Pilsko i Hala Miziowa zimą

Pilsko

Zapisz się na kurs skałowy

Pilsko i Hala Miziowa to jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych na cel wędrówki zarówno latem, jak i zimą. Piękne krajobrazy, widoki na Tatry i Beskidy, ale także kapryśna pogoda to nieodłączne elementy tej części, Beskidu Żywieckiego. Jak wygląda szlak z Hali Rysianka na Halę Miziową i Pilsko zimą oraz jakie warunki mogą wystąpić — dowiesz się z tego wpisu.

Hala Rysianka — Hala Miziowa

Szlak z Rysianki na Halę Miziową to część Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ten jest niezwykle malowniczy, ale także bardzo łatwy. Ponadto jest doskonałym celem na przyjemną wędrówkę o każdej porze roku. Zimą oczywiście poza pięknymi krajobrazami ma dodatkowy atut — to świetne miejsce na wycieczkę skiturową. Nawet jeśli nie masz własnego sprzętu, to nic straconego! W schroniskach można wypożyczyć niezbędny na skitury ekwipunek i zrobić sobie piękną turę tym szlakiem. Jeśli natomiast jesteś początkującym skiturowcem i chcesz nabrać wprawy, to zapraszamy na nasze szkolenia skiturowe w Beskidach.

Sopotnia Wielka – Hala Rysianka

Aby dostać się na Halę Rysianka, trzeba wędrować około 3,5 godziny z Sopotni Wielkiej. Warto zafundować sobie nocleg w schronisku i wstać na wschód słońca, a dopiero później wędrować dalej. Hala Rysianka to jedna z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Krótki opis szlaku na Rysiankę znajdziesz w tym wpisie.

Hala Rysianka – Hala Miziowa

Szlak z Hali Rysianka na Halę Miziową i Pilsko ciągnie się na odcinku 7 km. Po drodze mijamy Trzy Kopce, Palenicę, Halę Cudzichową, Tanecznik i Halę Cebulową. Z Hali Cebulowej można albo zejść do Schroniska na Hali Miziowej, albo kontynuować wędrówkę na Pilsko mijając po drodze Halę Słowikową i Górę Pięciu Kopców. 

Hala Miziowa

Na Hali Miziowej, która rozciąga się na północnych zboczach Pilska, warto zrobić przerwę na posiłek.

Hala Miziowa to jeden z najpopularniejszych celów na wycieczki w Beskidzie Żywickim. Rozległe zrównanie podszczytowe jest dobrym punktem widokowym na rejon Babiej Góry, Pasma Jałowieckiego oraz Beskidu Małego. 

Po przerwie kierujemy się szlakiem w stronę Pilska. Zimą często na tej wysokości pojawiają się chmury, a szlak bywa oblodzony. Należy być wyposażonym w raczki lub raki oraz kije trekkingowe, aby sprawnie dotrzeć na szczyt.

Pilsko

Pilsko to drugi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Najwyższa jest oczywiście Królowa Beskidów, czyli Babia Góra. Główny wierzchołek Pilska ma wysokość 1557 m n.p.m. i znajduje się nieznacznie po słowackiej stronie. Ze szczytu, przy dobrej pogodzie można podziwiać bardzo rozległą panoramę Tatr i Beskidów. Niestety zimą nie zawsze jest tu piękna pogoda i czasem na szczycie nie widać nic! Szczyt Pilsko, jak Babia Góra miewa swoje pogodowe humory.

Pilsko
Pilsko

Pilsko — droga powrotna

Z Pilska schodzimy  trasą narciarską lub wybranym szlakiem do Hali Miziowej. Czeka nas jeszcze co najmniej 2-godzinne zejście przez Bazę namiotową Hala Górowa do Sopotni Wielkiej, które wydaje się, że trwa w nieskończoność. Cała pętla z Sopotni przez Rysiankę na Pilsko oraz powrót zajmą ok 9 godzin. To prawie 25 kilometrowa wędrówka, tylko dla wytrwałych!

Przeczytaj inne artykuły o górach:

UDOSTĘPNIJ

Obserwuj climb2change na Instagramie


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top