Via ferrata Panorama Klettersteig „Sisi”, Loser

Eksponowany trawers i wyjście do góry za C/D na ferracie Sisi

Przygodę z ferratą Sisi zaczynamy na parkingu przy zjeździe do schroniska Loserhutte. Dojeżdżamy tutaj płatną drogą – Panorama Strasse, z miejscowości Altaussee. Zabieramy plecaki ze sprzętem i schodzimy w dół w stronę schroniska. Stamtąd jeszcze niżej na pole, na którym wypasają się krowy. Mijamy kamienne zapory lawinowe i za znakami kierunkowymi skręcamy w prawo.

Tutaj zaczyna się stroma ścieżka podejściowa. Kilkanaście minut idziemy piarżyskiem w górę. Później między kosówkami i znowu piarżyskiem, ale tym razem trawersem, podchodzimy pod ścianę. Po prawej stronie, już na skalnej ścianie, mijamy znak informacyjny z topo ferraty Sisi i po chwili jesteśmy przy jej wejściu.

climb2change na facebook

Legenda związana z via ferratą Sisi

Podobno nazwa ferraty wzięła się od cesarzowej Sisi. Austriacka cesarzowa Elżbieta słynęła z wielu rzeczy. Została zapamiętana jako piękna kobieta, która bardzo o siebie dbała i… Uprawiała sport. Sisi urządzała sobie nawet wielogodzinne wędrówki-marsze i podobno kiedyś wspięła się na szczyt Loser. To od tej historii wzięła się nazwa ferraty Panorama Klettersteig Sisi nad jeziorem Altaussee, w Górach Martwych.

Panorama Klettersteig Sisi, Loser

Wspinaczkę zaczynamy wychodząc w prawo z nyży na kant. Droga prowadzi lekko w prawo, a chwilę później pionowo do góry. Zaskakuje nas długość liny poręczowej. Kotwy są umieszczone bardzo rzadko, co sprawia, że i przepinki są mniej bezpieczne niż zwykle.

Chwilę po pionowym odcinku przechodzimy w lewo za kant i łatwym, wznoszącym się trawersem w lewo, pokonujemy kolejny odcinek ferraty Sisi.

Dochodzimy do miejsca z charakterystyczną z nyżą. Wchodzimy w prawo na filar, wspinamy się do góry i pokonujemy krótki, mocno eksponowany trawers w lewo. Lina asekuracyjna jest tutaj mocno oddalona od skały, więc trawers wydaje się trudniejszy niż jest w rzeczywistości J

Wspinamy się jeszcze wyżej i robimy drugi trawers. Tym razem w prawo po nisko położonych, małych stopniach. Tutaj jest totalna lufa pod nogami. Ten trawers robi na nas wrażenie!

Zachwycamy się urodą i śmiałością tej ferraty. Poruszamy się teraz, pionowo w górę po klamrach, kolejno, delikatnym wznoszącym się trawersem i znowu pionowym odcinkiem aż do półki, na której można odpocząć.

Teraz czeka na nas eksponowany, trawers w lewo po klamrach. Zaraz po nim pokonujemy pionowy odcinek i przechodzimy za kant. Wychodzimy do mini kociołka i trawersujemy go w lewo.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Po tym łatwym odcinku idziemy pionową ścianką w górę. Tutaj lina poręczowa jest bardzo niekorzystnie zamocowana. Trzeba się dobrze ustawić, żeby nie wyważało.

Wychodzimy na grzbiet i docieramy do książki wpisów. Robimy tu chwilę przerwy i dyskutujemy o tym, jak ładnie poprowadzona jest ta linia. Wpada na wysoką pozycje wśród najpiękniejszych via ferrat.

Ruszamy dalej. Idziemy w lewo za kant. Okrążamy zielony, trawiasty kocioł i podziwiamy widoki. W oddali widać Dachstein. Trochę chowa się za chmurami.

Trawersem dochodzimy do kulminacyjnego miejsca na ferracie. To lekko przewieszone wyjście za D, z panoramą na Dachstein w tle. Najpierw pokonujemy trawers i a później lekko przewieszoną ścianką poruszamy się w górę.

Po pokonaniu tego odcinka czeka na nas przyjemne wspinanie w dobrej jakości skale. Wychodzimy na grzbiet góry przez skałki poprzerastane kosówkami. Tylko kilkadziesiąt metrów dzieli nas od szczytu Loser (1837 m n.p.m.). Tam, na ławce, robimy zasłużoną przerwę.

Ta via ferrata jest jak cesarzowa. Piękna i sportowa, z charakterem. Niesamowicie eksponowana. Poprowadzona wspaniałą ścianą, z cudownymi widokami na pobliskie miasteczka i niedaleki masyw Dachstein.

Daje w kość, wymaga sprężenia i ogromnej odporności na ekspozycję. Przez większość drogi pod nogami jest tylko powietrze! Jeśli ktoś z was ma doświadczenie na trudnych ferratach to polecamy. Sisi wpada na nasz TOP 10! Kto chętny, a kto już był?

Po via ferracie Sisi warto iść na pobliską via ferratę Sophie

Ze szczytu schodzimy szlakiem 255 w kierunku Loserhutte. Po zejściu do rozwidlenia kierujemy się w lewo i idziemy wygodną ścieżką. Po kilku minutach szlak robi się bardziej wymagający. Trzeba uważnie stawiać stopnie na skałach. Docieramy do rozwidlenia szlaków i zamiast w dół do Loserhutte, idziemy dalej trawersem aż pod Sophie Klettersteig. O tej ferracie napiszę w kolejnym poście. To siostrzana ferrata Sisi,. Sporo łatwiejsza ale bardzo malownicza. Warto ją zrobić będąc w tym rejonie, bo zajmuje niecała godzinę.

Super miejscówka do spania w vanie lub samochodzie

Po przejściu tych ferrat idziemy na zupę do restauracji na górnym parkingu – Loser Alm Bergrestaurant i przy pięknych widokach posilamy się i pijemy cappuccino.

Zejście do samochodu zajmuje nam 10 minut. Postanawiamy zostać na noc na tym parkingu, bo widoki są obłędne. W schronisku bierzemy prysznic za 2 eu, a wieczorem delektujemy się widokami. Rano również J

Jesteś ciekaw, dlaczego zdarza nam się spać w samochodzie? Daje nam to niesamowite poczucie wolności. Po skończonej drodze nigdzie nie musimy się spieszyć, jechać, nikt na nas nie czeka. To bardzo fajnie uczucie.

Jestem ciekawa, czy też lubisz od czasu do czasu spać tak na dziko, w miejscu, w którym, po prostu jest ładnie? Daj znać.

Wyjazd na Dachstein z nami i przejście via ferraty Sisi

W sierpniu 2019 roku byliśmy z Wami na wyjeździe na Dachstein. Udało nam się wejść na ten wierzchołek. Ostatniego dnia wyjazdu pokonaliśmy również ferratę Sisi. W tekście znajdują się również zdjęcia z tego wyjazdu zrobione przez Marcina z Fleszem Po Oczach.  Oczywiście podobny wyjazd szykujemy w kolejnych latach. Szczegóły tutaj: KLIK.

Follow me - link do instagram

Informacje praktyczne o via ferracie „Sisi”

Wycena: D

Czas przejścia: 1-1,5 h.

Podejście: 30 min

Zejście: 45 min

Dojazd: do miejscowości Altaussee, parking przy – Loser Alm Bergrestaurant lub przy parkingu przy schronisku Loserhutte

Zapisz się na kurs skałowy

 

Topo: KLIK

Podejście: Z parkingu przy wjeździe do schroniska Loserhutte kierujemy się w stronę schroniska. Stąd w dół do pól z wypasem krów. Po minięciu wysokich, kamiennych zapór lawinowych skręcamy w prawo za znakami na Loser Panorama Klettersteig Sisi.

Lub z Loser Alm Bergrestaurant w stronę Sophie Klettersteig. Później ścieżką trawersujemy ścianę. Przy odejściu szlaku na Loserhutte schodzimy w dół niewygodną, nieoznakowaną ścieżką. Kamienne zapory mijamy po lewej (widoczne z odejścia szlaku).

Zejście: Szlakiem 255 do Loserhutte. Na odejściu w stronę Loser Alm Bergrestaurant (droga zejściowa łączy się z podejściową).

Noclegi: Na parkingu przy zjeździe do Loserhutte, w schronisku Loserhutte, na kampingu Camping Temel w Altaussee.

Dodatkowe informacje. Loser Panorama Strasse jest droga płatną: 16 Eu, płatne jednorazowo za wjazd.


Zainspirowałam Cię – daj lajka lub udostępnij ten wpis! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.


Przeczytaj pozostałe artykuły o via ferratach w Austrii oraz w Dolomitach

Ferrata Sky Walk (D/E) na Dachstein

Via ferrata Anna (D) Dachstein

Via ferrata Johann (E) Klettersteig Dachstein

Intersport Klettersteig (C/D), Donnerkogel, Dachstein West

Via ferraty Austriackie w Hollentall i na Hohe Wand >>> zajrzyj TUTAJ <<<

Jeśli interesują Cię via ferraty nad Jeziorem Garda i w Dolomitach >>>  zajrzyj TUTAJ <<<

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry