Piękne krajobrazy w Montesie

Wspinanie w Montesie, Costa Blanca

Rejon Montesa należy do Areny wspinaczkowej Gandia w Hiszpanii, jednak leży kilkadziesiąt kilometrów od tego miasta. Cechą charakterystyczną tego rejonu jest ostra, pomarańczowa skała z licznymi kieszonkami.

Drogi w większości są krótkie, ale znajdzie się kilka długich linii wartych przejścia.

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Rejon jest słoneczny, ale wietrzny. O ile zimą w słońcu temperatury mogą sięgać nawet ponad 20 stopni, o tyle, kiedy wieje, w Montesie odczuwalna temperatura wynosi nawet 5 stopni. Tam trzeba być gotowym na wszystko 😉

O rejon dba właściciel/ka Camil’s Rock Bar. W przewodniku Rockfax znajdziemy topo tylko kilku dróg, na stronie valenciaclimb.com trochę więcej. Całe topo, wraz z sektorem boulderowym jest dostępne w kafejce, ale jeszcze jej nie zlokalizowaliśmy J

Montesa leży w przepięknym, widokowym rejonie, tuż przy zamku. Nie wiem, czy zauważyliście, że zamków w Hiszpanii jest cała masa. Ma to związek z tym, że dawniej odległości pomiędzy miastami były trudne do pokonania w szybkim tempie, więc komunikowano się pomiędzy zamkami. Podobno ich lokalizacje były wybierane w taki sposób, aby z każdego można było przekazywać informacje w różne strony, do różnych miejscowości.

Wspinanie w Gandii

Montesa to rejon dla początkujących i średnio zaawansowanych wspinaczy. Najtrudniejsze, chyba 2 drogi w tym rejonie mają wycenę 7c. Przeważają drogi od 5+ do 7a. Znajdzie się również kilka czwórek.

Cała ściana Tormo Gros obfituje w drogi 5 i 5+ jest jednak jedna wada tej ściany – cały dzień jest w cieniu. Latem jak znalazł, jednak zimą… brrr, nie polecam. Za to na Paret De La Mola są piękne, całkiem długie drogi za 5+, które są zaliczane do najładniejszych w rejonie: Elo Deu del vent, Epiliano dels collons i Pic-pic. Z dróg 5+ bardzo ładna jest również La virgo.

Osoby, które wspinają się na wyższym poziomie mają do przewspinania cały sektor Pedra Cristalina. Tutaj drogi są krótkie, mające 12 metrów wysokości, ale z przedziału 6a do 7c.

Polecane drogi wspinaczkowe w Montesie:

  • Epiliano dels collons (5+)
  • Pic-pic (5+)
  • La Virgo (5+)
  • La colmena (6a+)
  • La Panxa (6b)
  • Baltario (6b)
  • Dagon (6b+)
  • Ningun Drama (6c)
  • Caxi-baxe (7a+)

Dajcie znać, czy chcielibyście się tu powspinać? A może już byłeś? Które drogi polecisz?

obóz wspinaczkowy w Hiszpanii

Przeczytaj więcej o wspinaniu w Hiszpanii w rejonie Costa Blanca.

Wspinanie na Costa Blance

Wspinanie w Gandii – Marxuquera

Top 50 - najpiękniejsze drogi wspinaczkowe w Hiszpanii - pobierz darmowy PDF


Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Autorka bloga Pola

Z wykształcenia jestem socjologiem i ekonomem, z charakteru zdobywcą i uparciuchem. Moim życiowym motto jest stwierdzenie, że jedyne, co w życiu jest pewne to zmiana. W życiu podważam wszystkie możliwe teorie i pewniaki. Na blogu piszę o tematach lekkich i przyjemnych, które są mi bliskie. Propaguję świadomą konsumpcję, świadome wybory, czytanie etykiet, naturalne oraz domowe sposoby na piękną cerę i… otwieranie się na możliwości świata. Życie mogłabym spędzić w podróży i takie jest moje największe marzenie.

Dodaj komentarz