Wspinanie na Costa Blanca. Polecane rejony, logistyka, porady

Zapisz się na kurs skałowy

Wybrzeże Costa Blanca to magiczne miejsce na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, uznawane za jedno z najbardziej znakomitych rejonów na świecie dla miłośników wspinaczki. Costa Blanca przyciąga swoją różnorodnością i wyjątkowymi skałami, które stanowią raj dla początkujących i doświadczonych wspinaczy. Wspinanie na Costa Blanca to niezapomniane wrażenia!

Jednak to nie tylko wspinaczka przyciąga tu entuzjastów z całego świata. Hiszpania, a zwłaszcza Costa Blanca, słyną z pięknego klimatu, który sprzyja aktywnemu wypoczynkowi przez większość roku. Słoneczne dni są tutaj normą, a ciepłe temperatury, które panują jesienią oraz wiosną sprzyjają zarówno wspinaczce, jak i błogiemu wypoczynkowi na plaży czy zwiedzaniu urokliwych miasteczek.

Baza noclegowa jest tu bardzo urozmaicona. Masz zatem szansę przenocować w urokliwym apartamencie, który zapewni Ci komfort po pełnym emocji dniu. Wiele apartamentów na wynajem położonych jest w pobliżu wyjątkowych skał i klifów, co stwarza doskonałą okazję, by cieszyć się wspaniałymi widokami zarówno na morze, jak i malownicze okolice.

Penon de Ifach widziany z plaży w Calpe
Penon de Ifach widziany z plaży w Calpe

Dodatkowo, białe plaże, których piasek kontrastuje z intensywnym błękitem morza, zachęcają do relaksu i odpoczynku. Te nadmorskie oazy stwarzają wspaniałą okazję do kąpieli słonecznych oraz w wodach Morza Śródziemnego.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, Costa Blanca staje się idealnym miejscem na wyjazd wspinaczkowy. Od ekscytujących wspinaczek na skalistych formacjach do relaksu na plażach w okolicach Morza Śródziemnego oraz noclegu w wygodnym apartamencie. Tu z pewnością spełnisz wszystkie swoje marzenia o wspaniałej przygodzie i niezapomnianych chwilach.

W tym artykule przedstawiam niesamowite rejony do wspinaczki, które możesz odwiedzić podczas samodzielnego wyjazdu lub obozu wspinaczkowego, który organizujemy z naszą Akademią Wspinania climb2change. Przygotuj się na niezapomniane wrażenia na wspaniałej Costa Blanca!

Wspinanie na Costa Blanca – jak dojechać

Aby dotrzeć do Calpe, jednego z popularnych miast wypadowych na wspinaczkę na Costa Blanca, możesz skorzystać z różnych środków transportu, dostosowując wybór do swoich preferencji. Jeśli planujesz przybyć z Polski, najwygodniejszą opcją będzie podróż samolotem do najbliższego lotniska.

Lotnisko Alicante-Elche jest największym międzynarodowym portem lotniczym w regionie i położone zaledwie około 70 km od Calpe. Po wylądowaniu na lotnisku, możesz wynająć samochód, skorzystać z usług taksówki lub wybrać komunikację publiczną, np. pociąg lub autobus, aby dotrzeć do Calpe.

Calpe oferuje szeroki wybór apartamentów, hoteli i pensjonatów położonych blisko atrakcyjnych rejonów wspinaczkowych, w dodatku nad samym morzem. Mieszkanie można wynająć poprzez platformy booking lub przez airbnb.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Costa Blanca – kiedy lecieć na wspinaczkę?

Costa Blanca to idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, zwłaszcza podczas jesiennych, zimowych i wiosennych miesięcy, kiedy wysokie letnie temperatury ulegają obniżeniu. To okres, który przyciąga wspinaczy z całego świata, dając szansę odkrycia niesamowitych możliwości tego regionu. Wyjątkowe góry i skały na Costa Blanca oferują unikalne doznania, a dla mnie trzy najbardziej trafne określenia to: „ściany o niepowtarzalnym tarciu”, „wciągające kieszonki” i „łatwa cyfra”.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Wspinanie na Costa Blanca

Costa Blanca, malowniczy rejon Hiszpanii, przyciąga turystów i wspinaczy ze względu na swoje urokliwe miejscowości, takie jak Alicante, Walencja, Calpe, Benidorm czy Altea. Panorama Calpe to spektakularne połączenie morza, skał i wysokich budynków, które tworzy niepowtarzalny widok, urzekający każdego odwiedzającego w tę miejscowość na Costa Blanca. Te nowoczesne budynki stanowią charakterystyczny element krajobrazu, tworząc kontrast między nowoczesnością a naturalnym pięknem tego regionu. Głównymi punktami charakterystycznymi dla tego miasta są również dwie olbrzymie skały – Penyal d’Ifac i Morro de Toix, które górują nad miastem i które wyróżniają się na tle wybrzeża.

Obie skały oferują spektakularne krajobrazy podczas wspinania i wyjątkowe drogi na różnym poziomie zaawansowania. Jednak wspinaczka na Costa Blanca to nie tylko Calpe. Można powiedzieć, że to miasto to wrota otwierające bramę do wspinaczkowego raju.

W rojnie Costa Blanca i Alicante można wyróżnić 6 potężnych aren wspinaczkowych. Każdy z nich to kilka do kilkunastu rejonów wspinaczkowych. Są to Gandia, Dolina Xalo, Alicante, Murcia, Benidorm, i rejon Calpe.

Powyżej Walencji (bardziej na północ od Alicante) znajduje się jeszcze jeden rejon wspinaczkowy – Chulilla. Nie zalicza się on już do rejonu Alicante, jednak warto o nim wspomnieć. W ostatnich czasach Chulilla stała się jednym z największych i najlepiej rozpoznawalnych rejonów wspinaczkowych Europy i przyciąga wspinaczy z całego świata.

Wspinanie na Costa Blanca w rejonie Calpe – Sierra de Toix i Penon d’Ifach

Sierra de Toix na Costa Blanca

Sierra de Toix to miejsce jest jednym z najważniejszych rejonów wspinaczkowych na Costa Blanca rozciągające się pomiędzy miejscowościami Altea i Calpe, które gwarantuje niezapomniane doświadczenie dla wspinaczy o różnym poziomie zaawansowania. Charakterystyczną cechą Sierra de Toix są jego strome urwiska i masywne ściany skalne, które oferują drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności. Drogi te obejmują zarówno klasyczne linie, jak i bardziej techniczne wyzwania, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Obszar ten jest znany przede wszystkim z tzw. „tufas,” czyli charakterystycznych, chropowatych formacji skalnych, które są wyzwaniem dla wspinaczy ze względu na swój nietypowy kształt.

Co więcej, wspinacze, którzy odwiedzają Sierra de Toix, mogą cieszyć się zapierającymi dech widokami na Morze Śródziemne oraz okoliczne góry. To miejsce oferuje nie tylko doskonałe wrażenia wspinaczkowe, ale także możliwość zanurzenia się w pięknie przyrody.

Na południowej ścianie, na klifie (sektor Piraci z Karaibów) są drogi wielowyciągowe z widokiem na morze. Wyceny zaczynają się od 6a+. Aby rozpocząć wspinaczkę, należy zacząć od zjazdu do startu drogi. To tutaj znajduje się Magical Mystery Tour – piękna droga wspinaczkowa o wycenie 5. Ta droga to gwarantowana ekspozycja i ogromna przygoda. Wysokość klifu to około 80 metrów. Aby zacząć tą drogę, również należy do niej zjechać z góry.

Rejon Sierra de Toix to również wspinanie sportowe, na każdym poziomie. Jest tu masa łatwych i trudnych dróg wspinaczkowych. Począwszy od 3 do ponad 7a+.

Wspinanie na Penon d’Ifach w Calpe

Penyal d’Ifac to imponująca skała, która stanowi prawdziwy symbol tego regionu i przyciąga wspinaczy z całego świata. Wspinaczka na Penyal d’Ifac to niezapomniane doświadczenie, które oferuje zarówno wyjątkowe wyzwania, jak i spektakularne widoki na okoliczne krajobrazy. Skała wznosi się na wysokość około 332 metrów nad poziomem morza, a jej białe, wapienne ściany tworzą niezwykły kontrast z lazurowymi wodami Morza Śródziemnego.

Drogi wspinaczkowe na Penyal d’Ifac są zróżnicowane pod względem trudności, co czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Jednym z najbardziej popularnych szlaków jest „Espolón Central,” który oferuje zarówno ciekawe wspinanie, jak i niesamowite widoki na otaczający krajobraz. Drogi na Penon de Ifach zaczynają się, od 5, ale trzeba mieć ze sobą sprzęt do własnej asekuracji.

Gandia – klasyk na Costa Blance

Gandia to rejon, o którym słyszał chyba każdy wspinacz. Arena Gandia dzieli się na mniejsze rejony: Gandia Marxuquera, Montesa, Salem, Bellus i Aventador. Ogromny mur Gandia Marxuquera widać już z daleka. Tarasowe ściany o pięknych, czerwono – szarych barwach zachwycają od pierwszego wejrzenia i gwarantują piękne wspinanie, z widokiem na pobliskie góry oraz …… sady pomarańczowe.

Rejon Gandia Marxuquera oferuje wspinanie na każdym poziomie. I początkujący i zaawansowani wspinacze znajdą coś dla siebie, jednakże w większości są tu trudne drogi, od 6a. Rozpiętość wyceny waha się od 3+ do 8c, a wspinać można się tu chyba tygodniami. Znajdują się tu piękne linie, drogi pionowe i przewieszone, perfekcyjne tarcie, zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie góry i morze. Warto odwiedzić ten rejon, gdyż to absolutna klasyka na Costa Blance.

W przewodniku z 2013 r znalazło się ponad 170 dróg wspinaczkowych, a to tylko jeden rejon wspinaczkowy w arenie Gandia. Na stornie wydawnictwa i na valenciaclimb.com można znaleźć aktualne informacje oraz nowe drogi.

Wystawa rejonu jest południowa, dlatego nawet zimą wspinanie tutaj jest przyjemne. Skała jest ciepła od słońca i szybko wysycha, choć niektóre drogi po deszczu przez dłuższy czas będą miały mokre chwyty. Rejon jest idealny na zimę, od listopada do marca / kwietnia. Południowa wystawa sprawia, że kiedy świeci słońce jest tu bardzo ciepło, jednak, gdy tylko słonce chowa się za horyzontem, trzeba ubierać ciepłe ubrania.

Polecane drogi wspinaczkowe w rejonie Gandia Marxuquera

Wiele dróg w rejonie wspinaczkowym Gandia na umieszczonych jest na liście TOP 50 najpiękniejszych dróg wspinaczkowych na całej Costa Blance. Długie linie, wspaniałe tarcie, kieszonki, klamy i duże chwyty w przewieszonym terenie to cechy charakterystyczne sektorów Hidraulics i Potent.

Drogi łatwiejsze charakteryzują się mniejszymi chwytami po szarej, ostrej skale.

 • Sektor Hidraulics (łatwe drogi są po lewej stronie) oraz sektor Final to sektory z większą ilością łatwych dróg do 6.
 • Dwie piękne i długie linie za 5 znajdują się w sektorze Critic, są to drogi: Beniarres no em diu res (5) oraz Talla  (5)
 • Droga Chitiri, Chitiri (4+)
 • El Ser (5+)
 • Novatillos (5+) – totalnie niepozorna a bardzo zaskakująca.

Z trudniejszych wspinaczkowych dróg polecam:

 • Pepestroika (6b)
 • El sol (6b+)
 • Ultima Albertencia (6c+)
 • Solta el mos (7a)
 • L’os (7a)
 • A la babilla (7a+)
 • Enya (7b)

Wspinaine w Hiszpanii – Bellus

Gandia obfituje w piękne i obszerne rejony wspinaczkowe. Jakość wapienia jest tutaj doskonała. Jednym z rejonów, które warto odwiedzić jest Bellus. Z parkingu do ściany podchodzi się około 1 minuty. Już po wyjściu z samochodu widać, że to wspaniałe miejsce. Są tu przygotowane ławeczki, trasy rowerowe oraz biegowe a w dole płynie strumyk. Znajdzie się tu, dużo słońca, lecz nie pod samą skałą! To sprawia, że Bellus to rejon świetny do wspinania latem, kiedy szukamy cienia. Zimą w ciepły dzień też można tu przyjechać. Drogi są długie i piękne, wyceniane nawet na 7b+. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na początkujących wspinaczy czekają długie i przyjemne czwórki czy piątki.

Wspinanie w Hiszpanii – Montesa

Rejon Montesa w Arenie Gandia charakteryzuje się ogromnymi kieszonkami, których można się chwytać, a do tego niesamowitym tarciem. Montesa to rejon położony tuż przy malowniczym, hiszpańskim miasteczku. Skała miejscami wygląda tutaj jak ser szwajcarski. Drogi są tu zróżnicowane. Ściany Tormo Gros i Mola mają drogi w sam raz dla osób początkujących. Łatwe, długie i piękne. Oczywiście są też bardziej wymagające drogi. Wygodne podejście z parkingu zajmuje tylko pięć minut.

Rejon Montesa jest słoneczny, ale wietrzny. O ile zimą w słońcu temperatury mogą sięgać nawet ponad 20 stopni, o tyle, kiedy wieje, to w Montesie odczuwalna temperatura wynosi nawet 5 stopni. Tam trzeba być gotowym na wszystko 😉

W przewodniku Rockfax znajdziemy topo tylko kilku dróg, na stronie valenciaclimb.com trochę więcej. Montesa to rejon dla początkujących i średnio zaawansowanych wspinaczy. Najtrudniejsze, chyba 2 drogi w tym rejonie mają wycenę 7c. Przeważają drogi od 5+ do 7a. Znajdzie się również kilka czwórek.

Cała ściana Tormo Gros obfituje w drogi 5 i 5+ jest jednak jedna wada tej ściany – cały dzień jest w cieniu. Za to na Paret De La Mola są piękne, całkiem długie drogi za 5+, które są zaliczane do najładniejszych w rejonie: Elo Deu del vent, Epiliano dels collons i Pic-pic. Z dróg 5+ bardzo ładna jest również La virgo.

Osoby, które wspinają się na wyższym poziomie mają do przewspinania cały sektor Pedra Cristalina. Tutaj drogi są krótkie, mające 12 metrów wysokości, ale z przedziału 6a do 7c.

Polecane drogi wspinaczkowe w Montesie:

 • Epiliano dels collons (5+)
 • Pic-pic (5+)
 • La Virgo (5+)
 • La colmena (6a+)
 • La Panxa (6b)
 • Baltario (6b)
 • Dagon (6b+)
 • Ningun Drama (6c)
 • Caxi-baxe (7a+)

Wspinanie w Hiszpanii, rejon Benidorm – Sella

Sella to rejon obok miejscowości Benidorm. Jest to bardzo słoneczne miejsce i jest tutaj mnóstwo zarówno łatwych dróg wspinaczkowych jak i linii dl zawansowanych wspinaczy.

W Selli przeważają drogi jednowyciągowe. Jednak dla każdego coś miłego – rejony Penon del Divino, czy Pared de Rosalia, zapewniają dawkę adrenaliny na drogach wielowyciągowych do 500 metrów. Na około jest las, masa wapiennych skał i nieograniczony potencjał wspinaczkowy – tak można opisać ten rejon. Są tu drogi sportowe i wielowyciągowe, łatwe i bardzo trudne.

Alcalali

Alcalali leży w pięknej dolinie Xalo (Jalon), która słynie z migdałów i wina. Wiosną dolina jest pełna kwitnących drzew migdałowych (zapach jest niesamowity), a jesienią z winobrania. W dolinie jest również kilka rejonów wspinaczkowych, które wydają się nieodkryte przez Polaków, za to Anglików tu, co niemiara.

Wspinanie w dolinie Xalo to czysta poezja. Skała jest tu szara i ostra, a drogi i krótkie i długie, nawet do 30 metrów. Podejście z parkingu zajmuje mniej niż 5 minut. Mur widać z daleka i od razu chce się tu wspinać. Gdyby porównać go do polskich skał… no cóż, nie da się tego porównać. Jeden mur ma długość kilkuset metrów. Tak jest w całej Hiszpanii! Alcalali to jeden z mniejszych rejonów, w jakich byliśmy, a jednak wspinania jest tu więcej niż na jeden dzień. Rejon Alcalali jest przeznaczony raczej dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Drogi tutaj są mieszczą się w granicach Od 4+ do 7a.

W szczególności urzekła nas droga 5+ o nazwie Hoghfather o długości niemal 30 metrów. Piękne, długie, niemal tatrzańskie wspinanie, wymagające skupienia, odwagi psychicznej i zastanowienia się. Bardzo pouczająca droga – można powalczyć z grawitacją i lękami oraz wyobrazić sobie, jak wygląda wspinanie w górach, na długich wyciągach ze skromnym obiciem.

Polecane drogi wspinaczkowe w Dolinie Xalo, Alcalali:

 • Tasha Mitica (4+)
 • Hoghfather(5+)
 • Stohlwitter (6a dla odważnych – 4 przeloty na 17m J)
 • Elendigliches (6a+)
 • Diferente Partes (6c)
 • Stolen Fruit (7a)

Polecam odwiedzić dolinę Xalo! Jest na prawdę malownicza, a wspinanie tutaj jest fantastyczne!

Szlak na Penon de Ifach

Penon de Ifach, zwana czasem „Małym Gibraltarem”, jest wizualnie najbardziej atrakcyjną, samotną skałą znajdującą się w miejscowości Calpe na wybrzeżu Costa Blanca. Wapienna skała mierzy 332 m wysokości i jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii. Przez wielu uważana jest za jeden z najpiękniejszych cudów natury w całym kraju. Warto zobaczyć ją z bliska, tym bardziej, że jest dostępna zarówno wspinaczkowo, jak i turystycznie.

Via ferraty na Costa Blanca

Via ferraty na Costa Banca są bardzo różnorodne i mają różne trudności. Część z nich wymaga umiejętności zjazdów, więc trzeba mieć na uwadze fakt, że nie są one przeznaczone dla przypadkowych, początkujących osób. Jedną z ferrat, o wycenie K3 jest Via ferrata L’aventador na Costa Blanca. Via ferrata L’aventador na Costa Blanca.

Inne rejony wspinaczkowe na świecie:

Jezioro Garda – wspinaczka i via ferraty

Wspinanie w Maroko – Wąwóz Todra

Wspinanie na Krecie

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top