Słowacja — via ferraty idealne na weekend!

Via ferraty na Słowacji to doskonały pomysł na spędzenie aktywnego weekendu. Do wyboru jest kilka szlaków o różnym stopniu trudności, a także o różnym charakterze. W zależności od stopnia zaawansowania i doświadczenia na żelaznych drogach każdy wybierze coś dla siebie!

Via ferraty na Słowacji to zarówno przyjemne, jak i łatwe technicznie trasy, które doskonale nadają się na rozpoczęcie przygody z żelaznymi drogami. Dodatkowym atutem słowackich via ferrat jest ich wyjątkowy charakter — brak dużych ekspozycji, otwartych przestrzeni czy kilkusetmetrowych przepaści jak np. w przypadku via ferrat w Słowenii, Austrii, czy we Włoszech. Słowackie via ferraty to doskonały wybór dla osób, które chcą spróbować swoich sił i sprawdzić, czy taka aktywność jest właśnie dla nich. Dzięki dostępności wypożyczalni sprzętu ferratowego nie ma konieczności wydawania pieniędzy na ferratowy ekwipunek. Plusem słowackich via ferrat jest bliskie położenie od południowej części Polski. Dzięki temu można wyjechać nawet na 1-2 dni, bez konieczności pokonywania setek kilometrów, aby zaznać szczypty adrenaliny. 

Via ferraty na Słowacji — gdzie pojechać? 

Najpopularniejsze via ferraty na Słowacji to: 

 1. HZS Martinske hole w Małej Fatrze Luczańskiej, 
 2. HZS Kysel’ w Słowackim Raju,
 3. Dve Veze na terenie Parku Narodowego Wielka Fatra, 
 4. Ferrata na Skalke w Kremnicy.
 5. Via ferrata na Czerwoną Ławkę w Tatrach Słowackich.

Warto wiedzieć, że ferraty HZS Martinske hole i HZS Kysel’ poprowadzone są wzdłuż malowniczych wąwozów. 
Natomiast Dve Veze oraz ferraty na Skalke to ogródki ferratowe, które zlokalizowane są w obrębie skałek i strzelistych turni. Lokalizacje poszczególnych via ferrat znajdziesz na poniższej mapie.

Via ferraty — jak się przygotować? 

Wybierając się na via ferratę należy zaopatrzyć w niezbędny do tego typu aktywności sprzęt:

 • kask,
 • lonżę,
 • uprząż, 
 • rękawiczki, 
 • buty odpowiednie w górski teren. 

Pamiętać należy również o sprawdzeniu prognozy pogody. Jeśli zapowiadane są opady deszczu lub burza, to należy zrezygnować z wyjścia na via ferratę. Dodatkowo zawsze trzeba zabrać zapas wody, prowiant, małą apteczkę, naładowany telefon. Jeśli wybierasz się na via ferraty na Słowacji, to koniecznie wykup ubezpieczenie, ponieważ akcje ratownicze, szczególnie z użyciem śmigłowca, są tam płatne! 

Wszystkie wymienione poniżej via ferraty na Słowacji znajdziesz w autorskim przewodniku #climb2change Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Słowacja — via ferraty, które warto przejść! 

Via ferrata HZS Martinske hole

Zlokalizowana w Małej Fatrze Luczańskiej, nieopodal miasta Martin ferrata HZS Martinske hole to idealna propozycja na pierwsze spotkanie z żelazną drogą. Niewielkie trudności techniczne, wędrówka malowniczym wąwozem, kaskady pięknych wodospadów oraz urozmaicenia w postaci dwóch wiszących mostków. Szczypta adrenaliny gwarantowana! Do tego przyjemne trawersy, elementy wspinaczki, a latem kojący chłód bijący od Pivovarskiego potoku. Dodatkowym plusem ferraty jest możliwość wyboru trudności trasy na jej ostatnim odcinku. W zależności od umiejętności można wybrać wariant łatwiejszy za B, lub trudniejszy za C — finalnie szlaki krzyżują się w jednym miejscu. Na tę via ferratę możesz wybrać się z przewodnikiem — zapraszamy do naszej Akademii Wspinania.

Ferrata HZS Martinske hole, chociaż krótka, to z całą pewnością rozbudzi apetyt na więcej!

Informacje praktyczne o ferracie HZS Martinske hole

 • Trudność B, B/C, momentami C,
 • Możliwość wyboru wariantu trudności w końcowym odcinku ferraty, 
 • Czas potrzebny na podejście, przejście ferraty i powrót na parking to 4-5 godzin, 
 • Ferrata jest sezonowo zamknięta: 15.04-31.05 oraz 15.09-31.10,
 • Wstęp na ferratę jest bezpłatny,
 • Sprzęt na via ferratę można wypożyczyć na miejscu w Hotelu Wellness Pension Ferrata. Koszt wypożyczenia zestawu ferratowego to 10€ + kaucja w wysokości 50€ za zestaw. Płatność tylko gotówką! 

Mapa:

Słowacja — via ferrata HZS Kysel’ w Słowackim Raju

Ferrata Kysel’ poprowadzona jest przez malowniczy wąwóz Kysel’, którego dnem płynie potok i swoim szumem oraz kojącym w upalne dni chłodem urozmaica wędrówkę. Kysel’ to świetna propozycja dla osób chcących rozpocząć przygodę z via ferratami. Trasa, chociaż nie obfituje w rozległe górskie krajobrazy, to z pewnością zachwyci miłośników przyrody. Dla ruchu turystycznego wąwóz Kysel’ został udostępniony w roku 2016. Chociaż pierwsi turyści mieli możliwość poruszania się po nim już w 1925 roku, to warto wiedzieć, że pożary, które strawiły wąwóz w 1976 roku, spowodowały zamknięcie go na kolejne 40 lat! 

Obecnie można korzystać z uroków wąwozu oraz świetnie przygotowanej via ferraty, która składa się z 9 malowniczych punktów. Trasa via ferraty HZS Kysel’ prowadzi zarówno dnem wąwozu, jak i przez jego urocze zakamarki, a także wzdłuż pięknych wodospadów Barikadovy vodopad czy Kaplnkovy vodopad. Ich kaskady i wyżłobione pod nimi misy eworsyjnej są dosłownie hipnotyzujące. Najbardziej emocjonującym fragmentem szlaku jest wspinaczka wzdłuż wysokiego na około 20 metrów Obrovskiego wodospadu. Pionowa ściana ubezpieczona klamrami i liną poręczową jest jednocześnie najbardziej wymagającą częścią trasy — trudność B/C, C. Wrażenia są jednak niezapomniane i zdecydowanie warto zaplanować wyjście na ten szlak! Jeżeli czujesz, że chcesz spróbować takiej przygody, ale masz obawy czy sama/sam sobie poradzisz, to z powodzeniem możesz skorzystać z wyjścia na ferratę Kysel z przewodnikiem.

Informacje praktyczne o ferracie HZS Kysel’ 

 • Trudność B/C,
 • Czas potrzebny na podejście, przejście ferraty i powrót na parking to 6 godzin, 
 • Ferrata otwarta jest w okresie 15.06 – 31.10,
 • Szlak w kierunku via ferraty zaczyna się w miejscowości Čingov. Tam też znajduje się wypożyczalnia sprzętu, w której można zaopatrzyć się w niezbędny na ferratę ekwipunek — cena za zestaw wynosi 10€,
 • Wstęp na ferratę jest płatny 5€. Bilet kupić można w wypożyczalni sprzętu w Čingov, a także w schronisku Klastorisko,
 • Istnieje możliwość zakupu biletu u strażnika parku, który pilnuje wejścia na via ferratę. Cena wynosi wtedy 10€, dlatego też warto bilet kupić już w Čingov,
 • Wstęp do Słowackiego Raju to koszt 1.5€.

Mapa:

Dve Veze w Parku Narodowym Wielka Fatra

Dwie Wieże to kompleks trzech strzelistych turni, w których obrębie poprowadzono 9 szlaków ferratowych. Drogi różnią się od siebie zarówno długością jak i stopniem trudności — od B. B/C do D. Miejsce to wyróżnia mocno wspinaczkowy i siłowy charakter oraz duża ilość metalowych klamer, które rozlokowane są na skalnych wieżach. Dodatkowym urozmaiceniem są dwa linowe mostki rozwieszone pomiędzy turniami. Kompleks ten jest idealny dla osób, które mają już trochę doświadczenia w poruszaniu się po via ferratach. Niektóre drogi wymagają dużej sprawności i zwinności, a ponadto użycia dużej siły rąk podczas długich przepinek. Trasy, które wyznaczone są na turniach, wymagają także obycia z ekspozycją i braku wrażliwości na pokonywanie pionowych ścian, które w obrębie turni Dwóch Wież sięgają do 70 metrów. 

Poza bardzo wymagającymi drogami znajdują się tu trzy, dość krótkie ferraty, które będą odpowiednie dla osób niemających dużego doświadczenia. Poruszanie się po oklamrowanej drodze można śmiało ćwiczyć na trasach nr 1,2 i 7. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Poza żelaznymi drogami na każdej z trzech turni poprowadzono ścieżki, którymi wraca się do początku via ferrat. Zejścia są strome i bardzo sypkie, miejscami ubezpieczone liną. Z całą pewnością warto zachować na nich ostrożność! Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa przez cały czas pobytu na via ferratach należy mieć na głowie kask. Skalne wieże mocno się kruszą i ryzyko uderzenia odłamkiem skalnym jest duże! 

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Informacje praktyczne o ferracie Dve Veze 

 • Trudność B-C/D,
 • Czas potrzebny na pokonanie wszystkich 9 dróg to około 3 godzin, 
 • Ogródek ferratowy Dve Veze otwarty jest dla ruchu turystycznego w terminie 15.06 – 31.01,
 • Podejście do ferrat jest krótkie, ale treściwe. Z parkingu zlokalizowanego tuż przy drodze zajmuje około 15 minut, 
 • Wstęp na via ferratę Dve Veze jest bezpłatny, można złożyć dobrowolny datek na utrzymanie via ferrat, 
 • Sprzęt na via fettatę wypożyczyć można w hotelu Penzión SOLTIS, cena za zestaw to 10€ + 60€ kaucji.

Słowacja via ferraty na Skalke — wiszący most

Ferrata na Skalke to propozycja zarówno dla doświadczonych ferratowców, jak i dla osób początkujących — w tym dzieci. Skalka należy do jednego z najwyższych szczytów Gór Kremnickich. Na terenie ogródka ferratowego poprowadzono 7 dróg o stopniach trudności od A do E. Znajdują się tu łatwe i krótkie via ferraty, a także drogi wymagające trochę więcej wysiłku. Wyzwaniem jest trasa o nazwie Vyzva, która przeznaczona jest dla osób doświadczonych zarówno w poruszaniu się po via ferratach, jak i we wspinaczce.

Drogi są ubezpieczone linami poręczowymi i klamrami. Urozmaiceniem tego miejsca jest słynny zawieszony 40 metrów nad ziemią most, którego długość wynosi 80 metrów. Jest on najbardziej charakterystycznym miejscem całego kompleksu, a ponadto jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie! Na tle pozostałych dróg mocno wyróżnia się metalowa, wysoka na 37 metrów siatka à la sieć rybacka. Co prawda nie jest on via ferratą, ale z całą pewnością bardzo atrakcyjnym elementem całego kompleksu. Można na niej sprawdzić swoją wytrzymałość i zaznać dreszczyku adrenaliny, ponieważ siatkę pokonuje się w niewielkim przewieszeniu. Ciekawą trasą o różnych wariantach przejścia jest Komin, poprowadzona skalnym kominkiem. Rejon ten wciąż się rozwija, a w planie jest budowa nowych via ferrat.

Via ferraty na Skalke — informacje praktyczne

 • Trudność ferrat A-E, 
 • Wstęp na ferratę jest bezpłatny, 
 • Szlak w kierunku via ferraty zaczyna się przy Ski Resort Skalka Arena,
 • Parking przy resorcie jest płatny, 
 • Zestaw ferratowy można wypożyczyć na miejscu. Koszt to 10€ za 4 godziny lub 20€ za cały dzień. Dodatkowo kaucja wynosi 50€,
 • Czas potrzebny na przejście całego kompleksu 2-4 godzin

Czerwona Ławka — via ferrata w Tatrach Słowackich

Czerwona Ławka — przepięknie usytuowana przełęcz w Tatrach Słowackich. Znajduje się na wysokości 2353 m n.p.m w okolicy Małego Lodowego Szczytu.  Na przełęcz prowadzi szlak turystyczny, a także via ferrata, która do użytku turystów została oddana w 2021 roku. Jest to jedna z kilku ferrat na Słowacji i jednocześnie jedyna via ferrata w Tatrach. Ferrata znajduje się pomiędzy Doliną Pięciu Stawów Spiskich a Doliną Staroleśną. W przeciwieństwie do klasycznego „starego” szlaku na Czerwoną Ławkę, via ferrata jest jednokierunkowa. Poprawny kierunek przejścia via ferraty to Dolina Pięciu Stawów Spiskich — Dolina Staroleśna.

Przy okazji warto wiedzieć, że to właśnie w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich znajduje się najwyżej położone w Tatrach schronisko całoroczne — Teryho chata/Schronisko Teryego. Przejście tej via ferraty z całą pewnością będzie pięknym doświadczeniem. Zarówno charakter szlaku, jak i widoki są wspaniałe i zdecydowanie warto się na nią wybrać. Via ferrata poprowadzona jest na odcinku 400 metrów. Składa się na nią ciąg metalowych klamer, a także lina do asekuracji. Żelazna droga jest mocno eksponowana i zapewnia przyjemną dawkę adrenaliny. Jeśli czujesz, że wyjście na tę ferratę to dla Ciebie duże górskie wyzwanie, możesz wybrać się tam z wykwalifikowanym przewodnikiem, który zadba zarówno o organizację wycieczki, jak i Twoje bezpieczeństwo. W naszej Akademii Wspinania organizujemy wyjścia na via ferratę na Czerwoną Ławkę z przewodnikiem i serdecznie Cię zapraszamy. 

Informacje praktyczne 

 • Trudność A, B co oznacza, że jest to dobra via ferrata dla początkujących miłośników żelaznych dróg,
 • Via ferrata na Czerwoną Ławkę dostępna jest od 15.06 do 31.10,
 • Wstęp na ferratę jest bezpłatny,
 • Czas przejścia całego szlaku + via ferraty, w zależności od kondycji i preferowanych przerw może wynosić od 8 do 11 godzin.
 • Słowacka nazwa przełęczy to Priečne sedlo.

Bez względu na to, którą ferratę wybierzesz jako cel swojej wycieczki, z całą pewnością miło spędzisz czas. Każda z opisanych via ferrat gwarantuje przyjemne doznania oraz szczyptę adrenaliny i trening siłowy. Opisy tych ferrat, mapy, topo i niezbędne informacje logistyczne znajdziesz w naszym przewodniku Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Jeśli jednak czujesz, że to nie czas, aby samemu stawiać czoła żelaznym drogą, to zapraszamy Cię na jednodniowy kurs via ferrata na Słowacji, na którym pod okiem instruktora przemierzysz jedną ze Słowackich via ferrat!

Lubisz via ferraty? Zobacz, czego możesz się od nas dowiedzieć:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top