Ściany wąwozu Agiofaragio

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Agiofaragio

Leżący na południu wyspy rejon wspinaczkowy - Wąwóz Agiofaragio gwarantuje wspinanie po pięknych, długich liniach we wspaniałym otoczeniu. Mury wąwozu ciągną się przez kilka kilometrów, więc wspinania jest co niemiara. Wejście do wąwozu jest imponujące – widać kilkudziesięciu metrowe skały, które zdają się ciągnąć w nieskończoność.

Wąwóz Agiofarago położony jest między górami, dlatego droga do wąwozu prowadzi przez wąskie szutrowe, kręte wysoko położone drogi. Spacer przez wąwóz, pomiędzy drogami do wspinania, na plażętrwa jakieś pół godziny.

A jednak... wąwóz Agiofaragio zakończony jest wspaniałą plażą z błękitną wodą i gorącymi od słońca, ciemnymi kamieniami.

Follow me - link do instagram

Plaża Agiofarango jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie. Woda w morzu ma cudowny lazurowy kolor a plażę zamykają pionowe, pięknie wyrzeźbione klify.

Klimat Wąwozu Agiofaragio jest niepowtarzalny. Droga dojazdowa stanowi nie lada wyzwanie dla samochodu osobowego. Po drodze mijamy hodowle kóz i owiec, które w swobodny sposób towarzyszą wspinaczom podczas ich zmagań. Pokazują klasę na liniach, które niektórym śmiałkom sprawiają trudność. To dźwięk ich dzwonków i beczenia jest tu najbardziej charakterystyczny. Na koniec dnia, kiedy wracasz do domu, zaczyna tego brakować. 😉

Idąc wąwozem Agiofaragio rozpościerają się różne możliwości. Po prawej, po lewej,  przed Tobą, za Tobą – z każdej strony wspinanie – trzeba tylko się zorientować w sektorach. Po środku mijamy nieczynną studnię i kapliczkę oraz kilku lokalnych wspinaczy.

Idąc dalej wąwóz delikatnie się rozszerza i oferuje co raz to nowe linie do pokonania. climb2change na facebook W większości są one poopisywane, choć zdarza się, że trudności i nazwy nie są znane. Internetowe topo nie jest w 100% aktualne, ale posługując się nim i opisami dróg na skale, można się odnaleźć. Trudności w Wąwozie Agiofaragio zaczynają się od 4+, ale w większości drogi są trudniejsze, od 6+ w górę.

Czym głębiej poruszamy się w wąwóz, tym skały robią się co raz wyższe i widać, że można się tu wspinać w zespole po długich drogach. Najdłuższa linia ma około 180 metrów. Te drogi nie są ubezpieczone.

Z samej plaży startuje kilkanaście dróg wartych uwagi. Trzeba tu sprawdzać stan przelotów, morski klimat robi swoje i widać korozję na stali.

Dla miłośników pięknych widoków polecam wyjście na klif (patrząc w stronę morza po lewej stornie). Z góry widać piękno rejonu i prawdziwe oblicze Krety. Kilkukilometrowy klif i lazurowe morze a w dole piękne skały. To robi wrażenie. Tak, jak cały wąwóz i cała wyspa.

Kursy wspinaczkowe ClimbingAcademy.pl

Dojazd: Jadąc z północy Krety należy dojechać do miejscowości Listaros i kierować się na Kaloi Limenes. Droga jest górska i szutrowa. Po ok 7 km, na skrzyżowaniu Tholotos Tafos - jest mały znak Agiofaragio (skręt mocno w prawo). W zależności od samochodu można zatrzymać się na jednym z trzech parkingów. Jeśli masz mały samochód, to lepiej zostawić go na parkingu pierwszym, skąd droga do plaży zajmie więcej niż godzinę. Jeśli masz samochód terenowy - możesz jechać do parkingu 3. Stamtąd tylko kilka minut dzieci Cię od wąwozu.

TOPO: ClimbingCrete, nie ma nic bardziej aktualnego. Drogi są w większości poopisywane.

Noclegi: Miejscowosć Kaloi Limenes jest zdecydowanie najbliżej. My sprawdziliśmy Villa Koutsakis i polecamy. W cenę wliczone jest śniadanie, a na miejscu można tanio zjeść obiad i zamówić drugie śniadanie. Rezerwacja przez Booking.com.  Można spać w namiocie w wąwozie, ale nie ma tam bieżącej wody. Najbliższy sklep jest oddalony o kilkadziesiąt km.

Zainspirowałam Cię - daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu na Krecie

Wspinanie na Krecie

Wąwóz Theriso

Klif Agios Ioanis

Autorka bloga Pola

Z wykształcenia jestem socjologiem i ekonomem, z charakteru zdobywcą i uparciuchem. Moim życiowym motto jest stwierdzenie, że jedyne, co w życiu jest pewne to zmiana. W życiu podważam wszystkie możliwe teorie i pewniaki. Na blogu piszę o tematach lekkich i przyjemnych, które są mi bliskie. Propaguję świadomą konsumpcję, świadome wybory, czytanie etykiet, naturalne oraz domowe sposoby na piękną cerę i… otwieranie się na możliwości świata. Życie mogłabym spędzić w podróży i takie jest moje największe marzenie.

Dodaj komentarz