Hohe Wand – via ferraty dla każdego. Polecenia szlaków

Hohe Wand via ferraty

Rejon Hohe Wand — via ferraty, szlaki piesze, drogi wspinaczkowe, a do tego przepiękne widoki i bliska odległość od Wiednia. Hohe Wand to idealny kierunek na aktywny weekend czy urlop. W tym wpisie przedstawiamy 5 ciekawych via ferrat, które warto przejść w tym rejonie.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

  • dlaczego warto odwiedzić Hohe Wand, 
  • które via ferraty w Hohe Wand są idealne dla początkujących,
  • jakie są najtrudniejsze via ferraty w Hohe Wand.

Austria, Hohe Wand — miejsce wielu atrakcji

Hohe Wand to wapienny, bogato urozmaicony przez zjawiska krasowe płaskowyż. Znajduje się 60 km na południe od Wiednia i jest celem miłośników wspinaczki, trekkingu, via ferrat oraz lotów na paralotni. Hohe Wand jest częścią Alp Wapiennych, a fragment płaskowyżu objęty został statusem Parku Krajobrazowego. Ciągnący się na długość 8 kilometrów skalny mur, poprzecinany jest gęstą siecią szlaków turystycznych, szlaków via ferrata oraz dróg wspinaczkowych. O ile tych pierwszych można naliczyć kilkadziesiąt, o tyle miłośnicy wspinaczki mają ponad 1000 dróg do wyboru! Dodatkowym atutem Hohe Wand są przepiękne widoki, które roztaczają się zarówno ze szlaków, jak i z łatwo dostępnych punktów widokowych np. Sky Walk. Nie lada gratką jest także możliwość spotkania koziorożca alpejskiego.

Warto wiedzieć, że Hohe Wand oznacza „wysoką ścianę” i ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Płaskowyż podcina pionowa, kilkusetmetrowa ściana, natomiast jego najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1132 m n.p.m.

Via ferraty w Hohe Wand 

Miłośnicy via ferrat z pewnością zachwycą się tym rejonem. Do wyboru są drogi łatwe, wycenione na A/B, drogi o stopniu trudności C/D, a także najtrudniejsza w tym rejonie via ferrata E — OTK Klettersteig z wariantem Blutspur. 

Każdy znajdzie coś dla siebie. Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy 5 via ferrat, które warto przejść będąc w rejonie Hohe Wand. Wszystkie te szlaki sprawdziliśmy osobiście i opisaliśmy je szczegółowo w naszym przewodniku „Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski”. Jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności i przed wyjazdem do Hohe Wand chcesz się podszkolić pod okiem instruktora, to zapraszamy cię na kursy i szkolenia, które organizujemy w naszej Akademii Wspinani a climb2change.

Hohe Wand Via ferraty Vollerin i Frauenlukensteig

Idealne dla osób początkujących via ferraty. Minimalne trudności, piękne widoki, krótki czas podejścia do początku ferraty, a także możliwość pokonania każdej z nich w dowolnym kierunku. Z tych dwóch propozycji łatwiejsza, ale bardziej widokowa jest Via ferrata Vollerin. Frauenlukensteig jest natomiast bardziej urozmaicona technicznie, bo poza klamrami i liną poręczową na trasie zamontowano 15-metrową  drabinkę, która biegnie wzdłuż sztolni. Obie ferraty w górnej części spotykają się na płaskowyżu Hohe Wand, nieopodal platformy widokowej Sky Walk. Te via ferraty polecamy również dla dzieci!
Trudność via ferraty: A/B, B

Via ferrata Hanselsteig

Propozycja dla osób, które zaczynają przygodę z żelaznymi drogami. Ferrata Hanselsteig obfituje w rewelacyjne widoki na otoczenie Hohe Wand. Te podziwiać można zarówno z ferraty, jak i z punktów widokowych, na których znajdują się ławki. Najsławniejsza z nich to Karnitschstuberl, która zlokalizowana jest na półce skalnej. Nie lada gratką, a także zaskoczeniem jest umieszczona w skalnym kominie drabinka, która mocno wychyla się w prawo. 

Po przejściu via ferraty można wybrać dwie drogi powrotu. Albo wrócić taką samą drogą, albo zejść ścieżką botaniczną. 

Trudność via ferraty: B

Via ferrata Wahringersteig

Krótka, ale dostarczająca sporych emocji via ferrata. Jest idealną propozycją dla osób, które mają już doświadczenie na żelaznych drogach i chcą spróbować swoich umiejętności na mocno eksponowanych trasach. Ferrata już na początku raczy wspinaczy sporymi trudnościami: pionowa ściana, skalne przewieszki i duża ekspozycja. Bezsprzecznie największą atrakcją tej ferraty jest przejście przez okno skalne na eksponowany odcinek, który trzeba pokonać tuż po jego opuszczeniu. To nie wszystko, bo kolejnym krokiem jest wspięcie się po 15-metrowej drabince. Ferrata Wahringersteig chociaż krótka, to z całą pewnością zapewni dawkę adrenaliny.
Trudność via ferraty: C

Hohe Wand Via ferata Gebirgsvereinssteig

To propozycja dla via ferratowych wyjadaczy, którzy przeszli już niejedną drogę tego typu i są pewni swoich umiejętności, a także odporni na ekspozycję. Ferrata Gebirgsvereinssteig jest zarówno urozmaicona technicznie, mocno eksponowana, jak i wymagająca dużej siły rąk i skupienia podczas pokonywania najtrudniejszych jej fragmentów. Droga jest bardzo dobrze ubezpieczona i opisana, a do jej największych atrakcji zaliczają się: 

  • 15-metrowy mostek linowy, który zawieszony jest nad płytkim wąwozem, 
  • linowa, ustawiona prostopadle do ściany i stroma drabinka. 

Gebirgsvereinssteig, chociaż bardzo interesująca to momentami jest bardzo wymagająca siłowo. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczkę! 

Trudność via ferraty: D

Obserwuj climb2change na Instagramie

Warto wiedzieć, że jeśli chcemy podnieść sobie poprzeczkę, to Via ferratę Gebirgsvereinssteig można połączyć z przejściem ferraty Wildenauersteig o trudności D,2-. Wycieczka stanie się jeszcze bardziej urozmaicona, ale także wymagająca! Ferrata Wildenauersteig poprowadzona jest po trudnym i eksponowanym terenie. Ponadto poruszanie się po niej wymaga umiejętności wspinaczkowych takich jak: wyszukiwanie chwytów, precyzyjna praca nóg na skalnych stopniach, a także rozpieranie się o ściany komina/sztolni. Ferrata nie jest ubezpieczona stalową liną, ale klamrami, do których wpina się asekurację oraz które służą zarówno jako chwyty, jak i stopnie. Zdecydowanie jest to propozycja dla doświadczonych osób!

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

OTK Klettersteig i Blutspur

Najtrudniejsze w rejonie Hohe Wand via ferraty stanowiąca nie lada wyzwanie. Duże trudności techniczne, siłowe i wytrzymałościowe przejścia. Ekspozycja, przewieszki i fragmenty trasy poprowadzone skalnymi kominkami czy gładką ścianą mogą od śmiałków wymagać użycia butów wspinaczkowych. Ferrata OTK dzieli się na 2 części. Po przejściu każdej z nich można odpocząć i nabrać sił na kolejny etap. Droga ta z pewnością dostarczy wielu emocji, a jej bezpieczne przejście będzie ogromną satysfakcją! OTK Klettersteig (D/E) w połączeniu z wariantem Blutspur (E, 1+) będzie największym dla śmiałków wyzwaniem, jakie można zafundować sobie w rejonie Hohe Wand. Ferratę tą polecamy tylko osobom, które mają duże doświadczenie i radzą sobie w terenie wspinaczkowym! 

Więcej informacji na temat rejonu Hohe Wand i znajdujących się na jego terenie via ferrat znajdziesz w naszym autorskim przewodniku.

Mapa rejonu Hohe Wand z zaznaczonymi ferratami i parkingami

Pogoda w rejonie Hohe Wand

Zobacz opisy pozostałych ferrat w pobliżu Wiednia:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top