Via ferrata Gebirgsvereinssteig na Hohe Wand

Ścianka na początku ferraty Gebirgsvereienssteig

TrudnośćD
Podejście20 min
Czas na ferracie 1 h 30 min
Zejście1 h
WystawaS
Przewyższenie220 m
Najlepszy okresIV-X
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Gebirgsvereinssteig znajduje się na południowej ścianie Hohe Wand nieopodal Wiednia. Jest zarówno bardzo wymagającą, jak i niezwykle ciekawą żelazną drogą. Atrakcyjności z pewnością dodają jej urozmaicenia, które spotykamy na szlaku: mostek linowy i ciekawa linowa, stroma drabinka, która ustawiona jest prostopadle do ściany. Pomimo że via ferrata Gebirgsvereinssteig jest bardzo dobrze ubezpieczona, to polecamy ją tylko osobom doświadczonym w trudnym i mocno eksponowanym terenie. Via ferrata Gebirgsvereinssteig to duże wyzwanie, dające niesamowitą satysfakcję. 

Do użytku została oddana w 2013 roku i jest naszym zdaniem jedną z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących via ferrat w rejonie Wiednia. Zmagania na ferracie można połączyć z przejściem ferraty Wildenauer. Jest to jednak propozycja dla osób z doświadczeniem!

Z dalszej części wpisu dowiesz się między innymi:

  • Jak przygotować się na przejście via ferraty Gebirgsvereinssteig,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,
  • Na co należy zwrócić uwagę planując pokonanie via ferraty Gebirgsvereinssteig.

Via ferrata Gebirgsvereinssteig — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Via ferrata Gebirgsvereinssteig to trudny i wymagający szlak wyceniony za D. Niezbędne jest doświadczenie w mocno eksponowanym terenie. Umiejętność poruszania się zarówno po skalnych, gładkich płytach, jak i ścianach, które momentami są wręcz pionowe. Na szlaku znajduje się 10-metrowa stroma i ustawiona prostopadle do skały drabinka. Podczas jej pokonywania ma się wrażenie, że poruszamy się w powietrzu.

Czas przejścia via ferraty 

Łączny czas przejścia via ferraty to niespełna 3 godziny. 20 minut zajmuje podejście do początku via ferraty, a 1 godzinę 30 minut zajmuje przejście via ferraty. Natomiast czas, jaki należy poświęcić na zejście do parkingu to 1 godzina. 

Wystawa

Południowa wystawa sprawia, że ściana jest dobrze nasłoneczniona, dzięki czemu śnieg ustępuje dość szybko. To z kolei powoduje, że po ferracie poruszać można się już od kwietnia.

Via ferrata Gebirgsvereinssteig — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść via ferratę Gebirgsvereinssteig, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście via ferraty?

Teren, w którym przebiega via ferrata to mocno eksponowany teren górski. Miejscami bardzo wymagający — w szczególności intensywnej pracy rąk. Dlatego też potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami i ekspozycją, a także cierpliwość i skupienie podczas pokonywania trudności. Ponadto szlak, którym będziemy się poruszać, jest miejscami skruchy i sypki — warto mieć to na uwadze ze względu na bezpieczeństwo swoje, jak i innych turystów na szlaku.

Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności i chcą je podszkolić, mogą skorzystać z kursu wspinaczkowego, który prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change. 

Kiedy najlepiej wybrać się na via ferrate Gebirgsvereinssteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od kwietnia do października. Wiosną należy sprawdzić, kiedy ustępują warunki śniegowe.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Gdzie nocować wybierając się w rejon Hohe Wand?

Najlepszy i najtańszy nocleg w pobliżu ferraty i rejonu Hohe Wand to pole namiotowe Kamping Hohe Wand Blick. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Kluczowy fragment ferraty Gebirgsvereinssteig

Opis Via ferraty Gebirgsvereinssteig

Podejście do Via ferraty Gebirgsvereinssteig

Do początku via ferraty Gebirgsvereinssteig podchodzimy z parkingu Blick Camp. Wędrówka zajmuje 20 minut. Najpierw idziemy w kierunku zabudowań, a następnie na rozwidleniu kierujemy się za znakami, które prowadzą na ferratę. Szlak jest dobrze oznaczony — znajdują się na nim strzałki kierunkowe. Po dotarciu pod ścianę Hohe Wand kierujemy się za niebieskimi znakami, które w kilka minut doprowadzą nas do początku ferraty. Przed rozpoczęciem wspinaczki można zapoznać się ze schematem ferraty, który znajduje się na początku. 

Szczegółowy opis dojścia, zejścia i ferraty wraz z mapkami dojściowymi, topo i pięknymi zdjęciami znajdziesz w naszym autorskim przewodniku Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Opis przejścia via ferraty Gebirgsvereinssteig

Początek via ferraty to wspinaczka kruchą ścianką. Pojawiają się klamry, dzięki którym możemy pokonać niewysoki uskok i dostać się pod Żółtą Ścianę — Gelbe Wand. Tu natrafiamy na pierwsze duże trudności, które stanowią spore wyzwanie. Najpierw wspinamy się pionowo w górę, a następnie trawersujemy Żółtą Ścianę. Fragment ten jest bardzo wymagający i zdecydowanie przyda się tu zarówno doświadczenie, jak i siła w rękach. Ponadto występuje tu duża ekspozycja, dlatego też odporność na nią jest konieczna. 

Po pokonaniu pierwszych trudności kontynuujemy wspinaczkę i docieramy do gładkich płyt. Następnie wspinamy się na niewysoką ściankę i docieramy na ziemno-skalną platformę, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę. Warto tu odpocząć i nabrać sił na dalszą drogę. 

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Atrakcje na ferracie

Ruszamy dalej. Wspinamy się skalną grzędą, a następnie po skałach schodzimy 10 metrów w dół. Przed nami pojawia się 15-metrowy mostek linowy, który rozwieszony jest nad płytkim wąwozem. Ze względów bezpieczeństwa mostek należy przechodzić pojedynczo! Warto wiedzieć, że most można obejść dnem wąwozu.
Chwilę później, po krótkim podejściu docieramy do największej atrakcji via ferraty — linowej drabinki. Stroma i ustawiona prostopadle do skały konstrukcja sprawia, że poruszając się po niej, czujemy się, jakbyśmy poruszali się w powietrzu. 

Kolejny etap na via ferracie to wspinaczka pionowym odcinkiem 10-metrowej ścianki, który pomimo udogodnień w postaci klamer jest dużym siłowym wyzwaniem. Po jej pokonaniu wchodzimy na zalesiony grzbiet, gdzie znajduje się miejsce odpoczynku oraz książka przejść via ferraty. 

Kolejny etap to wędrówka łatwym terenem, a następnie wspięcie się po stromej ściance. Po wspięciu się po niej wykonujemy kilkunastometrowy trawers i docieramy do jednego z najtrudniejszych fragmentów na via ferracie. Przed nami do pokonania są mała przewieszka i pionowa ścianka o trudnościach C/D. Pomocne są tu klamry, jednak zdecydowanie przyda się doświadczenie i umiejętna praca rąk!
Po dotarciu na krawędź płaskowyżu Hohe Wand kończymy wspinaczkę. 

Opis zejścia z via ferraty Gebirgsvereinssteig

Zgodnie z czerwonymi znakami kierujemy się do schroniska Eicherthutte. Od schroniska do parkingu schodzimy dwukierunkową via ferratą Wagnersteig.
Ferrata Wagnersteig wyceniona jest za A i z powodzeniem można nazwać ją trudniejszym szlakiem turystycznym, który prowadzi na szczyt Hohe Wand. Wagnersteig wyposażona jest w drabinki i kilka stalowych linek ułatwiających wędrówkę. Ze swojej strony rekomendujemy ją do zejścia z via ferraty Gebirgsvereinssteig. Ferrata Wagnersteig to także idealna ferrata dla osób początkujących. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił na żelaznych drogach, to można ją przejść i ocenić swoje możliwości na takich szlakach. Wagnersteig poprowadzona jest stromym terenem, dlatego w najtrudniejszych momentach można ubezpieczyć się lonżą. Osoby zaawansowane raczej nie będą się asekurować. Pomimo to, należy uważać! Ponieważ las jest sosnowy – łatwo się poślizgnąć na suchych igłach i szyszkach!

Wycieczkę można urozmaicić o przejście ferraty Wildenauersteig.

Mapa poglądowa rejonu Hohe Wand, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie Hohe Wand

Zobacz także opisy innych ferrat, nie tylko w rejonie Hohe Wand

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top