Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry

Apteczka w góry – wyposażenie apteczki na górskie wędrówki, wspinanie i nie tylko

Apteczka w góry – bagatelizowana i niezabierana na wypady wspinaczkowe i górskie wędrówki, często okazuje się niezbędna dopiero w momencie wypadku.

W ubiegłym roku, na via ferratach w Hollentall tuż przed szczytem spotkaliśmy kobietę, z zakrwawioną nogą. Okazało się, że podczas pokonywania trudności obsunęła jej się noga z metalowego stopnia, który był na tyle ostry, że zranił ją. Kobieta miała głębokie rozcięcie przy kości piszczelowej. Sama nie miała ze sobą nic, czym mogłaby opatrzyć ranę. Zatrzymaliśmy się przy niej i udzieliliśmy jej podstawowej pomocy przedmedycznej. Kobieta samodzielnie zeszła w dół.

Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry

Ile razy będąc w skałach skaleczyliście się i szukaliście plastra? A ile razy podczas wędrówek przydarzył się Wam jakiś drobny wypadek, lub widzieliście kogoś rannego. Mała apteczka zabierana w góry czy na wspinanie, wyposażona w podstawowe materiały opatrunkowe to czasem zbawienie.

Wiele razy sama skorzystałam z zawartości apteczki noszonej w plecaku. Całe szczęście, zwykle pomagam innym w drobnych kontuzjach, skaleczeniach ranach a sama nie korzystam z jej zawartości.

Poniżej znajdziecie zestawienie – podstawowe wyposażenie apteczki oraz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Porady możecie stosować w górach i w codziennym życiu J Na końcu artykułu jest darmowa check lista do pobrania.

Apteczka w góry – podstawowe wyposażenie

Przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy ZAWSZE najpierw zabezpieczamy siebie przez ryzykiem ewentualnego zakażenia. Podstawowe wyposażenie apteczki to rękawiczki lateksowe, materiały opatrunkowe, nożyczki, folia NRC i maseczka do sztucznego oddychania. Takie wyposażenie pozwala udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry

Podstawowe wyposażenie apteczki

 • Rękawiczki lateksowe
 • Podstawowe materiały opatrunkowe
 • Nożyczki
 • Folia NRC (folia termiczna, koc ratunkowy)
 • Maseczka do sztucznego oddychania

Dodatkowe wyposażenie apteczki:

 • Bandaż elastyczny
 • Chusta trójkątna

Podstawowe materiały opatrunkowe to:

 • Gaza jałowa/ opatrunki jałowe
 • Gaza opatrunkowa
 • Bandaże opatrunkowe – różne rozmiary
 • Plastry z opatrunkiem
 • Plastry mocujące

Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry

Apteczka w góry – wyposażenie dodatkowe:

 • Środek odkażający rany (woda utleniona, octenisept, chusteczki leko)
 • Sól fizjologiczna (można stosować zamiast wody utlenionej)
 • Altacet
 • Cool term (środek na oparzenia, przydatny w skałkach przy oparzeniach liną)

Środki te nie są niezbędne. Sól fizjologiczną czy środek odkażający można zastąpić zwykłą wodą.

Altacet przydaje się przy leczeniu delikatnych skręceń. W przypadku kontuzji, udzielamy pomocy poprzez usztywnienie kończyny. Schładzanie kończyny można zastosować, jednak w praktyce, że na jednych to działa, na drugich nie. Najważniejsze jest ustabilizowanie kończyny i udanie się do lekarza lub wezwanie pomocy, jeśli poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie zejść.

Cool term/ panthenol – przydaje się przy oparzeniach, ale małych, kiedy już je leczymy. Przy dużych oparzeniach robimy opatrunki jałowe i niczym ran nie smarujemy, tylko podobnie jak wyżej należy udać się do lekarza/ wzywać pomoc.

Follow me - link do instagram

Apteczka w góry, – czego nie brać

Przeglądając Internet zauważyłam, że w wielu miejscach w sieci wymienione są leki, które rzekomo powinny stanowić wyposażenie apteczki. Uczulam Was! Żadne leki nie mogą być wyposażeniem apteczki! Nigdy, pod żadnym pozorem nie podajemy poszkodowanym żadnych leków! Nie jesteśmy lekarzami, nie mamy wiedzy medycznej. Nawet ratownicy nie mogą podawać poszkodowanym leków a ratownicy medyczni mają ograniczona liczbę takowych.

Druga sprawa – kleszcze. Zestawy do wyciągania kleszczy stały się ostatnio popularne. Lepiej, żebyście nie wyciągali nikomu kleszczy. Takimi sprawami powinna zająć się przeszkolona pielęgniarka a kleszcz powinien zostać oddany do badania.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Pamiętajcie, że kiedy przychodzi do udzielania pierwszej pomocy komuś – zawsze najpierw należy zadbać o bezpieczeństwo własne. Jeśli z jakichkolwiek względów obawiacie się o swojej zdrowie – pomocy tej nie udzielacie.

Podstawowa pomoc w górach i w codziennym życiu polega na udzieleniu doraźnej pomocy (np. opatrzenia rany, ustabilizowania skręcenia czy złamania), wezwaniu pomocy. Jeśli zachodzi konieczność, podtrzymujemy funkcje życiowe, – czyli wykonujemy resuscytację. Ten proces zaczynamy od udrożnienia dróg oddechowych, czyli odchylenia głowy poszkodowanego do tyłu. Robimy 2 wdechy i 30 uciśnięć mostka. Cykl powtarzamy.

Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry

Po wezwaniu pomocy, do czasu zjawienia się służb zabezpieczamy poszkodowanych oraz dbamy, aby się nie wyziębili lub nie przegrzali, używając folii NRC (koc ratunkowy). Jeśli zachodzi ryzyko wychłodzenia organizmu – zawijamy poszkodowanego w folię srebrną stroną do ciała. W warunkach letnich postępuje się odwrotnie. Srebrna powłoka folii, umieszczona na zewnątrz, powoduje odbijanie promieni słonecznych i izoluje organizm od ich ciepła.

Przed wyruszeniem na szlak, czy w skały, sprawdźcie, czy wszystko macie. Raz w roku zróbcie przegląd apteczki i sprawdźcie, czy wszystkie materiały mają jeszcze długi termin przydatności.

Jeszcze raz uczulam – nie podawajcie leków nikomu. Lepiej szybko wezwać pomoc niż zaszkodzić przez niewiedzę. Bierzcie ze sobą lekarstwa tylko w przypadku, kiedy sami ich potrzebujecie i codziennie stosujecie.

Wezwanie pomocy w górach

Górski numer ratunkowy to: 601 100 300 lub 985.

Można skorzystać z aplikacji RATUNEK na telefonie (trzeba wcześniej zainstalować)

Do czasu przyjazdu służb udzielamy pomocy przedmedycznej i zabezpieczamy poszkodowanych.

Apteczka w góry, wyposażenie apteczki w góry
Darmowa check lista do pobrania – kliknij w obrazek

  Zainspirowałam Cię – daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

5 Replies to “Apteczka w góry – wyposażenie apteczki na górskie wędrówki, wspinanie i nie tylko”

 1. No cóż… Nie ze wszystkim mogę się zgodzić. Rozumiem poprawność polityczną publikowanych materiałów i potrzebę zgodności z obowiązującymi przepisami, ale.. Zapis o niepodawaniu leków to typowy dupochron, kiedy pomagamy nieznajomej osobie na ulicy. Jadąc z kimś w góry myślę, że warto poznać partnera lepiej (i nie mam tu na myśli spędzenia wspólnie 5 czy 10h), w tym również jego słabości i problemy zdrowotne. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie wyjazdu w góry bez środków przeciwbólowych, albo czegoś na problemy żołądkowe. Nie mówiąc już o górach wyższych i chorobie wysokościowej. Dodatkowo leków nie wolno nam podawać, ale wolno je komuś udostępnić. Jeśli dana osoba będzie chciała je przyjąć – przyjmie.
  Z kwestii technicznych, to stosowanie żeli termicznych nawet na większych powierzchniach jest dobrym rozwiązaniem. Chodzi o jak najszybsze odprowadzenie maksymalnej ilości ciepła niszczącego tkanki. Nie bez powodu koc termiczny Water-Gel ma wymiary metr na metr…
  Lepiej od lateksowych sprawdzą się rękawiczki nitrylowe albo winylowe – są mniej podatne na uszkodzenia, wygodniejsze i bardziej uniwersalne.

  Trzeba również pamiętać, że apteczka to jedna z ostatnich rzeczy których chcemy się pozbyć w razie problemów i czasem warto uzupełnić ją dodatkowymi rzeczami. Czy będzie to ogrzewacz chemiczny (do ciała i jedzenia), źródło ognia (zapalniczka, krzesiwo, etc), światła (np Petzl E+LITE), czy choćby kawałek repu zależy już od konkretnej sytuacji i preferencji. Ale o ile maskę do RKO zrobimy z foli po kanapkach czy kawałka NRCty, to takie drobiazgi mogą czasem ratować życie.

  Prosimy mniej politycznie, a bardziej od serca 😉

  1. Cześć! Dziękuję za Twój komentarz i Twoje porady. Artykuł jest dla osób początkujących, uprawiających trekking w górach, może i skitury czy turystykę wysokogórską zimową, ale nie wyczynowo 😉 Nie mam na tyle doświadczenia i wiedzy żeby pisać o kwestiach chorób wysokościowych dlatego tego nie robię. Za to widzę, ze Ty dysponujesz ogromem wiedzy! Ekstra! Jeśli masz ochotę się tym podzielić na łamach bloga – odezwij się, chętnie podam to dalej. Pozdrawiam serdecznie. P.

Dodaj komentarz