via ferrata Monte Albano nad Jeziorem Garda.

Co to jest via ferrata? Trudności na via ferratach.

Artykuł powstał jako podsumowanie cyklu live: VIA FERRATA. Mówiliśmy o tym, co to jest via ferrata o historii via ferrat oraz trudnościach na via ferratach. Dziś część pierwsza, czyli Co to jest via ferrata?

Co to jest via ferrata

Via ferrata, tzw. żelazna perć to szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową. Najczęściej via ferrata poprowadzona jest śmiałym terenem, bardzo eksponowanym. Na trudnych szlakach oprócz stalowych lin do asekuracji spotkać można, różnego rodzaju i długości drabiny, stalowe klamry służące, jako chwyty i stopnie, czy też efektowne, wiszące mosty linowe.

Follow me - link do instagram

Historia via ferrat

Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy zbudowano pierwsze via ferraty. Już w 1800 roku w Austrii powstał szlak – droga ułatwiająca dostęp do terenów łowieckich, która była wyposażona w dodatkowe łańcuchy i drabinki. Dla ruchu turystycznego została oddana już w 1894 roku.

Pierwsze via ferraty zbudowano w Dolomitach podczas I wojny światowej, w celu ułatwienia przemieszczania się żołnierzy. Wtedy Dolomity należały do Austro-Węgier. Żołnierze przechodzili po ścianach skalnych, które były poza zasięgiem nieprzyjacielskiego ostrzału. Ponieważ omijanie dolinami potężnych masywów zajmowało wiele czasu, zbudowano trasy wspinaczkowe. W skale wykuto też tunele i bunkry, które połączyła sieć podziemnych korytarzy.

Z czasem ścieżki te zaczęto przystosowywać do celów turystycznych. Kolejne żelazne percie powstawały w czasach największego rozwoju turystyki. Było to na przełomie lat 60-70 ubiegłego wieku.

W obecnych czasach via ferraty wiodą eksponowanymi ścianami na górskie szczyty w wielu krajach Europy. Zdecydowanie najwięcej jest ich w Alpach: włoskich, francuskich, austriackich i szwajcarskich, ale spotkamy je także w innych górach – na przykład w Niemczech, Hiszpanii i Słowenii.

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Dla kogo są via ferraty?

Z uwagi na charakter via ferrat, szlaki te są przeznaczone dla osób z górskim doświadczeniem, które nie mają lęku wysokości i są odporne na ekspozycję. Trudne via ferraty są często poprowadzone pionowymi ścianami, filarami, kominami czy graniami oraz wyprowadzają na kilkutysięczne szczyty. Teren ten, w normalnych warunkach jest nie do pokonania i tylko sztuczne ułatwienia – stopnie, drabinki czy mosty linowe oraz elementy zabezpieczające sprawiają, że udaje się przejść via ferraty.

Osoby, które lubią przestrzeń i całodniowe wycieczki w góry a nie chcą się wspinać, mogą pokochać via ferraty. Ten sport łączy w sobie turystykę i wspinanie. Z jednej strony wchodzimy turystycznym szlakiem a z drugiej zdobywamy szczyty, ale w trudnym terenie i czasem trzeba się wspinać. To zdecydowanie sport dla osób poszukujących nowych wrażeń, którym znudziły się już tradycyjne wycieczki w góry, ale nie są gotowe na przygodę ze wspinaniem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Wyjazd na via ferraty do Austrii
Zacznij przygodę z via ferratami pod okiem doświadczonego instruktora. Kliknij i zarezerwuj!

O czym należy pamiętać udając się na via ferratę

Sport ten stał się ostatnio bardzo popularny i dostępny dla wszystkich. Jednak bezpieczeństwo jego uprawiania jest tylko pozorne. Chodzenie po via ferratach jest niebezpieczne. W przypadku odpadnięcia, niesie ze sobą większe ryzyko urazu niż podczas wspinana. To, dlatego do via ferrat stosuje się specjalne lonże, które przy odpadnięciu mają za zadanie zamortyzować siły, które działają podczas lądowania.

Warto na specjalistycznym szkoleniu zapoznać się z podstawowymi zasadami wspinaczki w górach, obsługą sprzętu i asekuracją oraz zapoznać zagrożeniami na via ferratach. Jeśli wybieramy się na długie, górskie via ferraty przyda się znajomość technik autoratownictwa na wypadek odpadnięcia czy potrzeby wycofania z powodu złej pogody.

Kurs via ferrata

Trudności na via ferratach

Wybierając się na ferraty trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę trudność danej drogi. W każdym przewodniku trudności są opisane za pomocą skali. Ponieważ nie ma jednolitej skali wyceny via ferrat, na początku trzeba doczytać w przewodniku, co autor ma na myśli oceniając trudność via ferraty. Należy zwrócić uwagę na trudności wspinaczkowe, długość drogi i jakość jej ubezpieczenia oraz/ i jej ekspozycja. Nie ma usystematyzowanej sali, ale najczęściej w przewodnikach i opisach spotyka się oznaczenie sześciostopniowe, tzw. skalę austriacką.

A – ferrata łatwa

B – Ferrata nieco trudna

C – Ferrata trudna

D – Ferrata bardzo trudna

E – Ferrata skrajnie trudna

F – Ferrata ekstremalnie trudna

Więcej o trudnościach znajdziesz w tym artykule – KLIK oraz w poradniku do pobrania. Na kolejnych spotkaniach live organizowanych wraz z naszą Akademią Wspinania poruszymy tematy związane ze sprzętem na via ferratach, planowaniem wycieczek i zagrożeniami oraz autoratownictwem.

Przeczytaj kolejne artykuły z serii via ferraty:

Via Ferrata – turystyka czy wspinanie? Jak przygotować się do via ferraty.

Skala via ferrat i trudności na via ferratach.

Jaki sprzęt jest potrzebny na via ferraty?

Opisy via ferrat.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

2 Replies to “Co to jest via ferrata? Trudności na via ferratach.”

Dodaj komentarz