Via ferrata Hans von Haidsteig, Rax, Hollental

Zapisz się na kurs skałowy

TrudnośćC/D,-1
Podejście1 h 30 min
Czas na ferracie2 h 30 min
Zejście2 h
WystawaS/E
Przewyższenie420 m
Najlepszy okresV-X
Sprzęt podstawowy

Via ferrata Hans von Haidsteig — najpiękniejsza via ferrata w okolicy Wiednia. Zachwyca przepięknymi widokami i niebanalnymi trudnościami technicznymi. Miejscami mocno eksponowana, ale dająca ogromną satysfakcję. Ciekawymi elementami Via ferraty Hans von Haidsteig są dwie długie stalowe drabiny, które zamontowano w 1913 roku. Wtedy też ferratę oddano do użytku.

Śmiało, można powiedzieć, że Via ferrata Hans von Haidsteig to klasyk żelaznych dróg. Dlaczego? Ponieważ to jednak z pierwszych via ferrat na świecie! Podczas pokonywania ferraty nieodłącznym elementem jest nie tylko zachwyt nad jej pięknem, ale także nad odwagą jej twórców! 

Warto wiedzieć, że ze względu na dużą popularność ferraty, w weekendy i święta może być ona zatłoczona. Dlatego też polecamy na ferratę wyprać się w tygodniu, aby uniknąć tłoku i spokojnie cieszyć się jej pięknem.
Wskazówka: osoby lubiące wyzwania mogą połączyć tę ferratę z przejściem Via ferraty Konigschusswandsteig.

Z dalszej części wpisu dowiesz się:

  • Jak przygotować się na przejście via ferraty Hans von Haidsteig,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,
  • Na co należy zwrócić uwagę planując pokonanie via ferraty Hans von Haidsteig.

Via ferrata Hans von Haidsteig — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Via ferrata Hans von Haidsteig to wymagający szlak wyceniony w skali trudności via ferrat za C/D z elementami wspinaczki 1-. Niezbędne jest doświadczenie w mocno eksponowanym terenie, ponieważ na szlaku występują odcinki, gdzie należy przejść po stromych i bardzo eksponowanych płytach skalnych. Ponadto trzeba będzie pokonywać wąskie i pionowe kominki oraz eksponowane półki skalne. Dodatkowym utrudnieniem na via ferracie są odcinki pokryte kruchym i sypiącym się materiałem skalnym.

Czas przejścia via ferraty

Na przejście Via ferraty Hans von Haidsteig trzeba zarezerwować sobie mniej więcej  6 godzin. W tym 1 godzinę 30 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 2 godziny 30 minut należy przeznaczyć na przejście via ferraty. Natomiast czas, jaki należy poświęcić na zejście to 2 godziny.

Wystawa

Południowo wschodnia wystawa sprawia, że ściana jest dobrze nasłoneczniona, dzięki czemu śnieg ustępuje dość szybko. To z kolei powoduje, że po ferracie poruszać można się już od maja. Warto jednak pamiętać, żeby przed wyjściem na ferratą sprawdzić aktualnie panujące warunki!

Via ferrata Hans von Haidsteig — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść Via ferratę Hans von Haidsteig, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście via ferraty? 

Teren, w którym przebiega via ferrata to mocno eksponowany teren górski. Dlatego też potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami i ekspozycją. Momentami przydatne będą również umiejętności wspinaczki. Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności i chcą je podszkolić, mogą skorzystać z kursu wspinaczkowego, który prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Hans von Haidsteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od maja do października. Wiosną należy sprawdzić, jak wyglądają aktualne warunki śniegowe.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Gdzie spać wybierając się na ferraty w Hollental lub Rax?

Kamping Park’n’Camp w Reichenau an der Rax, Schronisko Weichtalhaus w Dolinie Hollental to dwa niskobudżetowe miejsca, które są świetną bazą wypadową.

Dolina Hollental via ferraty - ferrata Haidsteig

Opis Via ferraty Hans von Haidsteig

Podejście do Via ferraty Hans von Haidsteig

Szlak w kierunku via ferraty rozpoczyna się na parkingu w miejscowości Prein, nieopodal domku myśliwskiego. Mijamy szlaban znajdujący się po prawej stronie domku i stromą, kamienistą drogą wędrujemy przez las. Następnie zgodnie z żółtymi znakami kierujemy się na ścieżkę, która przecinać będzie zarówno las, jak i drogę. Po 20 minutach wędrówki docieramy do skrzyżowania szlaków. Tu wybieramy szlak zielony i skręcamy w prawo w kierunku Haidsteig. 20 minut później docieramy do kolejnego skrzyżowania. Wybieramy czerwony szlak, który najpierw wyprowadza na przełęcz Bachingerbrundl, a następnie doprowadza do charakterystycznego źródełka. Z przełęczy maszerujemy jeszcze kawałek i wychodzimy z lasu. Tu otwiera się przepiękny widok między innymi na ściany Preinerwand. Ostatni etap podejścia do początku ferraty to trawers ścian Preinerwand, który zajmie +/-15 minut. Po tym czasie docieramy to początku ferraty, gdzie znajduje się żółta tabliczka z jej nazwą.

Więcej informacji na temat rejonu Hohe Wand i znajdujących się na jego terenie via ferrat znajdziesz w naszym autorskim przewodniku.

Opis przejścia via ferraty Hans von Haidsteig

Początek ferraty to przejście ukośną rynną, a następnie wejście do ogromnego kotła skalnego. Niebieskie znaki prowadzą nas łatwym, nieubezpieczonym terenem w kierunku pierwszej z dwóch stalowych drabinek, które znajdują się na szlaku. Wchodzimy po drabinie, i lądujemy przy gładkiej i wysokiej na 25 metrów ściance. Fragment ten ubezpieczony jest klamrami i szpilkami. Następny etap to przejście po bardzo mocno eksponowanych płytach skalnych. Poruszamy się po nich za pomocą techniki tarciowej i wkraczamy na półkę skalną. Z każdym krokiem ekspozycja się zwiększa, jednak odcinek ten jest wyposażony w sztuczne stopnie, które ułatwiają przejście. Docieramy do kolejnej pionowej ścianki. Ta podobnie jak poprzednia ubezpieczona jest zarówno klamrami, jak i szpilkami. Różni ją jednak wysokość 35-40 metrów. 

Kolejny etap to wejście do małego, piarżystego kociołka. Tu zamontowane są poręczówki, które ułatwiają przejścia w dość łatwym terenie. Pokonujemy kolejne metry i wchodzimy za skalny załom. Chwilę później docieramy do miejsca, z którego roztaczają się przepiękne widoki. Zdecydowanie warto zrobić tu krótką przerwę oraz pamiątkowe zdjęcia.

Po chwili odpoczynku ruszamy dalej, ku drugiej drabince na Via ferracie Hans von Haidsteig. Drabinka jest mocno eksponowana, a zejście z niej mało wygodne i wąskie. Dlatego należy zachować tu jak największą ostrożność! Zaraz po wyjściu ponad drabinkę czeka na nas mocno eksponowany trawers, który doprowadza do wnętrza kotła skalnego. 

Kluczowe trudności na via ferracie Hans von Haidsteig

Kocioł, w którym się znaleźliśmy, jest bardzo kruchy. Wędrujemy po luźnym materiale skalnym i docieramy do zamontowanej na ścianie kotła liny poręczowej. Krótkimi trawersami docieramy do pionowego i wąskiego kominka, w którym zamontowana jest drabinka. Wspinamy się nim, a następnie kolejnym kominem skalnym wychodzimy na półkę skalną. Co istotne: będąc w kominku, nie wchodzimy do jego środka, tylko staramy się poruszać na zewnątrz!

Po wyjściu z kominka czeka nas trawers i pokonanie ścianki. Mając za sobą te trudności, znajdujemy się już na zewnątrz kotła i łatwym terenem docieramy do figurki Czarnej Madonny. Tu znajduje się książka przejść via ferraty. Ponadto jest to bardzo dobre miejsce na odpoczynek i nacieszenie się widokami. 

Przed nami jeszcze ¼ drogi. Najpierw czeka nas krótka wspinaczka bez asekuracji. Skalnym i kruchym terenem pniemy się ku górze: trudność 1-. Kolejno docieramy do ubezpieczonego stalową liną odcinka i docieramy do załupy skalnej, której dnem wspinamy się aż do przełamania ściany. Chwilę później pokonujemy wyrwę w skale i połupanymi skałami wspinamy się do końca via ferraty. Tu kończymy przygodę z żelazną drogą i możemy albo wejść na szczyt Preinewand, który znajduje się bardzo blisko, albo rozpocząć zejście w kierunku parkingu.

Opis zejścia z Via ferraty Hans von Haidsteig

Z Via ferraty Hans von Haidsteig do parkingu można zejść trzema różnymi drogami. 

  1. Spokojnym i bezpiecznym, a jednocześnie pięknym szlakiem, który najpierw prowadzi w kierunku schroniska Neue Seehutte, a następnie żółtym szlakiem doprowadza do parkingu.
  2. Druga możliwość uwzględnia najpierw wejście na szczyt Preinewand, z którego roztacza się piękny widok na cały masyw Rax-Schneeberg. Przechodzimy przez wierzchołek i kierujemy się na czerwony szlak. Z tego miejsca zejdziemy via ferratą Preinerwandsteig aż do przełęczy Bachingernrundl. Od przełęczy do parkingu schodzimy taką samą drogą, jaką podchodziliśmy do początku ferraty. 
  3. Najbardziej niebezpieczny wariant. Najpierw kierujemy się do schroniska Neye Seehutte. Następnie zmierzamy ku czerwonemu szlakowi Holzknechtsteig. Szlak wiedzie najpierw stromą ścieżką wśród kosówek, a następnie sypkim piarżyskiem w kierunku początku ferraty Hans von Haidsteig. Od początku ferraty do parkingu schodzimy taką samą drogą jak na początku. 

Mapa poglądowa rejonu Hollental, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie Hollental

Przeczytaj relacje i opisy pozostałych ferrat w rejonie Rax, Schneeberg i Hohe Wand

Via ferrata Konigschusswandsteig – Preinerwand, Rax

OTK Klettersteig (D/E), Hohe Wand

Via ferrata Teufelsbadstubensteig (B/C), Hollental

Via ferrata Alpenverreinsteig (A/B) Hollental 

UDOSTĘPNIJ


7 thoughts on “Via ferrata Hans von Haidsteig, Rax, Hollental”

    1. Cześć, tak ferraty te da się przejść w butach trekkingowych. Na Blutspur mogą przydać się buty wspinaczkowe, ale nie są konieczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top