Aventador to piękny rejon wspinaczkowy na Costa Blance. Polecamy go osobom, które wspinają się na poziomie minimum 5. Ściana charakteryzuje się kieszonkami i świetnym tarciem. Są tu drogi dwuwyciągowe oraz długie, nawet ponad 30 metrowe drogi od 5 do 7. Sektor Milo jest trudniejszy a sektor Navarro zdecydowanie łatwiejszy. Na zachodniej ścianie skały usytuowana jest via ferrata L’Aventador.
Naprzeciwko tego rejonu, po drugiej stronie rzeki widać rejon wspinaczkowy Bellus. Bellus również należy do areny Gandia. Wydawać by się mogło, że Bellus jest mało atrakcyjnym rejonem, ale tak naprawdę jest tu wiele spektakularnych dróg wspinaczkowych dla każdego, kto wspina się po szóstkach. Jest tu tylko kilka dróg za 5 lub mniej.
Via ferrata L’aventador, Costa Blanca
Piszę dziś kilka słów o via ferracie na Aventador. Z uwagi na warunki pogodowe i możliwy deszcz a także, aby odpoczęły nam dłonie, pojechaliśmy tam nie na wspinanie, ale na via ferratę, która jest usytuowana na zachodniej ścianie skały. Ku naszemu zdziwieniu ta via ferrata to ciąg stalowych stopni wyprowadzających prosto na szczyt.
Po krótkim instruktarzu przeprowadzanym przez Darka, ruszyliśmy do góry. Przejście tej ferraty byłoby bardzo łatwe, gdyby nie fakt, że drabinki miejscami były tak odległe od siebie, że trzeba się było wspinać.
Ta ferrata to jeden wielki ciąg trudności trwający przez około 20-30 minut. Krytyczny moment okazał się tuż na końcu ferraty. Mieliśmy wrażenie, że zabrakło tam jednej kotwy. Trzeba było się kawałek po wspinać, żeby sięgnąć do stopni i chwytów zarazem.
Ale za to widoki na górze były fantastyczne. Cała lokalizacja jest bardzo malownicza. W oddali widać pobliskie szczyty, imponujący zamek w Xativie a w dole rzekę i rejon Bellus.
Całość prezentuje się wyśmienicie. No i to zejście – trwało około 15 minut do początku ferraty, a stamtąd kolejne 15 minut do samochodu.
Według Hiszpańskiej skali ta ferrata miała wycenę K-3. Gdyby porównać to do austriackiej, to byłoby to w naszym odczuciu coś w okolicy C- D, więc wyceny via ferrat w Hiszpanii mogą zdziwić.
Podczas poszukiwań w Internecie, zauważyłam, że w Hiszpanii via ferraty są albo bardzo krótkie, albo wymagające znajomości techniki zjazdu lub asekuracji.
Trzeba, więc dobrze czytać opisy. Ciężko znaleźć jakiś rzeczowy przewodnik, ale fajna stronka z opisanymi ferratami to deandar.com. Znajdziecie tam niezbędne informacje.
I co, podoba Wam się? Chcielibyście się przejść taką ferratą? Dajcie znać!
Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.
Przeczytaj kolejne artykuły z serii via ferraty:
Via Ferrata – turystyka czy wspinanie? Jak przygotować się do via ferraty.
Co to jest via ferrata? Trudności na via ferratach.
Skala via ferrat i trudności na via ferratach.
Jaki sprzęt jest potrzebny na via fertay?
Bezpieczeństwo i zagrożenia na via ferratach
Opisy różnych via ferrat, które przeszliśmy
Przeczytaj więcej o wspinaniu w Hiszpanii w rejonie Costa Blanca.
Wspinanie w Gandii – Marxuquera
Wspinanie w Montesie, Costa Blanca
Wspinanie w Xalo, Costa Blanca
„Ferraty Jezioro Garda”, to bardzo dobry przewodnik,porównywalny z wydawnictwami włoskimi i niemieckimi. Korzystałem z niego w sierpniu/wrześniu 2020 i mam nadzieję, że pojawią się kolejne tomy z opisami innych ferrat i rejonów. Z mojej strony jedna sugestia – czasy przejść są dość wyśrubowane i raczej dla osób mających duże doświadczenie i kondycję. Warto o tym pamiętać planując wycieczkę.