Czy warto iść na kurs skałkowy? Kilka ważnych informacji dla niezdecydowanych

Czy warto iść na kurs skałkowy

Chciałbyś rozpocząć przygodę ze wspinaniem w skałkach, ale nie za bardzo wiesz, jak to zrobić? A może znajomi zachęcają Cię do zapisania się na kurs skałkowy, ale nie jesteś przekonany? Jaka by nie była Twoja sytuacja, mamy dla Ciebie kilka informacji, z którymi podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Co to jest kurs wspinaczki?

Zacznijmy od definicji – co to jest kurs wspinaczki? Kurs wspinaczki to kilkudniowe szkolenie, w czasie którego zdobywasz wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego i samodzielnego wspinania w skałkach, dlatego często zamiennie używa się nazwy kurs skałkowy.

Kurs skałkowy przygotuje Cię do wspinania na drogach ubezpieczonych, tak zwanych sportowych. To idealne szkolenie na start, bardzo kompleksowe, na którym nauczysz się między innymi:

 • dobierać i obsługiwać podstawowy sprzęt wspinaczkowy,
 • bezpiecznie wspinać się na drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne,
 • opuszczać partnera oraz samodzielnie zjeżdżać po linie ze stanowiska,
 • wspinać się po drogach kilku wyciągowych oraz wyposażonych w stałe punkty do asekuracji,
 • podstaw techniki wspinaczkowej.

Po kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych można kontynuować edukację wspinaczkową na kursie wspinaczki na własnej asekuracji, który jest zaawansowany i dedykowany osobom po kursie skałkowym. Ten kurs przygotowuje do wspinania po drogach niewyposażonych w stałą asekurację i do działania w terenie górskim. Ma również za zadanie przygotować do kursu taternickiego. Na tym szkoleniu zdobędziesz umiejętności z zakresu:

 • dobierania i obsługi sprzętu do wspinania w terenie górskim,
 • asekuracji na drogach, na których nie ma stałych punktów do asekuracji (ringów, spitów),
 • budowania stanowisk i zakładania własnych punktów asekuracyjnych na drogach nieubezpieczonych,
 • zjazdów i opuszczania partnera na drogach niewyposażonych w stałe stanowiska asekuracyjne,
 • rozwiązywania sytuacji awaryjnych i podstaw autoratownictwa w górach.

Kurs wspinaczkowy dla początkujących? Nie tylko!

Wydaje się, że kurs skałkowy jest tylko dla początkujących – ale to nieprawda! Na kursie poznasz oczywiście absolutne podstawy wspinania i nauczysz się asekuracji, ale zdobędziesz też mnóstwo umiejętności na nieco bardziej zaawansowanym poziomie, takich jak:

 • samodzielne zjazdy ze stanowiska,
 • wspinanie na drogach wielowyciągowych (czyli dłuższych niż lina wspinaczkowa),
 • podstawy autoratownictwa.

Jeśli masz już jakieś umiejętności wspinaczkowe, w czasie szkolenia odświeżysz swoją wiedzę i sprawdzisz, czy na pewno poprawnie obsługujesz sprzęt. To niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa Twojego oraz osoby, z którą się wspinasz.

Zapisz się na kurs skałowy

Czy cena kursu wspinaczkowego ma znaczenie?

Przyjrzyjmy się relacji kurs wspinaczkowy – cena. Na początek ustalmy jedno: nie jest tak, że droższy kurs jest lepszy, a tańszy – gorszy. Dlatego cena nie powinna być kryterium wyboru. Na co zwracać uwagę przy wyborze kursu skałkowego:

 • kto jest instruktorem wspinaczki, z którym będziesz mieć zajęcia – jakie ma doświadczenie i staż pracy, jakie są opinie o kursach przez niego prowadzonych,
 • termin kursu – czy Ci odpowiada, czy jest możliwość szkolenia weekendowego (jeśli takiego szukasz),
 • miejsce – czy będziesz mieć odpowiedni dojazd, czy w pobliżu jest baza noclegowa lub gastronomiczna itp.,
 • czy szkoła wspinania, w której realizujesz kurs, zapewnia cały sprzęt – oraz czy pobiera za to dodatkową opłatę (my w Akademii Wspinania climb2change takiej nie pobieramy),
 • czy otrzymujesz dodatkowe materiały szkoleniowe po kursie? W naszej Akademii Wspinania climb2change otrzymujesz 3-miesięczny dostęp do zestawu szkoleń wspinaczkowych online po to, aby utrwalić zdobytą na kursie wiedzę.

Aha, no i krótsze kursy (na własnej asekuracji lub podstawowy) z przyczyn oczywistych są tańsze niż pełen kurs skałkowy – jeśli więc wpadnie Ci w oko wyjątkowo tania oferta kursu wspinaczki, sprawdź, czy to na pewno ten rodzaj szkolenia i taki program, jakiego szukasz.

Ile kosztuje kurs skałkowy?

Jak wspomniałam wcześniej, cena kursu wspinaczkowego zależy od jego długości i czasu trwania, ale również od tego, czy jest to kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych, czy po drogach nieubezpieczonych. Osobny cennik mają kursy taternickie. Do ceny kursu skałkowego należy doliczyć koszt transportu, pobytu oraz wyżywienia.

Na kursie nauczysz się, jak się wspinać, ale nie tylko

Na kursie wspinaczki nauczysz się oczywiście, jak się wspinać bezpiecznie, poprawnie i skutecznie. Zdobędziesz też umiejętności asekuracji i obsługi sprzętu. Ale nie tylko!

Chyba najważniejszym, czego się nauczysz, jest dbanie o bezpieczeństwo. Po szkoleniu nie tylko będziesz w stanie sam bezpiecznie się poruszać w skałkach, asekurować, używać sprzętu, ale zdobędziesz umiejętności, które pomogą Ci też dbać o bezpieczeństwo osób, z którymi się wspinasz, a w razie czego, udzielić im podstawowej pomocy.

Na szkoleniu przetestujesz sprzęt wspinaczkowy. Będziesz mógł sprawdzić, który rodzaj sprzętu najbardziej Ci odpowiada. Instruktor chętnie też podpowie, w co warto zainwestować, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz w jakich sklepach warto kupować.

Poznasz podstawy techniki wspinaczkowej. Oprócz samych „technicznych” umiejętności i teoretycznej wiedzy, instruktorzy chętnie dzielą się wskazówkami związanymi z techniką wspinania oraz treningiem, więc jeśli masz pytania z tym związane – śmiało!

Nauczysz się kontrolować emocje w czasie wspinaczki. Umówmy się: włażenie na skałkę czy wiszenie w stanowisko wysoko nad ziemią może być stresujące i wywoływać skrajne emocje, ale spokój instruktora oraz dobra atmosfera na szkoleniu pomogą Ci kontrolować emocje.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Spotkasz partnerów wspinaczkowych, z którymi potem możesz kontynuować przygodę ze wspinaniem! Kurs skałkowy to świetna przygoda, która może zbudować przyjaźnie na całe życie. A nawet jeśli nie, to poznasz osoby, z którymi przynajmniej na początku możesz związać się z liną i dobrze się bawić.

Jeśli interesuje Cię wspinaczka sportowa…

… to sprawdź również:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top