





Trudność | B/C |
Podejście | 1 h 30 min |
Czas na ferracie | 1 h |
Zejście | 1 h 30 min |
Wystawa | N,S |
Przewyższenie | 270 m |
Najlepszy okres | IV-X |
Sprzęt | podstawowy |
Ferrata HZS na Martinske Hole znajduje się na Słowacji, w Małej Fatrze Luczańskiej. Jej trudność wyceniona jest za B/C. Dlatego też jest to doskonała ferrata dla osób, które wybierają się pierwszy raz na via ferratę oraz dla dzieci. Ferrata posiada ciekawe urozmaicenia w postaci mostków linowych, a także piękne przejścia wzdłuż kaskad wodospadów. Poprowadzona jest dnem wąwozu. Podczas wspinaczki trzeba pokonać progi skalne, a także przejść obok wodospadów. . Ferratę docenimy przede wszystkim w upalne dni, kiedy to błogi cień lasu oraz chłód bijący od potoku przyniosą prawdziwą ulgę! Z całą pewnością przejście tej ferraty, rozbudzi apetyt na więcej!
Warto wiedzieć, że Ferrata HZS na Martinske Hole jest sezonowo zamykana. Nie wejdziemy na nią w okresie 15.04-31.05 oraz 15.09-31.10. Ponadto wąwóz, wzdłuż którego biegnie ferrata, objęty jest ochroną przyrody.
Istotnym faktem jest, że ferrata jest jednokierunkowa! Możemy poruszać się nią tylko w górę wąwozu!

Via Ferrata HZS na Martinske Hole — co warto wiedzieć?
Trudność ferraty
Via Ferrata HZS na Martinske Hole wyceniona jest za B, jednak posiada również wariant C. Na ostatnim odcinku ferraty możemy zdecydować, czy wybieramy łatwiejszą, czy też trudniejszą drogę. Na ferracie znajdują się dwa bardzo ciekawe i atrakcyjne linowe mostki. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby po nich przejść, to jest możliwość przejścia pod nimi.
Czas przejścia ferraty
Łączny czas przejścia Via Ferraty HZS na Martinske Hole to 4 godziny. W tym 1 godzinę 30 minut zajmuje podejście z parkingu do początku ferraty. 1 godzinę przejście ferraty, natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje 1 godzinę 30 minut.
Wystawa
Ferrata biegnie po północnej, zacienionej ścianie, wzdłuż której opada kaskada wodospadu i bije chłód od potoku. Dzięki temu jest idealnym wyborem na aktywność w upalne, letnie dni.
Via Ferrata HZS na Martinske Hole — jaki sprzęt jest potrzebny?
Aby bezpiecznie przejść Via Ferratę HZS na Martinske Hole, należy być przede wszystkim wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty. Ze względu na bliskość potoku i wodospadu należy być przygotowanym na mokre odcinki szlaku.
Jak przygotować się na przejście via ferraty?
Potrzebna jest przede wszystkim kondycja fizyczna i brak lęku wysokości. Chociaż ferrata należy do łatwych żelaznych dróg, to pamiętać trzeba o zachowaniu ostrożności, w szczególności na śliskich od wody skałach. Jeżeli ktoś nie jest pewien swoich umiejętności i pierwsze wyjście na ferratę chce odbyć pod okiem przewodnika, to zachęcamy do skorzystania z naszych kursów. Na Słowacji prowadzimy wycieczki przez Via Ferratę HZS Martinske Hole oraz Kysel w Słowackim Raju.
Kiedy najlepiej wybrać się na Via Ferratę HZS na Martinske Hole?
Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od kwietnia do października. Należy jednak pamiętać, że jest ona sezonowo zamknięta! Nie można na nią wejść w okresie 15.04-31.05 oraz 15.09-31.10.

Opis Via Ferraty HZS na Martinske Hole
Podejście do Via Ferraty HZS na Martinske Hole
Startujemy z parkingu, który znajduje się przy pętli autobusowej w miejscowości Martin na Słowacji. Najpierw wędrujemy szosą w górę. Po 100 metrach skręcamy w lewo na czerwony szlak. Tu znajduje się duża tablica informacyjna, a także mapa turystyczna regionu. Jest to jednocześnie pierwsza tablica, którą miniemy na szlaku. Wędrujemy 200 metrów i skręcamy w prawo w kierunku hotelu Penzion Ferrata. Mijamy go i wchodzimy do lasu. Doskonale widoczna ścieżka prowadzi nas wzdłuż Povivarskyego potoku. Mijamy kolejno drugą i trzecią tablicę informacyjną. Po dotarciu do czwartej tablicy wiemy, że początek ferraty znajduje się już blisko. Tu zakładamy sprzęt ferratowy, czyli kask, uprząż i lonżę i podchodzimy pod początek ferraty, przechodząc po drodze przez kilka drewnianych kładek. Po 10 minutach marszu docieramy do pierwszych lin poręczowych.
Opis przejścia Via Ferraty HZS na Martinske Hole
Pierwsze kilkadziesiąt metrów ferraty to łatwa wspinaczka po mokrych i połupanych skałach. Poruszamy się powyżej lustra wody, pokonując kolejne fragmenty, aż docieramy pod 10-metrowy próg skalny. Pokonujemy go i stajemy przed dwoma linowymi mostkami. W tym miejscu możemy zdecydować, czy chcemy przejść przez mostki, czy obejść je dołem. Mostki są zdecydowanie jednym z ciekawszych urozmaiceń tej ferraty.
Po przejściu tego fragmentu wędrujemy w górę wąwozu i docieramy do 4-metrowej metalowej drabinki. Wchodzimy nią ponad wodospad. Następnie przechodzimy po skałach przez potok i dostajemy się do kolejnego ubezpieczonego odcinka ferraty. Przed nami 20-metrowe strome płyty zlokalizowane tuż obok kaskady wodnej. Po ich pokonaniu wchodzimy na ścieżkę biegnącą w górę wąwozu. Następnie docieramy do małego wodospadu i po kłodzie przechodzimy przez potok. Po kolejnych 100 metrach marszu docieramy do następnego wodospadu. U jego podstawy utworzyło się małe oczko wodne. Obchodzimy je łatwym, 5 -metrowym trawersem, a następnie wspinamy się po klamrach 20 metrów wzdłuż wodospadu. Warto zachować tu ostrożność, ponieważ skały są mokre i śliskie.
Po wejściu ponad wodospad podchodzimy kolejne 100 metrów i docieramy do miejsca, gdzie znajduje się tablica informacyjna. W tym miejscu musimy podjąć decyzję, czy w górę wąwozu idziemy łatwiejszym, czy też trudniejszym wariantem Via Ferraty HZS Martinske Hole.
Wariant łatwiejszy
Kierujemy się w lewo. Przed nami znajdują się strome płyty skalne. Wchodzimy na nie i przy pomocy metalowych klamer podążamy w górę kanionu. Pokonujemy kilkanaście metrów w górę i wykonujemy 20-metrowy trawers w prawo. Pod stopami mamy małe kaskady wodne. Podchodzimy wyżej, wędrując najpierw po prawej, a następnie po lewej stronie kanionu. Docieramy do stromego 10-metrowego żebra skalnego, po którym się wspinamy. Na jego końcu wykonujemy kilkumetrowy trawers w prawo i schodzimy 3 metry w dół.
Następnie pokonujemy ubezpieczone klamrami odcinki, aż osiągamy kant skalny. Przechodzimy za niego i wchodzimy na wygodną półkę skalną. Następnie kierujemy się ku 10-metrowej płycie skalnej i wchodzimy na łatwiejszy teren. Przez kolejne 10 minut wędrujemy w górę potoku. W tym czasie kilka razy go przekraczamy. Po dotarciu do drewnianego mostka przechodzimy na prawą stronę potoku i stromą ścieżką wędrujemy około 5 minut do miejsca, w którym znajduje się ławeczka, a także książka przejść via ferraty.
Wariant trudniejszy
Od tablicy informacyjnej kierujemy się w prawo w stronę wysokiego wodospadu. Przechodzimy po głazach i 15-metrowym trawersem podchodzimy pod mokre i strome płyty. To po nich będziemy się wspinać. Pierwsze 7 metrów wspinaczki wykonujemy przy pomocy klamer. Następnie stromizna maleje, a my wspinamy się ponad wodospad. Pokonujemy kilkunastometrowy trawers, który poprowadzony jest po mokrej i śliskiej skale. Po jego przejściu znajdujemy się pod kolejnym wodospadem. Tu znajduje się charakterystyczne duże drzewo, które opiera się o jego kaskadę.
Kolejny etap to pokonanie stromego 15-metrowego odcinka po mokrych płytach. Docieramy do wypłaszczenia i skalnymi płytami wędrujemy w górę. Po 150 metrach kończy się lina poręczowa. Wkraczamy na ścieżkę prowadzącą po głazach i docieramy pod kolejny wodospad. Wspinamy się po stromych płytach, wykonujemy trawers i wchodzimy na łatwy teren skalny. Fragment ten jest wyposażony w linę poręczową. Po kilkunastu metrach lina kończy się, a przed nami pojawia się niewysoki stopień skalny. Jego pokonanie ułatwia metalowa klamra. Ostatni fragment ferraty to podejście wygodną ścieżką, która doprowadza do ławeczki i książki przejść via ferraty.












Opis zejścia z Via Ferraty HZS na Martinske Hole
Poruszamy się czerwonym szlakiem. Po 5 minutach docieramy do drogi i skręcamy w prawo na niebieski szlak w kierunku Martinske hole. Docieramy tam po 25 minutach marszu. Skręcamy w prawo na żółty szlak i nim schodzimy aż do parkingu przy pętli autobusowej. Zejście od momentu wyruszenia z końca ferraty zajmuje 1 godzinę 30 minut.