Jak się ubrać zimą w góry?

Jak się ubrać zimą w góry?

Zapisz się na kurs skałowy

Jak się ubrać zimą w góry, aby było nam ciepło i komfortowo? Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu odzieży w góry i co oznacza ubiór „na cebulkę”. Jakie buty wybrać na zimowe wędrówki? W tym artykule przedstawimy Wam elementy zimowego ubioru na wyjście w góry zimą oraz podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas przygotowań.

W dalszej części wpisu znajdziesz informacje o tym:

  • Jak się ubrać zimą w góry?
  • Na co zwrócić uwagę kupując ubrania na zimowe wędrówki po górach? 
  • Jakie buty wybrać na wyjście zimą w góry?

Co ubrać zimą w góry? 

Wybierając się na zimową wędrówkę po górach, do plecaka pakujemy zdecydowanie więcej rzeczy niż latem. Czekan, termos z ciepłym napojem, raki, lawinowe ABC. To wszystko waży. Dlatego, aby nie dokładać sobie więcej kilogramów do noszenia, trzeba się ubrać lekko, ale z głową. Jak to zrobić? Zastosować warstwy, czyli ubrać się na cebulkę. Ponadto postawić na szybkoschnącą, lekką odzież! 

Dlaczego trzeba się ubrać zimą w góry na cebulkę? 

W wielkim skrócie: podchodząc pod górę, z każdym krokiem robi nam się coraz cieplej. Bywa, że pokonujemy przewyższenia wynoszące ponad 1000 metrów. Przedzieramy się przez zaspy śnieżne. Zużywamy dużo energii i najzwyczajniej w świecie się pocimy. Automatycznie mamy ochotę coś z siebie ściągnąć i tak zazwyczaj się dzieje. Kurtka ląduje w plecaku, a my idziemy ubrani w bieliznę i bluzę. Najpierw szlak prowadzi po osłoniętym od wiatru terenie. Jest przyjemnie, jednak im wyżej tym robi się chłodniej. Nierzadko pojawia się zimny, dokuczliwy wiatr. Wtedy ubieramy na siebie kolejną warstwę np. kurtkę typu softshell, która chroni nas przed wiatrem.  Podczas postojów warto skorzystać z kurtki puchowej, która ochroni nas przed wyziębieniem.

Ile ludzi, tyle opinii o tym w ilu warstwach podchodzić, kiedy jaką ściągnąć, a kiedy założyć. Dlatego to jak się ubrać w góry zimą trzeba dobrze przemyśleć, dostosować do własnych potrzeb i zadbać o taką odzież która: 

  • Jest komfortowa i lekka,
  • jest termoaktywna: odprowadza nadmiar wilgoci,
  • chroni przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz,
  • a jednocześnie dba o nasz komfort cieplny.

Oczywiście ilość warstw odzieży musimy dostosować zarówno do temperatury, warunków pogodowych (wiatr, wilgotność powietrza), jak i gór, w które idziemy. Zima w Beskidzie Makowskim czy Wyspowym, a zima w Tatrach znacznie się od siebie różnią! Dlatego przed wyjściem w góry sprawdzamy aktualnie panujące na szlakach warunki, prognozę pogody i na tej podstawie planujemy wycieczkę i ubiór. Warto także wiedzieć, o czym pamiętać idąc zimą w góry. W tym celu zajrzyj do naszego wpisu. Znajdziesz tam również listę kontrolną rzeczy, które należy zabrać na wędrówkę po górach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży w góry? 

Przede wszystkim lekkość, komfort, oddychalność. Warto postawić na materiały, które odprowadzają wilgoć — to sprawdzi się w szczególności na podejściach. Zimą w górach zużywamy więcej energii niż latem, a dodatkowo ekstra warstwy sprawiają, że mocno się grzejemy. Dlatego też nie zalecamy ubierać bawełnianej odzieży, która chłonie wilgoć jak gąbka i długo schnie. Mokra, zimna koszulka przylegająca do pleców to nic przyjemnego! Co więcej, o ile podchodząc pod górę, będzie nam ciepło, o tyle podczas postoju czy w momencie, gdy dotrzemy na grań, zaczniemy szybko tracić temperaturę i się ochładzać.

Jak się ubrać zimą w góry — podstawowy zestaw odzieży

Podstawowy zestaw odzieży, którą zakładamy na zimowe wędrówki po górach to:

Bielizna

Bielizna np. z wełny merino lub syntetyczna, taka, która doskonale odprowadza nadmiar wilgoci i jednocześnie zapewnia komfort cieplny. Jest wygodna, lekka, nie krępuje ruchów i dopasowuje się do ciała. Bielizna termiczna powinna spełniać swoje zadanie, czyli: gdy się grzejemy, np. podchodząc pod górę, to bielizna odprowadza nadmiar ciepła. Z kolei, gdy temperatura spada, to przylegająca do ciała bielizna zatrzymuje ciepło i nie pozwala na wychłodzenie. 

Do bielizny można zaliczyć zarówno majtki, staniki i skarpety, jak i koszulkę oraz kalesony.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Bluza

Bluza za zimowe wędrówki po górach powinna być lekka, wygodna, termoaktywna podobnie jak bielizna. Wszystkie części garderoby muszą ze sobą współgrać, bo co nam z super oddychającej bielizny, jeśli założymy na nią grubą bawełnianą bluzę? Ciężkie, grube bluzy z bawełny chłonącej wilgoć nie sprawdzą się podczas górskich wędrówek zimą. Zatem jaką bluzę ubrać zimą w góry? Lekką, oddychającą np. termoaktywny longsleeve lub polar. Alternatywnie, w chłodniejsze dni można skorzystać z kurtek typu primaloft, które charakteryzuje wysoka oddychalność.

Kurtka — izolująca warstwa zewnętrzna

Kurtka to taka wisienka na torcie w zimowym ubiorze na górskie wędrówki. Niezastąpiona podczas mroźnych i wietrznych dni. O ile podczas podchodzenia na szczyt kurtkę niekoniecznie mamy na sobie, to w trakcie postoju, wędrówki granią czy po dotarciu do celu, kurtka ochroni nas przed chłodem. Zestaw lekka puchowa kurtka + wiatrówka z membraną doskonale spisują się w górach zimą.

Spodnie

Jakie spodnie ubrać zimą w góry? Ocieplane, termoaktywne z membraną i wygodne. Takie, w których bez problemu będziemy w stanie pokonać śnieżne zaspy i np. wysoko podnosić nogi. Dlatego np. dżinsy lub inne „sztywne” spodnie z całą pewnością się nie sprawdzą. Za to elastyczne sportowe spodnie w góry jak najbardziej! Co jeszcze przemawia za tym, żeby nie ubierać dżinsów na wędrówki po górach? Jak nogawki namokną od śniegu i zaczną zamarzać, to momentalnie to odczujemy. Pewnie wiele osób wie, że mokre, ciężkie i zimne dżinsy to mało komfortowa sprawa. Świetnie, jeśli spodnie mają membranę, bo dzięki temu nie zamokną, a my możemy rzucać się w śnieg i odbijać aniołki/orzełki. Niepotrzebne skreślić 🙂

Skarpety termoaktywne

Idealne skarpety w góry, to takie, które odprowadzają nadmiar potu, a my nie mamy wrażenia gotującej się w bucie stopy. Termoaktywne skarpety zapewnią lepszą cyrkulację powietrza w bucie. Szczególnie docenimy takie właściwości w cieplejsze zimowe dni, kiedy temperatura oscyluje w okolicy zera stopni Celsjusza, słońce miło grzeje, a my pokonujemy długi dystans i duże przewyższenia. Mokra, parząca się w grubej, nieoddychającej skarpecie stopa, nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Podobnie jak jej zapach po wędrówce. Dlatego warto postawić na odpowiednie na górskie wędrówki skarpety. Warto również mieć cieplejsze skarpety np. z wełny merino na zimniejsze dni.

Akcesoria na zimowe wędrówki po górach

Czapka — ciepła np. z wełny merynosa. Ponadto na zimowe wędrówki trzeba zabrać taką czapkę, która zmieści się pod kaptur lub pod kask. Dlatego np. czapka z pomponem w górach będzie mało funkcjonalna. 

Chusta lub komin. Chronią zarówno szyję, jak i twarz przed mrozem, wiatrem czy śniegiem. Koniecznie oddychające! Nie z bawełny, bo ta szybko nasiąknie i zacznie zamarzać, zamiast nas chronić! 

Poza wymienionymi elementami odzieży, którą zabieramy na wędrówki zimą po górach, bierzemy rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne z filtrem lub gogle. Są one w szczególności przydatne w wietrzne dni, kiedy śnieg i wiatr mocno muskają nam twarz. Dodatkowo zabrać można stuptuty, które szczególnie w świeżym, kopnym śniegu będą doskonale ochraniać nogawki spodni przed zmoknięciem oraz odstaniem się śniegu do butów. 

Jakie buty wybrać na zimowe wędrówki po górach?

Wygodne, najlepiej z wysoką cholewką, dzięki której śnieg nie dostanie się nam do środka. Ponadto niezastąpiona będzie membrana, dzięki której but pozostanie suchy. Przy wyborze butów na zimowe wędrówki zwracamy również uwagę na to, czy mają sztywną podeszwę. Taką, która będzie odpowiednia pod raki. Jeśli jesteśmy zmarzluchami, to warto zwrócić uwagę na to, czy buty mają dodatkową warstwę ocieplającą w środku. 

Powyższe wskazówki to taki górski klasyk, który każdy w zależności od potrzeb powinien dostosować do siebie. Jeśli np. komuś marzną ręce, to warto zabrać ekstra rękawiczki lub ogrzewacze do rąk. W plecaku miejmy także zapasowe skarpety i chustę oraz ekstra bluzę. Poza odzieżą na zimowe wędrówki zabieramy także sprzęt, którego używamy w górach zimą. W szczególności w Tatrach trzeba mieć raki, czekan i kask. Jeśli planujemy wyjście w teren zagrożony lawinami, to zabieramy lawinowe ABC, którym koniecznie musimy umieć się posługiwać! Takie umiejętności można nabyć na kursie zimowej turystyki wysokogórskiej. Kurs pod okiem instruktora lub ratownika TOPR możesz przejść w naszej Akademii Wspinania.

 Bezpiecznych i pięknych wędrówek!

Zobacz również inne zimowe artykuły:

Zimowe wejście na Skrzyczne

O czym pamiętać idąc zimą w góry + check lista

Lawiny w górach – co trzeba o nich wiedzieć?

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top