Co spakować w góry zimą? Lista kontrolna i wskazówki

Zapisz się na kurs skałowy

Co spakować w góry zimą? O czym koniecznie należy pamiętać oraz jak dostosować zimowy ekwipunek do wybranej przez nas trasy? 
W tym wpisie podpowiem Wam, co się z pewnością przyda podczas zimowych wędrówek oraz podrzucimy listę kontrolną rzeczy, które trzeba spakować do plecaka.

W dalszej części wpisu:

  • Co spakować na wycieczkę w góry zimą,
  • Co jeść w górach zimą,
  • Jaki sprzęt należy zabrać, idąc w Tatry zimą.

Zima w górach to piękny czas. Ośnieżone szczyty, mieniące się jak drobinki brokatu w promieniach słońca. Chrzęst śniegu pod stopami. Mróz malujący fantazyjne wzory na szybach. Uroczo ośnieżone drzewka. Wszystko to jest piękne, jednak wybierając się na wycieczkę w góry zimą, należy zawsze odpowiednio się przygotować! Spakować plecak, zabrać prowiant, wodę, zapasowe ubrania. Pamiętać o naładowanym telefonie, zabraniu powerbank oraz o zapisaniu numerów alarmowych do TOPR i GOPR. 

O tym, jak zaplanować wędrówkę i o czym pamiętać idąc zimą w góry, przeczytasz w naszym artykule: O czym pamiętać idąc zimą w góry + check lista

Poniżej przedstawiamy szczegółową listę rzeczy, które trzeba spakować do plecaka na wycieczkę w góry zimą. Oczywiście to ile jedzenia bierzemy oraz jaki sprzęt pakujemy, zależy od szlaku, na który się wybieramy. Z pewnością inaczej skompletujemy górski ekwipunek na wyjście w wyższe partie Tatr, a inaczej na wędrówkę po Gorcach, Pieninach czy Beskidzie Wyspowym. Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, wędrujmy z głową i bądźmy przygotowani na każdą ewentualność! 

Na zimową wędrówkę po górach pakujemy: 

Jedzenie — najlepiej takie, które lubimy i z chęcią zjemy, a jednocześnie dostarczymy organizmowi potrzebnej energii. Sprawdzą się kanapki z ulubionymi dodatkami, kabanosy, batony energetyczne lub żele energetyczne, suszone owoce, orzechy, lubiony owoc np. banan lub słodycze. Warto jednak pamiętać, że np. tabliczka czekolady na mrozie może zamienić się w niemożliwą do spożycia skałę 🙂 

Wodę – 1-1,5 litra w zależności od długości zaplanowanej trasy. Wodę w butelce lub bukłaku trzymajmy w środku plecaka. Na mrozie rurka z bukłaka szybko zamarznie i na nic się nie przyda. Jeśli jednak ściąganie i zakładanie plecaka w trakcie wędrówki, po to, aby się napić, jest mocno uciążliwe, to warto rozważyć bukłak z osłonką na rurkę. 

Ciepły napój w termosie — kawa lub herbata, która rozgrzeje nas w mroźne dni. W górach herbata z miodem i cytryną smakuje jak napój bogów! 

Odzież i akcesoria na zimową wędrówkę po górach

Ekstra ubrania na zimową wędrówkę po górach — ciepłe i oddychające skarpety np. z wełny merino. Dodatkowe rękawiczki — przydadzą się szczególnie osobom, którym zawsze zimno w dłonie. Przydatna będzie także chusta lub komin, dzięki którym osłonimy twarz przed zimnym wiatrem. Do plecaka na zimową wędrówkę po górach warto spakować puchową kurtkę, która ochroni nas przed wyziębieniem, chociażby po dotarciu na szczyt, kiedy szybko zaczniemy się ochładzać. W zimne dni przyda się ciepła bluza lub polar.

Ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp. Kiedy zima trzyma, a mróz nie odpuszcza, warto mieć przy sobie ekstra źródło ciepła, jakim są ogrzewacze do rąk i stóp. Polecamy je w szczególności zmarzluchom! 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Stuptuty — ochronią nogawki spodni od zmoknięcia lub osadzania się na nich zmarzniętego śniegu, a także zminimalizują ryzyko dostania się śniegu do buta. 

Okulary przeciwsłoneczne lub gogle — odbijające się od śniegu promienie słonecznie potrafią nieźle razić w oczy. Dlatego warto, idąc zimą w góry, spakować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, dzięki czemu ochronimy oczy i podniesiemy komfort wędrówki. Natomiast w wietrzne dni bardzo przydają się gogle, które zapobiegną dostawaniu się do oczu niesionego wiatrem śniegu. 

Apteczkę — a w niej plastry, bandaż elastyczny, folię NRC, krem z filtrem. O tym, co powinno znaleźć się w apteczce, przeczytasz we wpisie: Apteczka w góry – wyposażenie apteczki na górskie wędrówki, wspinanie i nie tylko.

Gadżety i elektronika — co spakować na wycieczkę w góry zimą?

Mata trekkingowa, na której można usiąść. Przydaje się, chociażby wtedy, kiedy mamy do dyspozycji ławkę, ale jest ona ośnieżona i zimna. Mata jest wtedy niezawodna! 

Źródło światła — jednak nie polegajmy na latarce w telefonie! Zimą bateria w telefonie szybciej się rozładowuje! Znane są przypadki, kiedy właśnie z tego powodu grupa turystów utknęła w ciemnościach na szlaku z Morskiego Oka na Palenicę Białczańską. Aby nie powielać ich błędów, weźmy na wycieczkę po górach zimą latarkę czołową lub małą latarkę. Będą one doskonałym źródłem światła. Zdecydowanie bardziej praktyczna będzie latarka czołowa — ręce pozostaną wolne, dzięki czemu będzie można swobodnie trzymać kije trekkingowe. 

Powerbank + kabel do telefonu. Zimno i mróz sprawiają, że bateria w telefonie szybciej się rozładowuje. Dlatego warto mieć dodatkowe źródło zasilania i pewność, że telefon działa, a w razie potrzeby będziemy w stanie wezwać pomoc. 

W telefonie zapisujemy numery alarmowe do TOPR i GOPR, a także instalujemy aplikację Ratunek. Dzięki niej, w razie wypadku służby ratunkowe będą mogły szybko nas namierzyć. Ponadto warto zainstalować aplikacje: mapy.cz oraz mapa-turystyczna.pl, dzięki którym można zarówno zaplanować trasę wędrówki, jak i zlokalizować się w terenie. Jednak pamiętajmy, żeby nie polegać tylko na aplikacjach mobilnych! Zawsze warto mieć ze sobą papierową mapę

Pamiętajmy również o zabraniu dokumentów i gotówki! 

Jaki sprzęt spakować w góry zimą?

Zimą w góry pakujemy do plecaka: 

  • Raki,
  • czekan,
  • kask. 

Po wejściu na szlak zakładamy raki. Na głowę wkładamy kask. Czekan trzymamy w ręce! Przypięty do plecaka czekan na nic się nie przyda, a będzie tylko dodatkowym obciążeniem. Czekanem musimy umieć się asekurować, co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Tego, jak używać czekana, możesz nauczyć się na kursie zimowej turystyki wysokogórskiej. Kursy takie prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change. 

Jeśli wybieramy się w łatwy teren np. w tatrzańskie doliny: Kościeliską, Białego, Strążyską czy Chochołowską to wyposażenie będzie inne niż gdybyśmy szli na Kościelec, Świnicę czy Giewont. W niższych partiach Tatr podobnie jak w Gorcach czy Pieninach zimą zazwyczaj wystarczy wyposażyć się w kije trekkingowe z talerzykami w kształcie śnieżynek oraz w raczki. Oczywiście wszystko zależy od aktualnie panujących warunków, które sprawdzamy zawsze przed wyjściem na szlak! 

Zimą na górskich szlakach jest ślisko, dlatego warto się asekurować i wędrować bez obaw o ewentualne stłuczenia czy złamania. 

Natomiast jeśli wybieramy się zimą w góry, w teren, który zagrożony jest lawinami, to zabieramy ze sobą lawinowe ABC.

W skład lawinowego ABC wchodzą: detektor lawinowy, sonda lawinowa, łopatka lawinowa. Samo posiadanie sprzętu nie wystarczy! Należy umieć się nim sprawnie posługiwać oraz mieć, chociażby podstawową wiedzę na temat lawin. O tym, co warto wiedzieć o lawinach w górach, przeczytasz we wpisie:

Umiejętności niezbędne do poruszania się zimą po Tatrach nabędziesz na kursach zimowej turystyki wysokogórskiej. Kursy prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change, a cenną wiedzę przekaże Ci ratownik TOPR lub instruktor turystyki wysokogórskiej.

Bezpiecznych i pięknych wędrówek!

Zobacz także inne artykuły na blogu:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top