco i warto (a nawet trzeba) zabrać ze sobą kostki.

Kursy wspinaczkowe ClimbingAcademy.pl

Wspinanie jest tu wyjątkowe widokowe, z dala od tłumów, gapiów. Linie są długie, chwyty ostre a trudności dość spore. Topo jest na stronie climbingcrete i część dróg jest opisana. Ale, jak to na krecie – ciężko o solidne materiały dla wspinaczy. Wiadomo, że rejon jest, ale nie wiadomo, co nas tam czeka.

Nie wspinaliśmy się tutaj, ale jesteśmy zachwyceni możliwościami rejonu i wytyczonymi liniami. To miejsce dla osób, które lubią wspinanie z dala od dzikich tłumów. Tutaj po prostu nikogo nie ma. Gorąco polecamy, ale uczulamy – weźcie sprzęt do własnej asekuracji i samochód terenowy.

Dojazd: do miejscowości Agios Ioanis, na południu Krety. Polecamy, bardzo polecamy samochód terenowy!

Topo: climbngcrete.

Noclegi: W miejscowości Kapetaniana. Znajdziesz naBooking.com. Praktyczne wskazówki: w pobliżu nie ma sklepów, jedzneie kupuje się tam, gdzie się śpi. W pobliżu jest rejon wspinaczkowy Kapetaniana - górski, bardzo ciekawie zagospodarowany. Nie zdążyliśmy go odwiedzić, ale na TOPO wygląda nieźle. Link: TUTAJ.

climb2change na facebook

Zainspirowałam Cię - daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu na Krecie

Wspinanie na Krecie

Wąwóz Agiofaragio

Wąwóz Theriso

Autorka bloga Pola

Z wykształcenia jestem socjologiem i ekonomem, z charakteru zdobywcą i uparciuchem. Moim życiowym motto jest stwierdzenie, że jedyne, co w życiu jest pewne to zmiana. W życiu podważam wszystkie możliwe teorie i pewniaki. Na blogu piszę o tematach lekkich i przyjemnych, które są mi bliskie. Propaguję świadomą konsumpcję, świadome wybory, czytanie etykiet, naturalne oraz domowe sposoby na piękną cerę i… otwieranie się na możliwości świata. Życie mogłabym spędzić w podróży i takie jest moje największe marzenie.

Dodaj komentarz