Długie drogi wspinaczkowe w wąwozie Theriso

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Theriso

Usytuowany w środkowej części regionu Chania, Wąwóz Theriso, leży ok. 16 km na południe od miasta Chania. To niepowtarzalne miejsce znajduje się u podnóża Białych Gór, których szczyty pokryte są śniegiem nawet przez 6 miesięcy w roku. Wygląda niepozornie, a jednak jest jednym z lepiej zagospodarowanych rejonów wspinaczkowych, jakie odwiedziliśmy w czasie naszej wizyty na Krecie.

Wąwóz Theriso jest zachwycający. Jeśli czytałeś już o wąwozie Agiofaragio i pamiętasz kamienną plażę oraz wysoki klif – tutaj się zdziwisz. Jest zupełnie inaczej. Bujna roślinność, dużo ptaków a nawet asfaltowa droga dojazdowa wiodąca do Wąwozu Theriso. Linie wspinaczkowe są po obu stronach tej drogi, więc wąwóz trzeba przejeżdżać dość czujne, żeby znaleźć rejony do wspinania.

Kursy wspinaczkowe ClimbingAcademy.pl

O aktualne topo jest trudno. Przewodnik Climbing in Chania jest do nabycia w lokalnej księgarni przy porcie (w Chanii). Jest z 2007 roku i jest tam niewiele dróg w porównaniu do tego, co zastaliśmy na miejscu. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni ilością linii, długimi drogami i ich obiciem.

Udało nam się znaleźć w sieci sporo opisów. Najwięcej jest  na stronie The Crag, nieco mniej na Climbingcrete. Wg. informacji na stronie The Crag jest tu ponad  110 dróg wspinaczkowych. To całkiem nieźle, jak na Kretę.

Drogi są w większości poopisywane. Linie są przeważająco trudne, w większości powyżej 6+. Najłatwiejsza droga, jaką udało nam się znaleźć miała wycenę 4+.climb2change na facebook

Za to linie wyglądają obłędnie. W większości są długie, powyżej 15 metrów, nawet do 35 m. Jest też kilka dróg wielowyciągowych. Wszystko ładnie i gęsto obite w pięknej scenerii.

W Wąwozie Theriso trzeba się trochę zorientować. Część linii jest dostępna bezpośrednio z drogi dojazdowej, do części trzeba podejść. Jadąc samochodem łatwo przeoczyć rejony - polecamy wyjątkowo wolną, relaksacyjną jazdę 🙂

Dojazd: z Chanii w stronę miejscowości Theriso. Pierwsze rejony widać zaraz za tabliczką z nazwą miejscowości.

TOPO: ClimbingCrete, nie ma nic bardziej aktualnego. Drogi są w większości poopisywane.

Nocleg: Najlepiej w Chanii. Rezerwacja przez Booking.com. 

Follow me - link do instagram

Zainspirowałam Cię - daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu na Krecie

Wspinanie na Krecie

Wąwóz Agiofaragio

Klif Agios Ioanis

Autorka bloga Pola

Z wykształcenia jestem socjologiem i ekonomem, z charakteru zdobywcą i uparciuchem. Moim życiowym motto jest stwierdzenie, że jedyne, co w życiu jest pewne to zmiana. W życiu podważam wszystkie możliwe teorie i pewniaki. Na blogu piszę o tematach lekkich i przyjemnych, które są mi bliskie. Propaguję świadomą konsumpcję, świadome wybory, czytanie etykiet, naturalne oraz domowe sposoby na piękną cerę i… otwieranie się na możliwości świata. Życie mogłabym spędzić w podróży i takie jest moje największe marzenie.

Dodaj komentarz