Via Ferrata HZS Kysel w Słowackim Raju

Via Ferrata HZS Kysel

Zapisz się na kurs skałowy

TrudnośćB/C
Podejście1h 30 min
Czas na ferracie2h
Zejście2h
WystawaN,S
Przewyższenie175 m
Najlepszy okresVI-X
Sprzętpodstawowy

Via Ferrata HZS Kysel zlokalizowana jest na Słowacji, w Parku Narodowym Słowacki Raj. Poprowadzona jest dnem malowniczego wąwozu Kysel’. Wąwóz został udostępniony dla ruchu turystycznego w 2016 roku. Wcześniej, z powodu skutków pożaru, który strawił wąwóz w 1976 roku, wejście do niego nie było możliwe. Na szczęście po 40 latach przyroda się odrodziła i wąwóz można ponownie eksplorować. Znajdują się tu liczne kładki i ubezpieczenia. Szlak poza zamontowaną tu infrastrukturą, prowadzi także przez naturalne przeszkody np. powalone pnie drzew, czy strumyk.

HZS Kysel to zdecydowanie najbardziej malownicza via ferrata na Słowacji. Jest także doskonałym celem na pierwsze spotkanie z żelazną drogą. Szlak z powodzeniem mogą pokonać dzieci, które już mają za sobą górskie, eksponowane wędrówki. Ferrata podzielona jest na 9 odcinków, a każdy z nich poprowadzony jest przez malownicze zakątki wąwozu np. pomiędzy wąskimi ścianami czy ponad wydrążonymi przez wodospady oczkami wodnymi. Ponadto ze względu na lokalizację w wąwozie, którego dnem płynie potok, ferrata HZS Kysel jest doskonałym wyborem na aktywność w upalne dni. 

Warto wiedzieć: ferrata HZS Kysel znajduje się na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj. Miejsce objęte jest ścisłą ochroną przyrody. Wstęp do Słowackiego Raju oraz na via ferratę jest płatny! Opłata 5 Euro pobierana jest przy wejściu na szlak. Można także zakupić bilet w wypożyczalni sprzętu. Koniecznie trzeba mieć przy sobie opłacony bilet, ponieważ tuż przed wejściem na ferratę jest on sprawdzany! 
Szlak jest jednokierunkowy i można poruszać się tylko w kierunku oddolnym.

Via Ferrata HZS Kysel— co warto wiedzieć? 

Trudność ferraty

Via Ferrata HZS Kysel wyceniona jest za B, jednak posiada również wariant C. Największym wyzwaniem jest wejście po zamontowanych wzdłuż wodospadu Obrovsky vodopad klamrach. Odcinek ten jest mocno eksponowany, a jednocześnie bardzo ekscytujący. Po intensywnych opadach deszczu poziom wody w wąwozie podnosi się, w związku z czym wędrówka jest albo utrudniona, albo zupełnie niemożliwa! Koniecznie przed wybraniem się na tę ferratę sprawdź aktualnie panujące warunki. 

Czas przejścia ferraty 

Łączny czas przejścia Via Ferraty HZS Kysel to 5 godzin 30 minut. W tym 1 godzinę 30 minut zajmuje podejście z parkingu do początku ferraty. 2 godziny przejście ferraty i 2 godziny zejście z ferraty do parkingu. 

Wystawa

Ferrata biegnie zarówno po północnej, jak i południowej, ale zacienionej ścianie, wzdłuż której opadają kaskady wodospadów i bije chłód od potoku. Dzięki temu jest idealnym wyborem na aktywność w upalne, letnie dni. 

Via Ferrata HZS Kysel — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść Via Ferratę  HZS na Martinske Hole, należy być przede wszystkim wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty. Ze względu na bliskość potoku i wodospadu należy być przygotowanym na mokre odcinki szlaku.

Jak przygotować się na przejście via ferraty? 

Potrzebna jest kondycja fizyczna — przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę łączną sumę podejść i zejść na szlaku. Ferrata należy do łatwych żelaznych dróg, jest przyjazna dla dzieci. Pamiętać trzeba o zachowaniu ostrożności, w szczególności na śliskich od wody skałach. Jeśli ktoś nie jest pewien swoich umiejętności i pierwsze wyjście na ferratę chce odbyć pod okiem przewodnika, to zachęcamy do skorzystania z naszych kursów. Na Słowacji prowadzimy kursy via ferrata w formie wycieczki przez Via Ferratę HZS Martinske Hole oraz Kysel w Słowackim Raju. 

Kiedy najlepiej wybrać się na Via Ferratę HZS Kysel? 

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od czerwca do października. Via Ferrata HZS Kysel czynna jest w okresie 15.06-31.10.

Via Ferrata HZS Kysel

Opis Via Ferraty HZS Kysel 

Podejście do Via Ferraty HZS Kysel

Czas, jaki należy poświęcić na podejście do początku ferraty to 1 godzina 30 minut. Startujemy z parkingu w miejscowości Cingov na Słowacji. Najpierw wędrujemy asfaltową drogą. Mijamy wypożyczalnie sprzętu — tu można kupić bilet wstępu na ferratę. Po 5 minutach marszu mijamy mini ferratę dla dzieci. Kawałek dalej znajduje się wejście do parku. Tu też można kupić bilet wstępu. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Wkraczamy na niebieski szlak, który prowadzi wzdłuż rzeki Hornad. Po 15 minutach docieramy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w prawo, kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem. Po 25 minutach docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków i wchodzimy na szlak zielony. Przez 20 minut wędrujemy wzdłuż Białego Potoku. Kilka razy przekraczamy go, wędrujemy po metalowych platformach, które mają ekstra zabezpieczenie w postaci liny.
Następnie docieramy do kolejnego, trzeciego skrzyżowania szlaków. Tu znajduje się ujście potoku Kysel. Szukamy znaku białego kwadratu z zieloną przekątną i poruszamy się zgodnie z nim. Chwilę później docieramy do tablicy informacyjnej na temat Via Ferraty Kysel. Tu zakładamy zestaw ferratowy. 

Opis przejścia Via Ferraty HZS Kysel

Zgodnie ze znakami schodzimy w dół potoku, gdzie zaczynają się pierwsze ubezpieczenia na ferracie. Via Ferrata Kysel podzielona jest na 9 odcinków. Każdy z nich jest wyraźnie oznaczony, dzięki czemu podczas wędrówki możemy bez problemu się zlokalizować.  Ferrata zaczyna się bardzo łatwym, 100-metrowym trawersem biegnącym 2 metry ponad lustrem wody. Po jego pokonaniu schodzimy na dno potoku i podążamy w kierunku kolejnych ubezpieczeń. Podczas przejścia przez wąwóz będziemy wiele razy przekraczać strugę potoku. Jedne odcinki będą ubezpieczone liną do asekuracji i metalowymi platformami. Inne trzeba będzie pokonać bez dodatkowych udogodnień. 

Kysel-Riecisko i Pred Barikadu

Po przejściu kilkuset metrów docieramy do pierwszego na szlaku oznaczonego punktu, czyli Kysel-Riecisko i pokonujemy pierwsze przeszkody. Drugi punkt to Pred Barikadu, czyli wysoka zbudowana z powalonych kłód przeszkoda. Wspinamy się po niej bez dodatkowej asekuracji, w związku z czym trzeba zachować ostrożność na mokrych kłodach! Po pokonaniu barykady docieramy do ubezpieczonego odcinka i trawersem docieramy do kolejnego punktu. 

Barikadovy vodopad

To bardzo malowniczy odcinek szlaku. Pokonujemy go wznoszącym się trawersem, który znajduje się po lewej stronie wodospadu. W niewielkiej ekspozycji wspinamy się w górę wodospadu. Następnie wkraczamy na kamieniste dno potoku. 

Udiaren

Czyli czwarty punkt na szlaku to miejsce, gdzie wąwóz się rozszerza. Pokonujemy kolejne metry i docieramy do dużego rumowiska — plątaniny pni drzew i kamieni. Przechodzimy po nich i docieramy do kolejnego punktu. 

Kaplnkovy vodopad

Kolejny na szlaku wodospad. Pokonujemy go, wznosząc się ponad niego niewielkim, poprowadzonym prawą stroną wąwozu trawersem. Następnie wchodzimy na dno potoku, aby po kilku minutach marszu dotrzeć do miejsca, gdzie ściany wąwozu się zwężają. Tu wykonujemy kolejny trawers, tym razem biegnący lewą stroną wąwozu. Odcinek ten początkowo jest łatwy, jednak po kilkunastu metrach staje się lekko przewieszony. Chwilę później docieramy do kolejnego punktu. 

Temnica

Temnica to szósty na szlaku punkt. Jest on bardzo malowniczy i ciekawy pod względem ferratowym. Ze względu na zwężające się ściany kanionu panuje tu specyficzny mikroklimat. Jest bardzo wilgotno, a ściany pokryte są mchem i małymi paprociami. Z tego powodu klamry, przy pomocy których pokonamy ten odcinek, są bardzo śliskie! 

Na odcinku Temnica najpierw poruszamy się trawersem po lewej stronie wąwozu. Następnie docieramy do miejsca, gdzie wąwóz staje się bardzo wąski, a my musimy przejść na jego prawą stronę. Trawersujemy ją, a następnie wspinamy się po pionowej ścianie. Po lewej stronie znajduje się mały wodospad – Vodopad v Temnici. Wychodzimy ponad niego i wkraczamy na dno potoku. Tu znów ściany wąwozu rozszerzają się, a otoczenie aż bije po oczach zielenią! 

Nad Temnicou

To punkt numer siedem. Tu ponownie wąwóz staje się bardziej ciasny. Czeka tu na nas długi na 200-metrów trawers, biegnący lewą ścianą wąwozu. Przy końcu ubezpieczonego odcinka, wąwóz znów staje się szerszy. 

Obrovsky vodopad

Czyli ósmy punkt na szlaku i jednocześnie najtrudniejszy odcinek Via Ferraty HZS Kysel. Spektakularny wodospad opada kilkunastometrową kaskadą, wzdłuż której zamontowana jest lina asekuracyjna i pionowy ciąg klamer. To właśnie po nich będziemy wspinać się ponad kaskadę. 

Wchodzimy po klamrach i osiągamy wygodną półkę, która dzieli Obrovsky vodopad na dwie części. Przechodzimy przez półkę i po skalach wspinamy się wyżej, w kierunku 10-metrowego metalowego mostku. Przechodzimy przez niego i znajdujemy się przy prawej ścianie wąwozu. Wykonujemy 100-metrowy trawers i wkraczamy na dno potoku. Wędrujemy 10 minut i docieramy do rozwidlenia szlaków.

Tu możemy zdecydować, czy kontynuujemy przygodę z via ferratą, czy też kończymy ją. Jeśli nie mamy już sił na kolejne odcinki ferraty, to skręcamy na żółty szlak, który doprowadzi nas do kolejnego rozwidlenia. Stamtąd niebieskim szlakiem kierujemy się na Klastorisko, a następnie do Cingov, gdzie zaparkowaliśmy. 

Jeśli jednak chcemy kontynuować przejście via ferraty, to skręcamy w lewo i zgodnie ze znakami kontynuujemy wędrówkę. Po kilku minutach wędrówki leśną ścieżką docieramy do potoku. Przechodzimy na lewą stronę, a na kolejnej kładce ponownie wchodzimy na prawy brzeg. Tu znajdują się zamontowane klamry, po których poruszamy się w stronę kolejnego punktu. 

Karolinyho vodopad

Dziewiąty i jednocześnie ostatni odcinek Via Ferraty HZS Kysel. To jeden z piękniejszych odcinków całej ferraty! Znajduje się tu wodospad, który pokonuje wąski przesmyk skalny. Aby się do niego dostać, trawersujemy prawą stronę wąwozu. Wchodzimy do wnętrza przesmyku i przechodzimy na lewą stronę. Przy pomocy klamer i liny do asekuracji wychodzimy ponad kaskadę. 

Wkraczamy ponownie na dno potoku, a ściany wąwozu ponownie się rozszerzają. Tu kończymy swoją przygodę z via ferratą i podążamy w górę wąwozu do skrzyżowania szlaków Kysel razcestie.

Opis zejścia z Via Ferraty HZS Kysel

W miejscu Kysel razcestie znajduje się ławka, na której można chwilę odpocząć. Tu też zdejmujemy sprzęt ferratowy i rozpoczynamy wędrówkę w stronę parkingu. Najpierw kierujemy się na niebieski szlak, który biegnie w prawo. Następnie docieramy do skrzyżowania szlaków. Wybieramy kierunek Klastorisko. Tu znajduje się schronisko i bufet. Są także toalety. 

Od polany Klastorisko kierujemy się w stronę Cingov. Szlak najpierw biegnie łatwym i przyjemnym terenem. Z czasem jednak ścieżka staje się stroma, a po opadach deszczu mocno błotnista. Po dotarciu do skrzyżowania Biely potok skręcamy na zielony szlak, który doprowadzi nas do metalowego mostku z barierkami. Przechodzimy przez niego i skręcamy w lewo, w kierunku Cingov.

Mapa

Pogoda w Słowackim Raju i na ferracie Kysel

Zobacz także inne artykuły o via ferratach:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top