Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należący do Korony Gór Polski. Wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m. Jest idealnym celem na wędrówkę przez cały rok, natomiast zimą cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy. W tym wpisie podzielimy się naszymi wrażeniami z wejścia na Skrzyczne zimą.
Podczas naszego zimowego wejścia na Skrzyczne pogoda była cudowna! W trakcie wędrówki mogliśmy podziwiać zarówno bliższe, jak i dalsze szczyty. Wspaniale widoczne były również Tatry. Ze względu na ograniczoną ilość czasu, który mogliśmy poświęcić na wędrówkę, zdecydowaliśmy się na wejście od Soliska. Najpierw stokiem narciarskim weszliśmy na Małe Skrzyczne, a następnie zielonym szlakiem ruszyliśmy w kierunku szczytu.
Podczas wędrówki doskonale widać było Babią Górę, Pilsko i Tatry.
Szlaki na Skrzyczne
Na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego prowadzi kilka szlaków:
- Zielony szlak na Skrzyczne ze Szczyrku przez Becyrek,
- Niebieski szlak ze Szczyrku przez przełęcz Podskrzyczeńską,
- Zielony szlak z Salmopolu przez Malnowską Skałę,
- Czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinowską Skałę,
Zdecydowanie pod względem widoków najbardziej atrakcyjne są dwa ostatnie warianty, czyli szlaki przez Malinowską Skałę. Są to jednocześnie najdłuższe szlaki na Skrzyczne, jednak warte przejścia. Wybierając się na nie, wygodnie jest zostawić samochód w centrum Szczyrku i komunikacją miejską dotrzeć do Soliska. Tam rozpocząć wędrówkę, a po zdobyciu szczytu zejść zielonym lub niebieskim szlakiem do Szczyrku. Poniżej mapa z propozycją takiej wycieczki.
Mapa szlaku z Soliska
Istnieje także możliwość wyjazdu na górę kolejką, przespacerowanie się granią pomiędzy szczytami i powrót na dół. W zależności od własnych upodobań i kondycji można wybrać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i cieszyć wspaniałymi widokami.
Skitury w Beskidzie Śląskim — Skrzyczne
Zimą, Skrzyczne jest idealnym celem na skitury, czyli połączeniem zimowej turystyki górskiej z jazdą na nartach. Jest to doskonała forma aktywności dla miłośników zimowego, narciarskiego szaleństwa i widokowych wędrówek. Wyjścia na skitury organizujemy w naszej Akademii Wspinania climb2change. Jeśli chcesz dołączyć i aktywnie spędzić czas — zapraszamy!
Przeczytaj inne artykuły o górach na naszym blogu:
Pilsko i Hala Mizowa w zimowej odsłonie
Czerwone Wierchy w jesiennej odsłonie