Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (Droga Przemytników), jezioro Garda

Sentiero dei Contrabbandieri, jezioro Garda

TrudnośćD, 1+
Podejście40 min
Czas na ferracie 3 h
Zejście30 min
WystawaS/E
Przewyższenie100 m
Najlepszy okresIII-XI
Sprzęt podstawowy +
lina do asekuracji

Sentiero dei Contrabbandieri, czyli Ścieżka Przemytników znajduje się w miejscowości Pregasina, w rejonie włoskiego jeziora Garda. Niegdyś szmuglowano nią różne rzeczy. Aktualnie dostępna jest dla turystów poszukującym wrażeń. Jest zdecydowanie wyjątkową ścieżką alpinistyczną i chociaż nie jest typową via ferratą, to osoby posiadające doświadczenie w takim terenie z całą pewnością będą zachwycone. Ścieżka biegnie długim na 5 km trawersem, w ścianie Pozza di Sotto. Bez wątpienia uroku dodaje jej fakt, że biegnie 150 metrów ponad lustrem wody jeziora Garda.

Widoki roztaczające się ze szlaku są przepiękne, co w połączeniu z bardzo ciekawym technicznie terenem, czyni Sentiero dei Contrabbandieri jednym z najbardziej uroczych krajobrazowo miejsc dla miłośników wspinaczki. O ile cała droga, poza kluczowymi, wymagającymi umiejętności wspinaczki miejscami, nie jest bardzo trudna, o tyle jest ona bardzo mocno eksponowana!

Wybierając się na ścieżkę Sentiero dei Contrabbandieri koniecznie trzeba mieć odpowiednie wyposażenie: podstawowy sprzęt ferratowy + lina do asekuracji, która jest niezbędna na tym szlaku! Ponadto trzeba być pewnym swoich umiejętności i umieć poruszać się w wymagającym technicznie terenie. Na całej długości drogi zamontowane są punkty asekuracyjne w postaci spitów. Liny poręczowe znajdują się tylko w newralgicznych miejscach, dokładnie tam, gdzie napotkamy największe trudności (możemy tam użyć lonży ferratowej). Ścieżka oraz półki skalne, po których prowadzi ta ferrata, są wąskie i pełne drobnych kamieni i żwiru. Dlatego dodatkowa asekuracja jest tu obowiązkowa!

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Trudność ścieżki alpinistycznej wyceniona jest za D, 1+. Sentiero dei Contrabbandieri ciężko nazwać typową via ferratą, ponieważ jest ona ubezpieczona przede wszystkim w spity. Ponadto wydrążona w skale, eksponowana ścieżka, nie jest na całej długości ubezpieczona liną do asekuracji. Natomiast linki, które pojawiają się na szlaku, są bardzo cienkie i szczerze mówiąc, nie wzbudziły naszego zaufania.

Cechy charakterystyczne tej “ferraty” to krótkie, ale strome podejście do jej początku. Krótkie zejście, a także dość małe nagromadzenie trudności — poza trzema newralgicznymi miejscami. Pomimo że na pierwszy rzut oka “ferrata” może wydawać się łatwa, to jest ona przeznaczona dla osób doświadczonych. Konieczna jest umiejętność posługiwania się liną i sprzętem asekuracyjnym do wspinaczki. Liny poręczowe zamontowane są tylko w miejscach, gdzie występują największe trudności. Teren jest mocno eksponowany. Ścieżki i półki skalne, którymi biegnie “ferrata” pokryte są sypkim materiałem skalnym: kamienie, żwir. Łatwo o poślizgnięcie się! Z tego powodu dodatkowa asekuracja jest na Sentiero dei Contrabbandieri obowiązkowa.

Po ferracie Sentiero dei Contrabbandieri można poruszać się w dwóch kierunkach. Warto także wiedzieć, że po opadach deszczu, ze względu na śliskie i mało stabilne podłoże, nie zaleca się wchodzenia na ten szlak!

Zanim podejmiesz decyzję o wyruszeniu na tę via ferratę, upewnij się, że Twoje umiejętności są odpowiednie. Jeśli jednak czujesz, że jest to dla Ciebie za duże wyzwanie, to zapraszamy na kursy i szkolenia z poruszania się po via ferratach. Organizujemy je w naszej Akademii Wspinania. Możesz także zapisać się na wyjazd na ferraty nad jeziorem Garda.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty to +/- 4 godziny 15 minut. W tym 40 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 3 godziny należy poświęcić na przejście ferraty. Natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje 30 minut.

Wystawa

Południowo zachodnia.

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść ferratę Sentiero dei Contrabbandieri, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę, a ponadto w linę do asekuracji, która jest w tym terenie obowiązkowa. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty. Jeśli nie masz takich umiejętności, to zapraszamy na kursy i szkolenia ze wspinaczki, które organizujemy w naszej Akademii Wspinania.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Jak przygotować się na przejście ferraty Sentiero dei Contrabbandieri?

Należy zadbać o kondycję fizyczną, a także zabrać wymagany sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę oraz obowiązkowo linę do asekuracji. Przydatne będą także rękawiczki i odpowiednie w górski teren buty. Trzeba także mieć doświadczenie we wspinaczce, ponieważ praktycznie cała droga biegnie skrajem półki i wymaga dodatkowej asekuracji ekspresami i liną.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Sentiero dei Contrabbandieri?

Po ferracie poruszać się można od marca do października.

Opis Via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri

Podejście do Via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri

Z parkingu kierujemy się najpierw asfaltową drogą w stronę hotelu Rosalpina. Skręcamy w lewo, ku małej polanie. Przechodzimy przez nią i nieoznakowaną, stromą ścieżką leśną schodzimy w kierunku jeziora Garda. Na ścieżce trzeba zachować ostrożność, ponieważ biegnie stromymi zakosami i znajduje się na niej sypki materiał skalny. W jednym miejscu — tym najbardziej stromym przymocowano linę poręczową. Mijamy 2 słupy energetyczne i docieramy do miejsca, w którym ścieżka skręca w lewo. W momencie, kiedy pojawi się ułożony z kamieni kopczyk — jesteśmy na miejscu. Tu rozpoczyna się ferrata.

Opis przejścia Via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri

Pierwsze 150 metrów pokonujemy kamienistą, leśną ścieżką. Po drodzie mijamy punkt widokowy na jezioro Garda, a także Riva del Garda i Arco. 

Już na samym początku wędrówki wymagana jest asekuracja liną. Miejsca stanowiskowe punktów asekuracyjnych oznaczone są czerwonymi kółkami. Wchodzimy za skalny kant i na odcinku kolejnych 600 metrów poruszamy się po piarżystym terenie, przechodzimy po skalnych półkach i przez wąskie ścieżki prowadzące przez zagajniki. Przed nami uskok skalny zabezpieczony liną do asekuracji. Po jego pokonaniu otwiera się widok na dalszą część szlaku. Przechodzimy zalesioną ścieżką i docieramy do wydrążonej w ścianie półki. 

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Eksponowanym odcinkiem zmierzamy w kierunku jeziora. Następnie skręcamy ostro w lewo i robimy krótką przerwę na podziwianie imponujących widoków na jezioro Garda. Podążając ścieżką równoległą do brzegu jeziora, docieramy do uskoku (1). Pokonujemy go i kontynuujemy wędrówkę.

Pierwszy trudny punkt na ferracie

Przed nami kolejny wąwóz, a w nim wąska półka i zamontowana stalowa lina poręczowa. Tu pojawia się pierwszy z najbardziej wymagających odcinków ferraty. Można asekurować się tu lonżą ferratową. Najpierw kilka metrów podążamy łatwą półką skalną, która nagle się urywa. Pojawiają się małe stopnie, które są bardzo pomocne podczas wykonywania trudnego i eksponowanego trawersu (D). 

Po pokonaniu pierwszego trudnego odcinka ferraty wchodzimy na wygodną i szeroką półkę skalną i kierujemy się w stronę małego lasku. Wkraczamy do niego i zataczając łuk, wchodzimy na skalną półkę, po której poruszamy się przez kolejne 80 metrów. Przed nami kolejny, łatwy (B) uskok. Kiedy go pokonamy, wędrujemy w kierunku drugiego trudnego na ferracie punktu. 

Drugi wymagający fragment na ferracie 

Najpierw poruszamy się w górę wysokim na 5 metrów uskokiem. Zamontowana jest tu linowa drabinka — dość niestabilna (C/D). Wspinamy się po niej i wykonujemy szeroki krok w prawo. Wchodzimy na wygodną półkę pod przewieszkami. Tu na stałe zamontowane jest stanowisko asekuracyjne z liny. Poruszamy się w kierunku Riva del Garda. Półka staje się coraz węższa, a teren eksponowany. To właśnie ten fragment jest najbardziej charakterystyczny na całej długości ferraty. 

Przed nami kolejny uskok (1+). Pokonujemy go, stawiając duży krok w prawo. Nie ma tu liny poręczowej, jednak na ścianie są dobre chwyty. Eksponowaną i wąską półką skalną idziemy w kierunku dużej platformy, gdzie znajduje się książka przejść ferraty. 

Ostatni odcinek ferraty to przejście wydrążoną w skale półką. Fragment ten jest usłany sypkim materiałem skalnym. Podążamy ku północnej części jeziora Garda. Nad głowami mamy skalne przewieszki, a po prawej stronie długie stalowe siatki. Zabezpieczają one drogę dojazdową do Limone sul Garda przed kamieniami, które sypią się na szosę. Ostatnie 100 metrów ferraty to wędrówka pod górę. Teren ten jest zabezbieczony cienką stalową liną. Moment, w którym zobaczymy tablicę “Percorso Alpinistico Massimiliano Torti” oznacza koniec ferraty.

Opis zejścia z Via ferraty Sentiero dei Contrabbandieri

Po wyjściu z ferraty kierujemy się w lewo, na ścieżkę biegnącą wśród zarośli. Po 50 metrach ścieżka rozwidla się, a my skręcamy w lewo i docieramy do wspaniałego miejsca widokowego. Podążamy w stronę lasu, a następnie docieramy do asfaltowej drogi dla rowerów. Nią podchodzimy w górę. Po 5-7 minutach marszu, po prawej stronie pojawia się namalowany na metalowej barierce czerwony znak — strzałka wskazująca na miejscowość Pregasina. Tu skręcamy w lewo. Schodzimy po schodkach i żwirowej ścieżce aż do drogi dla rowerów. Przechodzimy przez nią i kierujemy się w pobliże posągu Madonny i parkingu.

Mapa poglądowa rejonu jeziora Garda, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie jeziora Garda – Arco

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change
Via ferraty nad jeziorem Garda z Akademią Wspinania climb2change

UDOSTĘPNIJ


6 thoughts on “Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (Droga Przemytników), jezioro Garda”

  1. O rety, zawsze podziwiam takich śmiałków jak Wy, bo mi czasami na schodach ruchowym pojawiają się zawroty głowy! Ale staram się z tym walczyć, ostatnio nawet byłam na kolejnym, wrocławskim punkcie widokowym i jakiś czas temu próbowałam pierwszy raz swoich sił we wspinaczce 🙂

    1. Brawo! Gratulujemy! Nie martw się, nie jesteś sama. Ostatnio na kursie była osoba z lękiem przestrzennym i lękiem wysokości. Miała wiele barier do pokonania, ale szło jej na prawdę dobrze. Mam nadzieję, że i Ty pokonasz ten lęk! Trzymam kciuki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top