Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni), jezioro Garda

TrudnośćD,2+
Podejście35 min
Czas na ferracie 2 h
Zejście 50 min
WystawaS
Przewyższenie420 m
Najlepszy okresIII-XI
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni) znajduje się w miejscowości Mori, w rejonie włoskiego jeziora Garda. Jest jedną z pierwszych modernistycznych via ferrat. Powstała w latach 1975-1976. Najpierw wyposażona była w linę do asekuracji. Jednak z biegiem lat pojawiało się na niej coraz więcej zabezpieczeń np. dodatkowe stopnie. W kwietniu 2014 po gruntownym remoncie ferraty oddano ją do ponownego użytku. Via ferrata Monte Albano jest typowo sportową ferratą. Oznacza to, że wymaga zarówno dużego wydatku siły, jak i bardzo dobrej kondycji, a także braku wrażliwości na ekspozycje.

Pomimo wielu zabezpieczeń, które ułatwiają poruszanie się po ferracie, jest ona jedną z najtrudniejszych ferrat w rejonie jeziora Garda. Jej trudność wyceniona jest za D,2+. Pomimo tego chętnych do jej przejścia jednak nie brakuje. Atrakcyjność ferraty, a także krótki czas podejścia do jej początku sprawiają, że jest ona popularnym celem na spędzenie aktywnego czasu. Z tego powodu w sezonie trzeba wziąć pod uwagę, że na ferracie mogą tworzyć się zatory. Cierpliwość jest więc jak najbardziej wskazana. Ponadto spora ilość turystów przekłada się na mocno wyślizgane na szlaku skały.

Zanim podejmiesz decyzję o wyruszeniu na tę via ferratę, upewnij się, że Twoje umiejętności są odpowiednie. Jeśli jednak czujesz, że jest to dla Ciebie za duże wyzwanie, to zapraszamy na kursy i szkolenia z poruszania się po via ferratach. Organizujemy je w naszej Akademii Wspinania. Możesz także zapisać się na wyjazd na ferraty nad jeziorem Garda.

Via ferrata Monte Albano — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Via ferrata Monte Albano to trudna, sportowa i przede wszystkim wymagająca ferrata. Wyceniona jest za D, +2, co w skali trudności via ferrat oznacza, że jest to ferrata dla osób zaawansowanych. Wybierając się na tę ferratę, należy być bardzo dobrze przygotowanym, pewnym swoich umiejętności oraz być w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Chociaż przejście ferraty wymaga dużej pracy rąk, to jest ona wspaniałą propozycją dla osób, które lubią wyzwania.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty to +/- 3 godziny 30 minut. W tym 35 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 2 godziny należy poświęcić na przejście ferraty. Natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje 50 minut.

Wystawa

Południowa wystawa sprawia, że ściana, którą poprowadzona jest ferrata to dobrze nasłoneczniony teren. Latem ze względu na wysokie temperatury zalecamy przyjechać na ferratę albo wcześnie rano, albo po południu.

Via ferrata Monte Albano — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść Via ferratę Monte Albano, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście ferraty Monte Albano?

Aby bezpiecznie przejść Via ferratę Monte Albano, należy zadbać o kondycję fizyczną, a także zabrać wymagany sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty. Ze względu na południową wystawę zalecamy zabrać zapas wody i izotonik, a także energetyczne przekąski.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Monte Albano?

Jeśli nie ma opadów śniegu to Via ferrata Monte Albano dostępna jest niemal przez cały rok. Latem będzie na niej bardzo gorąco.

Opis Via ferraty Monte Albano

Podejście do Via ferraty Monte Albano

Podejście do początku ferraty zajmuje +/- 35 minut. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony. Po drodze mijamy plac w rejonie kościoła, na którym znajduje się rejon boulderowy oraz tablice informacyjne dotyczące rejonu, via ferraty i szlaków, które stąd odchodzą. Już podczas podejścia do startu ferraty możemy podziwiać widok na ścianę, po której jest poprowadzona. W oddali z pewnością będzie można zauważyć osoby pokonujące ferratę.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Opis przejścia Via ferraty Monte Albano

Bez wątpienia już sam początek ferraty stawia przed nami wyzwanie. Bez asekuracji (2+) musimy pokonać 3-metrowy, pionowy uskok. Pomocny jest zamontowany w tym miejscu hak, na którym możemy stanąć. Osoby niskie mogą w tym miejscu potrzebować dodatkowej asekuracji np. w postaci liny asekuracyjnej! Warto wziąć to pod uwagę planując przejście tej ferraty. Po pokonaniu uskoku wpinamy się w stalową klamrę, a chwilę później w liny asekuracyjne. Trawersujemy w prawo, w stronę klamer i wspinamy się po nich do góry (C). Następnie wchodzimy do płytkiej depresji. Najpierw podążamy jej dnem, a kolejno wspinamy się po klamrach, aż do osiągnięcia wygodnej półki skalnej. Warto wiedzieć: z tego miejsca można wycofać się trawersem biegnącym w prawo (B) i zejść pod ścianę. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

Mocno eksponowane odcinki ferraty

Kolejne wyzwania na ferracie to wspięcie się 8-metrowym odcinkiem po klamrach (C/D) oraz pokonanie eksponowanego, 40-metrowego trawersu po gładkich płytach. Przejście ułatwiają zamontowane na nich klamry i stopnie. Później znów musimy pokonać pionowy uskok z klamrami, po czym docieramy do 50-metrowego ciągu klamer, które biegną dnem gładkiego zacięcia. Ekspozycja się zwiększa. Po wyjściu na górę i pokonania ciągu klamer docieramy do miejsca, w którym warto zrobić sobie odpoczynek. 

Dalsza część ferraty Monte Albano to kolejny eksponowany trawers wyposażony w dodatkowe stopnie. Po jego pokonaniu docieramy do metalowej platformy. Zmieszczą się na niej maksymalnie 2-3 osoby. Jest to świetne miejsce na zdjęcia. Następnie pokonujemy kolejne klamry, docieramy w łatwiejszy teren i długim, 150-metrowym trawersem idziemy pod ścianą. Pojawiają się duże gładkie płyty, a tuż za nimi wysoki na 15 metrów komin skalny. W kominie znajdują się klamry (C), po których wspinamy się do góry i wychodzimy na rumowisko z dużymi blokami skalnymi. W tym miejscu, ze względu na mocno wyślizgane skały należy zachować dużą ostrożność! Podążamy w dół i docieramy do kolejnego eksponowanego trawersu. Jest to również doskonałe miejsce na zdjęcia. Kontynuujemy trawers i w całkowitej ekspozycji i po śliskich stopniach docieramy do poziomej szczeliny. Następnie wygodną półką skalną dochodzimy do miejsca, w którym znajduje się książka przejść via ferraty. 

Wymagający ciąg klamer

Przed nami kolejne wyzwanie, którym jest wymagające wejście po 80-metrowym, pionowym odcinku (D). Dla ułatwienia wspinaczki są tu klamry, bez których bez wątpienia trasa byłaby nie do pokonania. Znajdujące się na tym fragmencie sztuczne ułatwienia podzielone są na 3 odcinki.

  • Pierwszy z nich prowadzi w zupełnej ekspozycji dnem zacięcia. Po jego przejściu warto chwilę odpocząć.
  • Drugi ciąg klamer startuje lekko przewieszonym terenem. Ekspozycja z każdym krokiem się zwiększa.
  • Po jego pokonaniu wykonujemy trawers w lewo i rozpoczynamy wspinaczkę trzecim, 15-metrowym odcinkiem wymagających klamer.  Ostatni etap przejścia Via ferraty Monte Albano to wyjście z eksponowanej ściany na wygodną ścieżkę, którą podążamy w górę. Ze ścieżki skręcamy w prawo na ziemiste schodki i docieramy do ławeczki. Tu odpoczywamy i nabieramy sił na zejście do parkingu.

Opis zejścia z Via ferraty Monte Albano

Po zasłużonym odpoczynku rozpoczynamy powrót na parking. Podążamy w prawo, za znakami kierunkowymi. Następnie ścieżka prowadzi nas w lewo i okrąża szczyt Monte Albano. Po dotarciu do szlaku 670 kierujemy się kamienistą ścieżką w stronę sanktuarium Monte Albano, a stamtąd na parking.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Mapa poglądowa rejonu jeziora Garda, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie jeziora Garda – Arco

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:


UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top